PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα περίεργο φαινόμενο



electron
15-06-04, 18:30
Πολλές φορές τις θερμές ημέρες του καλοκαιριού θα έχετε ακούσει στα fm διάφορους σταθμούς από ευρώπη με κυμενόμενη ένταση.Κάποιες φορές μάλιστα η ένταση των σημάτων αυτών φτάνει τα επίπεδα ακόμα και των τοπικών σταθμών της περιοχής σας.Το φαινόμενο αυτό που ονομάζεται και ως σποραδικό Ε οφείλεται στον ιονισμό των ανώτερων στρωμάτων της ατμόσφαιρας με αποτέλεσμα αυτή να δρά σαν κάτοπτρο για τα ερτζιανά και να τα μεταφέρει σε περιοχές πολύ μεγαλύτερες απ'την ικανότητα μεταδοσής τους.Μια απ'τις μεγαλύτερες εξάρσεις του φαινομένου ήταν το 1986 όπου είχα την τύχη να την παρακολουθίσω με τον ραδιοφωνικό μου δέκτη.Οι σταθμοί που λάμβανα ήταν από Ισπανία,Γερμανία,Ιταλία και Γαλλία.Το ίδιο φαινόμενο το παρατήρισα και πριν 2μέρες όχι όμως σε τόσο μεγάλη ένταση.

gsmaster
15-06-04, 19:20
Ναι και μένα μου έχει τύχει να πιάσω γερμανικό και ιταλικό σταθμό με το ραδιόφωνο 15ετίας με σταματημένο αυτοκίνητο. Ήταν ένα απόγευμα σε έναν κάμπο των Ιωαννίνων πριν 3-4 χρόνια.

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο μακρια μπορούν να φτάσουν τα fm, στις κατάλληλες συνθήκες...

Κάπου είχα ένα ένθετο της Τεχνικής Εκλογής πουα ανφέρεται σ'αυτό το φαινόμενο, "DXing στα FM"...

electron
15-06-04, 21:39
Το φαινόμενο αυτό μπορεί κάποιος να το παρακολουθίσει με οποιοδήποτε δέκτη αναλογικό ή ψηφιακό και φυσικά μόνο το καλοκαίρι γιατί η αυξημένη θερμοκρασία είναι αυτή που το δημιουργεί.

leosedf
16-06-04, 14:34
Και ιδίως όταν εκπέμπεις με μερικες δεκάδες KW images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/converted/hammer.gif

electron
17-06-04, 05:42
Αυτό εννοείται.Παντως όσοι μένουν αθήνα ή σε κάποιο μέρος που οι συχνότητες ασφυκτιούν δεν πρόκειται να μπορέσουν να καταλάβουν αυτό το φαινόμενο.