PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραια FM πομπου με μεταβλητα στοιχεια



^Active^
09-01-04, 08:33
Γνωριζει κανεις κανενα σχεδιο για τετοιου ειδους κεραιες;;; Ειναι οι γνωστες κεραιες εκπομπης που χρησιμοποιουν οι μεγαλοι σταθμοι με ενα μεταβλητο στοιχειο ωστε να ειναι για ολη την μπαντα των FM .. Αν εχει κανεις σχεδια please post them !!!

Thanks

electron
10-01-04, 04:05
Οι κεραιες αυτες ειναι γνωστες και ως broadband,καποιο σχεδιο δεν εχω να σου δωσω αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εχουν την ιδια αποδοση σε συγκριση με τις κεραιες μιας συχνοτητας.Ειναι σα να εχεις ενα πομπο broadband οπου τη μεγιστη ισχυ τη βγαζει σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα και απο κει και περα χανει καποια watts.

leosedf
27-01-04, 19:34
swstos o electron.
an kai den aksizei na thn trofodotei kaneis me 5 h 10 watt. protimotero apo 50 kai anw giati to stoixeio trofodoteitai me epagwgh. miso na brw to arxeio. kapou to eixa brei sto net

^Active^
28-01-04, 08:12
Ωραία έχω ακριβώς την ίδια κεραία ..το θέμα μου είναι ο κονέκτορας που συνδέει το καλώδιο με το δίπολο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζετε εκεί .. είναι απλό καλώδιο που μπαίνει μέσα στο στοιχείο και κάνει τον πυκνωτή η ενώνεται κανονικά με το στοιχείο ;;; Αν δημιουργεί ένα κύκλωμα πυκνωτή πως το υπολογίζουμε;;

electron
28-01-04, 08:49
Το καλωδιο που βρισκεται μεσα στο στοιχειο (σωλινακι)δεν ερχεται σε επαφη με αυτο δημιουργει απλα οπως ειπες και εσυ μια χωρητικοτητα.Τωρα το αν εχεις στασιμα αυτο μπορει να οφειλεται σε διαφορα αιτια:κακος υπολογισμος της κατασκευης της κεραιας ή κακοτεχνια της.Τετοιου τυπου κεραιες πρεπει να μονωνονται σχολαστικα γιατι ετσι και περασει και το ελαχιστο υγρασιας τα watts του μηχανηματος αντι στον αερα πανε περιπατο.Καποτε ειχα και γω μια ασχημη εμπειρια απο μια τετοια κεραια οπωτε και επεστρεψα στη κατασκευη του παραδοσιακου διπολου με τη χρηση ballun

gRooV
28-01-04, 09:55
Βασικα η gamma match δεν ειναι broadband. Λεγοντας οτι ειναι broadband εννοουμε οτι ειναι εφικτη η προσαρμογη σε παραπλησια συχνοτητα στην μπαντα. Η προσαρμογη αυτη επιτυγχανεται με την μετακινηση πανω ή κατω της "μπαριτσας" που ενωνει το σωληνακι με το στοιχειο. Ετσι συντονιζουμε καλυτερα την κεραια με τον πομπο μας και μειωνουμε τις απωλειες που προκαλουν τα στασιμα κυματα!

^Active^
28-01-04, 17:17
Έχεις δίκιο groov το διατύπωσα λάθος εγώ στο topic απλά αυτή η κεραία μου έχει σπάσει τα νεύρα , είναι η αιτία για να κάψω τα τρανζίστορ ισχύος στο Pll μου με κόστος 100 euro !! Θα την ξανά ελέγξω από την αρχή. Φίλε electron τον πυκνωτή τώρα πως τον υπολογίζεις για την κάθε συχνότητα;; Πόση διάμετρο θα έχει και πόσο μακρός;; Όταν λες για ballun τι εννοείς ; Δεν είναι και τόσο ο τομέας μου στις κεραίες .
Thanks

electron
29-01-04, 03:39
Φιλε active διστυχως και εγω δεν εχω τους τυπους υπολογισμου για διπολο gamma match,οσο για το απλο διπολο και τη χρηση του ballun εχω αναφερθει σε παλιοτερο post στη κατηγορια ηλεκτρονικα κυκλωματα topic (κεραια πομπου 25watt).Διαβασε το και για οποια απορια εδω ειμαστε