PDA

Επιστροφή στο Forum : programmer ic



sakic
12-12-03, 17:51
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΕ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ?
ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΤΟΝ PROGRAMER ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΦΟΡΤΩΣΩ ΣΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

gsmaster
13-12-03, 06:03
Ανάλογα ποιόν proggrammer εχεις φτιάξει και τι ολοκληρωμένα θες να προγραμματίσεις. Συνήθως όσοι δημοσιεύουν κυκλώματα proggrammer αναφέρουν με ποιά προγράμματα συνεργάζονται και φυσικά τι ολοκληρωμένα προγραμματίζουν. images/smiles/icon_smile.gif

electron
13-12-03, 07:47
αν για παραδειγμα θελεις να προγραμματισεις το pic 16f84 καταληλο software ειναι το ic-prog με το google θα το βρεις ευκολα.η δικη μου απορια ειναι εφοσον εχει δουλεψει καποιος το συγκεκριμενο προγραμμα μερικες οδηγιες για το πως προγραμματιζουμε ενα ic με το συγκεκριμενο software

electron
27-12-03, 21:14
θα ηθελα και παλι να αναφερθω για το ic prog,το ερεθισμα μου το εδωσε η κατασκευη του pll που υπαρχει στο forum.αρχικα εφτιαξα τον programmer για το pic 16f84a ο οποιος ειναι απλουστερος απο αυτον που υπαρχει στο forum γιατι ειναι αποκλειστικα για το συγκεκριμενο pic,στη συνεχεια ανοιξα την λιστα εντολων με το ic prog και εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις:τυπος ταλαντωτη rc,ασφαλειες wdt on,pwrt off,cp off,στο hardware configuration επελεξα τον jdm programmer,θυρα την com 2 καθυστεριση i/o 10 και διαμεσολαβητη αμεσο i/o.αφου ξεκινησα την διαδικασια φορτωσης του προγραμματος με απογοητευση στο τελος βλεπω το εξης μυνημα:Αποτυχια επαληθευσης στη διευθυνση 0000h.εκανα πολλες δοκιμες χωρις αποτελεσμα ακομα και διαφορετικη λιστα εντολων δοκιμασα και παλι το ιδιο σφαλμα εμφανιζοταν.αν καποιος συναδελφος γνωριζει κατι γι αυτο ας γραψει

gRooV
28-12-03, 18:56
Εχω καιρο να χρησιμοποιησω το ic-prog αλλα νομιζω οτι προγραμματιζει κανονικα το ολοκληρωμενο, παροτι σου λεει οτι υπαρχει προβλημα στην επαληθευση του κωδικα.

electron
30-12-03, 00:03
το θεμα ειναι πως θα γνωριζω αν το pic εχει προγραμματιστει.κοιταξα και το forum που εχει το icprog,απ'οτι ειδα το προβλημα το εχουν αντιμετωπισει και αλλοι καποιοι δινουν καποιες λυσεις τις οποιες και δοκιμασα χωρις αποτελεσμα το προγραμμα το δοκιμασα 4 διαφορετικους υπολογιστες με windows απο 95 98 2000 μεχρι και xp και συνεχως επερνα το ιδιο μυνημα