PDA

Επιστροφή στο Forum : datasheets



RoulisXtreme
09-10-03, 11:49
Γεια σας.Ψαχνω datasheets για j-k flip flops.Θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν μπορουσατε να μου βρειτε.Επισης αν μπορειτε να μου βρειτε και datasheets για D f/f και S-R f/f.Προσφατα πηγα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και παρηγγειλα ενα συγκεκριμενο τυπο flip flop αλλα δεν υπηρχε...Μου ζητησαν ομως να τους πω καποιο αλλο παραπλησιο τυπο.Συνειδητοποιησα λοιπον την ελλειψη ενος datasheet με τα χαρακτηριστικα και τα μοντελα των flip flop. images/smiles/icon_rolleyes.gif

gsmaster
09-10-03, 19:10
Όταν θα πάς να πάρεις flip-flop δεν ζητάς πχ ένα D flip-flop, αλλά το 74χχ74

Λογικό είναι να κάνεις αυτό το λάθος αν δεν ξέρεις τον κωδικό του κάθε ολοκληρωμένου.

Όσο για το RS ff που ψάχνεις δεν βγαίνει σε ολοκληρωμένο αφού αποτελείται από δύο μόνο πύλες ΝAND ή NOR (το ίδιο είναι ότι και να επιλέξεις)

D ff_____74xx74
JK ff____74xx76

για τα ic με πύλες είναι:
NAND__2in_____74xx00
ΝΟΤ___2in_____74xx04
AND___2in_____74xx08
OR____2in_____74xx32
NOR___2in_____74xx?? το ξέχναω γμτ...

Όπου xx είναι LS για TTL και HC για CMOS. Αυτό αν δεν ψάχνεσαι με μεγάλες συχνότητες δεν σε πειράζει. Πάρε LS και θα είσαι εντάξει.

[ 09. October 2003, 19:11: Message edited by: gsmaster ]

Tasos
05-01-04, 10:09
Σχετικα με το jk flipflop ,εχει καποια παραδιγματα και κατι τετοια το DigitalWorks που μπορει να σε βοηθησουν


Εγω θελω να ρωτησω αν μπορείτε να μου βρειτε τα data sheets του C4770 . Πρέπει να ναι τρανζιστορ ισχίος αλλα δεν ειμαι σιγουρος και δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω images/smiles/icon_eek.gif