PDA

Επιστροφή στο Forum : PLL + 3W FM



gRooV
28-07-03, 03:14
Παιδια αν ασχοληστε περισσοτερο με τις RF καταστασεις καλο θα ηταν να φτιαξετε αυτο τον συνδιαμο!! Ειναι παρα πολυ ευκολο και καλο! Το εφτιαξα και δουλευει αψογα!! Το PLL ειναι ακουνητο!! Σας το συνηστω! Καλη επιτυχια!! images/smiles/icon_cool.gif

fireball
01-08-05, 18:22
Μια ερώτηση για το pll+3wfm. Ακόμα δεν το έχω κάνει να δουλέψει. Το περίεργο που είδα σήμερα είναι οτι ενώ ο πομπός δεν είναι στο ρεύμα αλλά το pll μου δείχνει τάση 11,72v ή 0,13...v στον πυκνοτή του πομπού. Αν συνδέσω και τον πομπό στην τάση αυτή η τιμή δεν μεταβάλετε καθόλου και φυσικά δεν μεταβάλετε ούτε όταν πειράζω το πηνίο. Όποιος το έχει φτιάξει μπορεί να μου πεί αν η τάση αλλάζει μόλις συνδεθεί ο πομπός στο ρεύμα; Δίνω και φωτό του pll και του πομπού μήπως φαίνεται τίποτα περίεργο.

electron
02-08-05, 16:36
Αν και είμαι ενας απο αυτούς που εφτιαξαν και δοκίμασαν με επιτυχία το συγκεκριμένο πομπό είναι δύσκολο εξ αποστάσεως να πούμε τι φταίει.Πιθανόν κάτι να μην πήγε καλά κάτά τον σχεδιασμό της πλακέτας του pll ή ακόμα να μην έγινε και ο σωστός προγραμματισμός του pic στο pll.
Aν γνωρίζεις αγγλικά μπορείς να κάνεις την ερώτησή σου στο forum του δημιουργού του εν λόγο πομπού. http://www.pira.cz/forum/index.asp

fireball
03-08-05, 00:11
Τo pll το προγραμμάτισα και το ξαναέκανα read και είχε μέσα ότι είχε το hex. Η πλακέτα είναι όπως στο σχέδιο και έχω μετρήσει τους διαδρόμους και είναι όλοι σχεδιασμένοι. Το πρόβλημα είναι μάλλον στον πομπό. Πρέπει να βρεθώ με τον groov να δούμε τι μπορεί να φταίει απο τα δύο ή σκέφτομαι να φτιάξω το vco.

^Active^
03-08-05, 00:13
Η βλαβη που ειπες μου θυμιζει καμενο τρανζιστορ ... τωρα ομως πολλα μπορει να ειναι. Παντως αν εχεις αλλο κανε τον κοπο
και αλλαξε το , αν δεν το εχεις κανει ηδη!

fireball
03-08-05, 15:59
Το εξόδου; Είχα βάλει κεραία ένα καλώδιο 20εκ. Το άλλο που υποψιάζομαι είναι μήπως έχω βάλει ανάποδα τα τρανζίστορ που είναι απο κάτω... Αν και είχα δει τα ποδαράκια να είναι σωστά μπορεί κατι να μου ξέφυγε.

electron
03-08-05, 17:52
Αν ήταν καμένο το εξόδου ο πομπός θα δούλευε αλλα με πολύ μικρή ισχύς.Ψάξε καλύτερα μήπως κάποιο λάθος έχει γίνει στην ταλάντωση του vco.

fireball
03-08-05, 19:04
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να πάρω όλα τα εξαρτήματα απο την αρχή και να τα ξανακολήσω πάνω στην πλακέτα. Έτσι θα είναι σίγουρο οτι δεν έχω κάτι καμένο. Και κάτι άλλο. Οι κεραμικοί πυκνωτές που έχω δεν είναι τα κλασικά πορτοκαλί δισκάκια αλλά κίτρινοι και σαν φακές περίπου. Μήπως είναι λάθος οι πυκνωτές ή έτσι βγαίνουν οι καινούριοι;

gRooV
03-08-05, 19:43
Εδώ και τόσους μήνες περιμένει στο γραφείο μου το pll+vco που έφτιαξα για να κάνεις τις δοκιμές για να βρεις τι φταίει. :)
Αστα αυτά και έλα να βγάλουμε κανά link!! :)

GAS FM
23-09-05, 02:30
παιδια καλημερα και συγχαριτηρια για την ωραια δουλεια εδω μεσα.θα ηθελα να ρωτισω αν ξερετε που θα βρω ενα λινερ απο 2-5w. η αν εχετε καποιο σχεδιο για να προσπαθησω να το φτιαξω!! εχω ενα πλλ 100mW. εχετε υποψη σας κανενα λινερακι που να θελει 100mW στην εισοδο ή αν πουλαει καπιος? ευχαριστω για το χρονο σας.

_ab
23-09-05, 16:52
Φιλε μου που ειναι η κακακα??????

tzitzikas
23-09-05, 22:38
εχω ενα σχεδιο σε ενα παλιο τευχος ηλεκτρονικες κατασκευες που βγαζει με 100mw οδηγηση 18 βατ με το υβρυδιο BGY33.αν εχω χρονο την αλλη βδομαδα θα το σκαναρω και θα το φορτωσω.

amiga
24-09-05, 00:13
Να στο στείλω εγώ αυτό το σχέδιο αν το θές αλλά το BGY33 δύσκολα θα το βρείς πλέον και αν το βρείς θα κοστίζει πάνω απο 100ευρώ

GAS FM
24-09-05, 01:45
ευχαριστω για την αμεση απαντιση παιδια .τα 18 W ειναι πολλα, γαιτι θα εκπεμπο μεσα στην πολη και εχω πολακατικιες και θα μπουκοσουν οι κεντρικοι ενισχητες.. και θα εχουμε...!!! κανενα πιο μικρο αν υπαρχει? διαβασα εδω μεσα γαι το 2Ν 3553 οτι βγαζει 3W! απο αυτο εχετε κανενα σχεδιο? ευχαριστο για το χρονο σας.

tzitzikas
24-09-05, 13:03
εχω και καποιο αλλο με τρανζιστορ που με μισο βατ εισοδο βγαζει 8-10 βατ στα 28 βολτ.ισως σου κανει.

GAS FM
25-09-05, 03:18
αν μπορεις φιλε τζιτζικα να το στηλεις!!?

VAGOURAS
02-10-05, 18:28
Δεν μπορω προς το παρον να στελνω σχεδια στο διαδυκτιο αλλα δινω μια ιδεα απο το VCO 3 WATT που εχω =>>2N4427+2N3924 ή BFS22A εμβέλεια σχετικα καλη μεσα σε μικρη πολη (πραγματικα πανω απο 3 βαττ με 12 βολτ τροφοδοσια). Ισως καποιος φιλος δωσει το σχεδιο, ειναι πολυ απλο.(αν το πω με λογια τζαμπα θα σε κουρασω)
φιλικα vagouras

eebabs2000
18-11-05, 14:39
Πολύ καλό νομίζω είναι και το 2Ν2219. Μπορεί να βγάλει 3 - 4W με τάσεις 12 - 25V. Είναι πολύ φτηνό και βρίσκεται εύκολα. Ψάξε και αυτή τη περίπτωση. Κάποτε είχα ένα κύκλωμα. Αν το βρω θα το βάλω.