PDA

Επιστροφή στο Forum : pll



electron
10-12-03, 18:07
καλημερα σε ολους τους φιλους των ηλεκτρονικων.θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα.1)σχετικα με την κατασκευη του pll που υπαρχει στο forum.το pic16f84 ειναι ευκολο να μου το στειλει καποιο καταστημα με αντικαταβολη μιας κ μενω εκτος αθηνων οπως επισης κ τα τρανζιστορ blw60 k 2n6084 για τα οποια ακουσα οτι εχει σταματησει η παραγωγη τους.2)θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να γραψει μερικες οδηγιες για τον σωστο χειρισμο του προγραμματος ic-prog που προγραματιζει το pic16f84.ευχαριστω εκ των προτερων.

dorris
10-12-03, 19:09
για δοκιμασε ...γκαγκας παρμενιων τηλ2108320208--& 2108325034 --τρηδημας ηλεκτρονικα 2102620250&2102525534

leosedf
27-01-04, 20:50
Το ic-prog με το που κάνουμε load ενα hex αρχειο αυτόματα (όπως το MP-LAB IDE) αναγνωρίζει τις ρυθμίσεις (fuses κλπ) και το μονο που χρειάζεται είναι να ρυθμίσουμε τον τύπο προγραμματιστή που έχουμε και την θύρα επικοινωνίας.

electron
28-01-04, 10:01
Φιλε leosedf εχω κανει τις ρυθμισεις που αναφερεις ομως δεν εχω καταφερει να <καψω> το pic.Επειδη εχω κανει αμετρητες δοκιμες και προσπαθειες υποψιαζομαι μηπως το hex file που διδεται για τη κατασκευη του pll που υπαρχει στο site εχει καποιο λαθος εσκεμενα

leosedf
28-01-04, 10:07
A

gRooV
28-01-04, 10:48
Αποκλειεται να υπαρχει προβλημα!! Εχω προσωπικα προγραμματισει 3 pic καθως το εχουν φτιαξει και αλλα δυο, τρια ατομα που ξερω!!
Ελεγξε αν πραγματι προγραμματιζει σωστα ο programmer σου, κανοντας read το pic που εχεις προγραμματισει.
Ελεγξε επισης αν το κυκλωμα του pll εχει τυπωθει σωστα και εχεις τοποθετησει τα εξαρτηματα στις καταλληλες θεσεις.

electron
29-01-04, 04:50
Δεν εχω προχωρισει στη κατασκευη του κυκλωματος του pll γιατι δεν καταφερα ακομα να προγραμματισω το pic.Φιλε groov απο οτι μου ειχες πει το pic το πηρες ετοιμο απο το τσεχικο site επομενως δεν θα αντιμετωπισες αυτο το προβλημα,το ιδιο ισως να εκαναν και οι αλλοι που αναφερες.Προτεινω λοιπον να δοκιμασει οποιοσδηποτε αλλος φιλος να προγραμματισει μονος του το pic μηπως και ετσι να καταφερω και γω να βγαλω καποια ακρη

gsmaster
29-01-04, 07:02
electron όσο και αν έψαξα δεν βρήκα να δίνει hex στο τσέχικο site. Στείλτο μου αν θές με e-mail στο gsmastergrAhotmail.com (άλλαξε το Α με @) για να το δοκιμλάσω με τον δικό μου programer.

gRooV
29-01-04, 14:02
Το pic του RDS παρηγειλα προγραμματισμενο γιατι δεν εδινε τον κωδικα. Εσυ οπως καταλαβα αναφερεσαι στο PLL. images/smiles/icon_confused.gif Το hex του pll ειναι μια χαρα!

electron
30-01-04, 12:23
Gsmaster σου έστειλα πρίν λίγο και πάλι το hex αρχείο.Σε περίπτωση που έχεις φτιάξει ηδη το pll θα ήθελα να μου πείς ποίον programer έχεις φτιάξει και ποίο software χρησιμοποιείς

gsmaster
30-01-04, 14:00
To hex ειναι μια χαρά ξανακοίταξε τον προγραμματιστή σου. Κατα τον προγραμματισμό πρέπει να φτιάξεις τις ρυθμίσεις για fuses/watchdog/ktl χειροκίνητα γιατι του λείπει το configuration word (σύμφωνα με το picall). Όχι το pll δεν το έχω φτιάξει.

Για προγραμματισμό PIC χρησιμοποιώ το PICALL (http://www.picallw.com/) . Απο hardware έχω φτιάξει το P16PRO που δίνει στην ίδια σελίδα.

Σαν συνολάκι καλό είναι, και υποστηρίζει πολλούς PIC. Αν βρεθει και "γιατρειά"...

[ 30. January 2004, 18:31: Message edited by: gsmaster ]

PiCBuRn3r
22-03-04, 03:26
del

leosedf
22-03-04, 08:21
εχμ παιδια σκεφτείτε λίγο τις απαντήσεις σας. Το πρόβλημα είναι στον προγραμματιστή και όχι απο που θα το πάρουμε.
16C h F84 υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα με χαμηλό κόστος

electron
22-03-04, 11:50
Ακριβώς φίλε leosedf το pic το βρίσκεις και στην ελλαδίτσα με κόστος περίπου τα 10ευρώ το θέμα είναι ο προγραμματιστής να δουλεύει και προσωπικά συμβουλεύω όποιων φίλο θελει να προγραμματίσει ένα pic να μην επιλέξει κάποιον από τους διάφορους jdm programmers αλλά να βρεί κάποιον που να χρησιμοποιεί εξωτερική τροφοδοσία για να δίνει στο mclr του pic.Εκεί εστιάζεται το πρόβλημα με όσους jdm programmers δοκιμασά.

electron
22-03-04, 17:19
Ίσως αν το ψάξει κανεις και κάνει κάποια πατέντα δίνοντας εξωτερική τροφοδοσία σε ένα jdm programmer να καταφέρει να βγάλει άκρη,μου πέρασε απ'το μυαλο αλλά δεν ρισκάρω να κάνω κάτι λάθος και να κλαίω την σειριακή του υπολογιστή μου

leosedf
23-03-04, 01:15
Εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Βέβαια ενας φίλος μου καθηγητής τον έκανε να δουλεύει images/smiles/converted/cussing.gif .
Εγω είχα αγοράσει PIC απο θεσσαλονικη με 2.54 ευρώ ο 12c508 και 4 περιπου ο 16F84

leosedf
24-03-04, 16:28
Ετσι το είχε κάνει σε κάποια στιγμή αλλα δέν θυμάμαι σε ποιό ακριβώς σημείο το σύνδεσε. Μια 9βολτη

electron
26-03-04, 11:19
Εχω την εντύπωση ότι πρέπει να πάει στο mclr αλλά όχι απ'ευθείας,μέσω του συλλέκτη ενός τρανζίστορ ενώ στη βάση θα πάει το txd και ο εκπομπός στο mclr.Έτσι το φαντάζομαι εγώ ,πιθανόν να κάνω και λάθος.

ok1gr
13-04-05, 20:25
Εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Βέβαια ενας φίλος μου καθηγητής τον έκανε να δουλεύει images/smiles/converted/cussing.gif .
Εγω είχα αγοράσει PIC απο θεσσαλονικη με 2.54 ευρώ ο 12c508 και 4 περιπου ο 16F84

Απο πού?