PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω Datasheet: U244B και U254B



gsmaster
26-02-04, 19:47
Ψάχνω απεγνωσμένα τα εν λόγω datasheets. Ξέρω ότι το U244B είναι 5 led bar graph και το U254B ειναι το extension του, αλλα ψάχνω και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους.

gsmaster
28-07-09, 17:50
χα! μου κάηκαν και τα δύο γιατί τα είχα σε στροφομετρο στο παπί χωρίς μπαταρία και μάλλον δεν άντεχαν τα spike της τροφοδοσίας.
Ευτυχώς είχα και μια δεύτερη ίδια πλακέτα και τα πήρα απο εκεί για να γίνει η δουλειά, μπήκε και κύκλωμα προστασίας για να μην ξανακαούν. Αν κρατήσει άλλα 7-8 χρόνια καλά είναι. ;)

Το ψάχνω ακόμα το datasheet αν το βρει κανείς. Αν και έχω έτοιμο κύκλωμα αντικαταστάτη με το LM3914 ;)


ΥΓ Το θέμα αυτό το βρήκα μέσω google.... hlektronika σταθερή αξία! :P

gep58
28-07-09, 21:11
Γιάννη,
η παρακάτω εικόνα δεν είναι ακριβώς το datasheet, αλλά μια βασική ενημέρωση για την συγκεκριμένη σειρά ολοκληρωμένων από ένα παλιό selection guide της Telefunken (edition 1985) που τυχαίνει να έχω.
Ίσως βοηθήσει λίγο...

gep58

gsmaster
29-07-09, 01:13
Σ ευχαριστώ πολύ Γιώργο, τώρα ξεδιάλυνε λίγο το τοπίο γιατί δεν ειχα και κύκλωμα απο την πλακέτα (και βαριόμουν να κάνω reverse engineering)

Πάντως της ίδιας εποχής φαίνεται να είναι και τα τσιπάκια. Με την πρώτη ευκαιρία θα πέσει ανασχεδίαση :)

sakis
29-07-09, 09:48
καλο θα ηταν να ξερεις οτι τα περισσοτερα απο αυτα ειναι γραμικα και δεν παιζει να δουλεψουν σαν vu ( καποια απο αυα νομιζω ειναι και λογαριθμικα )

δουλευουν πολυ καλα σαν βολτομετρα παντως