PDA

Επιστροφή στο Forum : code panel για ενεργοποιηση PC



RoulisXtreme
27-07-03, 18:06
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ SITE ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ PANEL ΕΙΣΑΓΩΓΗς ΚΩΔΙΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΝΩ ΤΑ 2 PINAKIA ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΤΟΥ PC ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ.τΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΜΑΖΕΨΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΜΕΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙς ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ??ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΨΑ.θΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ D:\COMPILATION_4\pictures\various\code-panel1.bmp

gRooV
28-07-03, 01:09
Καλημερα και καλως ηρθες στην ηλεκτρονικη μας παρεα. Λοιπον απο οτι καταλαβα θες αντι του button power του υπολογιστη να βαλεις ενα keypad οπου θα πληκτρολογεις εναν κωδικο για να ανοιξει.
Αν αυτα που ειπα ειναι οκ..μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα κυκλωμα που βρηκα στα γρηγορα...

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Alarm/pad4.htm

Για ριξε μια ματια σε αυτο αν σου κανει και μετα συζηταμε τα υπολοιπα. Επισης υπαρχει και σε κιτ της SmartKit το ιδιο κυκλωμα.

RoulisXtreme
29-07-03, 12:42
Dear Groov,ευχαριστω για το καλωσορισμα και για την ανταποκριση.Ειδα το κυκλωμα που μου προτεινες και θα το μελετησω.Μελετω ηδη το αρχικο κυκλωμα και κοντευω να το απλοποιησω.Μολις τελειωσω θα δω και το 2ο για να δω ποιο με συμφερει.Αυτο δεν σημαινει ομως πως αν καποιος εχει μια διαφορετικη ιδεα δεν χρειαζεται να την πει...Οπως ειπα καθε προταση ειναι ευπροσδεκτη.Ευχαριστω αλλη μια φορα και μολις κολησω καπου θα σας ειδοποιησω.
Hail to Running Wild!!!

RoulisXtreme
29-07-03, 19:30
Αγαπητε Groov μολις τελειωσα την μελετη του κυκλωματος που με παρεμπεψες.Πρεπει να πω πως ειναι 1 τελειως διαφορετικη προσεγγιση απο την δικη μου.Γενικα ομως ειναι αρκετα καλο και με ικανοποιει!Ομως καθως διαβαζα την λειτουργια του μου δημιουργηθηκαν αποριες...Ετσι λοιπον ερχομενοι στο θεμα εχω να σου κανω τις εξης ερωτησεις που αφορουν το κυκλωμα:

α)Στο κυκλωμα,που μπορω να συνδεσω τα 2 pins της μητρικης?Σε ποιο σημειο?Υποψιν οτι η διαφορα τασης μεταξυ του ειναι 3.5V και το ρευμα που περνα οταν βραχυκυκλωνουν 0.7mA.Aυτα φτανουν να οδηγησουν το Q5?
β)Η τιμη των αντιστασεων 4Κ7 μηπως σημαινει 47Κ?
γ)Τι ειναι το 270R Coil?Ρελε μηπως?
δ)Τι ειναι το com.?Ειναι διαφορετικο απο την γειωση?
ε)Τι ειναι αυτο που παρεμβαλλεται στις εισοδους και εξοδους?
ζ)Δεν καταλαβαινω τι δουλεια κανει η R2-R6...Εφαρμοζει στο 5 την ταση του C?
η)Στα A,B,C,D, μπορω να παρεμβαλω leds?Η θα επιρρεαζουν το ρευμα εισοδου των πυλων?

Οπως καταλαβες πρεπει μαλλον να ριξεις και εσυ μια καλη ματια στο κυκλωμα...Ελπιζω να μην ειμαι πολυ κουραστικος...Ευελπιστω αυτες να ειναι οι τελικες ερωτησεις...
Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω σε μια γρηγορη απαντηση!

Υ.Γ.Παρακαλω να μην με ξεχασεις...Καιγομαι για αυτες τις απαντησεις!

gRooV
30-07-03, 10:09
Λοιπον καταρχην θα σου πω οτι αυτο το κυκλωμα το προσθεσα στο site οποτε μπορεις να πας να το διαβασεις και στα ελληνικα. Οσο αφορα τις αποριες σου...
α)Το κυκλωμα θα το συνδεσεις στο power button του υπολογιστη. Το ενα καλωδιο θα ενωθει με την κεντρικη επαφη του ρελε και το αλλη με την μια απο τις δυο(αυτην που δεν βραχυκυκλωνει με την κεντρικη οταν το κυκλωμα δεν τροφοδοτειται). Βασικα εδω ισως υπαρξει προβλημα. Το power button μετα θα μενει ενεργοποιημενο (πατημενο). Θα πρεπει να κλεινεις τον συναγερμο μετα.
β)Οταν γραφουμε 47Κ ενοουμε φυσικα 47ΚΩ.Οταν γραφουμε 4Κ7 ενοουμε 4,7ΚΩ.
γ)Αυτο ειναι οπως ειπες ρελε.Πιο συγκεκριμενα αυτο ειναι το πηνιο του ρελε. Μην σε απασχολει τι γραφει πανω. Βαλε ενα συνηθισμενο ρελε.
δ) Το Com οπως γραφω στις σημειωσεις ειναι το σημειο που ενωνοντε τα κοινα σημεια απο το keypad.
ε)Μηπως εννοεις τις πυλες του ολοκληρωμενου? Ειναι πυλες AND. Εσυ απλα παρε το ολοκληρωμενο και αντιστοιχισε τα ποδια του με τα νουμερα γυρω απο τις πυλες.
ζ)Βασικα γιατι ασχολεισαι με αυτες τις αντιστασεις? Τις χρησιμοποιει το κυκλωμα για να ενεργοποιει τις πυλες. images/smiles/icon_cool.gif
η)Μμμμ..δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις led σε αυτα τα σημεια. Απο αυτα δεν περναει ρευμα αλλα δεδομενα (0,1). Το ολοκληρωμενο τροφοδοτειται απο το pin 14.Παντως δεν ειμαι σιγουρος οποτε μπορεις να δοκιμασεις και εσυ.

Παντως ειναι καλο κυκλωματακι! Θα το φτιαξω και εγω καποια στιγμη στο μελλον για να το δοκιμασω. Για οτιδηποτε αλλο θες..πες μου. Καλη επιτυχια. images/smiles/converted/bounce.gif

http://www.doctronics.co.uk/Subsystems/Subsystem%20images/AND_07.gif

[ 30. July 2003, 09:10: Message edited by: gRooV ]

RoulisXtreme
30-07-03, 12:06
Καλησπερα αγαπητε Groov..!Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Βασικα κατεληξα σε αυτην την υλοποιηση τελικα.Το δικο μου το απερριψα λογω του τεραστιου ογκου και κοστους υλοποιησης.Υπαρχουν ομως ορισμενα σημεια που δεν με πειθουν πανω στο κυκλωμα.Για παραδειγμα:

>Αν καταλαβα καλα απο τις σημειωσεις στα αγγλικα,οι R2-R6 κλειδωνουν την τιμη των A,B,C,D οι οποιες αποθηκευονται στους πυκνωτες.Ανειναι ετσι τοτε την εφαρμοζουν στα 3,4,11,10.Στη συνεχεια λεει πως οταν πατηθει λαθος κουμπι,στελνει 0 λογικο στο pin1 της AND1.Ετσι βγαζει 0 στο 3.Ομως αν ειναι κλειδωμενη η τιμη του Α,τι θα αλλαξει?Ειναι σωστο αυτο που σκεπτομαι?
>Νομιζω,πως δεν θα υπαρχει προβλημα να βαλω leds...Θα το δοκιμασω και θα σε ενημερωσω.
>Το πιο βασικο:Αν πατωντας το 1ο πληκτρο ενεργοποιειται το alarm αρα και ο υπολογιστης, τι νοημα εχουν μετα τα υπολοιπα πληκτρα?Στην ουσια ειναι προστασια ενος πληκτρου.Πατας τα κουμπια μεχρι να βρεις πιο ενεργοποιει τον συναγερμο και το PC...Δεν υπαρχει τροπος να ανοιγει μετα το 5ο ψηφιο?Μηπως να παρεμβαλω στο pin10 τη βαση ενος TRanzistor,με το συλλεκτη στο ενα pin και τον εκπομπο στο αλλο?Τι προστασια-αντιστασεις θα χρειαστει?
>πιστευω πως αν συνδεθει το pin1 της μητρικης με ΔV=3,5V στο ποδι του ρελε στα 12,θα στειλει 8,5V μεσα στη μητρικη...

Αυτα τα ολιγα..!Ζητω συγγνωμη για τον ογκο,αλλα προσπαθω να μν το τραβηξω πολυ...Παντως επιτρεψε μου να επαινεσω την δουλεια σου,μιας και σ'αυτο το site βρηκα αυτο που εψαχνα!Καποιον να εκφρασω τις αποριες μου...Πιστευω πως γινεται πολυ καλη δουλεια,αν και χρειαζεται λιγο μεγαλυτερη ποικιλια κυκλωματων.

Ευχαριστω και αναμενω την απαντηση!

RoulisXtreme
09-08-03, 07:20
Αγαπητε Groov καλησπερα για ακομη 1 φορα.Ολα πανε καλα, εγω εχω παραγγειλει τα υλικα για την κατασκευη του code panel.Ελπιζω οτι μεσα στην εβδομαδα θα εχω αρχισει την κατασκευη του.Το προβλημα μου ομως ειναι οτι με ξεχασες... images/smiles/icon_sad.gif
Περιμενω την απαντηση στις ερωτησεις που σου εκανα πολυ καιρο...Και χρειαζομαι τις απαντησεις αυτες για να με καθοδηγησουν στην κατασκευη του κυκλωματος...So, αν μπορεις κανε 1 κοπο να τους ριξεις μια ματια... images/smiles/converted/bounce.gif

Περιμενω την απαντηση σου

gRooV
10-08-03, 08:51
Καλησπερα και συγγνωμη για την αργοπορια αλλα πηγα και εγω διακοπουλες!!
images/smiles/icon_cool.gif Λοιπον,δεν μπορω να καταλαβω γιατι σκας με τις πυλες! Αφου το κυκλωμα ειναι ετοιμο και λειτουργει γιατι καθεσαι και προβληματιζεσαι με την λειτουργια του!!!

>Στην πυλη νουμερο 1 το pin 1 ειναι διαρκως 1 λογω της αντιστασης R5. Για να βγαλει 1 το pin 3 της πυλης θα πρεπει και το pin 2 γινει 1. Αυτο θα γινει μονο οταν πατηθει το σωστο πληκτρο απο το keypad. Τωρα αν πατησεις λαθος το 3ο κουμπι τοτε η πυλη 1 θα εχει εξοδο 0 ομως αυτο θα κρατησει στιγμιαια με σκοπο να μηδενισει την πυλη. Υπαρχει ακομα η αντισταση R5 που θα στειλει παλι 1 στο pin 1 και θα περιμενει να ενεργοποιηθει και το pin2.

>Λογικα τα leds πιστευω θα ειναι λαθος. Αν βαλεις led τοτε ειναι πολυ ευκολο καποιος να βρει τον κωδικο. Αν βαλεις το καθε led να αναβει μολις πατηθει το σωστο πληκτρο τοτε ειμαι σιγουρος πως καποτε θα επιστρεψεις σπιτι και θα δεις το μικρο σου ξαδερφακι να παιζει πασιεντζα!! images/smiles/converted/hihi.gif

>Απο οτι σκεφτηκα θα χρειαστεις ενα ρελε με 8 pins. Τα δυο ειναι το πηνιο. Εχει 2 κεντρικα και αλλα 4 που ειναι οι επαφες των δυο κεντρικων. Τα δυο κεντρικα και οι επαφες τους δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους. Στην μια πλευρα του ρελε θα συνδεσεις κανονικα το κυκλωμα οπως λεει το σχημα και στην θα μπορεις να ελεγχεις καποια συσκευη. Στην περιπτωση μας θα ειναι το power button του υπολογιστη. Αυτο το κανουμε ωστε να εχεις μια κεντρικη επαφη του ρελε χωρις να υπαρχει καθολου ταση σε αυτην. Πιστευω οτι δεν το πολυκαταλαβες....

-----
1 - 2

3 - 4
5 - 6
7 - 8
-----

Αν αυτο ειναι το ρελε τα 1,2 ειναι το πηνιο. Το 3 ειναι η κεντρικη επαφη για τα 5,7 και το 4 ειναι η κεντρικη επαφη για τα 6,8 αντιστοιχα. Τα 1,2 θα μπουν στα ακρα της D3. Το 3 θα μπει στα 12V, το 5 αστο κενο (οff) και το 7 θα ειναι το set. Τωρα εσυ εχεις στην ουσια ενα ρελε ελευθερο. Αυτο ειναι το 4,6,8. Σε αυτο θα μπουν οι επαφες του διακοπτη. Χρησιμοποιησε τις επαφες 4,6 ή 4,8 αναλογα πως θα λειτουργει ο συναγερμος.

Τελος θα χρησιμοποιεις τον συναγερμο αναποδα. Δηλαδη για να ανοιξεις το υπολογιστη θα πρεπει να πατησεις το πληκτρο ΟΝ του συναγερμου και μετα να να βαλεις τα 4 ψηφια ωστε να ενεργοποιηθει το ρελε. Αυτη την στιγμη δεν μπορω να το πολυσκεφτω! images/smiles/converted/sleep.gif Προσπαθησε να φτιαξεις το κυκλωμα και να δουλευει και μετα θα σκεφτουμε την συνδεσμολογια με το pc.
Ελπιζω να μην εχω κανει καποιο λαθος στα παραπανω, γιαυτο σκεψου τα και εσυ πρωτα!!

[ 10. August 2003, 07:59: Message edited by: gRooV ]