PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΑΔΙΟ-ΠΕΙΡΑΤΙΑ



AKIS
31-08-04, 17:31
ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑΣ ΡΑΔΙΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟ Υ ΦΟΒΑΜΑΙ.ΕΚΠΕΜΠΩ ΜΕ 1 EL504 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ,ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ,ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΟΣ ΕΚΠΕΜΠΩΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ Ή ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΑ ΚΟΛΠΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΤΣΙ.ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΑΜΜΕΣΑ? images/smiles/icon_confused.gif images/smiles/icon_confused.gif images/smiles/icon_confused.gif images/smiles/icon_confused.gif images/smiles/icon_confused.gif

gsmaster
31-08-04, 17:48
Αν δεν ενοχλείς κανένα λογικά δεν θα σε πειράξει κανένας. Αν είσαι σε επαρχία ακόμα καλύτερα.

ΥΓ. Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία έιναι σαν να φωνάζεις!!! images/smiles/icon_smile.gif

electron
01-09-04, 03:01
Να συμπληρώσω απλά ότι αν δεν περνάς διαφημίσεις και δεν ενοχλείς κάποιον από τους ιδιωτικους,τότε δεν έχεις πρόβλημα,όπως επίσης αν δεν έχεις πρόβλημα παρεμβολών.Μόνο οι πιο πάνω λόγοι μπορούν να σου δημιουργήσουν άμεσο κίνδυνο.

billos1989
01-09-04, 03:50
paidia k ego peiratis eimai kai fovamai ligo perisotero giati gyrw sta 5xlm boria apo ekei pou ekpempw akougontai parasita apo kapoion allon stathmo....mporei aftos o stathmos na me katalavei??

electron
01-09-04, 04:17
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από billos1989:
paidia k ego peiratis eimai kai fovamai ligo perisotero giati gyrw sta 5xlm boria apo ekei pou ekpempw akougontai parasita apo kapoion allon stathmo....mporei aftos o stathmos na me katalavei?? </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες,για πες το μας πιο απλά.Τα παράσιτα που λές μπορεί να είναι κάποιο μακρινό σήμα αλλά τι σχέση έχει αυτό με σένα images/smiles/converted/merror.gif

x9-125
01-09-04, 04:24
Παιδιά απ' όσο γνωρίζω δεν σε ενοχλεί αρκεί να μην ενοχλείς εσύ αυτόν!Δηλαδή δεν θα πας να εκπέμψεις στην ίδια συχνότητα με έναν άλλο σταθμό ή να βάζεις διαφημίσεις ή να κατηγορείς άλλους σταθμούς στην περιοχή!Αν γενικότερα είσαι ΚΥΡΙΟΣ δεν σε ενοχλεί εκτός και αν είσαι άτυχος και έχεις κανέναν περίεργο γείτονα!!!Τότε.... images/smiles/converted/cussing.gif
images/smiles/converted/head.gif images/smiles/converted/head.gif images/smiles/converted/head.gif

gRooV
01-09-04, 05:17
**Το θέμα μεταφέρθηκε γιατί δεν έχει σχέση με τον ραδιοερασιτεχνισμό!**

[ 01. Σεπτεμβρίου 2004, 05:20: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: gRooV ]

billos1989
01-09-04, 07:59
enow oti stin syxnotita pou eimai otan exw kleisto to mixanima ligo pio makria apo ekei pou ekpempw akougetai enas allos stathmos poli ligo.otan egw anoigw to mixanima kai ton psilokaliptw mporei na to katalavei?? images/smiles/icon_confused.gif

AKIS
01-09-04, 08:20
diafimiseis den bazw kai oyte prokeite na balw,alla me ayta poy moy lete einai san na me akoyne oi mpatsoi kai epeidi den exw dosei dikaioma na mhn er8oyn na me piasoyn.apo poines ti ginetai?

machine22
01-09-04, 09:39
Αν δημιουργείς παρεμβολές σε νόμιμο σταθμό θα σε ψάξουν.. Βέβαια πρέπει να συνεργαστεί η ΕΕΕΤ, η αστυνομια και η νομαρχία μαζί με τον ιδιοκτήτη του σταθμού. Αν ο άλλος σταθμός είναι και αυτός παράνομος αλλά έχει "καλές" σχέσεις μη την αστυνομία πάλι τιν έκατσες. Αν δεν κάνεις παρεμβολές πουθενά δεν πιστεύω να μπει κανείς στον κόπο να σε ψάξει.

Υ.Γ. Ακραία περίπτωση αλλά γίνετε. Ο σταθμός σου σε συνεργασία με άλλον να κάνουν παρεμβολές στην
Υ.Π.Α. Αν συμβεί κάτι τέτοιο την έκατσες.

Γενικά αν δεν πλατιάζεις πολλύ , δεν έχεις τεράστια ισχυ και δεν παρεμβάλεις πουθενά έχεις σχετικά μικρό ρίσκο να σε πιάσουν μιας και η ΕΕΕΤ δεν κάνει "σοβαρούς" ελέγχους

electron
01-09-04, 14:21
Για επίπεδα ισχύος π.χ των 30 watts δεν υπάρχει μεγάλος λόγος ανησυχίας.Το παν είναι να μην δίνεται δικαιώματα όπως αυτά που αναφέρθηκαν.

billos1989
01-09-04, 15:27
opote kalitera na min anisixw afou doulevw me 30watt images/smiles/icon_smile.gif .apo poines gnwrizete ti ginetai??ektos apo tin katasxesi twn mixanimatwn?(an ton pompo ton exw kripsei tha psaksoun na ton vroun??) images/smiles/icon_confused.gif aa kai kati allo.....epidi an me katalavoun tha einai sigoura apo karfoti geitona dedomenou oti o theios mou exei poli kales sxeseis me ton doihkiti lete na glitwsw tin katasxesi??

[ 01. Σεπτεμβρίου 2004, 15:45: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: billos1989 ]

electron
01-09-04, 15:34
Καλό είναι να μην φτάσετε στο σημείο αυτό,η κατάσχεση είναι σίγουρη ομως σε μια τέτοια περίπτωση.Τώρα για τις σχέσεις που έχει ο θείος σου billos και για συναφείς καταστάσεις ας μην τα συζητάμε δεν είναι του παρόντος.

billos1989
01-09-04, 15:41
exeis dikio images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif ??

machine22
01-09-04, 15:41
Πάντως αν εκπέμπεις την ώρα που έρθουν για την κατάσχεση πας αυτόφωρο

billos1989
02-09-04, 02:47
an se akousei kapoios batsos sta 5xlm tin wra pou ekpepmeis apo to radio tou aftokinitou tou mporei na entopisei pou eisai me ton eksolismo pou exei??(GPS- i kati paromoio)

cristos68
02-09-04, 05:00
Ραδιογωνιομετρο,λεγετε και το χειριζονται ατομα εξιδικευμενα......"Η ασπρουλα με την κοκκινη γραμμουλα"

NUKE
02-09-04, 07:03
basika einai poli eykolo na se piasoun? Kai aksizzei ton kopo na to kanoyn?

bilio, to 1989 einai to etos pou pires kanena diploma gia hlektronika?

billos1989
02-09-04, 07:23
oxi den exw distixws kapoio diploma images/smiles/icon_confused.gif

leosedf
02-09-04, 09:33
Αμα δεν ενοχλείς κανέναν δεν πιστεύω. παρεμβολές κλπ.

billos1989
02-09-04, 09:48
an se karfwsei kapoios kai erthoun oi batsoi tha sou kanoun apla mia paratirisi i tha sou paroun kateftheian ta mixanimata?? images/smiles/converted/cussing.gif blakeies leo eeeee???? images/smiles/converted/hammer.gif (katasxesi kai ksero psomi!!!) images/smiles/converted/head.gif

leosedf
02-09-04, 10:08
Οχι μη στεναχωριέσαι. Το πολύ πολυ να κυκλοφοράς με επιδέσμους για λίγο καιρό. χαχχαχ

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Είπαμε εφ οσον δεν ενοχλείς κανέναν δεν υπάρχει λόγος να σε καρφώσει κάποιος

nitako
13-03-06, 13:58
Μιας και είδα αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αν με 4 watt μέσα στην Αθήνα με εμβέλεια 100 μέτρα από το σπίτι μου έχω κίνδυνο να με πιάσουν? Δεν παίζω χάλια πρόγραμμα έτσι ώστε να δώσω στόχο και δεν πέφτω πάνω σε νόμιμο σταθμό.
Να πω ότι έχω ένα Pll της Profile και πιστεύω ότι δεν δημιουργεί προβλήματα σε τηλεοράσεις .

Ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ αλλα θα ήθελα μια απάντηση σύμφωνα με την εμπειρία σας.

Ευχαριστω!

KERMIT
13-03-06, 15:38
Φίλε Κώστα κανονικά δε θα πρέπει να εκπέμπεις διότι ουσιαστικά είναι παράνομο χωρίς σχετική άδεια. [-X Αλλά και άδεια ραδιοερασιτεχνικού σταθμού να είχες δεν επιτρέπεται να εκπέμπεις ούτε μουσική, ούτε ψυχαγωγικά προγράμματα κτλ. παρά μόνο θέματα τεχνικού ενδιαφέροντος. Βέβαια όλα αυτά ανήκουν στη σφαίρα του ιδανικού διότι στην Ελλάδα επικρατεί η λεγόμενη "μπανανία", όποιος θέλει παίρνει άδεια και εκπέμπει ότι του κατέβει!! :x

aeonios
13-03-06, 16:20
Στην Αμερική το FCC πέρασε νομοσχέδιο για άδειες σταθμών FM με μικρή ισχύ που βγαίνουν αέρα πατέρα!
Πως?
Με την πίεση αρκετών χιλιάδων ατόμων που υπέγραφαν petitions πριν 2-3 χρόνια! :)

http://www.qrz.com/ib-bin/ikonboard.cgi?s=c9def78c111d5e068d1acab8b389ac63;a ct=ST;f=3;t=56199;hl=music+and+broadcast

Στο ελλάντα που είμαστε ο καθένας για την πάρτυ του, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο γιατί

1)το ραδιοφάσμα είναι κάτι που μυρίζει φραγκίλα σε αρκετά του τμήματα και αν δεν έχεις ευρώπουλα, λεφτά για άδεια κ κόστος λειτουργίας ντεν έχει

2)δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς με τους εραστές των ραδιοσυχνοτήτων αν δεν υπάρχει οργάνωση ! :cry:

Για να μαζεύονταν εδώ αρκετές υπογραφές(1) για κάτι ανάλογο (το οποίο θα έπρεπε να κατατεθεί ως πρόταση για δημόσια διαβούλευση αν κρινόταν συνταγματικό και είχε γίνει κ κάτι ανάλογο στο εξωτερικό )και θα βλέπατε τι θα γίνονταν!!

Παράρτημα
(1) Υπογραφές = ψηφοφόροι !!

GR_mitSOS
13-03-06, 16:38
λοιπόν εκπέμπω από την ταράτσα του σπιτιού μου μέσα στην πόλη αλλά ένασ φίλος μου μένει σε βουν0! λοιπόν το πε στη μάνα του και μασ είπε πρώτα να μαζέψουμε τα λεφτά αν μας πιάσουνε και μετά να πάμε εκεί! :lol:
ξέρει κανείς πόσα φράγγα μπορεί να είναι το πρόστιμο?

aeonios
13-03-06, 17:30
2 χρόνια σε σχολή φωτομοντέλων και δίδακτρα 2-10.000.000 δρχ

electron
13-03-06, 17:57
Η διαδικασία είναι αυτόφορη σύλληψη και κατάσχεση όλων των μηχανημάτων που συμμετέχουν στην εκπομπή...δυσάρεστα πράγματα που κανένας δεν θα ήθελε να βιώσει,θυμηθείτε την περίπτωση του παραπληγικού ερασιτέχνη από την θεσ/νικη 1 χρόνο περίπου πρίν που τον μπουζούριάσανε σαν κοινό εγκληματία μέσα απ το σπίτι του γιατί τόλμησε να εκπέμπει με την <τρομερή> ισχύς των 20 watts ενός pll.

deksterr
13-03-06, 17:59
Αστείο μου φαίνετε :D τι εννοείς 2 χρονάκια κλουβί :hammer:

aeonios
13-03-06, 20:19
:( δυστυχώς ο νόμος δεν κάνει διακρίσεις !

GR_mitSOS
13-03-06, 22:03
μάνα μου... καλά ας μην τρομοκρατούμαστε, σαν ανήλικος έχει καμία έκπτωση?ή θα πηγαίνω στον πατέρα μου τσιγάρα?

kostas30
15-03-06, 08:12
ριχτε μια ματια εδω η ιστοσελιδα καποιου καλου φιλου που εχει περασει πολλα απο το ελληνικο κρατος http://homepages.pathfinder.gr/melodos.gr/radio.html
θελω την γνωμη ολων σας . :ok: :wink:

aeonios
15-03-06, 09:08
Ο Κωνσταντίνος βλέπω πως είναι πιο ορθογράφος από πολλούς απόφοιτους πανεπιστημίου!!

Ντροπή κ αίσχος σε αυτούς που δεν δείχνουν την ανθρωπιά τους με τους νόμους κ την επιλεκτική τους εφαρμογή και που δεν λαμβάνουν υπόψη άτομα με ιδιαιτερότητες σαν τον φίλο μας!

* Στην Αμερική για να πάρεις την άδεια κατηγορίας technician πρέπει :
1) να δηλώσεις μια έγκυρη διεύθυνση κατοικίας
2) να περάσεις ένα ερωτηματολόγιο 35 ερωτήσεων! Δεν λέει πουθενά για απολυτήρια!!

* Στην Κύπρο επίσης δεν θέλει !

15-03-06, 13:58
Ο Κωνσταντίνος βλέπω πως είναι πιο ορθογράφος από πολλούς απόφοιτους πανεπιστημίου!!

Ντροπή κ αίσχος σε αυτούς που δεν δείχνουν την ανθρωπιά τους με τους νόμους κ την επιλεκτική τους εφαρμογή και που δεν λαμβάνουν υπόψη άτομα με ιδιαιτερότητες σαν τον φίλο μας!

* Στην Αμερική για να πάρεις την άδεια κατηγορίας technician πρέπει :
1) να δηλώσεις μια έγκυρη διεύθυνση κατοικίας
2) να περάσεις ένα ερωτηματολόγιο 35 ερωτήσεων! Δεν λέει πουθενά για απολυτήρια!!

* Στην Κύπρο επίσης δεν θέλει !

Η αδεια technician σε US δεν δινεται οπου λαχει!!! Μαλλον πρεπει να το ξαναψαξεις... σε ποιους παρεχεται και γιατι! Και δεν λεει για απολυτηρια δημοτικου γιατι ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ εξ'ορισμου την υπαρξη αποδεικτικου τεχνικης φοιτησεως σε τομεις τηλεπικοινωνιων... και επαγγελμετικη ενασχοληση με το αντικειμενο...

Παντως ΣΥΜΦΩΝΩ οτι στην Ψωροκωσταινα ΠΟΛΛΑ πραγματα ειναι μαλλον ΗΛΙΘΙΑ νομικα μπλοκαρισμενα!
Για παραδειγμα η περιπτωση με τον Κωνσταντινο...
Ο νομος οντως ΑΠΑΙΤΕΙ απολυτηριο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δημοτικου!!! γιατι θεωρει οτι πρεπει να μπορεις να γραψεις και να διαβασεις κατι απο τα εγγραφα των εξετασεων ωστε να μην επικαλεστεις δυσκολια κατανοησης για την απαλλαγη σου απο αυτες!!!
Απο την αλλη βεβαιως το καταπληκτικο ειναι οτι του απαντησαν ΕΓΓΡΑΦΩΣ :!: και μαλιστα σε ημι καθαρευουσα!!! θεωροντας ως αυτονοητο την κατανοηση απο αυτον, μετα την αναγνωση :!: της απαντηση τους, οτι αφου ΝΟΜΙΚΑ :idea: δεν ξερει να διαβαζει και να γραφει, δεν μπορει να λαβει μερος στις εξετασεις Ραδιοερασιτεχνων :(

Αρε ξυλο που θελουν 300

Giannis511
15-03-06, 15:08
Xωρίς φυσικά να θέλω να γίνω μεροληπτικός είναι αναίδεια, ντροπή για τη δημοκρατία αλλά και εξευτελισμός στην ΕΟΚ να φιμώνουμε ανθρώπους οι οποίοι κάνουν καθαρά το χόμπι (είναι δηλαδή καθαρά ερασιτέχνες) διασκεδάζωντας τον κόσμο χωρίς απότερο σκοπό να τα παίρνουν από τις διαφιμήσεις και να παραμβάλονται.Θυμηθείτε λίγο την περίπτωση του ερασιτέχνη παράλυτου ανθρώπου από τη Θεσσαλονίκη!

Με σεβασμό στο φόρουμ του hlektronika.gr
Giannis511
Ζούμε ωραία στη χώρα των του (ανύπαρκτου) πολιτισμού και του Σωκράτη...

aeonios
15-03-06, 15:11
Η αδεια technician σε US δεν δινεται οπου λαχει!!! Μαλλον πρεπει να το ξαναψαξεις... σε ποιους παρεχεται και γιατι! Και δεν λεει για απολυτηρια δημοτικου γιατι ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ εξ'ορισμου την υπαρξη αποδεικτικου τεχνικης φοιτησεως σε τομεις τηλεπικοινωνιων... και επαγγελμετικη ενασχοληση με το αντικειμενο...




Φίλε μου έκανα τα εξής:

α) Πήγα στο FCC και είδα τις απαιτήσεις για το universal licensing system που έχουν (και ισως καλά κάνουν). To μόνο που ζητάνε είναι το social security no πέρα από τα προσωπικά στοιχεία

β) Πήγα στο site της ΑRRL http://www.arrl.org/arrlvec/license-requirements.html αλλά δεν λέει τίποτε για πτυχίο ή επαγγελματική προϋπηρεσία !Δεν θα πρεπε να λέει αν υπήρχε;


γ) O ξάδελφος μου δίνει στις επόμενες εξετάσεις στις ΗΠΑ για technician και απο περιέργεια τον ρώτησα αν του ζήτησαν πτυχίο.Από ότι μου είπε δεν του ζήτησαν πτυχίο!Μόνο μια διεύθυνση στις ΗΠΑ και το SSN.

δ) Mε λίγο googling βρήκα αυτό

http://groups.google.gr/group/rec.radio.amateur.policy/browse_thread/thread/f32dc412162a29ce/feda355ef5c40d09?lnk=st&q=requirements+for+technician++minimum+age&rnum=1&hl=el#feda355ef5c40d09


==>SIX-YEAR-OLD OREGON GIRL GETS GENERAL TICKET


A six-year-old girl from Roseburg, Oregon, has upgraded from Technician
to
General. Mattie Clauson, KD7TYN--a fourth-generation Amateur Radio
operator in her family--could be the youngest General-class operator in
the US. Her new ticket was granted January 13.

Πολύ φοβάμαι πως η κοπέλα αν δεν πιστεύει πολύ στην μετεμψύχωση κ δεν είναι πολύ πειστική περί αυτού δεν θα κατάφερε να φέρει και πτυχίο ή απόδειξη επαγγελματικής προϋπηρεσίας !:D

Mάλλον πρέπει να το ξαναψάξεις!

Αν βρεις κάτι παρόλαυτά ενημέρωσέ μας!!

Πάντως συμφωνώ για τους 300 !Θέλουν ξύλο και αυτοί και όσοι τους ψηφίζουν!

Aναρωτιέμαι αν οι ενώσεις που αντιπροσωπεύουν τα άτομα με τις όποιες ιδιαιτερότητες είναι ενήμερες γιαυτό που έγινε στον Κωνσταντίνο και αν κωφεύουν ή αδρανούν όπως συνηθίζεται στην Ελλάδα!Εγινε παράσταση άραγε από αυτές προς το ΥΜΕ;Η τα χόμπυ των ατόμων που αντιπροσωπεύουν πρέπει να είναι μόνο "εικαστικά" ;

Giannis511
15-03-06, 15:33
Προφανώς δεν θα γνωρίζουν τίποτα.Και να μήν ξεχνάμε ότι σε αυτές τις αρμόδιες θέσεις σχετικά με τηλεπικοινωνίες βάζουν όχι κάποιον που έχει έστω κάποια κατάρτιση αλλά αυτόν που είναι κοντινότερος συγγενής του υπουργού.
Και φυσικά χρήματα για Eurovision,τον κ.Καλατράβα και την κ.Βίσση έχουμε αλλά για να δώσυν στο κόσμο να φάει δεν έχουνε με τους γελοίους όλους τους.

15-03-06, 16:04
Φίλε μου έκανα τα εξής:

α) Πήγα στο FCC και είδα τις απαιτήσεις για το universal licensing system που έχουν (και ισως καλά κάνουν). To μόνο που ζητάνε είναι το social security no πέρα από τα προσωπικά στοιχεία

β) Πήγα στο site της ΑRRL http://www.arrl.org/arrlvec/license-requirements.html αλλά δεν λέει τίποτε για πτυχίο ή επαγγελματική προϋπηρεσία !Δεν θα πρεπε να λέει αν υπήρχε;


γ) O ξάδελφος μου δίνει στις επόμενες εξετάσεις στις ΗΠΑ για technician και απο περιέργεια τον ρώτησα αν του ζήτησαν πτυχίο.Από ότι μου είπε δεν του ζήτησαν πτυχίο!Μόνο μια διεύθυνση στις ΗΠΑ και το SSN.

Πολύ φοβάμαι πως η κοπέλα αν δεν πιστεύει πολύ στην μετεμψύχωση κ δεν είναι πολύ πειστική περί αυτού δεν θα κατάφερε να φέρει και πτυχίο ή απόδειξη επαγγελματικής προϋπηρεσίας !:D

Mάλλον πρέπει να το ξαναψάξεις!

Ναι εχεις δικιο το ξαναεψαξα!!!
Εντελει οντως εχουν αλλαξει πολλα απο τα τελη του 70 :cry: :oops:
Μαλιστα διαπιστωσα οτι πλεον αλλαξαν και οι κατηγοριες αδειοδοτησεων για τεχνικους τηλεπικοινωνιων... :!:
Ειχες δικιο, μαλλον εγω παω προς μετεμψυχωση... :wink:

kostas2005
24-05-06, 00:03
και αν κανεις αναμεταδοση καποιον αθηναικο σταθμο με 4W στην επαρχεια ( γιαννενα )τι επιπτωσεις μας απιφιλασει το κρατος μας ή και ο ιδιος ο σταθμος αν το μαθει??

amiga
24-05-06, 00:53
Θα σου κάνει ότι θα σου κανε και αν παίξεις με 10.000W !!!!!!!!
Το θέμα είναι να μην σε βρούνε!!!! αν σε βρούνε τι με 1W τι με 1 KW το ίδιο θα πάθεις!!!! απλά αν παίζεις με λίγα W είναι δύσκολο να σε πάρουν χαμπάρι και δεν θα ενοχλείς με πολλές παρεμβολές ώστε να σε καρφώσουν οι γείτονες που δεν θα βλέπουν TV!!!!!

kostas2005
24-05-06, 00:56
οχι δεν κανω παρεμβολεσ στην τηλεοραση, αλλα στα 30μ απο την κεραια ξηνει εναν αλλον ιδιοτικο. το θεμα οτι κανω αναμεταδοση αλλον εχει να κανει με τον σταθμο το οποιο αναμεταδιδω?

amiga
24-05-06, 00:59
και άλλον να μεταδώσεις πάλι παράνομος είσαι!!!!!! τώρα αν ενοχλέις κάποιον για 30 μέτρα δεν νομίζω να σου κάνει και τίποτα! εκτώς και αν μένει εκει!!!!! και δεν ακούει το σταθμό του!!!!

kostas2005
24-05-06, 01:02
οχι ,θελω να πω αν μπορει ο σταθμος που αναμεταδιδω να μου κανει κατι, που στην ουσια αυτος εχει κερδος ,ετσι δεν ειναι?

amiga
24-05-06, 01:11
μπορεί και να σου κάνει... αν τον πάρουν και του πούνε εεεεεεε μας ενοχλέις και και και και......
αλλά δεν νομίζω!!! παντως το χω δει και αυτο! σε έναν φίλο μου!

kostas2005
24-05-06, 01:14
σωστος φιλε μου..,να σε καλα.