PDA

Επιστροφή στο Forum : Kεραία για πομπό FM 25Watt



YpER
06-11-03, 12:08
Χαίρετε. Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου για το site σας και καλή συνέχεια. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τύπος κεραίας θα ταίριαζε καλύτερα για έναν πομπό FM 25Watt με PLL που διαθέτω για να έχει μια αξιοπρεπή εμβέλεια. Οι περισσότεροι μου λένε οτι ενα μόνο δίπολο δεν ειναι αρκετό. Ευχαριστώ, περιμένώ απάντηση images/smiles/converted/bounce.gif

gRooV
07-11-03, 10:59
Αυτος ειναι ο τομεας μου!! Χε χε!! images/smiles/icon_biggrin.gif
Εχω σκοπο να βαλω σχεδια κεραιων στο site αλλα επειδη δεν εχω scanner καθυστερω!! Θα σου προτεινα να φτιαξεις μια Gamma Match που θεωρητικα σου δινει ενα κερδος dB. Λογικα θα βρεις πολλα τετοια σχεδια κεραιων σε παλια ηλεκτρονικα περιοδικα.
Βασικα και το διπολο δεν ειναι κακη ιδεα αν τοποθετηθει ψηλα. Ως γνωστον στα FM η κεραια θελει αρκετο υψος για καλυτερη αποδοση. Ακομα και μερικα εκατοστα,εμπειρικα, μου προσφεραν αρκετα μετρα εκπομπης. Βασικη προυποθεση ομως να ειναι κομμενο το διπολο στην συχνοτητα εκπομπης και να υπαρχει ενα παχυτερο καλωδιο απο το απλο RG-58.
Καλη επιτυχια!! images/smiles/converted/ok.gif

YpER
09-11-03, 08:40
Γειά σου φίλε. Μήπως γνωρίζεις πως συνδέονται τα καλώδια μέσα στο δίπολο?? Βασικά προσπαθώ να φτιάξω ένα δικο μου. Κατέβασα ορισμένα σχέδια απτο ΝΕΤ αλλά με μπέρδεψαν περισσότερο. Αν μπορείς να μου πείς ή αν εχεις κάποιο σχεδιο που να δείχνει πως συνδέονται τα καλώδια μεσα στο δίπολο, στείλτα μου σε παρακαλώ.

Σ'ευχαριστώ

electron
11-12-03, 16:05
σχετικα με το διπολο εχω να παραθεσω τις δικες μου προτασεις τις οποιες φυσικα κ εχω εφαρμοσει επιτυχως.κατα τον υπολογισμο του καθε στοιχειου τα οποια ειναι μηκους λ/4 το καθενα πολλαπλασιαζουμε κ το 0.94 το οποιο ειναι ο συντελεστης βραχυνσεως που ισχυει για στοιχεια διαμετρου μεχρι 0.01m για συχνουητες πανω απο 3Mhz.επισης η χρηση balun μειωνει τα στασιμα κ βελτιωνει τον λωβο εκπομπης του διπολου.το balun ειναι ενα κομματι καλωδιου λ/4 βραχυκυκλωμενo στο ενα ακρο του ενω το αλλο συνδεεται ως εξης.το μπλενταζ του balun μαζι με το + της καθοδου κ ο κεντρικος αγωγος με το - της καθοδου( μπλενταζ ).το balun θα πρεπει να εφαπτεται με την καθοδο κ οχι να κρεμεται σαν φτερο στον ανεμο γιατι θα εχουμε προβληματα με τα στασιμα.τελος το ολο συστημα ( διπολο μαζι με το balun ) θα πρεπει να απεχει απο τον ιστο αποσταση λ/4.τα παραπανω ελεγχθηκαν πρακτικα με pll 50watt κ το αποτελεσμα ηταν αριστο φυσικα μετα απο αρκετο ψαξιμο χρονων κ ατελειωτων δοκιμων.α κ κατι ακομα.καλο ειναι το κουτακι το διπολου να το γεμισετε με σιλικονη σχολαστικα γιατι τα καιρικα κ ειδικα η βροχη ειναι ο χειροτερος εχθρος του πομπου κ ο καλυτερος φιλος των στασιμων.

gRooV
12-12-03, 16:25
Καλησπερα electron. Πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες. Δεν εχω κατασκευασει εγω ballun αλλα εχω ερθει σε επαφη με τετοια κεραια.
Επειδη σε βλεπω ψαγμενο,μηπως εχεις τυπους για υπολογισμο ανακλαστηρα και κατευθυντηρα(ες) σε συναρτηση με την γωνια εκπομπης ειτε σε απλο διπολο ειτε σε gamma match?

electron
13-12-03, 09:09
σχετικα με αυτα που ρωτας φιλε groov ειμαι στο σταδιο της αναζητησης.εχω καποια στοιχεια στα χερια μου απ τα οποια θα προσπαθησω να βγαλω ενα γενικο συμπερασμα,αυτο συνεπαγεται χρονος κ κοπος φυσικα.εδω θα ηθελα να αναφερθω κ σε ενα σχεδιο που ειχα βρει απο μια παλια τεχνικη εκλογη για κατασκευη συστηματος collinear με 2 απλα διπολα χωρις τη χρηση cavity,προσαρμογη με καταληλα μηκοι καλωδιων.το συστημα δουλεψε πολυ καλα με ενα vco 4watts αυτο που σκεφτηκα αλλα δε δοκιμασα ηταν να εκανα χρηση balun πιστευω οτι το μηχανημα θα περπατουσε καλυτερα.κ κατι ασχετο με το συγκεκριμενο θεμα αλλα βασικο για εμενα.φιλε groov το ic pic16f84 μπορει καποιο καταστημα να μου το στειλει με αντικαταβολη?καθος κ τον κρυσταλο.αναφερομαι φυσικα για τη κατασκευη του pll που υπαρχει εδω

electron
01-01-04, 12:04
καλη χρονια και σε'σενα yper.δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να σου στειλω καποιο σχεδιο απο εδω.αυτα που αναφερω στο προηγουμενο post τα εγραψα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα αν εχεις καποια απορια μπορεις να με ρωτησεις.

YpER
01-01-04, 12:13
Προς το παρον οχι. Σ'ευχαριστω παντος.
Καλη Χρονια σε ολους! images/smiles/icon_smile.gif

^Active^
26-01-04, 11:03
File electron an exeis to sxedio me ths colinear me prosarmogh kalodion tha to eithela na mou to steileis .. kapou exw xasei to sigkekrimeno teuxos ths texnikhs ekloghs kai den to vrisko kai tha sou eimoun eugnomwn an exeis kanena sxedio gia yagi kairea dyo stoixeiwn me prosarmogea .. exw mia tetoia keraia alla mou vgazei polla stasima kai den kserw ti ftaiei ..thanks

electron
26-01-04, 12:50
Δυστυχως φιλε μου δεν εχω scanner για να σου στειλω τα σχεδια που θελεις,οσο για τη yagi δεν εχω καποιο σχεδιο

electron
06-02-04, 05:43
Μόλις έφτιαξα ένα σχέδιο για τον υπολογισμό του διπόλου με τη χρήση ballun όμως δεν γνωρίζω πως να το βάλω στο post.Μπορεί να μου πεί κάποιος συνάδελφος;

gRooV
06-02-04, 09:26
Δυστυχως το forum δεν υποστηριζει upload φωτογραφιων και αρχειων. Μπορεις να μου το στειλεις και θα το βαλω εγω.

electron
08-02-04, 12:35
groov χτες έστειλα το σχέδιο του διπόλου,ελπίζω να το πήρες

YpER
09-02-04, 09:12
Καλό το σχέδιο, θα το προσπαθήσω. ΑΑ!! Παίδες άκουσα κάτι για κεραίες εκπομπής J. Εχει κανείς ιδέα από τέτοιες κεραίες και αν στην ουσία κάνουν δουλειά?? images/smiles/converted/wavey.gif

leosedf
09-02-04, 12:03
Κυκλικής εκπομπής και μάλλον δέν θα σου κάνουν δουλειά. Καλύτερο είναι το δίπολο. Το Τζεί χρησιμοποιήται περισσότερο σε πομποδέκτες VHF/UHF και είναι πολύ καλή για εγκατάσταση σε μπαλκόνι.

electron
09-02-04, 14:55
Το j το έχω δεί και γώ στο net και το χρησιμοποιούν κατα κόρον τα αμερικανάκια.Κατά την ταπεινή μου γνώμη το απλό διπολάκι όπως αυτό που έδωσα στον φίλο groov για να το βάλει στο post, είναι πολύ καλήτερο από τέτοιου είδους κεραίες και ως πρός την απόδοση όσο και στην ευκολία κατασκευής.

YpER
10-02-04, 18:39
Φιλε electron, στο σχεδιο του διπόλου που έδωσες, γιατί το L είναι δια 4 και όχι δια 2 όπως στο σχεδιο που υπάρχει στο site?? -ΕΔΩ- (http://www.hlektronika.gr/guides/guide4.html) Αλλάζει κάτι με την χρήση του balun?? Επίσης ήθελα να σουπώ ότι βρήκα ενα κατάστημα που διαθέτει κεραίες J και σκεφτομαι να αγοράσω για να την τσεκάρω. Με ένα exciter 25watt που έχω πιστεύεις οτι δεν θα δουλέψει καλα??

electron
11-02-04, 05:03
Yper αν προσέξεις καλύτερα θα δεις οτι και στις 2 περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο απλά βγαίνει με διαφορετικό τρόπο.Με τον τύπο που χρησιμοποιώ για το L υπολογίζω ακριβώς τον <εαυτό> του και οχι το υποπολλαπλάσιό του L/2 που δίδεται με τον άλλο τρόπο,γι αυτό και στη συνέχεια ότι βρώ το διαιρώ με το 4 για να βρώ το μήκος του κάθε στοιχείου ενώ με τον άλλο τρόπο το διαιρεί (το L) με το 2.Τώρα οσο για τη κεραία j την γνώμη μου την ξέρεις αν όμως διαθέτεις το χρήμα και τη διάθεση να πειραματιστείς πάω πάσο.