PDA

Επιστροφή στο Forum : RADIOERASITEXNES H OXI?



rfakias
28-06-04, 05:01
είχα ρωτησει και παλιότερα για οσουσ βγαινουν στην μπαντα των 1600-1800κhz, αν λεγονται ραδιοερασιτεχνεσ, αν χρειαζεται καποια σχετικη αδεια για την μπαντα αυτη.... αν μπορει καποιος και ξερει κατι ας μου απαντησει!!! σας ευχαριστω θερμα.. images/smiles/icon_confused.gif

electron
28-06-04, 09:17
Ραδιοερασιτέχνες σίγουρα είναι,τώρα αν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για νόμιμη εκπομπή τουλαχιστόν εγώ δεν γνωρίζω

gRooV
28-06-04, 18:06
Ο νόμος παρέχει στους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες πρώτης κατηγορίας την περιοχή 1830-1850ΚΗz. Οπότε η συχνότητα που αναφέρεις είναι εκτός νόμιμης δραστηριότητας.

rfakias
29-06-04, 05:42
αυτο ξερω και εγω και εγω.αλλα κανεισ δεν ξερει τι μπορει να συμβει.. βασικα εκπεμπω απο επαρχια, αργολιδα συγκεκριμενα. εχω περιορισμενη ισχυ για αυτον το λογο, οποτε μιλαω μονο με τοπικουσ σταθμους. ακουω σχεδον τους παντες!
σασ ευχαριστω πολυ..

leosedf
29-06-04, 19:02
Βασικά εγώ όταν θέλω να κάνω πομπό ή δέκτη το κάνω και δε μου καίγεται καρφί αν υπάρχει κάτι εκει. Μου φτάνει που το κατασκεύασα. Δέν με ενδιαφέρει αν είναι νόμιμο. Συχνότητα είναι.
Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν οι ραδιοπειρατές

rfakias
30-06-04, 04:42
οταν εισαι νεος στα κολπα, σαν εμενα δηλαδη, εχεις το φοβο για τυχον επιπλοκες.... ελπιζω με τον καιρο να ξεψαρωσω και εγω.. να ειστε καλα ολοι σας.

qaggelos
19-07-04, 11:36
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ . ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ
ΣΤΑ 1650 ΚHZ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ... .ΠΑΡΑΛΗΛΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ 1566 ΚΗΖ ΕΝΑ ΣΤΑΘΜΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑ ΤΩΝ ΜΕΣΑΙΩΝ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ Σ΄ ΑΥΤΗ ΤΗΝ
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ.Ο ΣΤΑΘΜΟΣ
ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΜΕ ΠΑΛΙΑ ΛΑΪΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 06:45 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ 01:00 TO ΒΡΑΔΥ.
images/smiles/icon_biggrin.gif