PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρο-Επεξεργαστες Starter Kits



Overl0rd
23-05-04, 08:56
Καλησπερα , θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν μ ορισμενα καταστηματα στην αθηνα που να πουλανε starter kits απο μικροεπεξεργαστες , πχ atmel,pic,avr και αν αξιζουνε πραγματι.Θελω να ασχοληθω περετερω και δεν ξερω με τη να αρχισω,εχω διαβασει αρκετη θεωρια και θα θελα να δω και τις εφαρμογες.Η αγορα μεσω internet μου ειναι αδυνατη γιαυτο θελω καποιο καταστημα που να τα φαιρνει.
Thanks

leosedf
24-05-04, 00:04
Τί ακριβώς ζητάς φίλε μου???? για ποιό μικροελεγκτή?? υπάρχουν development programmers και διάφορα αναπτυξιακά συστήματα. Το σαιτ μου είναι εκτός λειτουργίας για μια δυο μέρες ακόμα. Μόλις λειτουργήσει θα μπορέσεις να τα δείς.


Σημείωση: δεν απάντησα σε προσωπικά μηνύματα απο κάποιους γιατί είμαι φοβερά απασχολημένος, δεν ξεχνάμε όμως και θα συνεχίσουμε.

D-NAME
24-05-04, 16:06
Αν θες να αγωρασεις μικροελενκτη εχει ο Βενιερεις.
(Atmel"AVR" συγουρα εχει, εχω παρει εγω)

http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/ Για θεωρια, αν μπορεσεις να καταλαβεις τιποτα. (Για pic)

Αν θες θεορια για AVR της ΑΤΜΕL Αγορασε το βιβλιο "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΜ ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΗ AVR"

Και αν θες για να φτιαξεις programer http://www.serasidis.gr/
Εγω απο εδω εχω φτιαξει τον ultra low cost programmer και ειναι πολυ καλος και οικονομικος για να αρχησεις.(Εχει programmer για AVR.

Και στην σελιδα αυτη που ειμαστε στα Κυκλοματα εχει ηέκτρονικο σχεδειο αν θελησεις να προγραματισεις pic.


Αυτα καταλαβενω οτι μπορει να ζητας.
Αν θες κατι αλλο εδω ειμαστε!!!

[ 24. Μαίου 2004, 16:09: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: D-NAME ]

Overl0rd
25-05-04, 05:11
leosedf zitao gia kapion gia arxi , opou mathenodas kala pano tou na boro na metavo ke se allous , h periptosi tou AVR mou akougete endiaferon. Pes mou to site su...D-name thanks tha psakso gia AVR ... A ke kati allo iparxoune tosa MOdela gia AVR gia paradigma ,pio na dialekso ??? px AT90Sxxxx ,allazune i edoles se kathena apo afta ?

[ 25. Μαίου 2004, 05:15: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: Overl0rd ]

leosedf
25-05-04, 19:36
Καλύτερα θα ήταν να ξεκινήσεις με PIC γιατί έχουν φτηνά αναπτυξιακά (μπορείς να τα φτιάξεις και μόνος σου) έχουν μικρό Σετ εντολών (οπως και οι AVR) γενικώς είναι φτοινότεροι απο τους άλλους. Γενικώς καλύτερα θα ήταν με PIC .
Το σετ εντολών στους PIC είναι το ίδιο (35 εντολές) σχεδόν σε όλους τους μικροελεγκτές.

D-NAME
26-05-04, 00:11
Eτολες απ'οτι ξερω δεν αλαζουνε. Αλλαζη η συχνοτητα λειτουργιας τους.
Π.Χ.
Ο AT90S8535 δουλευει στα 8 ΜΗz
Ο ΑΤ90S1200 δουλευει στα 4 ΜΗz

Και αν πας σε tiny αλλαζουν τα ποδαρακια. Αλλα αυτα τα βρισκεις ευκολα.

electron
27-05-04, 10:12
overlord πρίν όμως επιλέξεις να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό των pic ρίξε μια ματιά γι αυτά που έχουμε αναφέρει όσον αφορά τους ίδιους και τους προγραμματιστές που κυκλοφορούν στο internet.Εφαγα τα νιάτα μου images/smiles/converted/head.gif images/smiles/converted/head.gif για να τα καταφέρω images/smiles/converted/hihi.gif