PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ ???



cybernetic
28-06-04, 13:46
Γεια χαρα σε ολους εφτασε στα χερια μου ενας παλμογραφος της American Technology Enterprises, μοντελο 3132, δυο καναλιων 20MHz. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω manuals κ δεν ξερω να τον χρησιμοποιησω! Μπορει να με βοηθησει καποιος?
ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ, ΜΑΝUAL ΚΛΠ...
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Φιλικα,
Δημητρης

ptisi110
28-06-04, 17:09
Αν δεν έχεις σχέση με ηλεκτρονικά και δεν είσαι ηλεκτρονικός γιατι πήρες παλμογράφο? Δεν θέλει και πολλές γνώσεις για να τον δουλέψεις αλλά θέλει σίγουρα τις βασικές περί ηλεκτρονικών...Όπως π.χ. τι είναι πλάτος ενός σήματος,τι είναι περίοδος και πως τα βλέπεις στον παλμογράφο...

leosedf
29-06-04, 01:29
Η αν έχεις Ψηφιακό (όπως εγώ μπεχεχε) πατάς ένα κουμπάκι και στα μετράει όλα αυτόματα images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif

panos_panopoulos
23-03-12, 13:44
Ξεθαβω αυτό το θεματάκι γιατι ο γαμπρός μου που έχει ηλεκτρονικό εργαστήριο, χρησιμοποιεί τον εν λόγο παλμογράφο (3132 της American Technology Enterprises) και του έχει χαλάσει (δε ρυθμίζει όπως μου είπε το focus και δεν ευθύνεται το ποτενσιόμετρο για αυτό).
Για να τον βοηθήσουμε να τον επισκευάσει, όποιος ξέρει για το manual το κυκλωματικό, ή ακόμη και για site της εν λόγω εταιρείας ή είναι μια συνήθη βλάβη ας γράψει τι να προσέξει πρώτα. Σε ένα πρωτο οπτικό έλεγχο που έκανε στο εσωτερικό κανένας απο τους ηλεκτρολυτικούς δεν ''έσκασε''

xsterg
23-03-12, 17:49
εγω θα πω στον πρωτο φιλο οτι ο παλμογραφος ειναι ειδικο μηχανημα και δεν ειναι τηλεοραση η καφετιερα που τον βαζεις στην πριζα και δουλευει. και φυσικα παλμογραφο δεν μαθαινεις με κανενα εγχειριδιο.

chip
23-03-12, 18:22
COMPANY
American Technical Enterprisese SA


ADDRESS
39, Agiou Konstantinou St., 10437, Athens


TELEPHONE
+30? 210 5240740, +30? 210 5240620


CONTACT PERSON
Emmanuel Candilis


EMAIL
ate2000@otenet.gr (ate2000@otenet.gr)

panos_panopoulos
23-03-12, 19:12
Eυχαριστώ πολύ για την απάντησή σου chip ! !

Έκανα και εγώ μια μικρή έρευνα για το συγκεκριμένο παλμογράφο στο διαδύκτιο και ανακάλυψα οτι μάλλον είναι κλώνος του Crotech 3132. ε δ ώ (http://www.vintage-radio.net/forum/showthread.php?t=78347) μια πιθανή βλάβη που βρήκα σε φόρουμ του εξωτερικού και δύο φώτογραφίες του ολα αυτά για να υπάρχει η πληροφορία.

310773107831076

johnnkast
24-03-12, 01:26
δε ρυθμίζει όπως μου είπε το focus και δεν ευθύνεται το ποτενσιόμετρο για αυτό'

Παναγιωτη ...ειχα ακριβως την ιδια βλαβη πριν απο καμια....23!!...χρονια (...και η μοναδικη!!!...απο τοτε δουλευει ...σκυλι!!!)

Ειναι δυσκολο να βρω τα σχεδια...ΟΜΩΣ θυμαμαι οτι μου'καψε μια αντισταση γυρω στα 820k στην πλακετα της τροφοδοσιας υψηλων τασεων πισω ακριβως απο τη βαση της οθονης.....
Ψαξε στο ποτενσιομετρο του "focus" σε ενα απο τα ακριανα ποδαρακια πρεπει να πηγαινει μια υψηλη ταση 200-400ν ....Καπου κοντα στο τροφοδοτικο ανορθωνει μια τετοια ταση και την στελνει στο "focus" ...Αν θυμαμαι καλα, αυτη η αντισταση ειναι σε σειρα με το διοδακι της ανορθωσης...μετρα το κι αυτο μηπως ειναι βραχυκυκλωμενο......
(Τωρα που ανοιξα τον παλμογραφο την αναφερει σαν R709 )

panos_panopoulos
24-03-12, 15:06
Παναγιωτη ...ειχα ακριβως την ιδια βλαβη πριν απο καμια....23!!...χρονια (...και η μοναδικη!!!...απο τοτε δουλευει ...σκυλι!!!)

Ειναι δυσκολο να βρω τα σχεδια...ΟΜΩΣ θυμαμαι οτι μου'καψε μια αντισταση γυρω στα 820k στην πλακετα της τροφοδοσιας υψηλων τασεων πισω ακριβως απο τη βαση της οθονης.....
Ψαξε στο ποτενσιομετρο του "focus" σε ενα απο τα ακριανα ποδαρακια πρεπει να πηγαινει μια υψηλη ταση 200-400ν ....Καπου κοντα στο τροφοδοτικο ανορθωνει μια τετοια ταση και την στελνει στο "focus" ...Αν θυμαμαι καλα, αυτη η αντισταση ειναι σε σειρα με το διοδακι της ανορθωσης...μετρα το κι αυτο μηπως ειναι βραχυκυκλωμενο......
(Τωρα που ανοιξα τον παλμογραφο την αναφερει σαν R709 )

Δεν μπορείς να φανταστείς ποσο χρήσιμες είναι η πληροφορίες που μας δίνεις Γιάννη, πραγματικά σκυλί είναι ο συγκεκριμένος παλμογράφος και είναι ένας λόγος που δεν έχει περάσει ακόμη σε ψηφιακό παλμογραφο ο γαμπρός μου. Θα ενημερώσουμε σύντομα για το τι έφταιγε τελικα, αφου κατα πασα πιθανότητα είναι επισκευάσιμος, (επίσης ο συκεκριμένος τύπος οθόνης λένε οτι έχει διάρκεια ζωής μέχρι και 50 χρόνια)

panos_panopoulos
26-03-12, 21:46
Τελικά η βλάβη ήταν αυτή η αντίσταση που λέει ο Γιάννης, που αλλαξε τιμή της απο 680k έγινε 710k και δεν εστίαζε όπως έπρεπε το focus του παλμογράφου. Ευχαριστούμε πάρα πολύ όλους για την πληροφόριση.

dovegroup
26-03-12, 22:34
Απλά σκυλί ο ΑΤΕ τον είχα 20 χρόνια και τον χάρισα..μπου κλάψ κλάψ...

patent61
26-03-12, 23:10
Τελικά η βλάβη ήταν αυτή η αντίσταση που λέει ο Γιάννης, που αλλαξε τιμή της απο 680k έγινε 710k και δεν εστίαζε όπως έπρεπε το focus του παλμογράφου. Ευχαριστούμε πάρα πολύ όλους για την πληροφόριση.

Μπράβο στον Γιάννη τότε, που έχει μνήνη ελέφαντα