PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΡΑΙΑ YAGI ΜΕ GAMA MATCH



rfakias
26-05-04, 04:15
ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΥΠΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΕΡΑΙΑΣ YAGI ΜΕ GAMA MATCH ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΣΤΑΣΙΜΑ. ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΜΠΟ 3WATT

electron
26-05-04, 10:06
Φίλε rfakia η yagi κεραία με την συγκεκριμένη προσαρμογή είναι καλή αλλά για να την φέρεις στα μέτρα σου θα πρέπει να προσέξεις πολύ στην λεπτομέρια της κατασκευής της.Από ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με την κατασκευή μιας τέτοιας κεραίας οπότε θα σου πρότεινα να φτιάξεις την κεραία που είχα ποστάρει σε παλιότερο τοπικ http://www.hlektronika.gr/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=9;t=000008;p=2 και την οποία εχω δοκιμάσει με άριστα αποτελέσματα δλδ στάσιμα της τάξης 1/1.1 με 1.2 .Φυσικά η καιρέα αυτή είναι απλό δίπολο που όμως με κάποιο τρόπο μπορείς να της δώσεις κατευθυντικότητα.Κοιταξέ την και για ότι απορίες εδώ είμαστε images/smiles/icon_wink.gif

tzitzikas
10-10-04, 12:41
to link pou edwses de leitourgei.kai egw psahnw shedio gia prosarmogi gamma match se dipolo.an mporeis kane reply edw ena shedio me kapies leptomeries.thanks

electron
10-10-04, 13:00
Τzitzika δυστυχώς δεν έχω κάποιο σχέδιο για την προσαρμογή που ζητάς,το λινκ που είχα βάλει σε παρέπεμπε σε σελίδα της παλιάς μορφής του site.Ελπίζω ο admin του site να προσθέσει και πάλι τα σχέδιο στην νέα μορφή του.Όσο για το δίπολο που ανάφερεα ,το σχολιάσαμε στο παρακάτω λινκ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=524

tzitzikas
12-10-04, 10:24
paidia prepei amesa na ftiaksw mia keraia gia fm. opoisdipote tha mporouse na me enimerwsei me kapoia sxedia gia dipolo me gamma match (me typous ktl) tha boithouse polu.ehw dei teliws diaforetikous typous gia dipolo me gamma match. an kapios ehei ftiaksei kapia keraia kai tou ehei petyxei as mou dwsei leptomeries.thanks

tzitzikas
14-10-04, 12:46
παιδια εχει φτιαξει κανειις καποια κερεα με gamma match που να του εχει πετυχει καλα στην αποδοση και στα στασιμα? αν ναι ας δωσει καποια στοιχεια για τα μηκη της ψυχας και του σωληνα του gamma.συγγνωψμη ποου ρωταω συχνα αλλα επειγει χρονικα. ευχαριστω.

kostas30
14-10-04, 13:39
Αυτες οι κεραιες ειναι πολυ καλες σε αποδοση αλλα αμα δεν ξερεις πως να την συντονισεις αστα να πανε , δεν ειναι απλα τυπους την κοβεις και παιζει . Αν δε σου συντονιζει τι κανεις ?? πρεπει να εχεις ασχοληθει αρκετα ωστε να ξερεις που ποναει αυτη η κεραια και τι θα κανεις να παιξει οπως θες εσυ. Εγω εχω φτιαξει γυρω στις 150 κεραιες με gamma match και παλι στο συντονισμο αλλα υπολογιζεις και αλλα βλεπεις.

tzitzikas
14-10-04, 16:05
απλα αν μπορεις πες μου καποια γενικα μηκη για τα στοιχεια του gamma. μην ειναι ξερω γω 15 cm και εγω βαλω 30.εσενα ας πουμε ποια μηκη σου πετυχαν σχετικα καλα?

radioamateur
29-08-07, 01:45
Γνωρίζει κανείς τη μέγιστη πραγματική ισχύ που μπορεί να εφαρμοστεί πάνω σε κεραία εκπομπής με gamma match από RG213-214 στα VHF-FM;