PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαχωρισμός ερασιτεχνών;



electron
29-05-04, 09:46
Ραδιoερασιτέχνες μια λέξη που στο μυαλό μου είναι συνηφασμένη με τους ερασιτέχνες των μεσαίων κυμάτων και αργότερα των fm.Σήμερα πλέον οι μόνοι επίσημοι του είδους είναι αυτοί των βραχέων και ίσως δεν θα έπρεπε να ήταν μόνο αυτοί.Γνωρίζω σήμερα πολλούς ερασιτέχνες των fm που πραγματικά κάνουν το ραδιόφωνο που ακούγαμε πρίν από 20 ίσως και λιγότερο χρόνια.Τα πράγματα όμως στην πορεία αυτών των χρόνων άλλαξαν και πολλοί πίσω απ την ταμπέλα του ραδιοερασιτέχνη εκμεταλεύτηκαν καταστάσεις με σκοπό το κέρδος και εκεί χαλάσαν όλα,έτσι λοιπόν έγινε ο διαχωρισμός μεταξύ των ραδιερασιτεχνών των βραχέων που έχουν τη δυνατότητα από την πολιτεία να πέρνουν άδεια και τους τελευταίους των μοικανών όπως λέω εγώ των fm να βρίσκονται στο περιθώριο και υπό διωγμό μερικές φορές απ'αυτούς που κάποτε ξεκίνησαν ως ερασιτέχνες αλλά αλλοιώθηκαν προς χάρην του κέρδους

leosedf
29-05-04, 10:21
Πολύ σωστά.
εγώ ακόμα ειμαι ραδιο-πειρατής στα φμ

electron
29-05-04, 10:46
Χαίρομε Κώστα που.... εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος images/smiles/icon_smile.gif

dimitris_p20
29-05-04, 14:59
Paidia radioerasytexnis einai kai aytos pou asxolite me vhf-uhf-hf na mhn mperdeboyme ta pragmata!!

gRooV
29-05-04, 20:15
Πιστεύω ότι πλέον η έννοια του ραδιοερασιτέχνη έχει αλλάξει. Με τα χρόνια η έννοια αυτή αναβαθμίστηκε και από ραδιο-πειρατής μετατράπηκε σε νόμιμο ραδιο-ερασιτέχνη.

electron
30-05-04, 05:30
Το θέμα της νομιμότητας στα fm τουλάχιστον είναι κάτι που πέρνει μεγάλη συζήτηση.Προσωπικά πιστεύω ότι λίγοι σταθμοί σήμερα πληρούν όλες τις προυποθέσεις για να εκπέμπουν,εσείς που ασχολήστε με το ραδιόφωνο στην αθήνα νομίζω ότι ξέρετε το τί γίνεται και τι έχει γίνει με το κυνήγι στα βουνά.Το παράπονό μου είναι γιατί για τους ερασιτέχνες των fm να υπάρχει η ρετσινιά του πειρατή και για τους άλλους να υπάρχει η δυνατότητα απόκτησης μιας άδειας.Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό που σήμερα λέγεται ραδιοερασιτεχνισμός ξεκίνησε από αυτούς που για πρώτη φορά βγήκαν στον αέρα των μεσαίων αρχικά και είχε την ευχέρια να τους ακούσει ο κόσμος με ένα τρανζιστοράκι

gRooV
30-05-04, 20:05
Φίλε μου electron πλέον η μπάντα των fm αντιπροσωπεύει πλέον εταιρείες/σταθμούς που παίζουν που και που κανά τραγούδι ανάμεσα στις διαφημίσεις !! images/smiles/converted/hammer.gif

electron
31-05-04, 05:16
Δεν θα διαφωνίσω καθόλου μαζί σου αγαπητέ groov.Θα πρέπει όμως να γνωρίζουν όλοι αυτοί που έκαναν το ραδιόφωνο σαν τα μούτρα τους ότι θα υπάρχουν πάντα κάποιες έστω μικρές φωνές να τους θυμίζουν πώς ήταν κάποτε το ραδιόφωνο και πως το κατάντησαν

rfakias
10-06-04, 03:25
σχετικα με ενα πολυ παλιο αρθρο ηθελα να μιλησω... συμφωνω οτι καποιοι εκαναν το ραδιοφωνο εμπορικο μεσο και τροπο να βγαλουν καποια λεφτα ετσι.. κακα τα ψεματα.. κυνηγουν τους ΡΑΔΙΟ-ΠΕΙΡΑΤΕΣ ,απο οσο ξερω, οι οποιοι κραταν το ραδιοφωνο στα fm σε ενα επιπεδο υψηλο... που προσπαθουν να ψυχαγωγησουν τον κοσμο, γιατι εχουν μια τρελα. ας μας αφησουν να κανουμε οτι καλυτερο.αυτα ειχα να πω και ενα μπραβο στους ραδιο-πειρατεσ που για μενα δεν πρεπει να αποκαλουντε ετσι...

kostas30
10-06-04, 08:15
ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΡΑΔΙΟΠΕΙΡΑΤΗ images/smiles/converted/bounce.gif

dimitris_p20
10-06-04, 08:31
File kostas30 oloi kapos etsi ksekiname san pirates alla otan mas dothei eukairia pernoyme ka i tin adeia na eimastw kalimeni.
Pantos egw exw na pw kapoioi poy exoyn parei adeies tin exoyn dei eksoysia kai an entopisoyn kati paranomo arxizoyn kai to paizoyn magkes i pane kai ton karfonoyn ksexnontas oti kapote kai aytoi itan pirates images/smiles/icon_mad.gif

kostas30
10-06-04, 12:38
ΠΡΙΝ ΜΑΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΘΕΟΦΙΛΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΗΡΘΕ Ο ΧΑΡΗΣ Ο ΚΑΛΟΚΑΡΔΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑΙΑΤΖΗΔΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΥΜΑΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ. ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΠΑΙΖΕ ΑΠΟ ΥΜΗΤΟ ΣΤΑ FM ( KAΝΑΛΙ 100 - ΡΑΔΙΟ ΑΚΤΙΝΑ) ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕ. Ο ΤΥΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΣΗ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΑ FM. ΑΛΛΑ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΑΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ FM KΑΙ ΜΕΣΑΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.

electron
10-06-04, 18:59
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από dimitris_p20:
File kostas30 oloi kapos etsi ksekiname san pirates alla otan mas dothei eukairia pernoyme ka i tin adeia na eimastw kalimeni.
Pantos egw exw na pw kapoioi poy exoyn parei adeies tin exoyn dei eksoysia kai an entopisoyn kati paranomo arxizoyn kai to paizoyn magkes i pane kai ton karfonoyn ksexnontas oti kapote kai aytoi itan pirates images/smiles/icon_mad.gif </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Την ευκαιρία για μια τέτοια άδεια που αναφέρεις Δημήτρη την αρπάζουν αυτοί που θέλουν να κερδίσουν.Αυτοί που κάνουν ραδιόφωνο γιατί το αγαπάνε πραγματικά και δεν το βλέπουν σαν εμπόριο θα μένουν πάντα ερασιτέχνες και όχι πειρατές όπως θέλουν να τους λένε κάποιοι.Πειρατές για μένα είναι μόνο αυτοί που χωρίς άδεια παίζουν τα διαφημιστικά τους και <κλεβουν> το ψωμί αυτών που πληρούν τις προυποθέσεις να το κάνουν.Ο γνήσιος ερασιτέχνης είναι μακριά από αυτή τη λογική και επιτέλους αυτό πρέπει να το καταλάβουν κάποιοι και να σταματήσουν να τους κυνηγούν,ας τα βάλουν με τύπους όπως αυτούς που ανάφερε ο φίλτατος Κώστας

[ 10. Ιουνίου 2004, 18:00: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

rfakias
15-06-04, 03:57
μακαρι να ειμουν και εγω ραδιοπειτατης.. αλλα δυστυχως στην επαρχια υπαρχουν πολλοι "εξυπνοι" που οχι αδεια δεν εχουν αλλα ουτε τα παραβολα δεν εχουν πληρωσει και το παιζουν μαγκες... πως? ανοιγω σε μια καθαρη συχνοτητα, δεν ενοχλω κανεναν και οι ταπες ερχονται η μια μετα την αλλη. παιζω π.χ 100 watt με ταπονουν με 300!!!! και αντε παλι πιο πανω η πιο κατω στην μπαντα. αποτελεσμα! καθε "εξυπνοσ" εχει 3-4 συχνοτητες για την παρτη του παιζοντασ την ιδια "μουσικη" διαφημιση.

electron
15-06-04, 12:01
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από rfakias:
μακαρι να ειμουν και εγω ραδιοπειτατης.. αλλα δυστυχως στην επαρχια υπαρχουν πολλοι "εξυπνοι" που οχι αδεια δεν εχουν αλλα ουτε τα παραβολα δεν εχουν πληρωσει και το παιζουν μαγκες... πως? ανοιγω σε μια καθαρη συχνοτητα, δεν ενοχλω κανεναν και οι ταπες ερχονται η μια μετα την αλλη. παιζω π.χ 100 watt με ταπονουν με 300!!!! και αντε παλι πιο πανω η πιο κατω στην μπαντα. αποτελεσμα! καθε "εξυπνοσ" εχει 3-4 συχνοτητες για την παρτη του παιζοντασ την ιδια "μουσικη" διαφημιση. </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Τέτοια φαινόμενα είναι συχνά τουλάχιστον στην επαρχία αλλα μέχρι που κάποιος άλλος που έχει χαρτιά να ενοχληθεί και να φέρει κανένα κλιμάκιο από το υπουργείο και τότε να δείς πως εξαφανίζονται οι διπλές συχνότητες.Το έχω δεί πολλές φορές αυτό το έργο

kostas30
15-06-04, 14:23
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ 24ΩΡΟ 2 ΜΙΚΡΑ PLL 30WATT ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΤΟ JAZLER RADIO KAI OTAN KANA ΒΡΑΔΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΚΙΛΟΒΑΤ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΛΛΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΣΠΟΤ. ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ. images/smiles/converted/bounce.gif

electron
15-06-04, 18:03
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από kostas30:
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ 24ΩΡΟ 2 ΜΙΚΡΑ PLL 30WATT ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΤΟ JAZLER RADIO KAI OTAN KANA ΒΡΑΔΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΚΙΛΟΒΑΤ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΓΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΛΛΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΣΠΟΤ. ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ. images/smiles/converted/bounce.gif </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά του πειρατή με του ερασιτέχνη.Ο πρώτος θα άρπαζε την ευκαιρία απ'την πρώτη στιγμή να κερδισει ενώ ο δεύτερος κάνει ραδιόφωνο γιατί είναι εραστής της τέχνης,το λέει και η λέξη εξάλλου

leosedf
24-06-04, 03:01
artfucker δηλαδή... images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif
ε και τι λεφτα να βγάλεις απο μια διαφίμιση. Καλύτερα Free. ασε που αν ακουστεί διαφίμηση απο μόνη της η εφορία θα σε ψάξει

electron
24-06-04, 04:26
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από leosedf:
artfucker δηλαδή... images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif
ε και τι λεφτα να βγάλεις απο μια διαφίμιση. Καλύτερα Free. ασε που αν ακουστεί διαφίμηση απο μόνη της η εφορία θα σε ψάξει </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Καλό φιλε Κωστα images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_biggrin.gif Οσο για τα διαφημιστικά δεν έχεις καθόλου άδικο

electron
19-07-04, 14:48
Καλώς ήρθες στην παρέα μας qaggelos images/smiles/icon_smile.gif

qaggelos
20-07-04, 01:42
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ! ΜΕΣΑΙΩΝ ΚΑΙ FM . ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ (ΑΠΟ ΑΧΑΪΑ)
ΣΤΑ 1650 ΚHZ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΜΕ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΜΕΝΑ... .ΠΑΡΑΛΗΛΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ (1566 ΚΗΖ) ΕΝΑ ΣΤΑΘΜΟ (ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ)
ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑ ΤΩΝ ΜΕΣΑΙΩΝ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ Σ΄ ΑΥΤΗ ΤΗΝ
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ.Ο ΣΤΑΘΜΟΣ
ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΜΕ ΠΑΛΙΑ ΛΑΪΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 06:45 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ 01:00 TO ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ !!!! images/smiles/converted/wavey.gif .ΣΤΑ FM ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΛΙΑ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΕΙΝΑΜΕ......

AKIS
23-08-04, 18:12
ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΔΙΚΙΟ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΑ FM ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΡΑΔΙΟ ΑΙΓΙΟ Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?

NUKE
23-08-04, 19:08
Πιστευω και εγω πως ειναι καλα αυτα που λέτε πέρι διαφημήσεις.Μόνο,λέω,χωρις να ξέρω, δεν θα ήταν και ασχημο να υπάρχει και μία διαφημιση για να βγουν τα έξοδα.

Θα ήθελα επίσης να κάνω δυο ερωτήσεις:
Νομίζω πως το όριο για τα FM είναι 4W χωρίς άδεια.Ετσι δεν είναι?Σκέφτομαι να εκπέμπω μελλοντικά χωρίς άδεια γυρω στα 20W και πιο μετά στα 100W.Λέτε να έχω πρόβλημα?

Γίνεται να πάρω άδεια και αν ναι πόσο κάνει(στο περίπου).Ευχαριστώ

electron
24-08-04, 04:18
Nuke όταν αποφασίζεις να βγείς στα fm ερασιτεχνικά γνωρίζεις εξ αρχής ότι θα πρέπει μόνο να ξοδεύεις για να κάνεις αυτό που αγαπάς.Τα όρια ισχύος που αναφέρεις δεν ισχύουν, από την στιγμή που δεν υπάρχει άδεια είσαι παράνομος είτε βγαίνεις με 4 είτε με 104 βατ.Υπάρχει ένα ξεχασμένο προεδρικό διάταγμα το οποίο επιτρέπει την έκδοση ερασιτεχνικής άδειας,αλλά στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί,μιας και το θέμα χορήγισης αδειών στους <μεγάλους> σταθμούς και κατ επέκταση στα μεγάλα συμφέροντα εκκρεμεί και προηγείται.Σε ΑΥΤΗ (http://www.radio.gr/state.asp?file=2778-53) τη διεύθυνση μπορείτε επίσης να δείτε τι προβλέπεται για την έκδοση επαγγελματικής άδειας.

[ 24. Αυγούστου 2004, 03:20: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

leosedf
24-08-04, 17:33
Μιλήστε με λεφτά.
Καταρχήν πρέπει να έχεις μηχανήματα προδιαγραφών (ΕLENOS) κλπ μιλάμε για πολύ χρήμα.

leosedf
25-08-04, 01:49
Εκεί πλέον μιλάμε για μηχανήματα που να τηρούν προδιαγραφές CCITT και FCC τα οποία είναι και εγκεκριμένα ωστε να τηρούν διάφορους κανονισμούς κλπ.
Κανένα Ελληνικό μηχάνημα δεν είναι πιστοποιημένο.
Για να ετοιμάσεις τα χαρτιά σου για άδεια ή προάδεια χρειάζεσαι να τηρέις κάποια πράγματα και εκεί συμπεριλαμβάνονται και τα μηχανήματα.

electron
25-08-04, 04:32
Αυτές φυσικά είναι μερικές από τις προβλεπόμενες απαιτήσεις γιατί αν μιλήσουμε για το λάδωμα που γίνεται στο παρασκήνιο και που ακούμε κατά καιρούς,τότε θα απογοητεύσουμε πολλούς που θα ήθελαν να βγάλουν μια άδεια.

xaris345
06-11-11, 15:35
Μπραβο φιλε μου καλα τα λες και δεν με πειραζη το ραδιο πειρατης ουτε ρετσινια ειναι λες και οι τραγουδιστες θα ηντουσαν αυτοι που ειναι σημερα οταν τους παιζαμε και συνεχιζουμε να παιζουμε τους ιδιους και τους ποιο νεους οταν καθε κυριακη ακουμπαγαμε τα λεφτακια μας σε δισκους και στον ποπ στον βασιλη τον συχωρεμενο για εξαρτηματα κ.λ.π και σε αλλους χωρις κανενα μα κανενα κερδος και το συνεχιζουμε ακομα και σημερα ετσι για την πλακα μας ρε παιδι μου πειραζουμε κανεναν?Ισως μαλλον τους μεγαλους που αν και παιζουν και αυτοι τραγουδια εχουν διαφημησεις ενω εμεις οχι!!!!!Να ειστε ολοι καλα παιδες!!!!

Killo_Watt
06-11-11, 15:50
Εκεί πλέον μιλάμε για μηχανήματα που να τηρούν προδιαγραφές CCITT και FCC τα οποία είναι και εγκεκριμένα ωστε να τηρούν διάφορους κανονισμούς κλπ.
Κανένα Ελληνικό μηχάνημα δεν είναι πιστοποιημένο.
Για να ετοιμάσεις τα χαρτιά σου για άδεια ή προάδεια χρειάζεσαι να τηρέις κάποια πράγματα και εκεί συμπεριλαμβάνονται και τα μηχανήματα.

λάθος αποσο ξερω ειναι τα C&A αν και στα λεφτα τους θα έπαιρνα RVR!

moutoulos
06-11-11, 17:33
Βρε παιδιά ... ηρεμήστε :biggrin:. Μιλάμε για αναπάντητο θέμα 7 ετών. Απο τότε έχουν αλλάξει πολλά ...

KOKAR
13-11-11, 04:12
για να ανασυρθεί το θέμα μετα απο τοσα χρόνια ειμαι σίγουρος οτι θα χρειάστηκε κατι τέτοιο !!!

http://ua.all.biz/img/ua/catalog/859848.jpeg

efialtisfm
19-03-13, 02:15
Έλα, έφερα και ΄γω ότι είχα εύχαιρο... Που σκάβουμε?