PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορω να κανω ενυσχυση στην ληψη του ραδιοφωνου?



ZAX
29-06-04, 15:26
Στην περιοχη που μενω δεν μπορω να πιασω ενα σταθμο που εαν ανεβω σε ενα ψηλοτερο μερος τον πιανω καμπανα. και εκει που μενω τον πιανω ,αλλα με πολλα χιονια.

Πωσ θα μπορεσω να ενυσχυσω την ληψη.
θα πρεπει να φτιαξω εναν ενυσχυτη?
ή θα πρεπει να φτιαξω μια αλλη κεραια?

gRooV
30-06-04, 18:11
Και εγώ πιστεύω ότι καλύτερα ένα διπολάκι (αναδιπλωμένο) για FM θα ήταν καλύτερη λύση για λήψη από ένα απλό ενισχυτάκι λήψης.

electron
01-07-04, 00:59
Η πιο απλή λύση είναι να στήσεις ένα απλό διπολάκι στη ταράτσα του σπιτιού σου.Σίγουρα τα αποτελέσματα της λήψης θα είναι αρκετά ικονοποιητικά

electron
01-07-04, 02:20
Και με ανοιχτό διπολάκι θα κάνει δουλειά

ZAX
01-07-04, 04:20
Μπορειτε να μου δωσετε καποιες οδηγειες για την κατασκευη του διπολου?

electron
02-07-04, 00:31
Αν έχεις στη Φλώρινα κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο από εκεί αν όχι δες αυτό για να το φτιάξεις μόνος σου

ZAX
03-07-04, 04:33
Η αγορα σε ηλεκτρονικα στη φλωρινα ειναι περιορισμενη , για αυτο αναγκαζομαι να τα κανω παραγγελιες απο θεσσαλονικη τα περισσοτερα πραγματα που χρειαζομαι.

Παντως σε ευχαριστω θα προσπαθησω να το φτιαξω μονος μου και θα σου πω τη "απιδια επιασε ο σακος"

electron
03-07-04, 04:41
Δεν νομίζω να δυσκολευτείς να βρείς τα υλικά για το φτιάξεις.Για το κουτί του διπόλου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για τις διακλαδώσεις των καλωδίων,όσο για τα στοιχεία πιστεύω ότι και σε κάποιο σιδερά να πας μπορεί να σου δώσει 2 ράβδους διαμέτρου περίπου στο εκατοστό και μήκους 75cm.

kuzan
05-07-04, 04:38
giati les oti prepei na einai 75 cm?Apo sixnotita pu 8elei na pianei eksartatai to mikos.75cm mono otan 8elei na pianei ena kanali sixnotitas 100Mhz.

electron
05-07-04, 06:23
Καλώς ήρθες καταρχήν στο forum.Tα 75 εκατοστά είναι ένα κατά προσέγγιση μήκος για δίπολο λήψης το οποίο θέλουμε να λαμβάνει σήματα από 88-108 mhz.Αν μιλάγαμε για δίπολο εκπομπής σίγουρα θα έπρεπε να το υπολογίσουμε ακριβώς για τη συχνότητα στην οποία θα προορίζοταν.

billtech
28-07-12, 21:02
electron και πως κατασκευαζετε το διπολο?
δες αν μπορεις την εικονα που επισυναψα και πες μου αν ειμαι σωστος ετσι και αν μπορεις να μου απαντησεις τις αποριες που εχω πανω στην εικονα...

ευχαριστω.

agis68
29-07-12, 00:04
μπλενταζ (πλεγμα) είναι για γείωση και κολλιέται πάνω στο σασί του ενισχυτού....ή πάνω στη έιδική θέση που θα εχει το ενιχυτάκη

billtech
29-07-12, 01:21
εγω θελω να παω κατευθειαν στο ραδιοφωνο...και οταν εννουσα που θα συνδεθει πανω στη κεραια εννοωω

lcharal
09-02-13, 12:22
Βασίλη, είναι πολύς ο καιρός που έχει περάσει από την τελευταία δημοσίευση σε αυτή τη συζήτηση, ελπίζω να βοηθήσω κι εγώ κάπως, αλλά και να λυθεί μια δική μου απορία.

Στο παρακάτω σκίτσο φαίνεται μια κεραία για λήψη στα FM με τα στοιχεία της κομμένα στα 73 εκατοστά δηλαδή, συντονισμένο στο μέσον της μπάντας των FM (88,0 - 108 ΜΗΖ) => (88+108 )/2 = 98 ΜΗΖ. ~ 73 εκατοστά μήκος στοιχείου.

41216

Το μπλεντάζ είναι καλύτερο να συνδέεται στο κάτω στοιχείο του διπόλου, (όχι ότι αν το συνδέσεις στο πάνω δεν θα δουλέψει).

Όμως, αν το ραδιόφωνό σου έχει βίσμα που θα πάει το καλώδιο της κεραίας, όλα καλά.
Να ρωτήσω τώρα κάποιο από τα παιδιά που γνωρίζουν, πως θα το συνδέσω το ριμάδι το καλώδιο στο ραδιο, όταν για κεραία έχει ένα καλώδιο ενός περίπου μέτρου και δεν διαθέτει υποδοχή για βίσμα κεραίας? Θα ενώσω απλά το κεντρικό αγωγό του ομοαξωνικού και το μπλενταζ θα το αφήσω ασύνδετο? Τι πρέπει να κάνω??

maouna
09-02-13, 13:11
εγω θα ανοιγα το ραδιο ,θα κολλαγα τον κεντρικό αγωγό του ομοαξωνικού στο σημειο που ηταν το συρμα για κεραια,το παλιο θα το ξεκολλαγα και το πλεγμα θα το κολλαγα σε μια γειωση.επισης μπορεις να βγαλεις μια μικρη προεκταση με ομοαξωνικο πχ 10cm απο το ραδιο οπου εκει θα βαλεις φισ ωστε να μπορεις να σθνδεεισ ειτε καποια κεραια ειτε απλα ενα συρμα 1 μετρου.... το ομωαξονικο 75ωμ να ειναι