PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ξέρω γιατί...



Debbie
04-08-03, 02:37
Ηello Groovy.. images/smiles/converted/bounce.gif Έχω ένα πρόβλημα για ένα κύκλωμα,και αν μπορούσες να με βοηθήσεις..

Φτιάχνω έναν χρονοδιακόπτη(1min) που βρήκα στο αντίστοιχο site, και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον!!! Όμως όταν ολοκληρώθηκε η κατασκευή του(χθές)διαπίστώθηκαν κάποια προβλήματα που δεν μπορώ να τα καταλάβω images/smiles/icon_eek.gif , και δεν μπορώ να συνεχίσω στην διόρθωση τους, ή στην ξανακατασκευή του!!! images/smiles/converted/cussing.gif

Μόλις το συνδέσαμε το κύκλωμα με μία μπαταρία 12V :
1.To Led άναψε κατευθείαν χώρις καν,να χρειαστεί το πάτημα του κουμπιού.. Δηλάδη το κύκλωμα ούτε καν λειτουργούσε σαν χρονοδιακόπτης images/smiles/icon_confused.gif , παρά σαν ένα απλό κύκλωμα με Led. Επιπλέον μόλις πάταγα τον διακόπτη, ελαττωνόταν και η ένταση του Led.

2.Μέτραγα με το βολτόμετρο, και στ'άκρα του Relay, δεν πήγαιναν καν 12V,(παρά 1.67V) συνεπώς δεν είχα και την ενεργοποίηση του.. Συνεπώς είχα ένα "νεκρό" relay.

Έτσι είχα ένα σύνολο εξαρτημάτων που ήταν "νεκρά" images/smiles/converted/wink.gif ,και ένα Led που άναβε με το που συνδέαμε το κύκλωμα σε τροφοδοσία. Αυτό το κύκλωμα έκανε εντελώς τα δικά του!! Επίσης το έλεγξα και τη συνδεσμολογία τη θεώρησα σωστή,επομένως αν πάω να το ξαναφτιάξω απ'την αρχή, πάλι τα ίδια λάθη θα κάνω περί συνδεσμολογίας!!!! images/smiles/converted/cussing.gif

Αν μπορείς να καταλάβεις τα δικά του που κάνει κάθε κύκλωμα.. περιμένω βοήθεια (please)..Πάντως έχει και τα καλά του.. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σαν φωτιστικό images/smiles/converted/hihi.gif

gRooV
10-08-03, 18:44
Καλημερα Atlantis!! Ξανακοιταξα το σχεδιο μηπως ειχα κανει καποιο λαθος αλλα δεν βρηκα τιποτα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο κανει αυτο! Μηπως δεν ειναι το σωστο ολοκληρωμενο? Δεν πιστευω να εχεις κανει τετοιο λαθος! images/smiles/icon_confused.gif
Παντως εγω το εχω φτιαξει και ειναι μια χαρα. Το ειχα φτιαξει για να ελεγχω τα παραθυρα του αυτοκινητου. Το ειχα συνδεσει με τα παραθυρα του αυτοκινητου και πατωντας το button εκλεινε τα παραθυρα αυτοματα. Ξερεις..βαριομουν να κραταω τα κουμπια μεχρι να κλεισουν!! images/smiles/icon_biggrin.gif
Ριξε καμια ματια παλι στο κυκλωμα! Οπως καταλαβενεις δεν μπορω να καταλαβω απλα με λογια τι προβλημα εχει. Αν μπορεις βγαλτο καναδυο φωτογραφιες να το δω. Καλη επιτυχια!!

[ 10. August 2003, 18:45: Message edited by: gRooV ]

Debbie
16-08-03, 09:57
Το κύκλωμα το ξανάφτιαξα images/smiles/icon_confused.gif

Τελικά το παράτησα, και έφτιαξα ένα άλλο χρονοκύκλώμα,που το σχεδιάγραμμα του ήταν παρόμοιο,μ'αυτό που έχεις δημοσιεύσει στο site, με κάτι ψιλο-αλλαγές.. και δούλεψε.. Το κακό είναι ότι εγώ τώρα πρέπει να μένω μακριά απ'το κουμπί ΜΟΝΟ για 10sec, αφού μετά STOP.. images/smiles/converted/hihi.gif

Τhanx a lot πάντως.. images/smiles/converted/bounce.gif