PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμβέλεια πομπού



triharas
14-05-04, 13:35
Πόσή περίπου είναι η ακτίνα μεταδοσης ενός πομπου Fm 4Watts
----------------------

Triharas (http://www.geocities.com/chrtrihas)

electron
14-05-04, 16:30
Αυτό που ρωτάς είναι πολύ σχετικό και παίζει ανάλογα με την τοποθεσία που είναι ο πομπός και τι γίνεται στη μπάντα.Στη καλήτερη των περιπτώσεων πάντως με μια τέτοια ισχής άντε να καλύψεις 7χιλιόμετρα.Τώρα αν μιλήσουμε για το πού θα ακούγόταν μέσα στην αθήνα με τα θηρία που βγαίνουν απο υμήττό και πάρνηθα να είσαι ευχαριστημένος αν πάει γύρω στο χιλιόμετρο.Κάποτε πάντως πρίν 20χρόνια που όλα ήταν πιο αγνά με ένα τέτοιο μηχάνημα από ομόνοια π.χ πέρναγες μέχρι τον πειραιά

triharas
15-05-04, 02:20
Μένω στην Πάτρα αν αυτό σε βοηθούσε?

electron
16-05-04, 00:23
Από Πάτρα δεν γνωρίζω όμως για το συγκεκριμένο πομπό ισχύουν όσα σου προανέφερα.Να προσθέσω μόνο ότι με αυτό το κύκλωμα μπορείς να φτάσεις μέχρι και τα 8 με 10watts αρκεί να έχει στην έξοδό του το τρανζίστορ 2N3553 και να το τροφοδοτίσεις με 28 βόλτ.

leosedf
16-05-04, 00:34
ναι αλλα η ζωή του τρανζίστορ θα είναι για δυό ώρες. Πάντως είναι καλό να πειραματίζεσαι με μικρούς πομπούς.

electron
16-05-04, 00:43
To πομπό αυτό τον δούλευα κάποτε έτσι και όχι μόνο δεν την έφαγε το τρανζίστορ αλλα για τα δεδομένα του πήγαινε σφαίρα.Φυσικά του είχα βάλει ένα ανεμιστηράκι για να είμαι ήσυχος,πάντως το εν λόγω τρανζίστορ μπορεί να δουλέψει σε αυτή την τάση σύμφωνα με τον κατασκευαστή του.Αυτό που είχα δοκιμάσει και δεν άντεξε ήταν το 2N3924.

NUKE
22-06-04, 06:03
Η εμβέλεια του πομπού αυτού είχε δοκιμαστεί πριν 25 περίπου χρόνια και είχε φτάσει τα 27 χιλιόμετρα αλλά έξω από την Αθήνα. Σήμερα τον έχω εγώ έναν τέτοιο και χωρίς καλό συντονισμό ποιάνει πολύ καλά στο μισό χιλιόμετρο και μετά σιγά σιγά χάνεται. Με καλό συντονισμό, κεραία και γενικότερα με καλή κατασκευή πιστεύω πως φτάνει τα 2 χιλιόμετρα.