PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπος FM



D-NAME
21-04-04, 15:32
Εχω φτιαξει εναν πομπο για fm και το το μικροφωνο μπενει στο + της μπαταριας. Θελω να βαλω οχι μικροφωνο αλλα την εξοδο του υπολογιστη. Αλλα φοβαμε οτι θα την καψει. Ισχυει αυτο η οχι.


Και εχω και ενα αλλο ηλεκτρονικο κυκλομα και δεν λεει ποσα watt πρεπει να ειναι οι αντιστασεις. Ποιος μπορει να του το στειλω και να δει ποσα θα πρεπει να ειναι?

leosedf
21-04-04, 16:43
leosedf@hotmail.com msn

D-NAME
21-04-04, 16:55
Στο εστειλα και εισαι offline.

D-NAME
21-04-04, 16:59
Και δεν ειναι σωστο το μαιλ που εδωσες. Ετσι μου λεει τουλαχιστων. Μηπος εχεις κανενα λαθακι?

cristos68
21-04-04, 17:00
fm244@msn.com

electron
21-04-04, 17:02
Το κύκλωμα που αναφέρεις d-name προφανός έχει το + της τροφοδοσίας στη μικροφωνική κάψα γιατί είναι πυκνωτική.Λογικά δεν πιστεύω να σου δημιουργίσει κάποιο πρόβλημα στην κάρτα ήχου αλλά για να είσαι απόλυτα σίγουρος σύνδεσε στο πομπό ένα cd player ή κάποια άλλη πηγή ήχου,αν δεις ότι δουλεύει χωρίς πρόβλημα (το πιθανότερο)τότε σύνδεσέ το άφοβα με τον υπολογιστή σου.

D-NAME
21-04-04, 17:36
Πρεπει να ειναι λαθος το σχεδιο και δεν πρεπει να δουλευει. Παντος την εξοδο δεν την εκαψα!!!

electron
21-04-04, 17:49
Καλώς d-name πάντως κάνε ένα ελεγχο για τυχόν λάθις του pcb ή του πηνίου του κυκλώματος

NUKE
22-06-04, 06:55
Έχω ακι εγώ έναν πομπό και τον συνδέω με την έξοδο του υπολογιστή. Είχα για 4 χρόνια την soundblaster 16 και κάποια στιγμή παρατήρησα ότι όταν είχα δυνατά τα ηχεία και κούναγα το ποντίκι έκανε πολύ θόρυβο.Άλλαξα κάρτα και συνέχησα να βάζω τον πομπό εκεί και ενώ στην αρχή τα ηχεία δεν μου έκαναν πολύ θόρυβο τώρα κάνουν. Μπορεί να φταίει κατι άλλο αλλα εγώ φοβάμαι πολύ πως φταίει ο πομπός.