PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος - Boh8eia ! ! ! ! !



Tasos
07-11-03, 18:00
Geia sas! eimai neos sto xwro (genika neos eimai , 15 ) kai arxizw na ftiaxnw kana smartKit . Exw diavasei kati psila apo egkiklopedies kai exw ma8ei apo filous gia kyklvmata ktl

Eixa mia palia o8onh . Thn anoi3a kai mesa brika toulaxiston 10 thyristors kai konta 100 tansistors. Eixe 1 transistor terastion diastasewn ,se sxesh me ta koina , o kwdikos tou : c4770 . Boreite na mou peite ti einai auto , poioi einai oi akrodektes tou kai pws mporw na to xrhsimopoihsw ? ? ?

Sas parakalw ! images/smiles/converted/ok.gif

[ 05. February 2004, 18:04: Message edited by: gsmaster ]

gsmaster
07-11-03, 18:38
Α ρε Τάσο... μου θύμησες τα νιάτα μου... Β γυμανσίου κατέστρεφα ότι ηλεκτρονικό έβρισκα μπροστά μου.... images/smiles/icon_cool.gif images/smiles/icon_cool.gif

Γενικά για τρανζίστορ-ολοκληρωμένα βάζεις τον κωδικό στον Γοοοουυυγλη (google) και σου δίνει σχετικά αποτελέσματα. Στην περίπτωση όμως ορισμένων κατασκευαστών το υλικό μπορεί να είναι το πιο κοινό τρανζίστορ, αλλά του δίνουν άλλο κωδικό για να μην μπορεί να βρεί ο οπιοσδήποτε αλλά μόνο αυτός που έχει το σχέδιο (πχ. επίσημο service)

Τα smart-kit καλά είναι για να μάθεις να κολλάς, αλλά από αξιοπιστία δεν λένε και πολλά.

Tasos
08-11-03, 14:49
Euxaristw file ! Epsa3a kai se ena meros tou site , pou leei tous kodikous twn transistors alla de me voh8hse . Sto ELEKTOR pou epsa3a mhpws to anefere kata tyxh , tipota. Menw kai eparxia kai de mporw na agorasw . Pairnw mono apo plia h xalasmena hlektronika alla de 3erw ti akribws einai to ka8eti , an einai npn h pnp ,gia ti reumata einai klp klp .
Euxaristw pantws !! !! images/smiles/converted/wavey.gif

gsmaster
08-11-03, 19:58
Πάρε ενα πολυμέτρακι με 15-20ευρά να μετράς καμια δίοδο καμια αντίσταση. Μερικά έχουν και για τρανζίστορ, αλλά θα δυκολευτείς να τα βάλεις μέσα στις τρυπούλες αν είναι παλιά.

Με το πολύμετρο στην θέση που ελέγχει διόδους, μπορείς να μετρήσεις ένα τρανζίστορ αλλά μόνο να βρείς ποια είναι η βάση του και αν είναι ΝΡΝ ή ΡΝΡ.
Αν το πολύμετρο σου μπορεί να μετρήσει τρανζίστορ (θέση hFE και σχετική υποδοχή με 8 τρύπες κυκλικά συνήθως) το βάζεις με όλους τους δυνατούς συνδιασμούς μέχρι να σου δώσει την μεγαλύτερη τιμή (συνήθως πάνω απο 100).

Tasos
13-11-03, 16:46
Ευχαριστω πολυ ! Εχω και κατι φιλους πολυ πορωμενους μ αυτα . Θα ψαξω για πολυμετρο οπως μου ειπες . Εχω αρχισει να σχεδιαζω το κυκλωμα απο 1 κομπιουτερακι (calculator).Ειναι λιγο παλουκι αλλα θα το φτιαξω ! Εχω και κατι λιγες γνωσεις απο πυλες , και πιστευω οτι θα το πετιχω ! ! ! Για την ωρα να ριξω διαβασμα και να αφισω τις μαλακιες για να μπω του αντιχρονου σε καμοια σχολη ! ! ! images/smiles/converted/bounce.gif

gsmaster
13-11-03, 22:23
calculator??? με πύλες??? καλη επιτυχία...
αν θες μας δίνεις και λίγες πληροφορίες...

gsmaster
15-11-03, 19:47
Στην αφαίρεση ξέρω ότι προσθέτεις στο σημπλήρωμα του αφαιρετεου... καλή επιτυχία... images/smiles/icon_smile.gif

Tasos
16-11-03, 01:53
Gm master εκανες 1 λαθακι ! Θα προτιμουσα εσυ να μου δωσεις μερικες πληροφοριες .

Λοιπον :
1ον . αρχισα να το σχεδιαζω 3 μερες πριν . Για την ωρα εχω 4 ψηφια(!!!) : 1 (001) , 2(010) , 3(011) , 4 (100) . Εχω αρχισει να σχεδιαζω την προθεση , με καποιες πυλες "AND" και "XOR" .(Αυτα τα μαθαμε στο σχολειο , οπως και κατι ψιλα απο 2αδικο , 8αδικο και 16δικο .) Εχω σκεφτει και την αφαιρεση αλλα δεν την εχω σχεδιασει ακομα . Απλα κανεις προσθεση περνοντας τα bits απο πυλες "ΝΟΤ" .
Θελω να με βοηθησεις αν ξερεις στον πολαπλασιασμο και στη διαιρεση . Μπερδεύομαι λίγο με την ολίσθηση .

Οταν παρω και τα υλικα(τα ξιλωσω απο κανα παλιο τηλεκατευθινομενο δηλαδη !) θα σας στηλω φωτογραφια του SUPER 3bitου κομπιουτερακιου μου ! ! ! ! images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/converted/seeyeah.gif

gRooV
16-11-03, 12:09
Οταν ολοκληρωσεις την κατασκευη σου στειλε φωτογραφιες και σχεδια να τα προσθεσω στο site! Μου φαινεται ενδιαφερον! images/smiles/converted/ok.gif
images/smiles/converted/wavey.gif

Tasos
18-11-03, 01:54
OK ! ! ! !