PDA

Επιστροφή στο Forum : Wi-Fi



crxman
29-03-04, 04:29
images/smiles/converted/cussing.gif Γεια σας

Θα ηθελα να σας ρωτησω περι του ασύρματου δικτυου που θελω να στησω για αρχή με ενα φίλο μου...και αργότερα με το awmn(Athens Wirelless Metropolitan Network)Η απόσταση ειναι περιπου ενα χιλιομετρο και θα είχαμε οπτικη επαφη....αλλά όπως ξερετε υπάρχουν και τα δέντρα!!!!
Λοιπόν έχω ακούσει πολλά πράγματα όπως:
1)Μπορεις να εχεις η μια ασύρματη κάρτα δικτύου pci ή ενα κουτί κοντά στην κεραία που βγάζει έξοδο με Utp καλώδιο.(Απο cisco,orinoco κ.α)το οποίο συνδέεται με την κάρτα δικτύου(την απλή).
2)Μου είπαν πως με τη δευτερη λύση δεν χάνεις db.....που είναι λογικό.Αλλά το ερώτημα είναι ποιές είναι οι ταχύτητες που υποστηρίζουν αυτα τα κυκλώματα?22,44,54Mbps????

Οι απορίες μου είναι και αλλες αλλα καλύτερα να μου λύσετε πρώτα αυτές...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

leosedf
29-03-04, 05:12
Βεβαίως και υπάρχει λύση σάν αυτή που προτείνεις!
Αν πας στο www.lamos.com (http://www.lamos.com) και πληρώσεις 405 περίπου ευρώ, θα πάρεις ένα wireless bridge το οποίο συνδέεται με καλώδιο UTP, είναι μεγάλης ισχύος, και είναι συμβατό με 802.11b.

Η αλλή λύση: τράβα ενα καλώδιο RG-213 μέχρι την κεραία και βάλε μια καλή κατευθυνόμενη (παραβολικη κατα προτίμηση με πολλά db απολαβη).
(amola kaloympa, Giahabibi gialeleli)

Εχω δεί και μερικούς να χρησιμοποιούν και Bi-Directional amplifiers ωστε να αυξάνουν την ισχύ στα 2 η και περισσότερα Watt.

Γενικώς δέν πιστεύω με δυό καλές κατευθυνόμενες κεραίες, ύψος και καλό καλώδιο να μην συνδεθεί.

Αλλιώς..... παρε ενα πριόνι και κόψε οτι δέντρο σου κόβει την οπτική επαφη και εξήγησε στον κόσμο οτι το κάνεις για χαρη της επιστήμης που προσπαθεί να βρεί φάρμακο κατα του καρκίνου

electron
29-03-04, 09:21
Το θέμα είναι μην το παρακάνει με τη καλούμπα του RG-213 γιατί εδώ μιλάμε για μικροκύματα και η απόδωση του εν λόγω καλωδίου για τέτοιες συχνότητες δεν είναι και η καλύτερη.

leosedf
29-03-04, 10:31
α ρε electron να σαι καλα ευτυχως που το ειπες.
Εχει δικιο. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις heliax ή κάποιο άλλο καλώδιο το οποίο να έχει χαμηλή εξασθένηση. Αν βέβαια η απόσταση είναι μικρή τότε δεν πειράζει.

gRooV
29-03-04, 15:43
Στους 2.4GHz το RG-213 δεν πρεπει να ξεπερναει τα 10 μετρα περιπου. Αλλιως πρεπει να παρεις αλλο καλωδιο οπως το LMR-400 και το AirCom+ που εχουν καπου 23 db /100 μ. απωλειες και μπορεις να χρησιμοποιησεις 20 μετρα περιπου, αλλα χωρις να "τσακιζει" το καλωδιο σε γωνιες.

Η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων εξαρταται καταρχην απο την οπτικη επαφη και αποσταση, καθως και απο τον εξοπλισμο και τις ρυθμισεις. Δεν ειμαι πολυ σιγουρος για την ταχυτητα αλλα μπορουν να συμβουν πολυ κουφα πραγματα. Συνηθως κυμαινεται απο 0 εως 6Μbps(χωρις να ειμαι σιγουρος).

leosedf
29-03-04, 16:12
Μην ξεχνάμε κι το κόστος ε? πρέπει να το κρατήσουμε χαμηλά.
Αν εχεισ κανενα παλιο 386 η 486 βαλτου μια ασυρματη καρτα δικτυου και Linux (υπαρχει ειδικη εκδοση που κανει αυτη τη δουλεια και μονο και χωραει σε δισκετα) και μπορεί να γίνει είτε access point (router κλπ) είτε αυτό που ζητάς στελνεις πάνω UTP και σε συνδέει ασύρματα