PDA

Επιστροφή στο Forum : πληκτρα τηλεφωνου



dirtyfot
02-05-04, 20:59
Χαιρετε.
Εχο τα πληκτρα ενος τηλεφωνου(ειναι ενα πλαστικο ελαστικο πραγμα που εχει πανω-μαζι τα πληκτρα,ξερετε 1,2-9,*,# και καποια αλλα κουμπια).Το θεμα ειναι οτι θελω να φτιαξω την πλακετα που θα ακουμπαει αυτο το "πραγμα".Μονο το συγκεκριμενο σημειο τα αλλα μερη της πλακετας δεν με ενδιαφερουν.....
Πως θα το κανω?Βασικα ποιο προγραμμα θα χρησιμοποιησω?Αν μπορειτε νε μου πειτε και καποια site για να την γλειτωσω την δουλεια και να βρω ετοιμο το(-α) σχεδια(-α) δεν θα με χαλαγε καθολου μιας και δεν εχο καμια ορεξη να ψαχνομαι για το συγκεκριμενο πραγμα.
Ξερω οτι τα καλα κοπεις κτονται αλλα εδω δεν με πειραζει να κανω και μια εξαιρεση.Για οποινδηποτε εχει απορια ο εργοδοτης μου το ζητησε για λογους που ακομα αγνοω...
Ευχαριστο προκαταβολικα.
Συνεχειστε την καλη δουλεια στο site..

nikjohn
03-05-04, 00:55
Γιατί δεν δοκιμάζεις με πλήκτρα σταθερού τηλεφώνου που είναι έτοιμα και σε πλακέτα? images/smiles/icon_smile.gif Βέβαια αυτό εξαρτάται και απο το τί θέλεις να φτιάξεις images/smiles/icon_confused.gif Θα σου πώ και ένα τρόπο να τα φτιάξεις νομίζω έτσι είναι και στο τηλέφωνο.

[ 03. Μαίου 2004, 01:02: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: nikjohn ]

nikjohn
03-05-04, 01:03
Θα πάρεις μια πλακέτα και θα κάνεις 2 γέφυρες ανα κουμπί με ένα απογυμνομένο καλώδιο προσέχοντας πάντα όταν πατάς τα πλήκτρα κάθε ένα να γειώνει μόνο τα σιρματάκια αυτά που αντιστοιχούν σε αυτό Συνδεέις κάθε κουμπί με τη χρήση που προορίζεται.
Σαν αυτό εδώ
Ο--Ο Ο--Ο Ο--Ο ΕΠΑΦΕΣ 1-3
Ο--Ο Ο--Ο Ο--Ο

Ο--Ο Ο--Ο Ο--Ο ΕΠΑΦΕΣ 4-6
Ο--Ο Ο--Ο Ο--Ο

Ο--Ο Ο--Ο Ο--Ο ΕΠΑΦΕΣ * 0 #
Ο--Ο Ο--Ο Ο--Ο

Ελπίζω να το καταλάβεις

[ 03. Μαίου 2004, 08:38: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: nikjohn ]

leosedf
03-05-04, 07:09
ftp://ftp.hlektronika.gr/pub/Leosedf/wbshare.exe
Winboard απλό πρόγραμμα για τυπωμένα.

nikjohn
03-05-04, 08:35
Δεν μπορώ να δουλέψω το πρόγραμμα του leosedf αλλά κοίτα το ανά ένα πλήκτρο

ο--ο Πρώτη επαφή
0--0 δευτερη επαφή

Οι δύο επαφές γειώνουν με το κάτω εξάρτημα του ελαστικού τμήματος και δίνεται η εντολή για το κουμπί x Για να δουλέψει σωστά πρέπει απαραίτητα η κάθε επαφή να έχει το μήκος που καλύπτει κάθε στρογυλλό τμήμα του ελαστικού κομματιού.

dirtyfot
04-05-04, 04:24
Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Καταδευτερον τωρα κατεωαζο το προγραμμα για να δω τι μπορω να κανω...
Κατα τριτον πρεπει να φτιαξω το σχεδιο της πλακετας για τα σιγκεκριμενα πληκτρα ωστε να βγαλει ο εργοδοτης μου τουλαχιστον 20 πλακετες.
θα δειξει πως θα παει....
Τα λεμε.

leosedf
04-05-04, 09:13
Πόσα θα βγάλει ο εργοδότης σου και πόσα εσυ?
Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να ξοδέψεις πολύ χρόνο για το τίποτα?

gsmaster
05-05-04, 00:56
Tsopanoskilo

Eγώ θα σου προτείνω να δείς πώς είναι περίπου μια επαφή από κάτω (σαν δύο χτένες με τα δόντια αντικρυστά) και να σχεδιάσεις το pcb ανάλογα. Θα πρέπει να μετρήσεις με ακρίβεια τις αποστάσεις ανάμεσα στις επαφές και να τις μεταφέρεις στο pcb.

Επίσης πρέπει να πρόσέξεις σε τί διάταξη θα είναι το πληκτρα (πχ γραμμές-στήλες ή όλα ανεξάρτητα ή όλα με ένα κοινό σημείο?) το πιό συνηθησμένο είναι το γραμμές-στήλες. images/smiles/icon_smile.gif

dirtyfot
05-05-04, 17:19
Προς Leosedf:

Ευχαριστω για το προγραμμα αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα(η τουλαχιστον αρκετα για να κανω αυτο που θελω).
Ετσι και αλλιως δεν εχω και πολυ χρονο να ξοδεψω απλα θα ηθελα να του το παω αν μπορεσω(αν τα καταφερω ανεβαζω λιγο το prestige μου...).


Προς Gsmaster:

Την πλακετα δεν την εχω.Ξερω γενικα πως ειναι οι επαφες και η λογικη(ανοιχτος διαδρομος ,παταω πληκτρο ,κλεινει ο διαδρομος,την σημασια των αποστασεων και την διαταξη τους...).
Το θεμα ειναι με τι προγραμμα θα το σχεδιασω και που υπαρχουν αυτες οι γ@3$%!* επαφες στο προγραμμα(αν αυτο που μου συστησε ο leosedf κανει).
Το Οrcad κανει?
Αυτα,Καλη Συνεχεια σε ολους.

leosedf
05-05-04, 17:28
Ολα κάνουν αρκεί να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς.

dirtyfot
10-05-04, 21:09
Ενταξει βρηκα ακρη με τις επαφες και τα λειπα.



Προς leodseft:

Αμα ηξερα να χρησιμοποιω καποιο προγραμμα ικανοποιητικα αυτο το ποστ δεν θα υπηρχε εξαρχης.
Στην ερωτηση<< που υπαρχουν αυτες οι γ@3$%!* επαφες στο προγραμμα>> νομιζω οτι η απαντηση <<Ολα κάνουν αρκεί να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς.>> ηταν λιγο αστοχη.Φυσικα ηταν πιο βολικο να μου απαντισεις σε αλλη ερωτηση απο το να μου εξηγησεις κατι που για σενα ηταν αυτονοητο...
Παντως οπως και να εχει ευχαριστω.


Καλη Συνεχεια σε Ολους

leosedf
11-05-04, 08:04
Κοίτα:
Κανένα πρόγραμμα δέν έχει τις συγκεκριμένες επαφές. Ψάξτο και θα δείς.
Η κάτι παραπλήσιο ή τίποτα. Απο κεί και πέρα πρέπει να τις σχεδιάσεις μόνος σου σε κάποιο πρόγραμμα. Δέν ξέρω τί ακριβώς χρησιμοποιείς στον υπολογιστή σου υπάρχουν πολλά προγράμματα. Ούτε πιστεύω να σου βρίσκαν έτοιμες τις επαφές εδω μέσα γιατι ακριβώς δεν ασχολήθηκε κανείς. Εμείς σου δώσαμε κάποιες λύσεις και απο κει και πέρα αποφασιζεις. Δέν ήμαστε θεοί, απλώς βοηθάει ο ένας τον άλλο.