PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD σε κουδουνι



D-NAME
22-06-04, 09:20
Παιδια θελω να βαλω μια οθονη lcd που να γραφει κατι που θα οριστει απο πριν σε ενα κουδουνι. αυτο που εχουν οι πολυκατικιες απο εξω. Δεν ξερω να προγραματιζω μικροελενκτη. Αρα θελω να μου πειτε αν υπαρχει καποια ετιμη λυση. Η οθονη νομιζω οτι θα πρεπει να ειναι 1χ10.

Ευχαριστω!

D-NAME
23-06-04, 10:36
Nα σημιωσω οτι υπαρχει programmer για οποιονδιποτε μικροελενκτη. Απλα δεν ξερω να φτιαχνω εγω προγραμμα.

Αν ξερει κανενας...

gsmaster
23-06-04, 11:52
Είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις χωρίς μικροελεκτή, αλλά όχι ακατόρθωτο.
Καιρός λοιπόν να μάθεις κάποια γλώσσα. ΄

Για να κατανοήσεις την λειτουργεία αυτών των οθονών κάπου έχω ανεβάσει στο ftp ένα ζιπάκι με 2 pdf τα οποία εξηγούσαν βήμα-βήμα την λειτουργία των οθονών αυτών, και μπορείς να εμφανίσεις κείμενο ακόμα και με μικροδιακόπτες! images/smiles/icon_wink.gif

gRooV που το καταχώνιασες? images/smiles/converted/cussing.gif δεν το βρίσκω στο ftp images/smiles/converted/merror.gif

gsmaster
23-11-04, 02:27
Λοιπόν τα αρχεία που έλεγα βρίσκονται εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=33)

D-NAME, αν ενδιαφέρεσαι ακόμα, να εμφανίζει μόνο κείμενο (με PIC16F84), πές το κι έφτασε. :)

gourtz
20-03-06, 19:37
εγω θελω να εμφανιζει κατι μια lcd2x16 με pic16f84a αλλα πως γινεται με ευκολο τροπο να το αλαζω εγω μεσο Pc Παντα ετσι?

gsmaster
20-03-06, 20:49
Ευκολο είναι, αλλά ποιός κάθεται να το κάνει......

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
21-03-06, 08:51
Υπάρχει κάτι έτοιμο της Velleman, το οποίο προγραμματίζεται μέσω PC, σες εδώ: http://www.velleman-kit.com/be/en/product/view/?id=349182

gourtz
21-03-06, 19:33
να ειχαμε κανενα κυκλωματακ ιγια αυτο καλα θα ηταν

FH16
22-03-06, 08:52
να ειχαμε κανενα κυκλωματακ ιγια αυτο καλα θα ηταν

Αν δεις παρακάτω στον τομέα Files θα δεις το manual όπου στην 19 σελίδα είναι το κύκλωμα. Βεβαια είναι με PIC και δεν δίνετε το software.

gourtz
22-03-06, 14:42
δεν γινεται να φτιαξουμε κανα προγρασματκαι η ενα αντιστοιχω κυκλωμα?


βασικα εγω ψαχνω ενα αλλο κυκλωμα. με μικροελενκτη η κατι αλλο. να εχει μια οθονιτσα και να εχει πχ 7-8 καναλια μολις δοσο ταση στο ενα καναλι πχ 12βολτ να μου βγαζει ενα μηνημα. μολις κοψω την ταση παλι το ιδιο και οταν περασουν πχ 2-3 δευτερολεπτα να εχει τελιτσες και καλα με τα καναλια η κατι τεοτιο.