PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρεάν Ολοκληρωμένα



Σελίδες : [1] 2

gsmaster
09-02-04, 17:47
Και όταν λέμε δωρεάν ολοκληρωμένα εννοούμε δωρεάν στην πόρτα σας μόνο με μερικά κλίκ.
Οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες ημιαγωγών χρησιμοποιούν αυτό τον τρόπο για να προωθήσουν τα προΐόντα τους. Τους συμφέρει γιατί ο σχεδιαστής κυκλωμάτων θα μπορεί να δοκιμάσει δωρεάν καποιο ολοκληρωμένο και αν του κάνει, και βγεί η συσκευή στην παραγωγή θα κερδίσει και η εταιρία.

ΜΑΧΙΜ (http://www.maxim-ic.com/) . πολύ καλή, στελνει με ταχυδρμείο σε 5-10 μέρες. Αν κάποιο ic δεν το στείλει με την πρώτη θα το στείλει όταν είναι διαθέσιμο. Στελνει παντα 2 από κάθε είδος (σε μερικά ακριβά ic έχει περιορισμό ποσότητας σε 1) και μέχρι 8 διαφορετικά είδη κάθε φορά.

Microchip (http://sample.microchip.com/Default.aspx) Επίσης πολύ καλή, στέλνει με ταχυδρομείο σε 5-15 μέρες. Μέχρι 3 απο κάθε είδος και μέχρι 3 διαφορετικά. Επίσης μέχρι 2 παραγγελίες το μήνα νομίζω.

Analog Devices (http://www.analog.com/productSelection/orderSamples/index.html) Καλή, στέλνει με ΤΝΤ courier στην πόρτα σας δωρεάν. Δεν θυμάμαι περεταίρω στοιχεία μια φορά παράγγειλα μόνο.

Texas Instuments (https://ti-pass.ext.ti.com/cgi-bin/login/login.pl?lt=myti&URI=https://www-a.ti.com/apps/samp/basket.asp) Αγνώστων λοιπόν στοιχείων, φήμες λένε ότι έρχονται.

Καλό sampling.... :wink: :) :)

edit 31/8/2005
http://www.coilcraft.com/ Πηνία και άλλα, έρχονται δωρεάν με τα ΕΛΤΑ.

MHTSOS
20-02-04, 16:13
H TEXAS INSTUMENTS ta stelnei me tin UPS. Emena kanan 2 meres na erthoyn apo ameriki. Ta parageila teterti apogeyma kai paraskeyi proi itan stin porta moy. Stelnei mexri 8 diaforetika kai mexri 5 apo to kathena. H MAXIM episis einai poly kali. Stelnei mexri 8 diaforetika kai apo 2 to kathena alla mporeis na zitisis kai perisotera. Kai i MICROCHIPS stelnei alla akoma ta perimeno na erthoyn apo TAIWAN. H NATIONAL SEMI. stelnei alla otan den exeis etairiko E-MAIL leei oti exeis mia mikri xreosi. Den leei poso akrivos. Opoios kserei gia kamia alli etairia poy stelnei as to pei.

gRooV
24-02-04, 00:51
Εγω χθες παρελαβα για πρωτη φορα ολοκληρωμενα απο την Microchip. Εκαναν λιγοτερο απο εβδομαδα να ερθουν και μου εκανε εντυπωση του κουτακι που τα περιειχε! Μαλλον αξιζει πιο πολυ απο τα ολοκληρωμενα!! images/smiles/icon_razz.gif

leosedf
24-02-04, 19:25
gRooV exeis dikio ki egw epa8a zhmia me to koutaki. dinoun megalh shmasia sthn prostasia twn eksarthmatwn. eixa paraggeilei eyes8hta eksarthmata gia kinhta apo kapou kai mou ta eixan steilei se fakelo gia gramma!!! tous thn eipa asxhma omws giati ta eixa plhrwsei kai mou steilan alla.

gsmaster
29-02-04, 19:05
http://www.national.com/catalog/

Δίνει samples, μόλις παρήγγειλά για να δούμε...

MHTSOS
03-03-04, 18:19
Ego parageila apo tin NATIONAL alla moy esteile e-mail legontas oti den mporei na ikanopoieisei tin parageleia moy kai elege na miliso me tin antiprosopia (ARROW). Giati den ta setlnoyn den lene. Episis h ON SEMI. den stelnei stin Ellada dystixos. H TEXAS einai makran i kaliteri. Exo parageilei ena soro eksartimata. Exei orio 4 parageleies to 6mino.

gsmaster
04-03-04, 07:30
Originally posted by MHTSOS:
Ego parageila apo tin NATIONAL alla moy esteile e-mail legontas oti den mporei na ikanopoieisei tin parageleia moy kai elege na miliso me tin antiprosopia (ARROW). Giati den ta setlnoyn den lene. Episis h ON SEMI. den stelnei stin Ellada dystixos. H TEXAS einai makran i kaliteri. Exo parageilei ena soro eksartimata. Exei orio 4 parageleies to 6mino. <font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μια απ'τα ίδια με την National.

electron
10-03-04, 10:48
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα στοιχεία που ζητάει η microchip,για παράδειγμα το όνομα της εταιρίας που εργάζεται κάποιος,το e-mail κλπ.Είναι απαραίτητα αυτά τα στοιχεία για να σου στείλουν κάτι;Μ'αυτά που ζητούν σου ανοίγουν φάκελο κανονικά

gRooV
10-03-04, 16:06
Μην γραφεις και εσυ πραγματικα στοιχεια. images/smiles/icon_biggrin.gif Μονο οτι χρειαζεται για την σωστη αποστολη του δεματος. images/smiles/icon_cool.gif Εδω σε ρωτανε τι θα φτιαξεις με τα ic που παρηγγειλες!! images/smiles/icon_confused.gif

Τελικα τα ολοκληρωμενα απο την maxim δεν τα παρελαβα! Εχει περασει αρκετος καιρος!! images/smiles/converted/merror.gif

[ 10. March 2004, 16:09: Message edited by: gRooV ]

gsmaster
10-03-04, 17:31
Οι φάκελοι της ΜΑΧΙΜ υποψιάζομαι ότι "χάνονται" στα ΕΛΤΑ. Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα ερχόταν 2 στις 5 παραγγελίες. εδώ έρχονται όλες. Τι να πώ δεν ξέρω.

electron
11-03-04, 11:50
Μόλις έκανα την παραγγελία μου στην microchip και στο καπάκι μου έστειλαν e-mail επιβεβαιόνωντας τα chip που τους ζήτησα.Άντε να δώ πότε θα έρθουν

gsmaster
24-03-04, 19:43
Μια πολύ μεγάλη λίστα με εταιρίες που προσφέρουν δείγματα υπάρχει
Thanks to leosedf
Αξίζουν μια απόπειρα. Ποστάρετε εντυπώσεις!

leosedf
25-03-04, 06:56
Ναι να το κάνουμε στικι στικι χαχαχα images/smiles/converted/hammer.gif

electron
25-03-04, 07:12
Προχτές μου έστειλε η microchip mail για να μου πεί ότι τα τα ολοκληρωμένα που ζήτησα έφυγαν στις 20/3.Μια απορία έχω όμως ,όταν ερθουν επιτέλους τα έξοδα αποστολής τα πληρώνω εγώ;

leosedf
25-03-04, 07:32
Οχι, οταν λεει δωρεαν ενοει δωρεαν

Tasos
01-04-04, 14:22
ετσι τζαμπα ????? καλοοοοοοοο

leosedf
01-04-04, 14:29
Τζάμπα είναι τάσο αλλα αν θές μπορείς να στείλεις καμια 50αρια ευρώ σε μενα.
LOLOLOL images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/converted/hammer.gif

electron
01-04-04, 14:37
Ρε παιδια έχω αρχίσει να ανησυχώ απ'τις 20/3 που ξεκίνησαν τα τσιπάκια της microchip ακόμα τα περιμένω images/smiles/icon_confused.gif

leosedf
01-04-04, 14:43
μη στεναχωριεσαι. αν δεν έρθουν ξανα κάντο. Ετσι κι αλλιως δικαιούσαι μέχρι 3 φορες το μήνα, βαρα ανελεητα

[ 01. Απριλίου 2004, 14:43: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: leosedf ]

electron
01-04-04, 14:52
Έχουν περάσει 11 μέρες απ'τη μερα που μου είπαν ότι τα έκαναν πακέτο, ποιό είναι το μέγιστο που μπορεί να αργήσουν άραγε;

leosedf
01-04-04, 15:02
Ανάλογα electron συνήθως φταίει το ελληνικό ταχυδρομείο. Μια φορά μου έκανε 2 μέρες να έρθει απο αμερική και για να έρθει απο θεσσαλονικη στη σέρρες έκανε 7 μέρες

electron
01-04-04, 15:10
Είχα την εντύπωση ότι έρχονται με κουριερ αν είναι με τα ελτα τότε να μην ανησυχώ γιατί ξέρω ότι χρειάζεται να έχεις γαιδουρινή υπομονή έτσι

PiCBuRn3r
02-04-04, 07:56
Ρε παιδια ειχα παραγγειλει δειγματα απο μια εταιρια με LCD, αλλα τζιφος . Ξέρετε τιποτα ?

gsmaster
02-04-04, 08:23
Αν εννοείς την optrex (http://www.optrex.com/) έχω παραγγείλει και γώ αλλά δεν έχει έρθει τπτ και μάλλον ούτε και θα έρθει. images/smiles/converted/merror.gif

[ 02. Απριλίου 2004, 08:25: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: gsmaster ]

MHTSOS
02-04-04, 16:12
Λοιπόν ακούστε. Η ΜΑΧΙΜ και η MICROCHIP στέλνουν με ταχυδρομείο. Η TEXAS στέλνει με την UPS και η ANALOG με την ΤΝΤ. Είχα παραγκήλει και εγώ απο την OPTREX και με είχε πάρει τηλ ένας ηλήθιος και μου ζήταγε το ΑΦΜ μου για να μου κόψει τιμιλόγιο και κάτι τέτοια. Δεν είχε ιδέα τι είναι τα SAMPLES. Τον έγραψα κανονικά και ησύχασα. Τώρα περιμένω και από άλλεσ εταιρίες... Θα δούμε....

electron
05-04-04, 04:37
Μόλις μου ήρθε το δωράκι απ τη microchip images/smiles/converted/bounce.gif έκανε ακριβώς 16 μέρες αλλά βρίκε το δρόμο του τελικά.Όσο για το κουτάκι πολύ πρώτο είχα την εντύπωση ότι θα το ανοιγα και θα έβρισκα κανάνα κόσμημα μέσα images/smiles/converted/hihi.gif

D-NAME
20-04-04, 16:16
Εγω διαλεξα το τι θελω κανω register και μετα στο login βγαζει προβλημα. Θελει καποια ωρα για να παρει χαμπαρι οτι εκανα register?

D-NAME
20-04-04, 16:19
Τα εχει πεξει ο server. Εκανα forgot password εστειλε αλλο το βαζω και παλι τα ιδια.

D-NAME
20-04-04, 16:21
OK λυθικε.

nikjohn
20-04-04, 16:21
Μήπως είσαι σε λάθος θέμα???

electron
20-04-04, 16:26
Εγώ όταν έκανα register μετά από λίγο έκανα και login.Πιθανόν να έπεσες σε ώρα αιχμής ή να είχε κάποιο πρόβλημα ο server τους τη δεδομένη στιγμή

D-NAME
21-04-04, 17:36
Στην TEXAS πως παραγγελνεις?

Δεν εβγαλα ακρη.

electron
22-04-04, 10:20
Στην texas μπορείς να παραγγείλεις προσωπικά όμως δεν το έχω κάνει.Από άλλους όμως άκουσα ότι όταν πιάσει ελλάδα το πακέτο από τη συγκεκριμένη εταιρία σε πέρνουν απ'το τελωνείο και σου ζητάνε αφμ και κάτι τέτοια.

MHTSOS
02-05-04, 19:11
Τελικά samples στέλνει και η WWW.INTERSIL.COM (http://WWW.INTERSIL.COM) Τα στέλνει μα την ΤΝΤ. Εγώ είχα παραγγείλει κάτι τελεστικούς CA3130 CA3140 και μου ήρθαν.

thanos
05-05-04, 03:42
ρε παιδια μια ερωτηση απο τον ασχετο τα ολοκληρομενα ειναι εντελως τσαμπα η μονο τα μεταφορικα?

electron
05-05-04, 04:31
Όλα είναι τσάμπα δεν πληρώνεις τίποτα

NUKE
26-06-04, 13:21
Ρε παιδια είμαι και εγώ λίγο άσχετος αλλά μήπως υπάρχουν και τα BLY σε samples?

leosedf
27-06-04, 06:13
BLY Ξέχνα τα images/smiles/icon_biggrin.gif

NUKE
27-06-04, 08:45
Γιατί?Δεν το φτιάχνουν ή είναι πανακριβο?

electron
27-06-04, 11:40
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από NUKE:
Γιατί?Δεν το φτιάχνουν ή είναι πανακριβο? </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Για bly παρε ενα τηλ στο radio 741 κατα πάσα πιθανότητα θα το βρείς 2310-325605

[ 27. Ιουνίου 2004, 11:43: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

NUKE
29-06-04, 16:20
Αυτο το Radio 741 στελνει και στην Αθηνα?Τι μαγαζί είναι?Που μπορώ να βρω ένα κατάλογο?

PiCBuRn3r
30-06-04, 04:14
Στέλνει με αντικαταβολή παντού. Πάρε τους τηλέφωνο και ζητα τους έναν κατάλογο .

electron
30-06-04, 09:04
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από NUKE:
Αυτο το Radio 741 στελνει και στην Αθηνα?Τι μαγαζί είναι?Που μπορώ να βρω ένα κατάλογο? </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Θεσ/νικη βρίσκεται το κατάστημα και όπως είπε καιο γιαννης στέλνει με αντικαταβολή ή με όποιο άλλο τρόπο θέλεις.

gsmaster
01-10-04, 00:17
Από την microchip ότι πείραμε πείραμε... :( :(

September 22, 2004, the Microchip Samples site will no longer allow sample orders from generic ISP accounts in Belgium, Canada, Greece, Israel, Malaysia, Mexico, Netherlands, Portugal, South Korea, and Spain . If you find that your sample order has been refused, please visit the buy.microchip.com site where you may purchase the parts, or contact your local sales representative for assistance.

http://sample.microchip.com/Default.aspx :head: :head: :head: :head:

leosedf
01-10-04, 14:13
Και αυτό γιατί μάλλον τους πρήξανε με χιλιάδες παραγγελίες οι οποίες δεν είχαν κανένα νόημα

TEON
15-10-04, 21:08
ρε παιδια εγω ψαχνω ενα ολοκληρομενο και δεν μπορω να το βρω πουθενα,ο μονος τροπος να το βρω μοθ ειπαν μονο μεσο ιντερνετ..εσεις που ασχολειστε μπωρειτε να μου βγαλετε μια ακρη γιατι δεν εχωιδεα απο αυτα!!το ολοκληρομενο λεγεται LB 1690 ειναι της σανιο και ειναι three fase fan driver.πρεπει να το βρω οποσδηποτε

gourtz
19-08-05, 18:01
με την microchip εχω κανει 3 παραγγελιες η δυο μου ιρθαν σε 10 μερες το πολυ και συμερα εκανα και αλλη μια. καλη φαση εχω μεχρι τωρα 10 Pic ασχετε αν δεν εχω μαθει ακομα να τους χρεισιμοποιοω και δεν εχω βρει τις ρυθμισης για τον Programmer αν ,μπορει καποιος ας με βοηθισει.

ok1gr
19-08-05, 18:27
Πρέπει να έχει: www.rsgreece.gr
www.darlas.gr

cafe_demek
20-08-05, 00:19
Ποιες εταιρίες ακόμα στελνουν δωρεαν εξαρτήματα; :roll:

cafe_demek
20-08-05, 01:56
Μόλις παράγγειλα από την εταιρία Microchip δίνουν μέχρι 4 είδη από 3 φορές το κάθε ένα και νομίζω μπορούμε να κάνουμε 2 παραγγελίες το μηνά

dimxanthi
20-08-05, 12:11
Καλημέρα σε όλους τους τρελαμένους ηλεκτρονικούς και όχι μόνο....
Λοιπόν παρείγγειλα και εγώ από την MIcrochip και άργησαν να μου έρθουν 18 μέρες...αλλά το σημαντικό είναι ότι τα πήρα!!!
Τώρα έχω παραγγείλει πάλι κάποια άλλα chips και ευελπιστώ να μου έρθουν...

cafe_demek
20-08-05, 17:13
dimxanthi αν είναι μόνο 18 μέρες καλά είναι

gsmaster
31-08-05, 01:38
Σήμερα παρέλαβα ένα δεματάκι με διάφορα τσόκ και κάποιους μετασχηματιστές ρεύματος, από http://www.coilcraft.com/ Η παραγγελία έγινε καμια 10αριά μέρες πρίν.

Ευχαριστούμε το χρήστη nikoskourtis (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=11046#11046) που μας υπέδειξε την σελίδα

MHTSOS
31-08-05, 22:34
Στην COILCRAFT λέει κάτι περίεργα για ΟΕΜ κατασκευαστες και για μαθητές. Τι παίζει με αυτά?

gsmaster
31-08-05, 23:16
Μάλλον γι αυτό θα λές:

Student Sample Policy

Coilcraft is happy to provide engineering students with a reasonable number of free sample parts to assist in your class work. If your request is lengthy or you are outside of the US, you may be asked to pay a nominal charge to cover handling costs.

All we ask is that, in addition to submitting a sample request form, you also send us a short e-mail with the name (and phone number, if available) of your professor or instructor and the nature of the project you are working on.

If several students will be needing the same parts, we would prefer to send a single shipment directly to your school. In that case, please ask your instructor to submit the request for samples

Στέλνει, λέει σε φοιτητές λογικές ποσότητες, αλλά αν είσαι εκτός ΗΠΑ ίσως σου ζητήσουν να πληρώσεις τα έξοδα αποστολής
Λέει επίσης αν είσαι φοιτητής να τους στείλεις ένα σύντομο ε-μαιλ με το όνομα και το τηλέφωνο του καθηγητή, και γιατί εργασία είναι τα υλικά.
Λέει επίσης αν χρειαστούν πολλοί φοιτητές τα ίδια υλικά, καλύτερα είναι να παραγκείλει καθηγητής και να σταλούν στο σχολείο.


Εμένα πάντως δεν μου ζήτησαν τίποτα. ;)

ok1gr
01-09-05, 00:07
Πράγματι τώρα τα βγάζει και δεν τα στέλνει.
Ποιός έχεο e-mail πανεπιστημίου να κάνει τον καθηγητή????:) :) :)

gsmaster
01-09-05, 00:40
Δεν ζητάνε τίποτα λέμε....

MHTSOS
02-09-05, 23:28
Εμένα μόλις μου ρίξαν άκυρο.........

gsmaster
02-09-05, 23:50
Εμένα μόλις μου ρίξαν άκυρο.........

Τι έγινε ακριβώς?

MHTSOS
03-09-05, 23:37
Μου έστειλαν mail και έλεγαν ότι έψαξαν στο Internet και δεν βρήκαν στοιχεία για την εταιρία μου (δεν παράγγειλα σαν φοιτητης) και να επικοινονήσω μαζί τους άν έχει γίνει λάθος.

ok1gr
04-09-05, 00:03
Θα πείς ότι είναι μια καινούργια μικρή ελληνική εταιρία που δραστηριοποιήται στις ειδικές κατασκευές και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στο internet ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ αλλά προβλέπεται δυναμική είσοδος σύντομα!

MHTSOS
05-09-05, 22:20
Όχι. Θέλω να πω ότι δεν έχω εταιρία και οτι έγραψα ότι μου κατέβενε, αφού μου ζήταγε να γράψω κάτι αναγκαστικά σε αυτό το πεδίο. Εσείς παραγγείλατε σαν φοιτητες?

ok1gr
06-09-05, 00:30
Αυτό λέω και εγώ. πεστους αυτό!

MHTSOS
08-09-05, 23:52
Μόλις έφαγα άκυρο για samples και από την Freescale. Τι γκαντεμιά είναι αυτή? Από την Coilcraft ποιός άλλος παράγγειλε?

nikoskourtis
08-10-05, 03:44
Εγω παραγγειλα απο coilcraft και μου εστειλε οτι δε βρισκει την εταιρια μου στο διαδυκτιο. Της απαντησα οτι ειναι μια μικρη επιχειρηση που σκοπο εχει να διαδοθει και δεν εχει ιστοσελιδα ακομα, αλλα τιποτα....
Εχει παρει κανενας;

gsmaster
08-10-05, 19:18
Ναι έχω παραλάβει απο coilcraft, με τα ΕΛΤΑ.

nikoskourtis
11-10-05, 01:03
μονο εσυ gsmaster. Σε εμας λεει οτι δε βρισκει την εταιρια στο internet.

nikoskourtis
26-11-05, 03:15
Τελικα πηρα κι εγω απο coilcraft. Αργησαν λιγο αλλα μου εστειλαν. Βεβαια τους επρηξα στα mail. Τους ειπα οτι η εταιρια μου δεν εχει μπει στο internet και τετοια.

Υ.Γ. Εχω και 2 νεα sites με samples που μου εχουν στειλει. H μια εχει κρυσταλους και η αλλη ολοκληρωμενα. Θα βαλω συντομα τα links.

Lykos1986
26-11-05, 11:53
Από Texas Instruments έρχονται samples;;; Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από αυτήν την εταιρία και τα chips που παρήγγειλα τα θέλω οπωσδήποτε. Οπότε αν δεν έρχονται να αρχίσω να ψάχνω στα μαγαζιά!

NUKE
26-11-05, 12:03
Ερχονται.Εγω μια φορα παραγγειλα και ηρθαν γρηογρα

MHTSOS
26-11-05, 12:08
Έρχονται. Έχω πάρει εκατοντάδες από την TEXAS.

NUKE
27-11-05, 00:05
Ρε παιδια εγω δεν ξερω τι να παρω.Δεν εχω και πολλες γνωσεις για τα ηλεκτρονικα και ολα τα samples μου φαινονται πολυ εξελιγμενα.μπορειτε να μου πειτε κανα ολοκληρωμενο να παραγγειλω και να το χρησιμοπιηησω σε καποια συγκεκριμενη κατασκευη?

nikoskourtis
27-11-05, 01:05
η TEXAS στελνει με την FEDEX. Σε μια βδομαδα θα ειναι σπιτι σου το πολυ. Μπορεις να μπεις και στην FeDEX και βαζοντας τον κωδικο παραγγελιας να βλεπεις που ακριβως βρισκονται αυτα που παρηγγειλες.
Φιλε NUKE δεν ειναι εξελιγμενα τα ηλεκτρονικα. Μπορεις να παρεις ενα ολοκληρωμενο και να φτιαξεις π.χ. εναν ενυσχητη ηχου, ή να παρεις ολοκληρωμενα και να φτιαξεις ενα τροφοδοτικο. Τωρα αν δεν ασχολεισαι με ηλεκτρονικα καθολου ποιος ο λογος να παρεις κατι;

Λουκάς
30-11-05, 16:28
Οι ΜΑΧΙΜ στέλνει??
Έχει κάνα μήνα που έβαλα την παραγγελία αλλά τίποτα.

Lykos1986
30-11-05, 16:46
Στέλνει πάντα!!! Ακόμα και μια φορά που δεν είχε να μου στείλει, μου έστειλε mail οτι δεν υπάρχουν αυτά που ήθελα και μετά απο ενα μήνα τα πήρα.
Σε περίπου 8 -12 μέρες είναι σπίτι σου.

NUKE
30-11-05, 18:16
Ασχολουμε και με την κατασκευη τροφοδοτικων και ενισχυττων.Αλλα στις σελιδες τους βλεπω μονο ολοκληρωμενα για προγραμματισμο η smd...ανμπορεις δωσμου κανα παραδειγμα

moutoulos
30-11-05, 18:42
Ρε παιδια εγω δεν ξερω τι να παρω.Δεν εχω και πολλες γνωσεις για τα ηλεκτρονικα και ολα τα samples μου φαινονται πολυ εξελιγμενα.μπορειτε να μου πειτε κανα ολοκληρωμενο να παραγγειλω και να το χρησιμοπιηησω σε καποια συγκεκριμενη κατασκευη?


Ασχολουμε και με την κατασκευη τροφοδοτικων και ενισχυττων.Αλλα στις σελιδες τους βλεπω μονο ολοκληρωμενα για προγραμματισμο η smd...ανμπορεις δωσμου κανα παραδειγμα


Αν στέλνει η NATIONAL, πας εδώ (http://www.national.com/VCatalog/view.cgi?command=summarizeBy&attr1=Bpn&attr2=0&q=200&s3=PNumber%2F%2F1&i=PNumber&s2=Bpn%2F%2F1&s1=SubCategory%2F%2F1&s0=Category%2F%2F1&as=1&a1=SubCategory%2F%2Fv%3A8&a0=Category%2F%2Fv%3A8&s=461809252561&t=0&c1=e%3A0%2F%2FSubCategory%2F%2F%3Aeq%2F%2FOverture +Audio+Power+Amplifiers+%3E6V+%3E3W&c0=e%3A0%2F%2FCategory%2F%2F%3Aeq%2F%2FAudio+Produ cts&render=1&domains=PNumber&tId=120&text=) και επιλέγεις κάποιο audio (power amp). Εγώ πάντως έχω μια βδομάδα που παράγγειλα δύο και περιμένω, τώρα πότε και αν θα΄ρθουν ... είναι άλλο θέμα.

MHTSOS
30-11-05, 19:07
Η NATIONAL δεν στέλνει :( . Έχω προσπαθήσει πολλές φορές.

NUKE
14-12-05, 15:05
Ρε παιδια, εμενα η texas instruments kai h mikrochip μου στελνουν αλλα κανω λαθος και παραγγελνω αυτα τα ολοκληρωμενα που χρησιμοποιουν σε πολυ μικρες συσκευες και ειναι μινιατουρες.Πως να τα ξεχωριζω απο τα κανονικα?

shark
14-12-05, 17:24
ΣΕ κάθε τύπο ολοκληρωμένου οι εταιρίες προσθέτουν μια κατάληξη 2-3 ψηφίων ή/και γραμματων. Ο κάθε συνδιασμός για κάθε εταιρία συμβολίζει και ένα συγκεκριμένο package chip (δυστυχώς δεν υπάρχει ομοιομορφία).Αναλυτικά όλα αυτά περιγράφοντε στα datasheets κάθε chip.

Νικος................

gsmaster
14-12-05, 22:03
Στην microchip συγκεκριμένα, μπορείς να επιλέξεις αυτά που είναι σε συσκευασία PDIP ή DIP (Dual In-line Pacage).

Σε κάθε εταιρία είναι διαφορετική η διαδικασία παραγγελίας οπότε το ψάχνεις λίγο πριν παραγγείλεις. Υπόψην μερικά ολοκληρωμένα δεν βγαίνουν σε κανονική (DIP) συσκευασία.

nikoskourtis
17-12-05, 02:04
Αυτο παθαινα κι εγω στην αρχη. Καθε εταιρια καπου εξηγει τους κωδικους των συσκευασιων. Αποθηκευσε τους καπου ωστε να τους εχεις ευκαιρους παντα. Το DIP ειναι το καλυτερο οσον αφορα την ευκολια χρησης του λογω μεγεθους και αν δεν υπαρχει σε DIP παιρνεις SOIC. Μην παρεις κανενα QFN γιατι με γυμνο ματι με δυσκολια θα διακρινεις τις επαφες. Για να το κολλησεις απλα δε γινεται με κολλητηρι.

babisko
06-01-06, 09:11
Πριν λίγες ημέρες ζήτησα κάποια ολοκληρωμένα samples από την TEXAS (από την οποία έχω πάρει και άλλες φορές στο παρελθόν) και χθες δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από την fedex η οποία με ενημέρωσε ότι το δεματάκι με τα samples είναι στο τελωνείο και για να τα πάρω πρέπει να πληρώσω κάποιο σεβαστό ποσό (περίπου 160 ευρώ) για να εκτελωνιστούν, αφού τους στείλω μια εξουσιοδότηση, καταθετήριο χρημάτων κ.λ.π. Γνωρίζει κανείς τίποτε επί του θέματος; Να σημειωθεί ότι στην περιοχή που μένω έχει τελωνείο. Γιατί δεν έρχονται εκεί και πηγαίνουν στην Αθήνα; Αν δεν τα πληρώσω τι θα γίνει; Γιατί τις άλλες φορές δεν πλήρωσα τίποτε;

sgoum
06-01-06, 11:36
Χρονια πολλα
Φιλε babisko
Μου ετυχε πριν κανα 3μηνο το ιδιο.
Πηρα τηλ στην fedex και με ρωτησαν αν θελω να το αναλαβουν αυτοι.
Τους ειπα ναι και μου εστειλε mail μια εταιρια που κανει εκτελωνισμους και ζητουσαν 120ευρω!!!
Μετα απο αυτο εστειλα mail στην TEXAS και τους ρωτησα γιατι να πληρωσω αφου στο site γραφει οτι ειναι free
και πως ειναι δειγματα και αλλες φορες που πηρα δειγματα ηταν free.
Μου απαντησαν πως εγινε λαθος στο χαρακτηρισμο του δεματος και πως θα κανονιζαν αυτοι το θεμα με την fedex.
Τελικα δε τα πηρα τα δειγματα, μαλλον καποια βλακεια της τοπικης fedex,ουτε με ενοχλησε κανεις και ουτε πηρα τηλ
στη fedex να ρωτησω τι εγινε.

_ab
06-01-06, 18:05
Παιδια θελω και εγω καποια pic μπορει καποιος να μου συμληρωσει το form???.Να του στειλω τα στοιχεια μου και τι pic θελω και να την υποβαλλει????γιατι πιστευω πως δεν θα τα καταφερω....

proview
17-01-06, 09:47
μολις παρειγγειλα 2 LM555 απο την NATIONAL και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.

nikoskourtis
17-01-06, 18:08
H national δε στελνει. Εμενα τουλαχιστον δε μου εχει στειλει ποτε.
Παρηγγειλε στην Texas 555 θα στα στειλει πολυ γρηγορα.

proview
20-01-06, 16:21
σωστα η NATIONAL μου εστειλε mail οτι δεν μπορει να στειλει.οταν παρειγγειλα στην TEXAS μου ζητησε να αποδεχτω ορους για εκτελωνισμο δηλαδη παλι δεν θα βρω ακρη.

ansuz
20-01-06, 17:22
Για ρίξτε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα. Έχω δοκιμάσει από αρκετές εταιρίες. Οι περισσότερες μου στείλανε mail ότι τα στέλνουνε
αλλά από τα τέλη Δεκεμβρίου ακόμα περιμένω... Για να δούμε.

Επίσης είχα παραγγείλει από την Micrometals κάτι τοροϊδείς για τσοκ αλλά δεν μου ήρθε τπτ.
Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος γιατί εμένα ούτε mail δεν μου στείλανε.
Στην τελική, αν στέλνουν, αξίζει γιατι στο Ελλαντα δεν βρίσκουμε πουθενά πυρήνες.


http://www.dutchforce.com/~eforum/index.php?showtopic=4241

NUKE
20-01-06, 22:29
εμενα η texas και η microchip και η maxim μου εχουν στειλει.Και μαλιστα παρα πολλα ολοκληρωμενα.

moutoulos
20-01-06, 22:36
Και η "ANALOG" στέλνει, πήρα πρόσφατα ...

Lykos1986
20-01-06, 22:58
Ναι η analog πάντα μου έστελνε. Το πρόβλημα είναι πως κυκλοφορούν πολύ στοιχεία smd και έχουμε πρόβλημα…. :cry:

ansuz
21-01-06, 11:17
Εγώ από Maxim έχω πάρει μόνο. Από Analog σήμερα δοκίμασα και βλέπουμε...
Το άσχημο είναι ότι δεν υπάρχει καμιά εταιρεία που να στέλνει τιποτα RF τρανζίστορ ισχύος. Θα μας είχαν βολέψει ΠΟΛΥ!

proview
21-01-06, 15:48
απο την analog ειμαι ευχαριστημενος, μου εχει στειλει πολλες φορες σε αντιθεση με την texas που οσες προσπαθειες και να καταβαλλω δεν προκειται να μου στειλει τιποτα

proview
21-01-06, 17:35
μετα απο μεγαλη αναζητηση για samples, ενα ειναι το συμπερασμα:ολες οι εταιριες για να στειλουν samples σου ζητουν το ονομα της εταιριας που δουλευεις και σε μερικες περιπτωσεις το site της εταιριας σου.αυτο απαγορευει σε ολους οσους δεν ασχολουνται με την ηλεκτρονικη την χρηση samples και δε διευκολυνει αυτους που αναζητουν τη γνωση

NUKE
22-01-06, 11:45
Λαθος.Πρωτων δεν ζητανε μονο στοιχεια απο εταιρεια.Σου ζητανε ειτε στοιχεια απο την εταιρεια που δουλευεις ειτε στοιχεια για την σχολη που εισαι φοιτητης.

Επισης δεν τα πολυ κοιτανε.

Εγω για παραδειγμα εφτιαξα 2 λογαριασμους στην τεχας, εναν με το ονομα μου και εναν με το ονομα του παππου μου.
Εγω ειμουν φοιτητης στο Πολυτεχνειο της Αθηνας και ο παππους μου στο Τει ηλεκτρονικης.

Και μου εστειλαν καμοια 60αρια ολοκληρωμενα
Εννοειτε αυτο δεν ειναι αληθεια.Εγω ακομα λυκειο παω και ο παππους μου δεν νομιζω οτι σπουδασε ποτε κατι.

Αλλα, επισης δεν νομιζω οτι με το να μη σου στειλουν 2 ολοκληρωμενα σου απαγορευουν το να μαθεις.Αν θες τα αγοραζεις και κανεις την δουλεια σου.Τα συγκεκριμενα που στελνουν νοιζω δεν ειναι και τα πιο ακριβα

nikoskourtis
22-01-06, 13:52
Ενταξει δε ν ειναι και φθηνα. Μια φορα θυμαμαι ειχα παραλαβει μια παραγγελια μου απο texas instruments και συνολο εγραφε πανω το χαρτι 150 ευρω (η texas γραφει ποσο εχουν σε χαρτι αναλυτικα κι ας ειναι δωρεαν). Σιγουρα δε στελνουν τα πιο ακριβα αλλα στελνουν κομματια με τιμη (απ το site της εταιριας) ακομα και 10$. Στην Ελλαδα αν το αγορασεις αυτο αστο καλυτερα. Οι τιμες εδω ειναι οσο θελει ο καθενας. Βρισκεις ics ακομα και με δεκαπλασια τιμη εδω.

Επιστήμων
01-02-06, 14:33
Καλημέρα .
Σήμερα παρέλαβα απο την ANALOG κάτι δείγματα που είχα παραγγείλει.
Ομολογώ οτι έκαναν λιγότερο απο εβδομάδα για να έρθουν.
Το πρόβλημα έιναι ότι τα τσιπάκια που μου στείλαν (4+4 πιν) έχουν το μέγεθος ίσα με το κεφάλι ενός σπίρτου. :shock:
Ξέρει κανείς πως κολλιούνται ?
Υπάρχει περίπτωση να ζεστάνω μια "καρφίτσα" και να τα κολλήσω ? :shock:

proview
02-02-06, 09:20
Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω.Ολα τα δειγματα που μου εχουν στειλει ειναι μικροσκοπικα

Επιστήμων
02-02-06, 10:31
Χθές παρήγγειλα πάλι κάτι αισθητήρες θερμοκρασίας σε μορφή ΤΟ-92 .
Στην περιγραφή έλεγε ότι έχουν τη συσκευασία τρανζίστορ.
Για να δούμε τι θα στείλουν αυτή τη φορα . :?

gsmaster
03-02-06, 21:42
http://www.npc.co.jp/en/products/index.html

Λέει ότι στέλνει samples. Ας δοκιμάσει κανένας. Έχει και μουσικά ολοκληρωμένα... ;)

gsmaster
15-02-06, 15:04
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Όσοι πάρετε απο Texas Instruments εξαρτήματα με σύνολο τιμης πάνω απο 22$ πληρώνετε τελωνείο τα μαλιοκέφαλά σας.
Έκανα παραγγελία ~90$ και με πήραν τηλέφωνο απο τα κεντρικά της FED-EX αν θα δεχθώ να πληρώσω για το τελωνείο ~150 ευρά..... Επείδή έρχεται απο χώρα εκτός ΕΕ λέει και καλά...

Αντε να δούμε τι θα γίνει μ'αυτή την ιστορία. Γενικά ξέρει κανένας τι παίζεται με τα τελωνεία?

Lykos1986
15-02-06, 22:19
Αυτό το λέει πουθενά κατά την δεάρκεια του sampling απο την TI, ή σου το είπε η Fedex;;;

Τώρα για τα τελωνεία δεν ξέρω και πολλά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι η νόμιμη “μαύρη αγορά”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρουν τι ζητάνε, για να εκτελωνίσεις ακόμα και ένα μικρό δεματάκι…

Βασικά αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα των χρηστών που θέλουν να παραγγείλουν προϊόντα μέσα από το internet. Ενώ σε ξένες σελίδες τα βρίσκεις σε εξευτελιστικές τιμές, σου έρχεται το τελωνείο και σου λέει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για να το εκτελωνίσεις. Μ****ίες
:evil:

del_gr
15-02-06, 22:57
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Όσοι πάρετε απο Texas Instruments εξαρτήματα με σύνολο τιμης πάνω απο 22$ πληρώνετε τελωνείο τα μαλιοκέφαλά σας.
Έκανα παραγγελία ~90$ και με πήραν τηλέφωνο απο τα κεντρικά της FED-EX αν θα δεχθώ να πληρώσω για το τελωνείο ~150 ευρά..... Επείδή έρχεται απο χώρα εκτός ΕΕ λέει και καλά...

Αντε να δούμε τι θα γίνει μ'αυτή την ιστορία. Γενικά ξέρει κανένας τι παίζεται με τα τελωνεία?

Τα ίδια παραμύθια μου έλεγαν και εμένα μια φορά που τα έστειλε η TI με fedex.
Τους είπα ότι είναι δείγματα, οτι η TI αναλαμβάνει όλα τα έξοδα, και να μην με ξαναενοχλήσουν για λεφτά.
Μετά απο καμιά βδομάδα μου ήρθαν. :wink:

Το ωραίο είναι ότι κάνουν 2 μέρες να φτάσουν απο Αμερική στην Ελλάδα και κολλάνε στο τελώνειο εδώ καμια βδομάδα.

gsmaster
16-02-06, 02:15
Το λέει όταν κάνεις παραγγελία.
Ναι ρε συ και ήταν κατι ολοκληρωμένα.... μούρλια.... Αντε να τελειώσει αυτή η ιστορία και μετά ένα-ένα θα τα παίρνω τα δείγματα, για να μην ξεπεράσω τα 22$....

del_gr
16-02-06, 23:34
Την 2η φορά που ήρθαν με fedex, δεν με ενόχλησαν απο το τελωνείο. Ήρθαν κατευθείαν. Το κόστος τους και στις 2 περιπτώσεις ήταν πάνω απο 100$ :wink:


Ναι ρε συ και ήταν κατι ολοκληρωμένα.... μούρλια....

Πες μας και εμάς! Ποιά? Κάθε φορά ψάχνω με τις ώρες να βρώ κάτι ενδιαφέρον που μπορώ να χρησιμοποιήσω.. (σε DIP)

gsmaster
16-02-06, 23:51
Μόνο DIP δεν ήταν. Κάτι TUSB3410 για μετατροπέα απο USB σε σειριακή, ένα άλλο TUSBκάτι το οποίο είναι για HUB, και διάφορα DC-DC controller για τροφοδοτικό.

KarlBarks
09-03-06, 18:06
εγω που θελω απο την motorola εχετε καμια ιδεα που να ψαξω

θελω MC78T05

KAI MC68HC908GP32 ?

gsmaster
09-03-06, 20:07
Η Motorola (Freescale πλέον) στέλνει δείγματα με FED EX. Tο θέμα είναι να δίνει σαν δείγματα αυτά που θες.

Lykos1986
09-03-06, 21:48
Έχει κανένα πρόβλημα με τις μεταφορικές, εκτελωνισμούς κτλ η Freescale;;; Θέλω να παραγγείλω μερικά δείγματα.

gsmaster
10-03-06, 00:03
Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Καλού κακού μην κάνετε παραγγελία πάνω απο ~20 δολλάρια (τόσο νομίζω είναι το όριο για το τελωνείο.)

nikoskourtis
19-03-06, 05:05
Εγω εχω κανει παραγγελιες των 100 και των 50 ευρω και μου ηρθαν κανονικα απο T. Instruments
Προχθες που εκανα μια νεα παραγγελια με πηραν τηλεφωνο απ το τελωνειο (τους ειπα οτι πληρωνει η εταιρια). Εχει κολλησει εκει η δουλεια.

tsikitas27
19-03-06, 05:45
Παιδες χαιρετε.
Μηπως παραγγειλε καποιος το τελευταιο διμηνο απο maxim δειγματα;;
Καθε φορα που παω να κανω order μου εμφανιζει το εξης μηνυμα:
YOUR SAMPLE ORDER HAS NOT BEEN PLACED
Review the order details. If OK, click SUBMIT.
If not OK, click RETURN TO CART.
και δεν μπορω να βγαλω ακρη..
Επισης μηπως γνωριζεται τι πρεπει να βαλω στο Sample Cart εκει οπου λεει
"Customer Part or Reference Number#"

nikoskourtis
19-03-06, 22:04
Προσπαθησα εγω 2 φορες και μου λεει οτι δε στελνουν πλεον με ταχυδρομειο (P.O. boxes). Πρεπει να εχεις λογαριασμο σε καποιο κουριερ για να σου το στειλουν. Προφανως για να εχεις λογαριασμο σε κουριερ μαλλον θα πληρωσεις εσυ τα εξοδα. Μαλλον επαιρνε πολυς κοσμος τσαμπα και το περιοριζουν με αυτο τον τροπο. Αν ξερει και κανενας αλλος τιποτα σχετικο ας μας πει.

d.r soutras
24-03-06, 10:47
Έκανα την παραγγελία μου την δευτέρα το βράδυ απο την Τexas Instr. σήμερα το πρωί έφτασε με την FedEx δωρεάν, χρόνος ρεκόρ πιστεύω! 8)

ok1gr
24-03-06, 18:49
Μή το λές! μου έχει τύχει σε 2 μέρες.... :)

Lykos1986
10-04-06, 21:10
Πήγα να παραγγείλω πριν λίγο κάποια samples από την freescale αλλά όταν ολοκλήρωσα την παραγγελία και πάτησα να δω με πιο τρόπο θα αποσταλεί είδα τα παρακάτω:

Shipping Modes

Standard Standard shipments are typically received in 3-8 business days in the U.S. and in 5-15 business days internationally after shipping.

Priority Priority shipments in the U.S. are typically received by the next business day in the continental U.S. and in 1-2 business days in Alaska and Hawaii after shipping.
International Priority shipments are typically received in 2-3 business days after shipping.


Please Note
• Customer will be responsible for all applicable duties and taxes for international shipments, which will be collected by the shipper.
• Shipping charges do not include any Brokerage Fees, Customs Fees or Taxes that you may be charged.


Τελικός ακύρωσα την παραγγελία.

gsmaster
10-04-06, 21:49
Αμα δεν είναι μεγάλο το κόστος (πάνω απο 22 ευρώ νομίζω) δεν θα περάσει απο το τελωνείο.

dal_kos
01-08-06, 22:18
Παιδια θελω να παραγγειλω samples απο την Texas Instruments και την coilcraft.
1. H Coilcraft χρεώνει την αποστολή?
2. Η >>>> διαθέτει και μετασχηματιστες?
3. Επειδη απο την Texas Χρειάζομαι μόνο 2 chips μηπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο για χρήση σε κυκλώματα ήχου[ ενισχυτες και τετοια...]???
4. Τι περιορισμους έχουν οι παραπάνω όσο αφορα το μέγεθος και τη συχνότητα των παραγγελιών? (αν εχουν...)

Ευχαριστω όλους σας κι ιδιαιτερα οποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει στο κατεβατο μου :mrgreen:

gsmaster
02-08-06, 00:31
Πάρε αυτα τα δυο που θες απο την TEXAS και πρόσεχε μην ξεφύγεις στο κόστος και κολλήσουν στο τελωνείο. Καλύτερα λίγα και να έρθουν, παρά πολλά και να μην έρθουν.

Για την Coilcraft ας απαντήσεις κάποιος που πήρε πρόσφατα, εμένα πάντως ηρθαν κανονικά, αλλα έχει πολλύ καιρό.

dal_kos
02-08-06, 00:44
Απο την TEXAS θελω τα TL072 & TL074 και λεω ειναι κριμα να παει η μια παραγγελια τσαμπα...

Ολα μαζι κοστιζουν 6$.

Κανενα chip που να αξίζει δεν βγάζει η Texas?
Εψαξα αλλά δεν βρήκα τπτ της προκοπης εκτος απο κατι τσιπακια ψηφιακου ενισχυτη τα οποια δεν εχω ιδεα αν χρησιμοποιουνται οπως τα απλα chip αναλογικου ενισχυτη!

Καμια εταιρια που να στελνει samples σε τρανζιστορ υπάρχει?[πολλα ζητάω ε?]

orck
17-08-06, 10:35
διαβασα πριν για 20€ αφορολογητο
παρακατω ειναι αποσπασμα απο την σελιδα της FedEx για τις εισαγωγες
http://www.fedex.com/gr/shippingguide/importguidelines/?link=4#Documents

...Personal effects are accepted up to US $45 (EUR 50) for duty free entry. Higher value shipments may require a formal clearance and additional clearance time...

Commercial shipments valued over US $22 (EUR 25 ) and personal shipments valued over US $45 (EUR 50) must be cleared through Customs by the consignee or designated broker. Customs paperwork will be delivered to the designated broker or consignee and will constitute a Proof of Delivery.

Non-commercial shipments include: Individual to individual, contents intended for personal or family use, and shipments with no payments.

MHTSOS
17-08-06, 22:02
Παράγγειλα εχθές από την www.catsemi.com μερικά δείγματα. Έχει μνήμες FLASH και EEPROM και διάφορα άλλα mixed signal ολοκληρωμένα. Να δούμε αν τα στείλουν :?:

MHTSOS
17-08-06, 22:23
Στέλνει και η www.cypress.com δείγματα. Η πλάκα είναι οτι βάζει το κάθε ολοκληρωμένο σε ένα τεράστιο κουτί. Εμένα μου είχαν έρθει 5 κουτιά πολύ μεγάλου μεγέθους για 5 ολοκληρωμένα. Τραγική σπατάλη από μέρος τους.

nikoskourtis
19-08-06, 15:06
Ρε παιδια ειχα κανει τον ιουλιο μια παραγγελια στην Texas Instruments και δεν υπολογισα την αξια των εξαρτηματων. Ετσι με πηραν απ το τελωνειο να πληρωσω το δασμο. Τους ειπα οτι δε σκοπευω να τα πληρωσω και αν τα πληρωσει η εταιρια εχει καλως.
Αποφασισα λοιπον να κανω αλλη παραγγελια πιο μικρη (4 κομματια UC3525). Την εστειλε η Texas αλλα παλι κολλησε στο τελωνειο απ οτι φαινεται. Βαζω τους κωδικους στο site της Fedex και για την πρωτη μου λεει οτι παραδωθηκε (δεν πηρα τιποτα) ενω για τη δευτερη οτι ειναι στο τελωνειο εδω και 10 μερες. Ουτε με πηραν κανενα τηλεφωνο για τη δευτερη παραγγελια. Τι να κανω; μηπως υπαρχει κανενα τηλεφωνο της Fedex στην ελλαδα να τους ρωτησω;

orck
19-08-06, 16:55
εγω εκανα την παραγγελια στις 17/08 και μου στειλαν το παρακατω
εχει συμβει σε κανεναν αλλο κατι τετοιο, να θελει εγγριση για να μου στειλουν το δειγματακι;
σε ποσες ημερες λογικα θα τα περιμενω;

"We have received your request for samples and appreciate your interest in our products.
Your order number for this request is 174881.
Part Requested Qty Requested Description
MAX6327XR29+ 4
MAX6327XR31 4

Please note that we are unable to immediately process your order as the following part(s) require Business Manager authorization:
MAX6327XR29+"

dal_kos
25-08-06, 20:51
Σημερα παρηγγειλα κατι δειγματα απο National και τωρα μου τα επιβεβαιωσαν...

Λενε θα μου τα στειλουν απο Σιγκαπουρη.
Εχει πληρωσει κανεις σας μεταφορικα?

Αντε να δουμε :)

ΥΓ κατι που λεει για 5 δειγματα/ βδομαδα τι ειναι? Ξερει κανείς?[εκει που πας να παραγγειλεις τα δειγματα το λεει] :!:

gsmaster
26-08-06, 00:35
Σημερα παρηγγειλα κατι δειγματα απο National και τωρα μου τα επιβεβαιωσαν...

Λενε θα μου τα στειλουν απο Σιγκαπουρη.
Εχει πληρωσει κανεις σας μεταφορικα?

Αντε να δουμε :)

ΥΓ κατι που λεει για 5 δειγματα/ βδομαδα τι ειναι? Ξερει κανείς?[εκει που πας να παραγγειλεις τα δειγματα το λεει] :!:

Άλλαξε κάτι στη National? Κάνε έναν κόπο να ξαναγράψεις όταν τα παραλάβεις.

dal_kos
26-08-06, 01:20
Γιατι να αλλαξε κατι?

Κανονικα δεν στελνει?

Εγω εβαλα ως εταιρια μου το www.pc-modding.gr που ειναι δικο μου ;)

Lykos1986
26-08-06, 01:30
Σιγά μην πάρεις κάτι από National. Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν πήρα άσχετα από τις επιβεβαιώσεις!!!

dal_kos
26-08-06, 01:47
:( :( :(
Εγω θα περιμενω παντως κι αν ερθουν θα σας ενημερωσω :D

dal_kos
26-08-06, 01:52
A! Ξεχασα!
Βρηκα κι αλλη μια εταιρια που στελενει δειγματα σε πηνια.
Για οποιον ενδιαφερεται: http://www.wilcocorp.com/

Δεν την εχω δοκιμασει αλλα θα κανω μια παραγγελια μεσα στην επομενη βδομαδα μαλλον.

Lykos1986
26-08-06, 01:54
Μακάρι γιατί και εγώ θέλω να πάρω διάφορα εξαρτήματα από National. Έχει πολύ καλά και αξιόπιστα ολοκληρωμένα.

dal_kos
26-08-06, 02:04
Πραγματι.
Το chip που παρηγγειλα ειναι ενα τσιπ μουρλια....
Ενισχυτης 60w@8ohm 2channel 0,03%THD+N.

Εγω τωρα ψαχνω κανα κυκλωμα ρυθμιζομενου `voltage regulator οπως το LM317 που να υπαρχει σε δειγμα για κατι δοκιμες που θελω να κανω και δεν εχω ορεξη να καταστρεψω το αυθεντικο που κανει 2,5ευρω το ενα.

ok1gr
26-08-06, 02:25
έχει η τέξας...
Γράψε 317 χωρίς το λμ. Αν θυμάμαι καλά ήταν L317 ή κάτι παρόμοιο...
Ά και πρόσεχε πρίν πατήσεις κάποιο να δείς να υπάρχει διαθέσημο stock... ;)

dal_kos
04-09-06, 10:48
Παιδια να σας κανω μια ερωτηση?
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΜΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ??? :evil: :hammer: :hammer: :hammer: :head: :head:

Κοιταξτε τι μου εστειλε η National σημερα:


Hi ******,

Thank you for your sample order #10429986 from
National Semiconductor for the following device.

NSID: LM4780TA
Quantity: 5

Destination: Greece
PO Number : 10429986

This device was not in stock in our Singapore warehouse and
is backordered. This means that your delivery will be delayed
beyond the typical 3-7 days.

Please do not resubmit your sample request for the same device,
as we will continue to process this order as soon as we can.

If you need the parts urgently, you can contact the nearest National
Distributor or National Sales person for assistance.
http://www.national.com/contacts/

Thank you,

Εσεις φταιτε! Με ματιασατε! :P :P

eebabs2000
04-09-06, 12:56
Εχω και 'γω μια αποριά. Παίρνω δείγμα για πρώτη φορά και είμαι λίγο άσχετός (πολύ μαλλον).
Θέλω να πάρω τον PIC16F84 και είμαι εδώ (http://sample.microchip.com/Default.aspx).
Πως συνεχίζω; Είναι εύκολο να με βοηθήσετε;

dal_kos
04-09-06, 13:13
Πηγαινε εδω και δες ποιο απο τα samples σου κανει[προς το τελος ειναι τα samples] http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1953&device=en010230

savnik
04-09-06, 14:50
Εχω και 'γω μια αποριά. Παίρνω δείγμα για πρώτη φορά και είμαι λίγο άσχετός (πολύ μαλλον).
Θέλω να πάρω τον PIC16F84 και είμαι εδώ (http://sample.microchip.com/Default.aspx).
Πως συνεχίζω; Είναι εύκολο να με βοηθήσετε;
Οταν κάνεις login βγάζει αυτό

Microchip currently only accepts online sample orders from registered business or university email addresses. We currently do not accept orders from generic ISP accounts. Please do one of the following:
1. Register with a valid business or university email address and place your sample order
2. Visit www.microchipdirect.com to purchase parts

Εγώ παίρνω μέσω e-mail Υπ..........

ok1gr
04-09-06, 15:23
Χρησιμοποίησε το mail της otenet... ;)

savnik
04-09-06, 21:26
Χρησιμοποίησε το mail της otenet... ;)
Δεν το δέχετε

Chris Valis
04-09-06, 21:48
Καλά ρε παιδία είσαστε σοβαροί; πέρνετε σα samples τα 16F84; Αυτά κάνετε και όταν έχουμε πραγματικά ανάγκη για κάτι σοβαρό δεν μας στέλνουν!

Τουλάχιστον να πέρνατε κάτι από τα 18άρια!!!

eebabs2000
05-09-06, 11:15
Πηγαινε εδω και δες ποιο απο τα samples σου κανει[προς το τελος ειναι τα samples] http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1953&device=en010230

Μετά απ' αυτό με βγάζει εδώ (http://sample.microchip.com/ShoppingCart.aspx).
Από κει και πέρα που ακριβώς πατάω μέχρι να φτάσω στα στοιχεία;
Μπορείτε να μου πείτε 2-3 βήματα για να μη κάνω λάθος;

chip
05-09-06, 12:09
Chris Valis είπες κάτι πολύ σωστό !!! Έτσι έκαναν και παλαιότερα στην Onsemi, κάποιοι, και η Onsemi έπαψε να στέλενει στην έλλαδα (τώρα ξαναστέλνει χρεώνοντας την Courier).

savnik
05-09-06, 12:14
Πηγαινε εδω και δες ποιο απο τα samples σου κανει[προς το τελος ειναι τα samples] http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1953&device=en010230

Μετά απ' αυτό με βγάζει εδώ (http://sample.microchip.com/ShoppingCart.aspx).
Από κει και πέρα που ακριβώς πατάω μέχρι να φτάσω στα στοιχεία;
Μπορείτε να μου πείτε 2-3 βήματα για να μη κάνω λάθος;
Απο το Update Cart επιλέγεις πόσα κομματια θέλεις απο το κάθε είδος και μετα πατάς το Checkout και συνεχίζεις.
Φυσικά πρώτα πρέπει να έχεις κάνει LOGIN.

eebabs2000
05-09-06, 13:51
Ευχαριστώ πολύ!!! Αν κολλήσω κάπου θα σας ξανα πω, να 'στε καλά!!!

MHTSOS
05-09-06, 19:14
Η NATIONAL μου έριξε άκυρο. Να η απάντησή τους.


Dear *******************,

Thank you for the sample request from National Semiconductor.

We regret that we are unable to fulfill the sample request as follows:

Part Number : LM2575HVM-ADJ for 5 pieces.
Company Name: ***********..
Application : Automotive.

Please contact your local distributor to obtain samples:
http://www.national.com/contacts/

Regards,

Regional Administrator

dal_kos
05-09-06, 19:35
Ζηλια!!!

Εμενα την αποδεχτηκαν! :D

Αλλο αν μετα το μετανιωσαν και μου στειλαν e-mail "no stock no party..." :lol:

dal_kos
07-09-06, 14:35
Σημερα μου ηρθαν τα δειγματα απο την M@χim :mrgreen: . Ειχα παραγγειλει κατι ψηφιακα ποτενσιομετρα[μερικα μεχρι και 18 κομματια :shock: ] και μου τα στειλαν ενω περιμενα πως με ειχαν αποριψει :D

ta03
07-09-06, 19:42
Για δωσε τους κωδικους τους για να τα τσεκαρω!

dal_kos
07-09-06, 19:47
τσεκαρε τα πμ σου

Paris
07-09-06, 23:04
Παιδιά, παρηγγειλα πριν λίγες μέρες απο την national και πράγματι δεν στέλνει

dal_kos
08-09-06, 01:14
Τι σου απαντησαν?

Γιατι εγω που εβαλα κανονικα στοιχεια κι εχω site που μπορουσε να δικειολογησει δειγματα, μου αποδεχτηκαν την αιτηση, αλλα εχουν ελειψη απο το συγκεκριμενο απ ο,τι μου ειπανε και θα καθυστερησει να ερθει ;)

Paris
08-09-06, 07:30
Έλεγε οτι με ευχαριστούνε για την παραγγελία και οτι δεν θα μπορέσει πραγματοποιηθεί!

ta03
10-09-06, 19:44
Η analog στελνει δειγματα;

Επιστήμων
10-09-06, 19:57
Nαι ! :D

ta03
10-09-06, 21:23
Παω να βαλω τον ταχυδρομικο μου κωδικο για να μου τα στειλει η analog ο οποιος ειναι ο 11633 και μου λεει οτι πρεπει να ειναι μεγαλυτερος! Ξερετε τι να κανω;

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
11-09-06, 09:45
Βάλε GR11633.

ta03
11-09-06, 14:13
:D :D :D

ta03
13-09-06, 15:12
Απο την ti ποσο συχνα μπορεις να παρεις samples;

lynx
13-09-06, 16:46
ανα καιρους ειναι καλο να το επαναλαμβανουμε αυτο:

Παιδια μην παραγγελνετε πραγματα τα οποια σας ειναι αχρηστα ή πιθανος δεν θα
χρησιμοποιησετε αμεσα! η καταχρηση (Abuse) μπορει να θεσει ΑΜΕΣΑ την χωρα
μας στην λιστα των χωρων που δεν αποστελονται Samples.
Σιγουρα ειναι πολυ ενδιαφερον και ολλοι θα ηθελαν να το δοκιμασουν εστω και
ασκοπα ομως καλο ειναι να μην σκευτομαστε εγωιστικα! για καποιους απο εμας ειναι
πραγματικα ο ΜΟΝΟΣ τροπος να εχουμε προσβαση σε υψηλη τεχνολογια εδω στην ταπεινη
Ελλαδιτσα μας...


Δεν περιμενω βεβαια να εισακουστει...ξερω πολυ καλα οτι υπαρχουν οι "χεστικα" οι "δεν το βλεπω ετσι" οι "μια φορα θα παρω και εγω μωρε" κλπ...κλπ

dal_kos
15-09-06, 16:26
Ζηλια!!!

Εμενα την αποδεχτηκαν! :D

Αλλο αν μετα το μετανιωσαν και μου στειλαν e-mail "no stock no party..." :lol:

Σημερα μου στειλανε μηνυμα πως τελικα μου τα στειλανε αλλα εχω μια εντυπωση πως κολλησαν στο τελωνειο απ οτι ειδα αποτο site της UPS :(

Α! μη μου πειτε πως βαζω την Ελλαδα στη μαυρη λιστα γιατι το συγκεκριμενο ολοκληρωμενο δεν μπορουσα να το βρω οταν εριξα την παραγγελια![τελικα το βρηκα προχθες μετα απο πολυ ψαξιμο αφου νομιζα πως δεν θα μου τα στελναν και χρειαζοταν ειδικη παραγγελια :evil: ]

Τελικα ειμαι πολυ τυχερος :mrgreen: :mrgreen:

dal_kos
19-09-06, 13:10
Τελικα σημερα μου παραδωθηκαν! :D
Η συσκευασια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!!!
Και παραδωθηκαν εντος 3 εργασιμων ημερων!!
Παντως καλυτερα να μην παραγγειλετε αν δεν ειναι αναγκη γιατι θα σας βγαλουν την πιστη[εμενα εκαναν μισο μηνα για να τα "βρουν" στην αποθηκη τους!!! :evil: ]
Στην τελικη θα ηταν καλυτερα να τα αγορασω αν δεν ειχα και αλλα να κανω πριν την χρηση τους και δεν ηταν τοσο δυσευρετα ;)

Lykos1986
23-09-06, 00:33
Στέλνει και η ST δωρεάν δείγματα;;; Έχει παραγγείλει κανείς;;;

http://www.st.com/stonline/domains/buy/samples/index.htm

dal_kos
23-09-06, 10:58
Πρεπει να στελνει...
Δεν νομιζω πως εχει κανεις προλαβει να παρει, γιατι πριν απο κανα δυο βδομαδες που ειχα κοιταξει ελεγε πως σκοπευε να βαλει δειγματα.... οποτε ειναι καινουρια υπηρεσια ;)

Lykos1986
23-09-06, 12:16
Δεν βλέπω όμως να έχει και πολλά πράγματα σε samples. Ίσως γιατί τώρα άρχισε να δίνει samples, όπως είπες!

dal_kos
23-09-06, 18:02
Απο μια γρηγορη ματια που εριξα, ειδα πως δινει ακομα και στους γνωστους ενισχυτες της και στα lm317 δειγματα![προϊοντα που λογικα δεν θα επρεπε να δινει καθως ειναι πολυ γνωστα και παλια...]
Σε τι αλλο να ειχε :?:

dal_kos
24-09-06, 01:40
Παιδια τελικα η Onsemi δεν επιβαλει χρεωση μονο στους Ελληνες. Δοκιμασα με αμερικανικη διευθυνση[ετσι απο περιεργεια...] και ζητουσε και παλι courier απλα λιγοτερο ;) [11$ για αμερικη και 20 για ελλαδα]

Αλλα εχω την εντυπωση πως πριν ενα μηνα, χρεωνε 15.90 κι οχι 20.99!!!

Paris
25-09-06, 00:31
Παιδια προσπαθώ να κανω register στην st αλλα το link που μου στέλνει λέει οτι είναι λάθος. Το εκανα copy paste αλλα και πάλι τπτ. Μπορει κανεις να βοηθήσει?

Lykos1986
25-09-06, 10:24
Και εγώ έχω κάποια προβλήματα με αυτήν την ST!!! Ενώ έκανα κανονικά εγγραφή, τώρα μου λέει ότι ο κωδικός δεν έχει ενημερωθεί ακόμα. Μετά από κάνα 10λεπτο μπαίνω κανονικά και την επόμενη μέρα μου λέει πως δεν υπάρχει τέτοιος χρήστης!!!

gsmaster
25-09-06, 12:22
E, είναι προφανές, το σύστημα είναι καινούριο και έχει προβλήματα. Στείλτε τους κανα μαιλ.

dal_kos
26-09-06, 14:25
Εμενα παντως που ειναι παλιος, :-P φαινεται να δουλευει κανονικα ;) :roll:

Paris
26-09-06, 23:10
Τελικα εκανα registration, παρήγγειλα samples, μου τα εγγρίνανε και τα στείλανε με ups.
Βεβαια δεν εφτασαν ακόμη. Μου έστειλαν e-mail με ενα tracking number αλλα τον βάζω στο http://wwwapps.ups.com/WebTracking/track και μου λέει οτι δεν ισχύει.
Τι τρέχει :?:

kopla
27-09-06, 01:31
Μπορεί - και είναι πλύ πιθανόν - να μην έχει περαστεί το tracking number στις βάσεις δεδομένων της εταιρίας. Κάτι παρόμοιο συνέβη και σε εμένα όταν έκανα μία παραγγελία (όχι sample order) από ένα κατάστημα του εξωτερικού. Θέλει λίγες ώρες και μετά θα μπορείς να ανιχνεύσεις το στάδιο της παραγγελίας σου.

Lykos1986
27-09-06, 10:04
Πάντως ενημέρωσέ μας όταν θα σου έρθουν τα δείγματα…

Paris
28-09-06, 17:37
Τα δείγματα ήρθαν σήμερα απο την ST με τη ups! Η συσκευασία θυμίζει texas instruments...

ΓΙΑΝΝΗΣ22
08-10-06, 12:53
Καλημέρα σε όλους!! Έχω παραγγείλει και εγώ από την ST και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία χρέωση στα μεταφορικά. :)

Paris
09-10-06, 09:57
Όχι, τίποτα δεν πληρώνεις. Εμένα μου ήρθαν μάλιστα σε 2 μονο μέρες απο τη στιγμή που τα στείλανε.

ΓΙΑΝΝΗΣ22
09-10-06, 15:45
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Paris. Μου ήρθανε τελικά σήμερα τα ολοκληρωμένα χωρίς καμία χρέωση.

Paris
09-10-06, 19:35
Σε πόσες μέρες σου ήρθανε? (Για στατιστικούς λογους ρωτάω)

ΓΙΑΝΝΗΣ22
09-10-06, 23:36
Από τη στιγμή που μου τα έστειλαν ήρθαν σε 3 ημέρες. Μπορώ να πω ότι ήρθαν πολύ γρήγορα.

Lykos1986
05-03-07, 15:23
Μια ακόμα εταιρία που έχει samples. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα!
http://www.nxp.com/

Δεν έχω παραγγείλει ακόμα τίποτα γιατί απ΄ ότι κατάλαβα αν και είναι δωρεάν δεν στέλνει αν δεν υπάρχει εξουσιοδότηση από την ίδια την εταιρία. Έχει πάρει κανένα σας;

PS:
Έχει εξαιρετικούς αισθητήρες…

aeonios
05-03-07, 16:24
Δυστυχώς Γιάννη είναι η Philips-Nixdorf από πίσω και αν δεν έχει η εταιρία σου επισυνάψει συμφωνία μαζί τους δεν στέλνουν δείγματα από ότι λενε....:(

gsmaster
05-03-07, 16:27
NXP = Philips

Lykos1986
05-03-07, 16:29
Δυστυχώς Γιάννη είναι η Philips-Nixdorf από πίσω και αν δεν έχει η εταιρία σου επισυνάψει συμφωνία μαζί τους δεν στέλνουν δείγματα από ότι λενε....:(

Οπότε καλά κατάλαβα!!! Κρίμα, και ήθελα τον αισθητήρα πυξίδα που έχει…


PS:
Μου αρέσει το avatar που έχεις!!! Είμαι και εγώ fan της κοπελιάς

pet
05-03-07, 16:53
ποια είναι η κοπέλα; δωρεάν δείγματα απο αυτήν μπορούμε να βρούμε; :roll: :lol:

aeonios
05-03-07, 17:24
Ειναι η Julian Berlin από την ταινία Domino. Γνωστή χορεύτρια και μουσικός αλλά και ηθοποιός!

YΓ. Εγώ την είδα πρώτος....Αφηστε την κάτω μην σας κάνω όλους ban !!! :)

soulhealer
22-03-07, 11:23
ρε παιδιά καλά όλα τα link σας. αλλά καιρό προσπαθώ να μου στείλουν κάτι free και δεν μπορώ. που μπαίνετε ακριβώς?
στην κατηγορία των samples? όλο μου βγάζει error στη σελίδα
βοηθήστε με να πάρω κι εγώ κάτι FREE!! :roll:

Τρελος Επιστημονας...
22-03-07, 12:35
ρε παιδιά καλά όλα τα link σας. αλλά καιρό προσπαθώ να μου στείλουν κάτι free και δεν μπορώ. που μπαίνετε ακριβώς?
στην κατηγορία των samples? όλο μου βγάζει error στη σελίδα
βοηθήστε με να πάρω κι εγώ κάτι FREE!! :roll:

Φιλε soulhealer, το θεμα δεν ειναι να παρεις κατι δωρεαν... το ζητημα ειναι να παρεις κατι που θες και μπορεις να χρησιμοποιησεις και το οποιο θες να δοκιμασεις πρωτα... αλλιως δεν εχει κανενα νοημα

Κι εγω ειχα κανει την ιδια βλακεια παλαιοτερα :oops: , γι'αυτο το λεω

:(

soulhealer
22-03-07, 13:08
οκ θα συμφωνήσω μαζί σου. ούτε κι εγώ θέλω να κάνω το σπίτι μου αποθήκη για πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. απλά θέλω να δω πως γινεται η διαδικασία. πως θα δω αυτο που θέλω και στην τελική πως θα το αποκτήσω.

πάντα φιλικά theo!

lynx
22-03-07, 14:05
οκ θα συμφωνήσω μαζί σου. ούτε κι εγώ θέλω να κάνω το σπίτι μου αποθήκη για πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. απλά θέλω να δω πως γινεται η διαδικασία. πως θα δω αυτο που θέλω και στην τελική πως θα το αποκτήσω.

πάντα φιλικά theo!

αποφασισε εσυ τι θελεις να φτιαξεις και τι ολοκληρωμενο θα χρειαστεις και εδω ειμαστε! :D
δεν υπαρχει λογος να παραγγειλεις κατι απλα για να το παραγγειλεις

παλιοτερα ειχα γραψει αυτο...

Παιδια μην παραγγελνετε πραγματα τα οποια σας ειναι αχρηστα ή πιθανος δεν θα
χρησιμοποιησετε αμεσα! η καταχρηση (Abuse) μπορει να θεσει ΑΜΕΣΑ την χωρα
μας στην λιστα των χωρων που δεν αποστελονται Samples.
Σιγουρα ειναι πολυ ενδιαφερον και ολλοι θα ηθελαν να το δοκιμασουν εστω και
ασκοπα ομως καλο ειναι να μην σκευτομαστε εγωιστικα! για καποιους απο εμας ειναι
πραγματικα ο ΜΟΝΟΣ τροπος να εχουμε προσβαση σε υψηλη τεχνολογια εδω στην ταπεινη
Ελλαδιτσα μας...

gsmaster
23-03-07, 19:41
οκ θα συμφωνήσω μαζί σου. ούτε κι εγώ θέλω να κάνω το σπίτι μου αποθήκη για πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. απλά θέλω να δω πως γινεται η διαδικασία. πως θα δω αυτο που θέλω και στην τελική πως θα το αποκτήσω.

πάντα φιλικά theo!

Κάθε εταιρία έχει και διαφορετική διαδικασία δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ τρόπος που στον κρατάμε μυστικό.

chip
24-03-07, 09:42
Αν θέλεις Lyke να αγοράσεις αισθητήριο πιξίδας www.jelu.se (Αν και είναι ακριβούτσικο)


περι ορέξεος κολοκιθόπιτα....θα προτιμουσα κατι σε Milla Jojovitch....

Lykos1986
24-03-07, 10:43
Αν θέλεις Lyke να αγοράσεις αισθητήριο πιξίδας www.jelu.se (Αν και είναι ακριβούτσικο)


περι ορέξεος κολοκιθόπιτα....θα προτιμουσα κατι σε Milla Jojovitch....

Μπα... μάλλον την Milla θα πάρω!!!

Lykos1986
25-03-07, 20:24
Μάλλον η freescale άρχισε να βάζει “φραγμό” στα samples προς διάφορες χώρες (θυμάστε παλαιότερα την κίνηση της Microchip!!!). Για την ακρίβεια δεν είναι φραγμός αλλά κάποια χρέωση προς κάποιους ύποπτους λογαριασμούς.


Freescale will continue to ship samples free of product and transportation charges. However, to help manage the rising costs of this program, a nominal order processing charge per line item may be applied for some locations*. This fee is calculated and disclosed after you enter your address information and proceed. Your credit card will not be charged until you click on the "Place Order" button. For additional details, please visit our FAQ page.

*Corporate or education email domains in some locations may be excluded from this charge.


Τα σχόλια δικά σας. Αλλά τι να κάνουμε, αν κάποιοι απλά παραγγέλνουν για την πλάκα τους χωρίς καν να ξέρουν τι παραγγέλνουν!!

staaronis3
15-05-07, 21:05
Σήμερα παράγκειλα απο την Texas κάπια samples κυρίως pcm290X και κάτι τελεστικούς.
Άντε να δούμε αν έρθουν!

Lykos1986
15-05-07, 21:10
Προσοχή στο τελωνείο!!! H Texas δεν πληρώνει τέτοια έξοδα αλλά τα επιβαρύνετε ο πελάτης. Και φυσικά μιλάμε για τιμές γύρο στα 100Euros!

babisko
16-05-07, 07:17
Προσοχή στο τελωνείο!!! H Texas δεν πληρώνει τέτοια έξοδα αλλά τα επιβαρύνετε ο πελάτης. Και φυσικά μιλάμε για τιμές γύρο στα 100Euros!

Να συμπληρώσω ότι πλήρωσα πριν ένα χρόνο περίπου, 160 ευρώ για τελωνείο για κάποια ολοκληρωμένα που τα χρειαζόμουνα και τα είχα παραγγείλει σαν δωρεάν δείγματα από την Texas. :oops:
Λίγο κώτσος πιάστηκα ε; :lol: :lol: :lol:
Αλλά τι να κάνω, τα χρειαζόμουνα και δεν τα έβρισκα εδώ. Ας πούμε ότι τα αγόρασα και τα πλήρωσα (μου βγήκαν και φθηνότερα από το να τα αγόραζα) :D :D :D

staaronis3
16-05-07, 10:24
Για να καταλάβω, μέχρι πόσα περνάνε απο τελωνείο;;;

ΕΔΙΤ:Θα πάνε στο τελονείο του ηρακλείου ή σε κάπιο άλλο;;; Μήπως ξέρει κάποιος;;;;

Lykos1986
16-05-07, 13:54
Αν το κόστος των υλικών ξεπερνάει τα 25Euros τότε περνάνε από τελωνείο. Αυτό τουλάχιστον λέει ο νόμος. Προσωπικός πήρα δέμα που κόστιζε 50Euros και δεν πλήρωσα τίποτα. Στα 55Euros όμως το τηλέφωνο χτύπησε και τα υπόλοιπα είναι γνωστά…

Τώρα για το ποιο τελωνείο θα πάνε… μάλλον στο τελωνείο του Ελευθέριος Βενιζέλος στην Αθήνα (για το τελωνείο του αεροδρομίου λέω)

staaronis3
16-05-07, 13:59
Τότε πρέπει να παραγκέλνω λίγα λίγα στο όνομα του παππού μου, της μάνας μου, του σκυλιού μου κλπ κλπ :P
ΕΔΙΤ: Αυτος ο περιορισμός ισχύει και με την st και την wilco?

Lykos1986
16-05-07, 14:15
Δεν είναι ακριβός περιορισμός αλλά ένας νόμος – πολιτική του κράτους έτσι ώστε να μην παίρνουν όλοι πράγματα από το εξωτερικό (φθηνότερα δεν λέω…) και έτσι οι έλληνες μένουν με σταυρωμένα τα χέρια!!! Έχει να κάνει βασικά με την διαφορά των δασμών από χώρα σε χώρα.

Το τελωνείο ισχύει για οποιοδήποτε προϊόν μπαίνει στην χώρα και είναι ανεξάρτητο από το αν μέσα στο πακέτο σου έχεις ICs, βάζα, έπιπλα, φρούτα (εδώ μπαίνει και άλλος περιορισμός στο τι μπορείς να εισάγεις) κτλ. Απλά η πολίτικη μερικών εταιριών που στέλνουν samples είναι να πληρώνουν όλα τα έξοδα μεταφοράς και διαχείρισης των εμπορευμάτων ώσπου να έρθουν στην πόρτα σου. Με λίγα λόγια δεν πληρώνεις τίποτα! Φυσικά όλα αυτά αναφέρονται με πλήρης τεκμηρίωση σε κάθε εταιρία (ποτέ δεν σε κοροϊδεύουν, κάθε άλλο μάλιστα!) αν κοιτάξεις την πολιτική της, που συνήθως σου λέει να πατήσεις και ένα “I Agree” κατά την διαδικασία του sampling αλλά δυστυχώς κανένας δεν τα διαβάζει.

Τώρα για το αν θα πρέπει να δηλώσεις το όνομα το δικό σου, του παππού σου, του σκύλου σου ή οποιαδήποτε άλλου… τότε μάλλον δεν έχεις δίκαιο!!! Τα samples δεν είναι για να τα παίρνουμε και να τα κοιτάμε έτσι ώστε να πάρουμε και εμείς κάτι τζάμπα! Έχουν τελείως διαφορετικά λογική που δυστυχώς όμως κανένας δεν μπορεί να την κατανοήσει... αλλά βασικά όλα αυτά συζητήθηκαν και πιο πριν με κατατοπιστικότατες τεκμηριώσεις από πάρα πολλούς.

Όλα αυτά στα λέω πάντα με φιλικό τόνο, μην παρεξηγηθούμε κιόλας!!! :D

pet
16-05-07, 15:35
κάπου διάβασα 160 ευρώ, ήταν κλοπή

μη πετάτε ότι σας κατέβει (φρούτα=ολοκληρωμένα) ελεος

τα ολοκληρωμένα κυκλώματα υπάγονται στην κατηγορία 8542 των τελωνείων
και εισάγονται ατελώς (δια την ανάπτυξη της τεχνολογίας).

πλήρώνεις δηλαδή 19% ΦΠΑ μόνο

μπορείτε να το εξακριβώσετε στο γραφείο τελωνειακών διαδικασιών του υπουργείου οικονομικών

2103242132


πρόσφατα αγόρασα 100 ευρώ ολοκληρωμένα απο ηπα κ έγινε η δουλειά οπως τα λέω

gsmaster
16-05-07, 15:55
Να συμπληρώσω ότι τελωνείο περνάει ότι έρχεται από χώρα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης και η δηλωθείσα αξία του είναι πάνω απο 22 ευρώ.
Άρα αν θελετε να αγοράσετε κάτι απο πχ Γερμανία, δεν περνάει τελωνείο.

Lykos1986
16-05-07, 15:56
κάπου διάβασα 160 ευρώ, ήταν κλοπή
μη πετάτε ότι σας κατέβει (φρούτα=ολοκληρωμένα) ελεος
τα ολοκληρωμένα κυκλώματα υπάγονται στην κατηγορία 8542 των τελωνείων
και εισάγονται ατελώς (δια την ανάπτυξη της τεχνολογίας).
πλήρώνεις δηλαδή 19% ΦΠΑ μόνο
μπορείτε να το εξακριβώσετε στο γραφείο τελωνειακών διαδικασιών του υπουργείου οικονομικών
2103242132
πρόσφατα αγόρασα 100 ευρώ ολοκληρωμένα απο ηπα κ έγινε η δουλειά οπως τα λέω

Αυτά να τα πεις στα Ελληνικά Τελωνεία!!!!!!!! Τα 160 Euros είναι κλασική τιμή και δεν μου φάνετε καθόλου περίεργη αφού την έχω ακούσει εκατοντάδες φορές αλλά και από προσωπικό πάθημα. Μπορεί να πληρώνεις τα 19% που λες αλλά μπροστά μου έχω χαρτιά τελωνείου (σημερινά κιόλας) και μερικά από αυτά αναφέρουν:

Βεβαίωση δασμών, φόρων και λοιπών επιβαρύνσεων 29.43Euros

Αποδεικτικό είσπραξης 4.5Euros

Απόδειξη ναύλωσης τελωνείου 50Euros

Απόδειξη εργατικών για τις λειτουργίες του τελωνείου 19Euros

Έξοδα αποθήκευσης (γιατί άργησα να τα παραλάβω) 8Euros

(Συνολικό κόστος μέχρι στιγμής: 110.93Euros)

Συγγνώμη αλλά μέσα σε όλα τα προηγούμενα που ανέφερα και είναι νόμιμες αποδείξεις του δημοσίου όχι τίποτα παράνομα πράγματα, δεν είδα πουθενά ότι θα πρέπει να πληρώσω μόνο το 19% ΦΠΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το κόστος των ολοκληρωμένων και η πρόσθεση των φόρων ήταν τελείως διαφορετικά χαρτιά (αφού σου στέλνουν σχεδόν μια ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια από χαρτιά – αποδείξεις που ευτυχώς δεν τα πληρώνουμε και αυτά κανα 10Euro)!!!!!!! Και τα προϊόντα ήταν κανονικότατα δηλωμένα ως ολοκληρωμένα κυκλώματα υπολογιστών για να μην νομίζουμε πως έγινε και καμία παρεξήγηση και με χρέωσαν πιο πολλά.

Τώρα αν στο τελωνείο σου είπαν πως θα πληρώσεις μόνο το 19% μάλλον δεν ρώτησες αν αυτό θα είναι η τελική τιμή… Τώρα αν πάλι πλήρωσες μόνο το 19% τότε μπράβο γιατί ήσουν τυχερός γιατί το παραπάνω μου έχει συμβεί άλλες δύο φορές.

Όσο για τα φρούτα… το έδωσα σαν παράδειγμα για να καταλάβει ο άλλος πως ο σημαντικότερος παράγοντας για το πόσο θα πληρώσει είναι το καθαρό κόστος του πακέτου που έχει, που δημιουργείτε από τα προϊόντα που περικλείει.

Όσο για αυτό που λέει ο gsm έχει απόλυτο δίκιο.

pet
16-05-07, 16:30
αν και δεν είμαι φρονίμων παιδί, είμαι αρκετά φρόνιμος ώστε να κάνω το εξής

1. ενημερώθηκα για τις διαδικασίες εκτελωνισμού πριν παραγγείλω (site υπουργείου οικονομικών κ το άνω τηλέφωνο)

2. πήρα τηλέφωνο ΠΡΙΝ παραγγείλω στο ελ. βενιζέλ (στο τελωνείο) και ζήτησα
επαλήθευση τον όσων μου είπαν απο το υπουργείο οικονομικών (τελωνειακών διαδικασιών).

3. έκανα την παραγγελία και την παρέλεβαλα και πλήρωσα μόνο το νόμιμο ΦΠΑ 19%. (+ 5 ευρώ πάγιο)

απλά πράγματα: για 100 ευρώ πράγματα πλήρωσα 19 + 5 = 24 ευρώ.

Μάλιστα στο χαρτί που παρέλαβα έλεγε ξεκάθαρα ακριβώς τι πλήρωσα και τον κωδικό 8542 του είδους και πως δασμολογείται. ατελώς.

καλό είναι να ψαχνόμαστε και λίγο. Έπρεπε να επιμείνεις για σωστό εκτελωνισμό.

Αν στο μέλλον πάντως χρειαστεί να ξαναπαραγγείλω θα στείλω επιστολή με fax στο τελωνείο πρώτα
και καλά "προς διευκόλυνση"

απλά δεν πρέπει να αφήνετε τίποτα στην τύχη

Lykos1986
16-05-07, 16:37
Κοίτα, έχεις δίκαιο σε όλα αυτά που λες! Και εγώ δεν αφήνω τα πράγματα στην τύχη και όταν είναι να πληρώσω κάτι τότε το πράγμα το ελέγχω διεξοδικά. Στις περιπτώσεις τελωνείου όμως δεν πληρώνω εγώ αλλά η εταιρία οπότε δεν πήγα να κάνω και φασαρία για το τι πλήρωσα ή τι θα έπρεπε να πληρώσω! Από την άλλη όμως η εταιρία δεν είναι και χαζή!!! Οπότε για να μην αντιδράει καθόλου, μάλλον αυτό θα είναι το φυσιολογικό.

pet
16-05-07, 16:58
Προς διευκόλυνση της τελωνειακής υπηρεσίας.

Το περιεχόμενο του δέματος σύμφωνα με το ευρωπαϊκό δίκαιο κατάτάσσεται στο σύστημα
TARIC ως 8542 &#40;Ογδόντα-πέντε-σαραντα-δύο&#41; με περιγραφή <<Ηλεκτρονικά ολοκληρωμένα κυκλώματα>>.
Η εισαγωγή απο χώρες τρίτες της ευρωπαϊκής ένωσης γίνεται ατελώς.



εγκώ πάνδως ζητώ να το γράφουν επάνω στην συσκευασία και να το εσωκλείουν εκτυπωμένο στην παραγγελία

ta03
18-05-07, 16:37
pet μαλλον μας εσωσες με αυτα που μας λες!!! Για δωσε οσες πληροφοριες εχεις πανω στο ζητημα ! Τι ειπες ακριβως στο τελωνειο;

pet
18-05-07, 17:20
Λοιπόν τα πράγματα απο την αρχή και ξεκάθαρα.

ΠΡΙΝ παραγγείλω έψαξα να δω πως εκτελωνίζονται τα ολοκληρωμένα κυκλώματα.

Μετά απο ψάξιμο στην σελίδα eurolex (ευρωπαικό δίκαιο), στην σελίδα TARIC (ευρωπαικό δασμολόγιο), στο
site του υπουργείου οικονομικών και των τελωνείων βρήκα πως

τα "ολοκληρωμένα κυκλώματα" στο σύστημα TARIC κατατάσσονται με τον κωδικό 8542 και εισάγωνται ατελως


Βέβαια το κουφό ήταν πως με ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΤΟΥ ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛ για καλή μου τύχη και είχαμε τον
κατώθι διάλογο.

-Καλησπέρα κύριε pet. Απο το τελωνείο αθηνών. Μπορείτε να μας πείτε τι ακριβώς είναι αυτά που έχετε παραγγείλει;
- Μάλιστα κύριε tel. είναι ολοκληρωμένα κυκλώματα και ο κωδικός τους στο TARIC είναι 8542.
- Ευχαριστώ πολύ!!!! (δεν έκρυψε την χαρα του, προφανώς οι τελωνειακοί τραβάνε μεγάλο ζόρι με την κατάταξη σε είδος)

Εδώ κολλάει το δεν αφήνω τίποτα στην τύχη. Άμα δεν είχα ψαχτεί μπορεί να του έλεγα πχ "είναι ηλεκτρονικά" και να με χτύπαγε
στο κεφάλι , δηλαδή να με έβαζε στην κατηγορία που θα έβαζε ένα ξυπνητήρι ή μια μπαλαντέζα.

αυτά βρε παιδιά τι άλλο να πω;

απλώς εξηγώ πως όταν ξαναπαραγγείλω θα ζητήσω να εσωκλείσουν την άνω επιστολή για να είμαι σίγουρος

babisko
18-05-07, 18:19
Εμένα όμως δεν με πήρε τηλέφωνο το τελωνείο, αλλά εκτελωνιστής, ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω τα λεφτά αυτά για να εκτελωνιστούν τα είδη αυτά. Πήρα τηλέφωνο στην μεταφορική εταιρεία και ζήτησα να εκτελωνιστούν στον τόπο μου, αφού υπάρχει τελωνείο. Η απάντησή τους ήταν ότι δεν γίνεται αυτό γιατί το αεροπλάνο προσγειώθηκε στο Ε.Βενιζέλος και εκεί πρέπει να εκτελωνιστούν(!!!). Τι να κάνω και εγώ, δεν το είχα ψάξει και τόσο όσο ο pet, τα χρειαζόμουν τα ολοκληρωμένα, το κόστος τους ήταν εκεί περίπου (και μάλιστα κόστιζαν λίγο πιό ακριβά), στην Ελλάδα δεν τα έβρισκα, οπότε τα ακούμπησα κανονικά.

pet
18-05-07, 19:41
ε καλά ο εκτελωνιστής εννοω

(sic)

nikoskourtis
18-05-07, 23:06
Αυτο που μας λες ισχυει μονο για ολοκληρωμενα;
Για κανε μια αναλυση για τι αλλο ισχυει. Ειναι σημαντικο αφου συνηθως οταν αγορασεις κατι απο Αμερικη δινεις λιγα στον πωλητη και πολλα στο τελωνειο.

pet
19-05-07, 00:11
δεν γνωρίζω. Μπορείτε να ψάξετε στο taric την κατηγορία που σας ενδιαφέρει και μετά
να πάρετε ένα τηλέφωνο στην δασμολογική (τηλέφωνα απο 11888 υποθέτω) να σας πούνε

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarquer?Lang=EL

staaronis3
21-05-07, 20:00
Σήμερα ήρθαν τα samples. Το πρωί πέρασαν απο τελωνείο (αν και δεν ξερω πως έγινε αυτό, το δέμα ήρθε σφραγισμένο απο αμερική) βέβεα έκαναν μία στάση στη γαλία (παρίσι) και άλλη μια στην αθήνα. Μπορεί επειδή πέρασαν απο το παρίσι να μην με πήραν απο το τελωνείο, γιατί είναι και καλά χώρα της εε.

fkdpbpar
18-07-07, 13:46
Πάω να κάνω register στην εταιρία texas instrument και μου ζητάει Office Phone και έχει δίπλα 4 τετραγωνάκια που γράφουν από πάνω, το πρώτο Country Code(με 3 κενά), το δεύτερο Area/City Code (3 κενά!!!), Phone (10 κενά) σ' αυτό γράφω μάλλον το τηλεφωνό μου και το τέταρτο Extension (4 κενά). Έχει κανείς ιδέα τι συμπληρώνω?

tasosmos
18-07-07, 15:38
Κωδικος χωρας νομιζω ειναι 0030 ή (+30), πολης βαζεις τα πρωτα ψηφια του τηλ σου, πχ 210 και στο υπολοιπο το τηλεφωνο, extension δεν χρειαζεται.

fkdpbpar
18-07-07, 15:59
Μου βγάζει αυτό: Error
We are sorry, but we are unable to process your request: Email validation required


We cannot process your order until you complete the email validation process.
This process will only take a few minutes.
Once you have validated your email address (you will need to access your email program) you can proceed.
To begin, click here
Έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

staaronis3
18-07-07, 19:12
Κοιταξε το email που έχεις δώσει.

fkdpbpar
19-07-07, 00:46
Τέλος πάντων ξεπέρασα αυτό το εμπόδιο, έγινα τελικά μέλος, αλλά τώρα λίγο πριν να καταφέρω να παραγγείλω μου γράφει αυτό: Order Confirmed
Your estimated ship date is Saturday, July 21, 2007
To locate additional devices,
you may:

Search By Part Number:
και στην συνέχεια έχει ένα κενό.
Τι είναι το Part Number? Που το βρίσκω?

dal_kos
19-07-07, 01:04
Το μήνυμα που αναφέρεις σου λεει πως η αποστολη όσων παρείγγειλες θα πραγματοποιηθεί πιθανότατα αυτή τη Κυριακή και αν θέλεις μπορείς να ψάξεις και για άλλες συσκευες με το part number τους [πχ. TL072 555]
Δεν νομιζω πως χρειαζεται να κανεις τιποτα απο κει και περα.
Φιλικα,
Κωστας

fkdpbpar
19-07-07, 01:13
Να και 'γω τώρα το πήρα είδηση, μου έστειλαν και μέηλ, ευχαριστώ.

fkdpbpar
31-07-07, 16:12
Μου έστειλαν πριν τρεις μέρες περίπου τα samples από την maxim, πράγματι πολύ εντυπωσιακή η συσκευασία!!!! Και γενικότερα ολόκληρος ο φάκελος ήταν πολύ προσεγμένος, από τα 100 μέτρα να τον έριχνες στο κενό δεν θα πάθαινε τίποτα.

leosedf
01-02-08, 11:41
w00t?

Με πήραν τηλέφωνο μόλις τώρα απο την texas instruments (τέξας ίνστρουμεντς) και με ρώτησε τι κάνω αν ειμαι καλά κλπ.
Μετά με ρώτησε αν χρησιμοποίησα τα δείγματα που παράγγειλα και αν θα χρησιμοποιήσω και άλλα της texas. Επίσης μου είπε οτι αν χρειαστώ κάτι ακόμα και δείγματα να την πάρω τηλέφωνο.
Την κάλεσα Ελλάδα (ξέρετε εσεις).

MHTSOS
01-02-08, 18:42
Κώστα με πήρε και εμένα μια τύπησα και με ρώτησε ακριβώς τα ίδια πράγματα. Τι έγινε τόσο ξαφνικά και υπάρχει ενδιαφέρον?

leosedf
01-02-08, 18:46
Μάλλον μόνο εμείς ζητάμε ηλίθια εξαρτήματα, πέρνουμε και απο παλιά.
Η πάνε για φούντο και προσπαθούν να προσφέρουν καλύτερεσ υπηρεσίες.
Νομίζω είναι πρόσφατο το support της ευρώπης και για να το γνωστοποιήσουν αρχισαν να παίρνουν τηλ. και να δίνουν πιό απλόχερα samples, ανταγωνισμός βλέπεις.

MHTSOS
01-02-08, 20:26
Den parageila kai tipota trelo. Kati CMOS comparatos eixa parei gia to water spray gia to intercooler. Me rotise an ta xrisimopoihsa sto project moy kai tis eipa oti perimeno to firmware gia ton PIC giati o software developer den to exei teleiosei akoma. poy einai to firmware Kwsta? Akoma kai h TI esena perimenei.

P.S. Pws grafo ellhnika me to plhktrologio toy P4350? Den mporw na to vrw...

leosedf
01-02-08, 20:54
Τελεία και space πατάς.

Το πρόγραμμα ξαναγράφεται γιατί ήταν λάθος απ την αρχή :P

staaronis3
26-06-08, 01:20
Από την microchip ότι πείραμε πείραμε... :( :(

September 22, 2004, the Microchip Samples site will no longer allow sample orders from generic ISP accounts in Belgium, Canada, Greece, Israel, Malaysia, Mexico, Netherlands, Portugal, South Korea, and Spain . If you find that your sample order has been refused, please visit the buy.microchip.com site where you may purchase the parts, or contact your local sales representative for assistance.

http://sample.microchip.com/Default.aspx :head: :head: :head: :head:

Δεν ξέρω αν λύθηκε πάντως εγώ παράγκειλα απο την microchip σαν ετερία (χωρίς ΑΦΜ και τέτοια βέβεα) με το email του σταθμού μου. Αν δεν με πιστέβετε μπορω να τραβήξω μαζί τους αναμνηστικές φωτογραφίες και να τις ανεβάσω!

Δεν διάβασα τα τελευτέα posts πάντως θυμόμουνα οτι η microchip δεν στέλνει. Πάντως ήρθαν κανονικά.

Όμως απο την atmel ακόμα τα περιμένω :(

manos_3
26-06-08, 09:16
Καλά ,και εγώ παράγγηλα από Atmel πριν από 4 μήνες και ακόμα τα περιμένω...

chip
26-06-08, 10:35
Νομίζω η ATMEL μεταβιβάζει το αίτημα στον τοπικό αντιπρόσωπο (micrelec) και εκοίνος πράτει όπως νομίζει...
Το πολύ πολύ σε πέρνει τηλέφωνο να σου πει οτι τα έχει και αν θες να σου πουλήσει, και όπως και να έχει σου λέει οτι πρέπει να τα παραλάβεις με courier ACS με δική σου χρέωση... και αν είσαι ιδιώτης (συμπεριλαμβάνονται και οι φοιτητές) τότε σου λέει οτι δεν μπορεί να σου πουλήσει αλλά πρέπει να πάς σε συνεργαζόμενο κατάστημα....
Για κάτι τέτοιους λόγους προτιμούσα να αγοράζω μέσω EBV (για σπάσιμο) και όχι μέσω του έλληνα αντιπροσώπου παρότι κάνω οτι μπορώ να στηρίζω της ελληνικές επιχειρήσεις του χώρου.

Κάποτε για κάποια εξαρτήματα της ANALOG DEVICES μου έκανε παράπονο οτι τα πήρα δείγματα και δεν απευθήνθηκα στους ίδιους (εννοείτε οτι πλήρωσα courier για να έρθουν τα τσιπάκια από την Αθήνα που τα έστειλει η ANALOG DEVICES). Εγώ του απάντησα οτι δεν περίμενα οτι θα τα έχουν σε στοκ (πραγματι δεν το περίμενα) και οτι δεν θα μου τα πουλούσαν γιατί δεν είμαι πελάτης χονδρικής (και φάνηκε να συμφωνεί). Στη συνέχεια, αφού είχε στραβώσει, με ρώτησε πως θα μπορέσω να τα προγραμματίσω οπότε του υπενθήμισα οτι 3-4 μήνες πρίν είχα αγοράσει απ αυτούς αναπτυξιακό εργαλείο (τότε πουλούσαν σε ιδιώτες τα αναπτυξιακά εργαλεία) και μάλιστα είχα μιλήσει με τον ίδιο πωλητή....

manos_3
26-06-08, 12:36
Εγώ παραγγέλνω συχνα από Analog και δεν έχω πληρώσει ποτε.Κανονικά με Courier της ACS και σε λίγες μέρες...

chip
26-06-08, 18:06
ίσως έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 5-6 χρόνια. Βέβαια και τότε τις ποιο πολλές φορές ερχόταν με DHL (courier) και δεν πλήρωνα τίποτα, αλλά κάποιες φορές έκαναν στάση στην Αθήνα στη micrelec και εκοίνοι τα έστελναν με ACS οπότε πλήρωνα την ACS.

ts0gl1s
05-08-09, 22:59
Παιδιά υπάρχουν ακόμα αυτές οι εταιρίες ?ενδιαφέρομαι και εγώ πως γίνετε ?

ts0gl1s
06-08-09, 10:56
θα με πει κανείς ?

gsmaster
06-08-09, 14:57
Λογω οικονομικής κρίσης πολλές απο τις εταιρίες έχουν περιορίσει τα δείγματα δωρεάν.
Όσο αν υπάρχουν οι εταιρίες, υπάρχουν κανονικότατα αλοίμονο αν κλείνανε.

jimaras1979
03-11-09, 23:10
καλα σιγουρα μπορει να τα περιορισαν αλλα πως μπορεις να παρεις καποια στιγμη?πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο

lambgeo
07-12-09, 16:13
Παιδια παραγειλα σαν sample κατι απο την analog devices θα μου ερθει τζαμπα θα πληρωσω τπτ ?

diggy
15-12-09, 17:06
Καλησπέρα,

Ρε παιδιά παράγγειλα κάτι samples από bourns και μου έστειλαν email από Σουηδία ότι επειδή τα πράγματα θα μου τα στείλουν από Αμερική θέλουν τον ΑΦΜ για να περάσουν από το τελωνείο "customs clearance".

Να τους το δώσω ή μήπως γίνει καμιά στραβή; Ή μήπως τα χρεώσουν και ψάχνομαι μετά.

georgz
15-12-09, 18:38
Σίγουρα ζητάνε ΑΦΜ? Περίεργο δεν το έχω ξανακούσει... Ακόμα και αν στα χρεώσουν. Εγώ στην θέση σου θα το σκεφτόμουν αρκετά.

Nemmesis
15-12-09, 18:48
τι samples ειναι??? αν ειναι τπτ με miitary standarts τοτε δεν παιρνεις τπτ... και σε αυτη την περιπτωση ζητανε αφμ για να δουν τι εισαι... αποψη μου ειναι να μην περιμενεις και πολλα... κοιτα για τπτ αλλο... και αν ειναι για σοβαρη δουλεια pay γιατι με samples δεν παλευετε

diggy
15-12-09, 21:28
Can you please let me know your VAT number? The samples need To be sent from America to you, therefor we need the VAT number For customs clearance.


Αυτό μου έστειλαν

picdev
03-02-10, 01:43
Λογικα το αφμ το ζητανε για να μην τα παιρνεις τσαμπα και τα πουλας .
οποτε δεν σου στελνουν και πανω απο εναν αριθμο

kopla
03-02-10, 01:56
Παντως Value Added Tax είναι ο ΦΠΑ

Jimakos_Sn
11-10-11, 15:05
Απο microchip έχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα? Τελικά σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα?

chip
13-10-11, 19:53
Προφανός το VAT θα το ζητάνε για να έχουν μια εικόνα οτι είσαι εταιρεία που σχεδιάζει/παράγει προϊόντα οπότε αργότερα θα πουλήσουν χιλιάδες τεμάχια...

axell
16-10-11, 15:37
συγνωμι μια ερωτηση...στελνουν τζαμπα σε καποιον που τα θελει για την δουλεια του ή και σε καποιον που ασχολιτε απο μονος του σαν χομπι για παραδειγμα???

picdev
16-10-11, 16:26
η mirochip στελνει τώρα μόνο σε mail απο ΑΕΙ ΤΕΙ, εγώ πήρα 6 προχτές

axell
16-10-11, 16:38
γενικα στελνει καμια δωρεαν σε εμας τους απλους ανθρωπους εκτος απο τει..ηλεκτρολογους..κλπ?

picdev
16-10-11, 16:52
πρέπει να έχεις email απο αει τει, δεν παιζει ρόλο η σχολή,
πριν μήνες επιτρεπόταν και email απο τεχνολογικους οργανισμους τωρα οχι