PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νέο πρόσωπο του elektor!



leosedf
14-04-04, 10:08
Το αγγλικό περιοδικό ελεκτορ έχει αλλάξει την εμφάνιση του ριζικά. Στις υπόλοιπες χώρες κυκλοφορούσε πάντα εγχρωμο. Σε αυτήν την αλλαγή το περιοδικό έγινε πιο κατανοητό. Γενικά πιστεύω οτι η αλλαγή ηταν πολύ καλή. Παρακάτω σας παραθέτω το εξώφυλλο και την σελίδα 10 που μόλις σκανάρισα. Ζητώ συγνώμη αν η ποιότητα δεν είναι και τόσο καλή.

http://www.hlektronika.gr/upload/e-leading.jpg

http://www.hlektronika.gr/upload/e-leading2.jpg

electron
14-04-04, 12:42
Σίγουρα έγχρωμο θα είναι πιο εμφανίσημο και θα σε εμπνέει πιο πολύ να το διαβάσεις.Αυτό που θα ήθελα να αναφερθώ εγώ με αφορμή τη συζήτιση για τεχνικά περιοδικά είναι το πώς έχει αλλάξει το δικό μας αρχαιότερο περιοδικό και φυσικά μιλάω για την τεχνική εκλογή.Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια είναι σαν να έχει χάσει την ταυτότητά του.αυτό με έκανε να σταματήσω να το αγοράζω κάτι που έκανα από το τέλη της δεκαετίας του 80.Οι κατασκευές του πέρασαν σε δεύτερη μοίρα σε ένα μικρό ένθετο και τα άρθρα του πλησιάζουν πιο πολύ τομείς της πληροφορικής,επιπλέον απαιτούν από τον αναγνώστη να έχει αρκετές γνώσεις για να κατανοήσει διάφορα θέματα πράγματα κάτι που δεν βοηθάει αυτόν που ξεκινά τώρα την ενασχόληση του με τα ηλεκτρονικά.

leosedf
14-04-04, 12:52
To αγγλικό ελέκτορ στο οποίο είμαι συνδρομητής ήταν πάντα έγχρωμο απλώς έχει αλλάξει και την αρχιτεκτονική του και έχουν προσθέσει περισσότερο χρώμα.
Υπ όψιν οτι κανείς δεν ξέρει αν θα γίνει και αυτό στην Ελλάδα (δεν πιστεύω να γίνει)
Η τεχνική εκλογή σίγουρα μας έχει απογοητεύσει. Σιγουρα δεν βοηθάει κάποιον ο οποίος ξεκινάει.
Εχει καταντήσει σάν το EDN, ένα περιοδικό αποκλειστικά και μόνο με διαφιμήσεις. Βέβαια συνεχίζω να το παίρνω γιατί με βοηθάει στο να είμαι ενημερωμένος σε κάποια πράγματα αλλα δεν τρέχω κιόλας για να το αγοράσω.

MHTSOS
14-04-04, 17:05
Ρε leosedf πόσο κάνει η ετήσια συνδρομή στο αγγλικό ELEKTOR και από που το παραγγέλνεις?

leosedf
14-04-04, 17:07
Απο το site του ελεκτορ. γύρω στα 90 με 100 ευρώ

electron
14-04-04, 17:26
Σχετικά με το ελληνικό ελέκτορ θα μου άρεσε να είχε δώσει λίγο παραπάνω βάρος στα τεχνικά άρθρα όσο για τις κατασκευές του μπορώ να πώ οτι είναι οι πλέον αξιόπιστες