PDA

Επιστροφή στο Forum : Express PCB



electron
20-08-04, 05:33
Το Εxpress PCB είναι ένα freeware πρόγραμμα για τον σχεδιασμό τόσο του θεωρητικού όσο και του τυπωμένου μιας κατασκευής.Είναι εξαιρετικά εύκολο στην εκμάθησή του και δίνει την δυνατότητα σχεδιασμού τυπωμένων μονής ως και τετραπλής όψης.Τρεχει σε όλα τα λειτουργικά από win 95 μέχρι xp.Μπορείτε να το κατεβάσετε από ΕΔΩ (http://www.expresspcb.com)

D-NAME
20-08-04, 07:28
Ελπιζω να ειναι και ευκολο!!!

electron
21-08-04, 02:59
Είναι αρκετά εύκολο και απλό,αρκεί να διαθέσεις λίγο χρόνο για να διαβάσεις τα tutorials.

D-NAME
21-08-04, 19:42
Aμα μου λες εμενα διαβασμα σωθηκες...

Τελος παντων οταν εχω χρονο θα το δοκιμασω.

Ευχαριστω electron.

electron
22-08-04, 03:35
Χωρίς κόπο τίποτα δεν γίνεται φίλε d name.Όσο για το πρόγραμμα αν συγκρίνουμε με οποιοδήποτε άλλο είναι πολύ πιο εύκολο να το μάθεις.

D-NAME
22-08-04, 07:31
Συμφωνω για το οτι χωρις κοπο δεν γινετε τπτ.

Το eagle που μου ειπαν οτι ειναι καλο δεν καταφερα να το δουλεψω σωστα. Δεν ξερω βεβαια πολλα απο ηλεκτρονικα και μαλλων γι'αυτο.

moutoulos
22-08-04, 09:26
Ο electron εχει δικιο το pcb express ειναι πολυ ευκολο, βεβαια δεν ειναι σε καμνια περιπτωση ORCAD , πλην ομως ειναι ενα τιμιο, ευκολο, και FREE προγραματακι..., να σε αφηνε ομως να εκτυπωνεις και το τυπωμενο θα ηταν images/smiles/converted/ok.gif

D-NAME
22-08-04, 16:03
electron μηπος περνεις ποσοστα για να κανεις διαφιμηση? images/smiles/icon_biggrin.gif

Μονο στης διαφιμησεις δεν λεμε τα μιονεκτιματα!!!


ΥΓ. Πλακα κανουμε.(Για αποφυγει παρεξιγισεων)

electron
23-08-04, 03:12
Εχω ακούσει ότι και το eagle είναι καλό όμως όποτε πάω να το κατεβάσω,ο server της εταιρίας δεν λειτουργεί.Τεσπα δεν ξέρω τι γίνεται μ'αυτό.Moutoulo ποιός είπε ότι δεν μπορείς να εκτυπώσεις το τυπωμένο,φυσικά και μπορείς να το εκτυπώεις κατ'ευθείαν από την επιλογή print,ή να το κάνεις export bitmap to mechanical drawing,ή ακόμα export dxf mechanical drawing.Σίγουρα δεν συγκρίνεται με το orcad ή το autocad,αλλά στο να το μάθεις να το δουλεύεις είναι αρκετά πιο εύκολο από τα παραπάνω.

[ 23. Αυγούστου 2004, 03:13: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

leosedf
23-08-04, 04:21
To eagle επίσης είναι ένα ημιεπαγγελματικό εργαλείο που υπάρχει και σε έκδοση Lite. Είναι ένα απ τα πιό δημοφιλή προγράμματα. Ενοείται οτι το orcad είναι καλύτερο γιατί είναι το σημείο αναφοράς πάνω στο σχεδιασμό ηλεκτρονικών κυκλωμάτων(το χρησιμοποιεί ΝΟΚΙΑ, phillips,sony κλπ)
και οχι οπως εμείς με μια σελιδούλα στο σπιτι, εκεί δουλεύουν ολόκληρες ομάδες πάνω σε ενα σχέδιο.
Αυτό που θέλω να πώ είναι να βρείτε ενα πρόγραμα που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σας και οχι (στις περισσότερες περιτπώσεις) άχρηστα προγράμματα και δύσκολα

electron
24-08-04, 00:36
Επομένως καταλήγουμε στο συμπέρασμα σύμφωνα και με όσα είπε ο leosedf,ότι για όσους από εμας ασχολούμαστε με απλά πράγματα όσον αφορά το σχέδιο,είναι προτιμότερο να μάθουμε κάποιο πρόγραμμα του τύπου eagle ή express pcb.

gsmaster
09-09-04, 15:20
Η συζήτηση για τα nicknames μεταφέρθηκε εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=398

leosedf
09-09-04, 15:54
κακε gsmaster :twisted: