PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συμβατότητας pc tv



electron
24-02-04, 22:40
Οταν συνδέω το pc μου με την τηλεόραση η εικόνα αναπαράγεται ασπρόμαυρη το πρόβλημα οφείλεται γιατί η κάρτα γραφικών μου (g-force 440mmx) βγάζει σήμα ntsc το οποίο η τηλεόραση δεν έχει τη δυνατότητα να αναγνωρίσει.Από την άλλη η κάρτα γραφικών μέσω των ρυθμίσεων της δεν δίνει τη δυνατότητα επιλογής από ntsc σε pal ώστε να λυθεί το πρόβλημα.Άραγε το πρόβλημα να είναι θέμα των drivers;και αν είναι έτσι ποίοι είναι οι κατάληλοι για την κάρτα μου;Αν κάποιος ξέρει κάτι γι'αυτό και γενικότερα για την απεγκατάσταση των παλιών με τους νέους drivers ας γράψει.

electron
24-02-04, 23:05
Να διορθώσω τον τύπο της κάρτας:g-force 4 mx440 με τύπο προσαρμογέα agp 4x

gsmaster
25-02-04, 08:00
Κοιτα πάνω στην κάρτα σου πρέπει να έχει επιλογή με jumperaki για pal-ntsc.

Στο Site του επίσημου κατασκευαστή της κάρτας σου κοίταξες? επίσης ρίξε και καμια ματιά στα manual αν τα έχεις...

electron
25-02-04, 08:22
Στο site της nvdia αναφέρει ότι μέσω των ρυθμίσεων της κάρτας μπορείς να αλλάξεις το σύστημα από ntsc σε pal κάτι για το οποίο εγώ δεν έχω δυνατότητα.Δεν είδα κάποια αναφορά για αλλαγή του συστήματος με μετάθεση κάποιου jumper

gRooV
25-02-04, 11:56
Το ΤVTool το εχεις δοκιμασει? Εχει επιλογη για PAL και NTSC. Εγω αυτο χρησιμοποιω οταν μεταφερω εικονα σε τηλεοραση.Επιπλεον κανει και zoom οταν βλεπεις ταινια ωστε να μην φαινεται το πλαισιο γυρω γυρω στην οθονη.

electron
26-02-04, 04:04
Τις ρυθμίσεις όλες τις ελέγχο μέσω του διαχειριστή εργασίας nview στη συνέχεια επιλέγω <ρυθμίσεις οθόνης>-<για προχωρημένους>-<gforce 4mx440>-και τέλος <nview>.Εκεί επιλέγω <clone> για δεύτερη οθόνη η οποία είναι εξ'αρχης σε ntsc χωρίς να υπάρχει δινατότητα αλλαγής.Το tv tool που αναφέρεις groov κάνει για τη κάρτα που έχω;και που μπορώ να το βρώ;

gRooV
26-02-04, 10:41
TVTool was developed to replace the poor support video card manufacturers had for TV_OUT. TVTool works with most NVIDIA based cards such as TNT, TNT2, TNT2 Ultra, GeForce cards with BT86x (e.g. Viper 550, Erazor 3, Xentor 32, 3D Prophet, etc.). The main problem is the black borders around the picture on the TV screen. These can be very annoying for most applications like DVD-playback or decoding. It is a completely software based solution to this problem. It has many features, such as dualview, which makes simultaneous output to the TV and monitor possible.

http://www.hlektronika.gr/images/forumpics/tvtool.gif

Download: h**p://www.hlektronika.gr/files/TVTool+v8.2.rar

leosedf
26-02-04, 11:48
Κι εγώ όταν ήθελα να γράψω κατι βιντεο σε κασέτα είχα το ίδιο πρόβλημα.
Το πρόβλημα λύθηκε με τις προχωρημένες ρυθμίσεις και όλα πήγαν καλά

electron
27-02-04, 10:41
Επομένως καταλήγουμε οτι το πρόβλημα δεν είναι στους drivers που έχω.Φυσικά η περιγραφή του tv tool μιλά για το πρόβλημα με της μαύρες μπάρες ωστόσο έχει και την επιλογή για pal-ntsc που με απασχολεί.Θα το δοκιμάσω.Σας ευχαριστώ

electron
27-02-04, 10:49
groov προσπάθησα να πάω στη διεύθυνση που γράφεις όμως μου λέει ότι δεν υπάρχει.Γιατι;

electron
27-02-04, 10:54
sorry λάθος δικό μου μόλις το πήρα

electron
27-02-04, 11:07
Λοιπόν αυτή τη φορά υπάρχει πρόβλημα.Μόλις κατέβασα το αρχείο τα windows με πληροφορούν ότι δεν βρίσκουν το κατάλληλο πρόγραμμα για να το ανοίξουν.Any ideas?

gsmaster
27-02-04, 16:00
Είναι αρχείο .rar και ανοίγει με το winrar. Υπάρχει παντού. Και το c***k του επίσης images/smiles/icon_razz.gif

electron
01-03-04, 10:31
Εγκατέστησα το tv tool όμως με απογοήτευση είδα οτι το πλαίσιο tv format που έχει τις επιλογές pal ntsc είναι απενεργοποιημένο και δεν μπορώ να επιλέξω τίποτα.Μήπως κάνω κάτι λάθος; ή τελικά το πρόβλημα που έχω δεν αντιμετωπίζεται με το tv tool;

electron
26-04-04, 02:11
Μόλις χτές εγκατέστησα τους τελευταίους forceware drives της nvdia όμως το πρόβλημα που είχα περιγράψει παραπάνω εξακολουθεί να υπάρχει,επίσης εγκατέστησα και την καινούργια έκδοση το tv tool 9.6.3 αλλά και πάλι τίποτα.Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθίσει;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
30-06-05, 21:49
Για το προβλημα σου υπαρχει η εξης λυση (σιγουρα γιατι ειχα την ιδια καρτα)
ακολουθας τα παρακατω βηματα:
1)δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας -ιδιοτητες
2)κλικ στην ταμπελα ρυθμισεις και μετα πας εκει που λεει για προχωρημενους
3)στο νεο παραθυρο πατας εκει που λεει η ταμπελα το μοντελο της καρτας σου
4)το νεο παραθυρακι που εμφανιζεται πας ρυθμισεις συσκευης αφου εχεις επιλεξει σαν συσκευη ειτε την τηλεοραση ειτε και τα δυο (οθονη -τηλεοραση)
5)τελος θα ψαξεις ενα βρεις εκει που εμφανιζει τις επιλογες για το format της αναλυσης το οποιο προφανως θελει αλλαγη.
Αν δεν πιασει με την μια δοκιμασε και σε αλλα οπως pal-b pal-g ....
Η δικια μου τηλεοραση ειναι 15 χρονων grudig και επαιξε αποκλειεται να μην γινει με την δικια σου