PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεχειρισμος pc



dkmaster
13-08-04, 23:54
Εχω μια irda συσκευη για usb με αυτη θα μπορεσω να χρησιμοποιησω το girder ?

Εαν οχι πως μπορω να βγαλω τον ir δεκτη μιας τηλεορασης philips και πως θα το συνδεσω στην com?

gsmaster
14-08-04, 19:27
Με τα γνωστά προγράμματα και τους γνωστους τρόπους δέν μπορείς.

Αν βρείς δέκτη με 3 ποδαράκια, από τα οποία τα 2 να είναι τροφοδοσία, και το άλλο έξοδος τότε αυτό είναι δέκτης. σύνδεσέ το όπως και το TSOP και λογικά θα δουλέψει

dkmaster
15-08-04, 01:58
Μπορώ να αγοράσω απο κάπου ir για να το συνδέσω με την com ?

D-NAME
15-08-04, 06:34
Αν φτιαξεις αυτο:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=451

dkmaster
15-08-04, 10:47
Ευχαριστώ και πάλι.

Νομίζω όμως πως πρέπεινα μάθετε σε κάποια μέλη πως να συμπεριφέρονται.

Δες post μου για αναζήτηση chip.

Επίσης έχω την εντύπωση οτι όταν το site έβαλε το σπάσιμο για το cablecrypt το έβαλε για εκπαιδευτικούς σκοπούς και όχι για να δημιουργήσει ανεύθυνους εκμεταλλευτές.

nikjohn
16-08-04, 00:02
Όποιος και να ήταν ο σκοπός αυτό είναι παράνομο.

Όμως όταν κάτι είναι τσάμπα είναι λογικό κάποιος "εξυπνος" να το εκμεταλλευτεί εις βάρος κάποιου άλλου. Όταν ανακάλυψα την πρώτη έκδοση του crack αυτή ανέφερε ότι η πληροφορία πρέπει να είναι δωρεάν και πρoσβάσιμη από όλους.

Τέλος ο φίλος leosedf συμπεριφέρθηκε απαράδεκτα απέναντι σου. Δεν ξέρω αν το έκανε εσκεμμένα αλλά δεν είναι καθόλου σωστό να γίνεται αυτό

[ 15. Αυγούστου 2004, 12:04: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: nikjohn ]

gsmaster
16-08-04, 18:55
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από dk:
Μπορώ να αγοράσω απο κάπου ir για να το συνδέσω με την com ? </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Η κατασκευή με το TSOP είναι έξαιρετικά απλή και οικονομική για αυτά που προσφέρει. Το κόστος της δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ. (Αν φυσικά σου βρίσκεται τηλεχειρηστήριο) images/smiles/icon_smile.gif

Όσον αφορά το άλλο θέμα ότι έγινε, έγινε δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε. Εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε ιδέες και γνώσεις.

NUKE
17-08-04, 09:31
Ρε παιδια, ξερεται αν το tsop το εχει το Radio741

solon
16-09-04, 20:50
re pedia an mporei kapios na mou sistisei kapio katastima sthn thesallonikh gia na mporw kai egw na agorasw ena ir mataki!!!
kapou konta sto aristotelei panepistimio pls
tha anamenw apantish sas thx

gsmaster
18-09-04, 23:30
re pedia an mporei kapios na mou sistisei kapio katastima sthn thesallonikh gia na mporw kai egw na agorasw ena ir mataki!!!
kapou konta sto aristotelei panepistimio pls
tha anamenw apantish sas thx

Τα μαγαζιά ηλεκτρονικών στην Θεσσαλονίκη είναι στην Δωδεκανήσου (Μουτσιούλης-Γεωργιάδης-Mar...) κοντά στο πανεπιστήμια απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιο. Επίσης πρίν κανα 6μηνο που είχα ρωτήσει στον γεωργιάδη δεν είχε. :(


Παρακαλείστε να μην βγαίνετε εκτός θέματος (Κώστα ακούυυυς??) Συγνώμη, αλλά κάποια μηνύματα σβήστικαν, γιατί ήταν τελείως άσχετα με το θέμα

leosedf
19-09-04, 11:40
Γιάννη? :D εσβησες το ποστ μου? η κάτι εχει πάθει το πισι μου με τον εξπλόρερ? :lol:

PeTpEt
05-12-04, 18:15
απορια...εχω καρτα τηλεορασησ με τηλεχειριστιριο...τι πρεπει να κανω για να μπορω να χρησιμοποιησο το girder η καποιο αλλο προγ..
για απλa πραγματα οποσ winamp h mouse kai click??

gsmaster
05-12-04, 21:34
AN ο δέκτης συνδέεται στην σειριακή και το κύκλωμα του είναι όπως εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=451) τότε γιατί να μην δουλέψει

triplex
31-12-04, 18:53
εχω τους εξεις δεκτες L-S3 P3C και BPW34 μπορω να χρησιμοποιησω ενα απο αυτους στην θεση του tsop?? εχουν δυο ποδαρακια... τον tsop δεν τον βρισκω πουθενα εδω στην Κυπρο!!

gsmaster
31-12-04, 22:26
εχω τους εξεις δεκτες L-S3 P3C και BPW34 μπορω να χρησιμοποιησω ενα απο αυτους στην θεση του tsop?? εχουν δυο ποδαρακια... τον tsop δεν τον βρισκω πουθενα εδω στην Κυπρο!!

Αυτά μπορεί να είναι φωτοδίοδοι... μπορεί να κάνουν δουλειά αλλά χρειάζεται ενίσχυση το σήμα πριν το δώσεις στην σειριακή. είχα κάνει ενα κύκλωμα με φωτοδίοδο αλλά έπιανε στην εξωφρενική απόσταση των 10 cm.... :lol: :lol: