PDA

Επιστροφή στο Forum : Pompos ...



Overl0rd
05-03-04, 11:22
Kalispera , thelo na kataskevaso kati pou mou fenete aplo apla thelo voithia gia to ti tha xriasto.Proton thelo na ne oso pio aplo ginete!Thelo to output apo tin karta ixou dld ena ixitiko sima(i apo ena cd player h walkman) na pernai apo ena kikloma ke na ekpebete se kapia sixnotita pou na boro na tin piaso me ena FM radiofono se poli mikri emvelia 10 metra kala ine(to thelo gia mesa sto spiti).Thimame sto likio pos ixame pi mia apli kataskevi pobou me ena kikloma RLC.Gia pite mou ti xriazome ?

electron
06-03-04, 01:26
Αν δεν θές να καταπιαστείς και πολύ με κατασκευή πλακέτας και αναζήτηση κάποιου κυκλώματος υπάρχει η απλή κατασκευή τέτοιου μικροπομπού σε κιτ

siolosni
10-04-04, 12:37
overlord simfitith mou pou de mou eixes pei gia afto to site( images/smiles/converted/cussing.gif ) gia eksigato ligo parapanw gia na to piasw ki egw.

electron
12-04-04, 05:11
siolosni αν και η ερώτησή σου είναι κάπως ετεροχρονισμένη δεν ωομίζω ότι θέλει και πολύ να καταλάβεις τι ήθελε ο ovelord.Ένα μικροπομπό ώστε να μεταφέρει το σήμα από μια πηγή ήχου σε ένα δέκτη για να μην απλώνει καλούμπα καλώδίου μέσα στο σπίτι.

leosedf
12-04-04, 19:42
Ενα κύκλωμα RLC είναι παντελώς άχρηστο. Μισό να βρώ κάποια links

electron
15-04-04, 00:11
Λοιπόν ένα απλό κύκλωμα ενός τέτοιου πομπού θα βρείτε και εδώ: http://www.pira.cz/entx1.htm με μια όμως αμφιβολία για τα πηνία, πχ λέει ότι το ταδε πηνίο είναι 3.5 σπείρες.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος,πηνία αέρος με μισή σπείρα δεν υπάρχουν,επίσης αναφέρει μέγιστη εμβέλια τα 4km αστεία απόσταση για 0,4watts.

leosedf
15-04-04, 18:42
0,4?? του δίνω 15 με 20 μέτρα χωρίς εμπόδια

electron
15-04-04, 20:05
Ακριβώς κάτι τέτοιο.Όσο για τα πηνία που προανέφερα το ίδιο είδα και στον ταλαντωτή του pll που έχει το forum στα κυκλώματα.Κάποιος φίλος σε άλλο topic ανέφερε ότι έφτιαξε την κατασκευή και δεν του δούλεψε μήπως ήταν γι'αυτό το λόγο;

leosedf
16-04-04, 09:42
Κάποιο λάθος θα έγινε. Τα πηνία σε τέτοιες κατασκευές δέν είναι και τόσο σημαντικά αρκέι να είναι οι σπείρες που πρέπει. 6mm εσωτερική διάμετρος χρειάζεται. (ενα στυλό πχ)

electron
16-04-04, 11:23
Εφόσον μιλάμε για κατασκευή rf πιστεύω ότι τα πηνία θέλουν προσοχή και ειδικά ο αριθμός των σπειρών τους.Οι 3.5 ή 4.5 σπείρες το πιο πιθανό να είναι 4 ή 5 σπείρες αντίστοιχα.

maouna
16-04-13, 16:56
ο συγκεκριμενος βγαζει γυρω στα 100-150 mw. σε δοκιμη με μια τηλεσκοπικη κεραια επιασε καμια κατοσταρα μετρα με οπτικη επαφη μεσα σε πολη.

SRF
16-04-13, 17:00
16-04-2004, 10:23
Εφόσον μιλάμε για κατασκευή rf πιστεύω ότι τα πηνία θέλουν προσοχή και ειδικά ο αριθμός των σπειρών τους.Οι 3.5 ή 4.5 σπείρες το πιο πιθανό να είναι 4 ή 5 σπείρες αντίστοιχα.
:confused1:


ο συγκεκριμενος βγαζει γυρω στα 100-150 mw. σε δοκιμη με μια τηλεσκοπικη κεραια επιασε καμια κατοσταρα μετρα με οπτικη επαφη μεσα σε πολη.

Παιδιά να προσέχετε γιατί... τώρα που θα γίνουν οι ολυμπιακοί της Αθήνας... :confused1: θα έχουν πολύ αυστηρά μέτρα για εκπομπές, ακόμα και μερικών mW!!! Μήπως να το αφήσετε το τεστ για μετά τον Σεπτέμβρη? :biggrin:

GeorgeVita
16-04-13, 17:17
ο συγκεκριμενος ...
Πάλι έκανες τα Σημερινά Μηνύματα "Πάνο-κάτω" σχολιάζοντας σε αρχαία θέματα με RF όπως παλαιότερα.
Σου θυμίζω τι γνώμη μου κατά την προηγούμενη "καταιγίδα" σου (λ.χ. "αρχαιοκαπηλία στο θέμα "VCO" (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35605&p=580327&viewfull=1#post580327)):


...
Είμαι σίγουρος ότι έχεις μεγάλο ενδιαφέρον και εμπειρία στα κυκλώματα RF και ιδιαίτερα σε συχνότητες "VHF". Εχω διαβάσει και μερικά από τα κυκλώματα που έχεις φτιάξει και έχω προσπαθήσει να βοηθήσω σε κάποια από αυτά. Αυτά τα κυκλώματα με ενδιαφέρουν και εμένα οπότε "κλικάρω" στα θέματα που ξεθάβεις για να διαβάσω ένα "μη τεχνικό σου" σχόλιο (θόρυβο θα το έλεγα). Αντί να ενεργοποιείς τα αρχαία κείμενα γιατί δε συνοψίζεις με τη μορφή παρουσίασης κάποιο κύκλωμα δικό σου ή όχι; Νομίζω ότι έτσι θα υπήρχε συμμετοχή προόδου και όχι απλά +1 στον αριθμό μηνυμάτων κάθε χρήστη.

GeorgeVita
16-04-13, 19:20
http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/down.png

studio52
16-04-13, 21:40
Δυστυχως George Vita μερικοι απο εμας δεν περασαμε τα αρχαια και θελουμε να τα μαθουμε καλυτερα , εσεις που τα περασατε με αριστα συνεχιζεται με τα νεα