PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τροφοδοσία.



Matasoft
13-06-04, 08:33
ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ PIC ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΤΟΙΑΞΕΙ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ ΦΤΟΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ DTMF ΤΟΝΟΥΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ.

1. ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΑΩ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΩ, Ο PIC ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

2. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟΝ PIC (ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ), ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΩ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ Η ΤΑΣΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 0V ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΩ.

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΑΣ ΜΕ PIC ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

Συγγνώμη για τα κεφαλαία, ξεχάστηκα και βαριέμαι να τα αλλάξω τώρα.

electron
13-06-04, 10:36
Δλδ όταν αφήσεις την τροφοδοσία να φτάσει στο 0 και επανατροφοδοτίσεις το κύκλωμα δουλεύει εντάξει;Μήπως το πρόβλημα εστιάζεται σε κάποιο λάθος στην λίστα του προγράμματος που έγραψες;

gsmaster
13-06-04, 14:22
Φυσικό είναι να πρέπει να περιμένεις να πέσει η τάση τροφοδοσίας, ο PIC δουλεύει ακόμα και αν η τάση τροφοδοσίας πέσει αρκετά χαμηλά.

Δοκίμασες να γειώσεις το MCLR αντί να κλείσεις την τροφοδοσία? Ένα reset πάντα βοηθάει...

Matasoft
14-06-04, 13:11
Γενικά, ο PIC λειτουργεί σωστά, δεν έχει πρόβλημα το πρόγραμμα. Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στις περιπτώσεις που αναφέρω και αυτό συμβαίνει σε όλα τα προγράμματα που έχω φτοιάξει.

Δεν θέλω να τροφοδοτείται συνέχεια ο PIC, αλλιώς κάθε φορά που θα ήθελα να τον κλείσω θα γείωνα το MCLR όπως αναφέρεις gsmaster.

Διάβασα στο Application Note "Power-up Considerations" της Microchip ότι:
1) Πριν ξαναθέσω σε λειτουργία τον PIC πρέπει να περιμένω η τάση να πέσει στα 0V.
2) Όταν ο PIC δεν τροφοδοτείται, κανένα σήμα δεν πρέπει να εφαρμοστεί σε ποδαράκι του διότι ο PIC τροφοδοτείται από το ποδαράκι. Θα πρέπει πρώτα να εφαρμοστεί τάση τροφοδοσίας και μετά να εισαχθεί κάποιο σήμα.

Αυτά είναι τα προβλήματα που έχω. Το θέμα είναι τι κύκλωμα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να τα διορθώσω!
Για το 1 νομίζω πως πρέπει να φτοιάξω ένα κύκλωμα με το οποίο όταν κλείνω την τροφοδοσία να εφαρμόζεται αυτόματα μια μεγάλη αντίσταση για να αποφορτίζεται αμέσως ο πυκνωτής της τροφοδοσίας.
Για το 2 χρειάζομαι ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης που θα καθυστερεί τις εισόδους να συνδεθούν με τον PIC μέχρι να εφαρμοστεί η κατάλληλη τάση στο Vcc(νομίζω με τρανζίστορ μπορεί να γίνει αυτό).

Θα με βοηθούσε πάρα πολύ αν μου δείχνατε κάποια κυκλώματα. Προσπαθώ εδώ και 1 μήνα και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Ευχαριστώ που απαντήσατε! images/smiles/icon_wink.gif