PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia 5210 IR connection



nikjohn
30-03-04, 05:40
Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το Nokia 5210 μέσω των υπερύθρων του τηλεκοντρόλ της κάρτας ΤV της Pinnacle? Ο αισθητήρας ΙR συνδέεται απευθείας στην COM 1 και όχι στην κάρτα. images/smiles/icon_wink.gif

leosedf
30-03-04, 08:23
Δοκίμασε με το Logomanager το οποίο θα το βρείς στο http://www.logomanager.co.uk
Εαν συνδέεται απ ευθείας στην com1 τότε μάλλον έχει και οδηγούς συστήματος ετσι δεν είναι? Aν δεν συνδεθεί με το logomanager τότε μάλλον καλο θα ήταν να φτιάξεις ή να αγοράσεις μια θύρα υπερύθρων

leosedf
30-03-04, 14:27
Ουί! έχει δίκιο ο gsmaster
εγώ πάντως θα πρότεινα κάτι σαν και αυτό το IR το οποίο και κατέχω. Δουλεύει άψογα με όλα τα κινητά.
http://www.mobileaction.com

gsmaster
31-03-04, 00:55
Λίγο απίθανο να δίνει η pinacle πομποδέκτη IrDA μαζί με την κάρτα. Το πιό πιθανό είναι να είναι μόνο απλός δέκτης υπερύθρων.

Αν είναι πομποδέκτης IrDA, στο device manager (διαχείρηση συσκευών) θα πρέπει να βλέπεις την συσκευή πάντα σαν infrared adapter ή κάτι τέτοιο.

Δεν χάνεις τίποτα να δόκιμάσεις.

nikjohn
31-03-04, 07:17
Τελικά δεν κατάφερα τίποτα images/smiles/icon_sad.gif . Μήπως υπάρχει κάποιο σχέδιο για την κατασκευή πομποδέκτη IR

gsmaster
31-03-04, 16:05
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Originally posted by nikjohn:
Μήπως υπάρχει κάποιο σχέδιο για την κατασκευή πομποδέκτη IR </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Βεβαίως και υπάρχει, είμαι στο στάδιο της "συλλογής υλικών". και περιμένω να μου έρθει ένα ολοκληρωμένο από την ΜΑΧΙΜ.(λαλάκες ταχυδρόμοι... τι να πώ).

Το σχέδιο είναι από application note της ΜΑΧΙΜ (http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/631/ln/en) και συνδέεται στην σειριακή. Από drivers λογικά θα υποστηρίζεται από τα windows. Παρόμοιες συσκευές υπερύθρων που κυκλοφορούν στο εμπόριο, χρησιμοποιούν τους built-in drivers της Micro$oft.

siolosni
10-04-04, 11:25
diavasa ta post sas sxetika me ta tzaba olokliromena.
mou dimiourgithikane mia aporia ws neos sto kourbeti.
pws egw o neos borw na xrisimopiisw afta ta olokliromena?

leosedf
11-04-04, 00:37
Είναι άχρηστα εαν δεν θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις για κάτι, έστω και για δοκιμή. Μην παραγγέλνετε τζάμπα γιατί είναι άδικο να πάν χαμένα. Πολλές εταιρίες το σταματάν γιατι φεύγουν τα ολοκληρωμένα οπου νά ναι.
Διάλεξε τι θέλεις να κάνεις και μετα βρές οτι χρειάζεσαι απο αυτούς δωρεάν.

leosedf
13-04-04, 00:18
Χέρετε. Οποιος θέλει να του στείλω υπέρυθρες έχω 3 ή 5 κομμάτια 2 απο 62χχ και 3 απο 82χχ. Με όλες μπορείτε να φτιάξετε υπέρυθρες.
Τις στέλνω δωρεάν ετσι κι αλλιώς δέν τις χρειάζομαι. Θα τις στείλω με αντικαταβολή (γύρω στα 5 ευρώ είναι τα έξοδα αποστολής) με ταχυδρομείο ή κουριερ. (Πλάκωσε ο Λόρδος Βύρων και δεν εχω λεφτα για να πληρώσω τα ταχυδρομικά)
μην ρωτάτε απλώς. Στείλτε απ ευθείας όνομα διεύθυνση για να τα στείλω.

Ευχαριστώ και ευτιχισμένος ο καινούριος χρόνος images/smiles/icon_biggrin.gif