PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια Με το καλώδιο Vga



triharas
13-07-04, 07:03
Έχω μία οθόνη Philips 17'' και μου έχει χαλάσει το καλώδιο που την συνδέει με την κάρτα γραφικών. Το μοντέλο της οθόνης είναι 107B. Μήπως ξερει κανένας πως μπορώ να φτιάξω ένα τέτοιο καλώδιο ή που μπορώ να το αγοράσω? Παρακαλώ οποιος ξέρει ας με βοηθησει. Εχω ρωτήσει πολλά μαγαζιά που πουλάνε υπολογιστες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο καλώδιο. Δεν έχει χαλάσει όλο το καλώδιο αλλά μονο το αρσενικό φύσμα που μπαίνει στην κάρτα γραφικών. images/smiles/icon_sad.gif . Έχω αγοράσει ένα καλώδιο προέκτασης της οθόνης αλλά τα χρώματα των καλωδίων έιναι διαφορετικά από αυτά της οθόνης. Please Help !!!!!!!!!

D-NAME
13-07-04, 09:17
Aν ανοιξεις και τα 2 και βγαλεις το ενα βισμα και κολισεις το αλλο δεν γυνετε?

Ή να κοψεις και τα 2 καλοδια και με ενα πολημετρο βρισκεις ποιο καλοδιο αντιστοιχει σε ποιο πιν?

nikjohn
15-07-04, 05:03
Δεν ξέρω κατα πόσο σε κλαυψε ο D-NAME αλλά απαντώ και εγώ.

Θα πας στο http://www.hardwarebook.net/download/ και θα κατεβάσεις όποιο αρχείο θες είναι όλα ίδια (zip rar κλπ) και θα το αποσυμπιέσεις σε όποιο φάκελο θες. Τρέχεις το index και εκεί θα βρεις συνδεσμολογία για VGA αλλά και πολλά άλλα καλώδια. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο και θα σου χρειαστεί για πολλές δουλειές. Πιστεύω να σε καλύψει. Και κάτι ακόμη στην οθόνη (στην πλακέτα) πρέπει να έχει εκεί που βγαινουν τα καλώδια μια ετικέτα ή γραμμένο στην πλακέτα ποιό καλώδιο αντιστοιχεί σε πιο χρώμα και σύμφωνα με το σχέδιο του VGA να τα συνδέσεις.

triharas
25-07-04, 11:37
Εύχαριστώ και στους 2. Αγόρασα ένα καλώδιο προέκτασης της οθόνης και έπειτα από πολύ κόπο ένωσα τα καλώδια.

nikoskourtis
04-07-05, 23:00
Δεν ξερω ποσο κοστιζει ενα καλωδιο προεκταση αλλα πιστευω οτι ειναι πιο φθηνο να αγορασεις μονο το βισμα. Εχει και το θετικο οτι ανοιγει και αν κοπουν τα καλωδια θα τα ξανακολλησεις στο ιδιο βισμα. Σε μαγαζια με ηλεκτρονικα εξαρτηματα σιγουρα θα βρεις.
Το λεω για καποιον που εχει παρομιο προβλημα ωστε να μην αγορασει ολοκληρο καλωδιο.