PDA

Επιστροφή στο Forum : funcard programmer



mesgior
28-11-03, 14:25
Geia sas. Eimai neos sto xoro ton ilekronikon. Den ksero na diabazo poli kala sxedio. Apo mikros omos katastefa otidikote ilikroniko ypirxe kai epeza mono me kit,kolitiria ktl. 8elo na kano meriles erotiseis gia to funcard.
1)Poso peripou 8a mou kastisei i agora ton eksartimaton ??
2)pou mporo ka katebaso ena kalo software
3)oi kartes pou ypostirizei i siskeui einai oi tilekartes, oi sim card twn kiniton kai oi kartes twn doriforikon dekton ??

Sas euxaristo giati mou dosate ena logo na serfaro sto internet

gRooV
28-11-03, 15:32
Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας. images/smiles/icon_wink.gif Λοιπον... η κατασκευη του funcard programmer δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη. Βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο!! Το μονο ακριβο ειναι η θηκη της καρτας η οποια εχει γυρω στα 5 ευρω (στον Σιδερη). Οσον αφορα το προγραμμα εγω χρησιμοποιω το funprom οποιο μπορεις να βρεις εδω (http://home.online.no/~ihoeglun/) . Οσον αφορα την χρηση του δεν γνωριζω κατι ιδιαιτερο, γιατι τον χρησιμοποιω μονο για προγραμματισμο funcards για δορυφορικο δεκτη.

mesgior
30-11-03, 00:50
1)Agorasa ola ta eksartimata gia na friakso to smartcard programmer alla den brika pou8ena sta 2 magazia pou yparxoun stin patra to smartcard socket. Mipos mporei kanenas na me boi8isei na to bro i na to ftiakso an yparxei sxedio meta pins?

2)piga na agoraso mia lampa yperiodous aktinobolias. Autes pou mou edikse den exoun kamia sxesi me tin lampa pou exete stin fotografia. Einai san solinas kai oi mikroteri einai 7watt kai 21 cm . Kostizei mazi me ton metasximatisti tis gyro sta 15 eyro. Mou kanei na tin agoraso ???

3)I plaketa gotoebes8isias pou agorasa einai arketa megali giati den eixe mikrotero mege8os. Epitrepete na tin kopso kai an nai me ti(p.x. prioni,xartokoftis) ??

4)Ta ximika proionta pou mou xriazonta gia tin apoxalkosi tis plaketas pou mporo na ta promi8eyto

sory an sas kourasa

[ 29. November 2003, 12:51: Message edited by: mesgior ]

gsmaster
30-11-03, 07:38
1)Δεν ξέρω...

2)Λοιπόν αν πάρεις σε στύλ φθορίου δεν πρέπει να είναι διαφανής γιατί αυτές είναι UV-C ή οποίες είναι πολύ επικύνδινες και χρειάζονται πολύ χρόνο (>20'). Ψάξε για λάμπα για solarium, για μάυρισμα, είναι καλύτερα. Επίσης κοίτα και για λάμπα ατμών υδραργύρου.

3)Φυσικά και μπορείς να την κόψεις με ότι θέλεις, αλλά πρόσεχε το κάλυμμα του φωτοευαίσθητου να μήν διαλυθεί.

4)Εξαρτάται ποιά ψάχνεις. Τριχλωριούχο σίδηρο στα μαγαζιά που παίρνεις εξαρτήματα. Perydrol σε φαρμακεία ή σε μαγαζιά με χημικά. Υδροχλωρικό στα SuperMarket. Για την εμφάνιση εγώ χρησιμοποιώ Tu.Bo.Flo.

gRooV
01-12-03, 16:40
Originally posted by gsmaster:
Εξαρτάται ποιά ψάχνεις. Τριχλωριούχο σίδηρο στα μαγαζιά που παίρνεις εξαρτήματα. Perydrol σε φαρμακεία ή σε μαγαζιά με χημικά. Υδροχλωρικό στα SuperMarket. Για την εμφάνιση εγώ χρησιμοποιώ Tu.Bo.Flo. <font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">gsmaster εχεις χρησιμοποιησει καποια απο αυτες τις μεθοδους? Ενας επισκεπτης του site (Νικος) μου προτεινε επισης Perydrol. Αν εσυ ή καποιος αλλος φιλος εχει δοκιμασει αυτη τη μεθοδο αποχαλκωσης ας μας γραψει μερικα λογια. Ειναι καλυτερη? Ειναι πιο φθηνο το υλικο? Τι δοσολογια απαιτειται?? images/smiles/icon_confused.gif

gsmaster
01-12-03, 19:18
Perydrol χρησιμοποίησαμε στην σχολή για μια πλακετίτσα και έχεις αποτελέσματα μέσα σε 2-5'. Η αντίδραση βγάζει αέρια και είναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ. Αναλογίες δεν ξέρω γιατί δεν πειραματίστηκα μόνος μου. Αυτές τις μέρες ψάχνω να βρώ Perydrol γαι να το δοκιμάσω.

mesgior
03-12-03, 06:27
telika kserei kaneis na mou apantisi gia to pou 8a bro to smart card socket i pos na to ftiakso monos mou?

gRooV esi pou to agorases??? exes tin dieu8unsi tou magaziou ??

gRooV
03-12-03, 09:51
Εγω το αγορασα απο τον Σιδερη στην Ομονοια. Γνωριζω οτι υπαρχει και στην Smart Kit. Τωρα στην Πατρα οπως ειναι φυσικο δεν ξερω που μπορει να το βρεις!! Οσο για ιδιοκατασκευη πιστευω οτι ειναι καπως δυσκολο.

mesgior
03-12-03, 10:42
se euxaristo gRooV. Na se rotiso kai kati telefteo. pros to telos tis ek8esis sou les: Το Led τοποθετειται με την καθοδο να "κοιταει" τον κονεκτορα.
Pion konektora enoeis?? tin smart card socket i to konektora 25 pins D-type male?
pia einai i ka8odos tou led ?? pos tin ksexorizo ??

gRooV
03-12-03, 14:12
Εννοω τον 25πινο κοννεκτορα που συνδεεται στο pc. Αν κοιταξεις απο κοντα το κεφαλι του led θα παρατηρησεις οτι δεν ειναι εντελως κυκλικο. Σε καποιο σημειο ειναι ισιο, σαν κοψιμο. Το ποδι που κατεβαινει απο αυτο το σημειο ειναι η καθοδος. Καλη επιτυχια!! images/smiles/converted/ok.gif
images/smiles/converted/seeyeah.gif

dorris
10-12-03, 18:25
Originally posted by gsmaster:
1)Δεν ξέρω...

2)Λοιπόν αν πάρεις σε στύλ φθορίου δεν πρέπει να είναι διαφανής γιατί αυτές είναι UV-C ή οποίες είναι πολύ επικύνδινες και χρειάζονται πολύ χρόνο (>20'). Ψάξε για λάμπα για solarium, για μάυρισμα, είναι καλύτερα. Επίσης κοίτα και για λάμπα ατμών υδραργύρου.

3)Φυσικά και μπορείς να την κόψεις με ότι θέλεις, αλλά πρόσεχε το κάλυμμα του φωτοευαίσθητου να μήν διαλυθεί.

4)Εξαρτάται ποιά ψάχνεις. Τριχλωριούχο σίδηρο στα μαγαζιά που παίρνεις εξαρτήματα. Perydrol σε φαρμακεία ή σε μαγαζιά με χημικά. Υδροχλωρικό στα SuperMarket. Για την εμφάνιση εγώ χρησιμοποιώ Tu.Bo.Flo. <font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΥΝΙΣΗ...ΜΕ ΤΟ TU.BO.FLO. KANEIS THN ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΜ??? ---ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΦΙΝΑ

gsmaster
11-12-03, 11:02
Ναι, tub.o.flo αυτό που ξεβουλώνει νεροχύτες, μπανιέρες κτλ κτλ.

dorris
14-12-03, 00:05
Originally posted by gsmaster:
Ναι, tub.o.flo αυτό που ξεβουλώνει νεροχύτες, μπανιέρες κτλ κτλ. <font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Mπορεις σε παρακαλω να μου πεισ την αναλογια???και ποση ωρα θελει για την εμφανιση???

ευχαριστω

gsmaster
14-12-03, 19:05
Η αναλογία είναι περίπου οσο ένα φουντούκι(?)* σε 200ml ζεστο νερό. (Χρησιμοποιώ tuboflo ζεστου νερού). Αυτό φυσικά θα το δοκιμάσεις πρώτα σε ένα μικρό μέρος της πλακέτας. η εμφάνιση γίνεται σε λίγα δευτερόλεπτα. αν το κάνεις πολύ ισχυρό βγαίνει αμέσως μόλις την βάλεις αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι επικύνδυνο να καεί το φίλμ. σε 15-20" βγαίνει πολύ καλά και σχετικά ακύνδυνα.


*για την μέτρηση ρίχνω σιγα-σιγα τυβοφλο μέχρι να σχηματιστεί ένα βουναλάκι διαμέτρου 1,5cm με το μάτι. Στο περίπου πάντα.

dorris
15-12-03, 15:40
gsmaster...σε ευχαριστω πολυ

mesgior
19-12-03, 18:29
paidia ta katafera. eftiaksa to smart card programmer alla exo merika problimata.
1) douleuei mono otan to sindeo apeu8ias me tin 8ira tou pc. an to sindeso me kalodio den anagnorizei tin karta parolo pou anabei to fotaki.uparxei problima??
2) den diabazei tin karta. mona grafei se autin. yparxei problima??
3) prospa8isa na peraso ena .hex me tous kodikous autou tou mina pou brika sto site www.ird-sat.com. (http://www.ird-sat.com.) tous ergapse mono pou iparxei 1 mikro problimataki.xalasa tin karta kai den tin gnorizei o apokodikopoiitis. iparxei lisi ???

triplex
15-12-04, 16:07
Μπορεις να μου πεις και μενα που βρηκες το κυκλωμα ??? :? :?

gsmaster
15-12-04, 18:33
Υπάρχει στα κυκλώματα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/index.php?c=4) και συγκεκριμένα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=447)