PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ



giorgos
23-04-04, 06:09
γεια σας λοιπον καινουργιος στην παρεα και θα ηθελα μια βοηθεια.εφτιαξα το κυκλομα για να χειρίζομαι τον υπολογιστη απο τηλεκοντρολ.χρησημοποιησα το tsop1730 τησ telefunken δεν θυμαμε πιο συγκεκριμενα τον αριθμο που ειχε επανω γραμμενο.το συγκεκριμενο ir κάνει για να δουλεψει?επισης δεν μπορω να μαθω το girder ευκολα δεν μπορω πουθενα στισ ρυθμισεις να βρω που επιλεγω την com που εχω συνδεση το ir.ξερει καποιος που ειναι σε ποιο μενου?τελος εχω αμφιβολιες για τα ποδαρακια του του ir detector πως μπορω να μαθω που ακριβως ειναι η γειωση το vcc και to gnd?γιατι αν εχω δει καλα διαφερουν αναλογα με τη μαρκα του ir detector.αυτα τα λιγα...ευχαριστω

Υ.Γ συγνωμη για τους τόνους που λοιπουν αλλα δεν τα παω καλα με τα μικρα ελληνικα γραμματα.

gsmaster
23-04-04, 19:40
Καλως ήρθες στην παρέα μας Γιώργο! images/smiles/converted/ok.gif

Ναι το TSOP17xx κάνει όποιας συχνότητας (χχ) και να είναι. Εγώ έχω TSOP1730 (30Κhz) και με όσα τηλεχειριστήρια δοκίμασα δούλεψε μιά χαρα.
Όσο για τα πιν, αυτό που είναι μόνο του στην μία άκρη είναι ή έξοδος το άλλο στην άλλη άκρη είναι το (-) και το μεσαίο είναι το (+). Φαίνονται και στο σχήμα εξάλλου.

Για τις Ρυθμίσεις του Girder:
-Πατάς Αρχείο->Ρυθμίσεις (File->Preferences)
-Στην καρτέλα Plugins, Ψάχνεις να βρείς το plugin που λέει Igor SFH-56 device. Μόλις το επιλέξεις, το κουμπί ρυθμίσεις που υπάρχει στα αριστερά, ενεργοποιείται.
-Στο νέο παράθυρο των ρυθμίσεων επιλέγεις την COM που θές και βάζεις για Input signal "DSR"
-Στο advanced μπορείς να επιλέξεις και την προτεραιότητα του προγράμματος. Αυτό σου προτείνω να το κάνεις μόνο αν έχεις πρόβλημα με την λήψη. (Για αρχή σου προτείνω να το αφήσεις όπως είναι).

Πιστεύω να κατέβασες το plugin έτσι?

gRooV
23-04-04, 20:22
Ασχετο: Καλησπέρα Γιώργο, μήπως ήσουν στον Σιδέρη την Πέμπτη το μεσημέρι? images/smiles/icon_confused.gif

MHTSOS
25-04-04, 16:20
Αν φτιάξω IRDA με το TFDS4500 και το συνδέσω στην μητρική(στο 5πινο βύσμα που είναι πάνω στην πλακέτα) θα δουλεψει και σαν τηλεχειριστίριο? Στο girder ποιά com port πρέπει να δηλώσω?

gsmaster
25-04-04, 16:55
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από MHTSOS:
Αν φτιάξω IRDA με το TFDS4500 και το συνδέσω στην μητρική(στο 5πινο βύσμα που είναι πάνω στην πλακέτα) θα δουλεψει και σαν τηλεχειριστίριο? Στο girder ποιά com port πρέπει να δηλώσω? </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Όχι δεν θα δουλέψει σαν τηλεχειριστήριο, αλλά μπορείς να συνδέσεις άλλες συσκευές που έχουν υπέρυθρες όπως κινητά, PDA, κτλ. images/smiles/icon_smile.gif

giorgos
27-04-04, 05:42
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από gRooV:
Ασχετο: Καλησπέρα Γιώργο, μήπως ήσουν στον Σιδέρη την Πέμπτη το μεσημέρι? images/smiles/icon_confused.gif </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">καλησπέρα groov αν ο σιδέρης που λές είναι στην αγ.κωνσταντίνου επιδή δεν θυμάμαι πως λεγόταν το μαγαζί ναι μαλλον εμένα εννοεις.νομίζω την πέμπτη πήγα.

giorgos
27-04-04, 05:54
gsmaster δεν είχα κατεβάσει το plugin.το κατέβασα που θα πρεπει να το βάλω όμως μέσα στο φάκελο που έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα καπου?ευχαριστώ για την βοήθεια

gsmaster
27-04-04, 16:11
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από giorgos:
gsmaster δεν είχα κατεβάσει το plugin.το κατέβασα που θα πρεπει να το βάλω όμως μέσα στο φάκελο που έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα καπου?ευχαριστώ για την βοήθεια </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Το plugin είναι το αρχείο IgorPlug.dll πιθανώς αυτό που κατέβασες να είναι ζιπαρισμένο. Ξεζίπαρέ το και βάλτο στο φάκελο που έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα στον φάκελο plugins
(πχ: C:\Program Files\girder32\plugins) images/smiles/icon_smile.gif

giorgos
28-04-04, 05:44
ευχαριστώ gsmaster τελικά δούλεψε εντάξει.κατι άλλο για να μπορώ να το ρυθμίσω ώστε να ανοίγει και να κλείνει ο υπολογιστής πρεπει να κατεβασω καποιο plugin ή ρυθμίζεται έτσι?είναι ευκολο να μου πεί καποιοςπως?επίσης θέλω να χειρίζομαι το ποντίκι και να ανοιγοκλείνω διάφορα παράθυρα.
ευχαριστώ images/smiles/converted/ok.gif

giorgos
28-04-04, 06:01
μάλλον κατι βρήκα στα plugin για το ποντίκι αλλα για να ανοίγω και να κλείνω τον υπολογιστή δεν μπορώ να το βρώ μπορεί να μου πεί καποιοσ ποιο plugin είναι?

gsmaster
28-04-04, 10:27
Πάντα με το ίδιο plugin θα δουλευεις.
Ψάξε στις καρτέλες κάπου έχει μια καρτέλα για το ποντίκι. Απο εκεί ρυθμίζεις και το βήμα, δηλαδή την απόσταση που θα κινείται το ποντίκι, κλίκ, διπλό κλίκ, δεξί κτλ...

Επίσης στην καρτέλα λειτουργικό θα βρείς τις επιλογές για τερματισμό και επανεκκίνηση.
Για να ανοίξει ο υπολογιστής εφόσον είναι κλειστός δεν γίνεται γιατί δεν θα τρέχει το πρόγραμμα (αφού θα είναι κλειστός, πώς θα τρέχει?) images/smiles/converted/merror.gif

Επίσης έχει και άλλες επιλογές για screensaver, ανοιγμα-κλείσιμο οθόνης και πολλά-πολλά άλλα.
Όρεξη να 'χεις να ρυθμίζεις images/smiles/icon_wink.gif images/smiles/icon_wink.gif

Μπορείς να βάλεις και ελλήνικά στο πρόγραμμα. θα ανεβάσω το αρχειάκι το βράδυ images/smiles/icon_wink.gif

[ 28. Απριλίου 2004, 10:37: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: gsmaster ]

giorgos
30-04-04, 04:42
εντάξει το κατάφερα να δουλέψει.εχω μια αποροία ακόμα.σε περιπτωση που χρησημοποιω καποιο αλλο πρόγραμμα για να βλέπω dvd μπορώ να το κανω να συνεργαστεί?τέλος κατι ακόμα το girder που κατέβασα απο το SITE ειναι για 30 μέρες.τί μπορω να κάνω?βρήκα καποια serial αλλα δεν μου δουλεύουν χερει κανένας κάτι?

gsmaster
30-04-04, 14:08
Nαι, η τελευταία έκδοση δεν είναι δωρεάν.
Η τελευταία έκδοση που ήταν δωρεάν είναι η 3,29 η οποία υπάρχει ->εδώ<- (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=26)
την ίδια δουλειά κάνει και μια χαρά μάλιστα :wink:

Ναι μπορείς να το κάνεις να συνεργαστεί με το στόχο ή την καταγραφή ψάξτο λίγο. έχει λίγο φασαρία να το ρυθμίσεις με τα παράθυρα που εμφανίζονται-κρύβονται και κάθε player έχει τις ιδιοτροπίες του. Για αρχή σου προτείνω να κάνεις το winamp που είναι και πιό εύκολο.

gRooV
02-05-04, 19:34
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από gsmaster:
ΥΓ: gRooV, βαλε το zipaki με την μετάφραση κάπου </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Έτοιμο, κύριε!! Η σελίδα αναβαθμίστηκε! images/smiles/converted/ok.gif

giorgos
18-05-04, 07:21
το link που έβαλες για το girder 3.29 δεν με πηγαίνει να κατεβάσω αυτη την έκδοση με παει στην αρχική .κανω κατι λάθος?

gRooV
18-05-04, 07:57
Γιωργο εμενα δουλευει μια χαρα. Θα το βρεις -> εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=451)

gsmaster
18-05-04, 14:00
Δοκίμασε εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=26) πρέπει να δουλεύει.
Διόρθωσα και το λινκ στο προηγούμενο ποστ μου είναι οκ τώρα :)

solomos
14-12-04, 15:40
ρε παιδια ειμαι απο την θεσαλλονικη και θα ειθελα να μου πειτε αν ξερετε που να προμιθευτω το τσοπ 17χχ πιο ειναι το καταστημα?...