PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια Βοήθεια.



NUKE
29-06-04, 16:30
Είμαι μικρός και ασχολούμε με τα ηλεκτρονικά.Εκτός των άλλων κατασκευών που έχω κάνει ασχολούμε κυρίως με πομπούς. Σε όλη μου την "Σταδιοδρομία" ψάχνω σχέδια στο ιντερνετ(αφου δεν έχω την γνώση για να κατασκευάσω ο ίδιος) σχέδια για μικροπομπούς χώρου.Όλα είναι στα FM και απο αυτά έχω ξεχωρίσει δύο σχεδια.Βασικά θα ήθελα πρώτα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια τέτοια σχεδια?Δεύτερων, οι δύο πομποί αυτοι ποιάνουν περίπου 80 μετρα σε ανοιχτό χώρο και 40 σε κλειστό.Γίνεται να σας δώσω κάποια σχέδια και να μου πείτε πως να μεγαλώσω την εμβέλεια?Θέλω δηλαδή τουλάχιστον να διπλασιαστεί αλλά οτι και να γίνει καλό θα ήταν.Φυσικά δουλέυουν με μπαταρία.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

leosedf
29-06-04, 19:08
Να ξέρεις όμως οτι αυξάνωντας την ισχύ θα έχεις πρόβλημα με την μπαταρία. Μπορείς να δοκιμάσεις το LINEAR στα 3W που έχει στη σελίδα αυτή. Συνδέεται στην έξοδο του πομπού σου και μετά την έξοδο την συνδέεις στην κεραία.
Επίσης θα χρειαστείς και μια μπαταρία (αυτοκινητου 55 αμπερ κατα προτιμηση) γιατί έτσι 8α εξασφαλίσεις αυτονομια.
Απολυτη φορητοτητα

electron
30-06-04, 02:48
Μια άλλη λύση θα ήταν να συνδέσεις σε ένα τέτοιο κύκλωμα μικροπομπού 2 9βολτες μπαταρίες σε σειρα.Τέτοια κυκλώματα αντέχουν ως 18βολτ ειδικά αυτά που χρησιμοποιούν ως ταλάντωση το 2Ν2219.

[ 30. Ιουνίου 2004, 08:07: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

rfakias
30-06-04, 04:46
φιλε μου σχετικα με την εμβελεια που ειπες θα ηθελα να πω κατι, ισως σου ειναι και γνωστο!! παιζει σημαντικοτατο ρολο η συχνοτητα στην οποια θα βγεις.. πρεπει να ειναι απολυτα καθαρη, το υψομετρο βοηθαει παρα πολυ και δοκιμασε μια καλη κεραια (κομενη και ραμενη) για την συχνοτητα εκπομπης...

electron
30-06-04, 08:09
</font><blockquote><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">παράθεση:</font><hr /><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μήνυμα από rfakias:
φιλε μου σχετικα με την εμβελεια που ειπες θα ηθελα να πω κατι, ισως σου ειναι και γνωστο!! παιζει σημαντικοτατο ρολο η συχνοτητα στην οποια θα βγεις.. πρεπει να ειναι απολυτα καθαρη, το υψομετρο βοηθαει παρα πολυ και δοκιμασε μια καλη κεραια (κομενη και ραμενη) για την συχνοτητα εκπομπης... </font><hr /></blockquote><font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Μην ξεχνάς όμως ότι αναφέρεται για μικροπομπό χώρου και δεν είναι δυνοτό να σηκώσει κανένα ιστό με δίπολο images/smiles/converted/hammer.gif

leosedf
30-06-04, 09:25
θα καταναλωθεί ολη η ισχύς στο καλώδιο. images/smiles/converted/bounce.gif images/smiles/converted/bounce.gif

NUKE
30-06-04, 15:06
Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.
Το να χρησιμοποιήσω 3 βατ linear είναι κάτι εξωπραγματικό γιατί είναι μικροπομπός.Ίσως αν εβρησκα ένα linear περίπου 50-200 milliwatt θα ήταν καλή ιδέα αλλά δεν έχω ψάξει και πιστέυω πως θα έχουν μεγάλες διαστάσεις.Τους μικροπομπούς που λέω τους χωράω μέσα σε ένα λειζεράκι(που πέρνουμε από το Mοναστηράκι με 1 ευρώ). Οπότε θέλω να έχει μικρές διαστάσεις(δεν λέω να χωράει εκεί αλλά να χωράει σε ένα κουτί 4cmx4cm).Όσσο για την ιδέα να χρησιμοποιήσω μεγαλύτερη τάση την έχω σκεφτεί αλλά δεν την έχω πραγματοποιήσει ακόμα(βέβαια θα χρησιμοποιήσω μία σειρά από 12 μπαταρίες ΑΑ για να έχει μεγαλύτερη αυτονομία).Όσο για κεραία χρησιμοποιώ ένα απλό καλώδιο περίπου 60 εκατοστά(Στην συχνότητα περίπου 115 ΜΗΖ).Ξέρωντας ότι πρέπει να είναι σε εντελώς καθαρή συχνότητα σκέφτομαι να αγοράσω ένα RF scanner(δεν ξέρω αν λεγεται αλλιώς) για να ποιάνω τον πομπό σε μεγαλύτερη συχνότητα. Όμως θέλω να σας ρωτήσω αν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή πρέπει να γνωρίζω περισσότερα για τα ηλεκτρονικά πριν το αγοράσω(δεν θέλω να πετάξω 300 ευρώ έτσι).

gRooV
30-06-04, 18:07
Μην προχωρήσεις σε τέτοια αγορά άσκοπα, απλά για έναν μικροπομπό. Λοιπόν, linear 200mw δεν αξίζει να φτιάξεις. Δηλαδή είναι περιττό να έχεις 2 βαθμίδες για τόσο μικρή ισχύ. Εγώ είχα φτιάξει παλιά ένα πολύ μικρό πομπό με 2 2Ν2219 και τα κλασικά τα υπόλοιπα (VK200, μεταβλητούς, πηνία...) και είχε ισχύ 400mw και πήγαινε πολύ καλά. Μην ξεχνάς ότι άλλο μικροπομπός και άλλο πομπός. Ο μικροπομπός "υποφέρει" από αστάθεια, υποδιαμόρφωση και άλλα.

rfakias
01-07-04, 03:17
εχετε απολυτο δικιο..απλα αν ηθελε κατι παραπανω ο φιλος με τον μικροπομπο δεν θα ηταν ασχημο να πειραματιστει με μια εξωτρικη κεραια.. το ειχα παλιοτερα με τον μικροπομπο της smart kit! δεν ηταν ασχηματα τα πραγματα. τροφοδοτουσα με τροφοδοτικο παγκου ομως.

NUKE
01-07-04, 07:29
Φίλε groov αν έχεις αυτό το κύκλωμα του πομπού ή κάποιο άλλο σχετικό θα σε παρακαλούσα να μου το στείλεις στο email μου.Φίλε rfakia να σου πω την αλήθεια δεν τα πάω καλά με τις κεραίες!Άπο την σμαρτ κιτ έχω τους πομπούς:200mW, 1W, 4W και 15W. Τον τελαιυταίο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Τον πρώτο(στον οποίο αναφέρεσαι) μου κάνει κάποια προβλήματα αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ. Μην νομίζεται ότι τους αγόρασα όλους.Η smart-kit είναι και λίγο αναξιόπιστη.

Όσο για το RF scanner γιατί πιστέυεις ότι δεν θα μου είναι χρήσιμο? Δεν έιπα ότι θα το χρησιμοποιώ μόνο για έναν πομπό αλλά θα κάνω την πλάκα μου γενικότερα και σκέφτομαι να φτιάξω πομπούς σε υψηλότερη συχνότητα.Το θέμα είναι αν θα μπορώ να κάνω λήξη καθως οι μικροπομποί δεν είναι σταθεροί.

Από θεωρεία δεν ξέρω τίποτα γιατί είμαι μικρος και τα μαθηματικά μου δεν το επιτρέπουν.Ξέρεται κανένα βιβλίο για να διαβάσω και να μάθω μερικά πράγματα για τους πομπούς?

NUKE
01-07-04, 19:40
Φίλε έλεκτρον σοβαρα το 15βατο δεν ξεπερνάει τα 104?Ακόμα δεν το έχω δουλέψει αλλά ήθελα να δουλέυει πιο ψηλά. Ευτυχώς που δεν το αγόρασα.Μου το έδωσε κάποιος από μέσα.Το 1βατο είναι μια καλή ιδέα.Λες να μπορώ να του βάλω έναν προενυσχυτή για να λειτουργεί σαν πομπός χώρου?

electron
02-07-04, 00:16
Φίλε nuke ο μικροπομπός 1 βατ της smart ήταν από τις πρώτες κατασκεύες που είχα κάνει και γω ως νέος και μπορώ να σου πώ ότι δούλεψε και δουλεύει μέχρι και σήμερα θαυμάσια.Μάλιστα είχα τροφοδοτίσει το κύκλωμα μέχρι 18βόλτ και πλησίασε σε ισχύς το 1 βατ,οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει τον κόπο να φτιάξεις κάποιο linear για τέτοια επίπεδα ισχύος, μιας και το χεις φτιάξει και συ το πομπουδάκι αυτό.Εκεί που θυμάμε ότι απογοητεύτικα με την smart και από τότε σταμάτισα να ασχολούμε με τις κατασκευές τις ήταν όταν έφτιαξα το 15βατο πομπό,ο οποίος έφτανε μέχρι τους 104mhz και μετά χανόταν από την μπάντα

[ 01. Ιουλίου 2004, 14:16: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

electron
02-07-04, 02:22
Αν εννοείς προενισχυτή για την AF δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί αυτόν που έχει πάνω είναι αρκετός για να σου κάνει την ενίσχυση που θέλεις.

NUKE
06-07-04, 20:01
Είναι 3 το βραδυ και μη θελοντας να κοιμηθω αποφασισα να σερφαρω για λιγο.Μου ηρθε μια ιδεα που μπορει ομως να ειναι βλακεια.Αρχικα ηθελα να μεγαλωσω την εμβελεια του μικροπομπου.Αλλα γιατί να το κάνω αυτό?Γιατί να μην αφήσω τον πομπο οπως έχει και να φτιαξω κάτι σαν αναμεταδότη για αυτόν τον πομπό?Όπότε θέλω να σας ρωτήσω αν γίνεται αυτό και αν έχεται σχεδια για κάποιο link στα fm.Πρέπει να ξέρουμε βέβαι ότι οι μικροπομποί δεν είναι σταθεροι.

gRooV
08-07-04, 17:11
Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες. Θέλεις να κάνεις ένα link στα fm ή σε υψηλότερη συχνότητα για να το χρησιμοποιήσεις στον πομπό fm? images/smiles/converted/merror.gif

NUKE
08-07-04, 17:40
Κοιτα.Εχω τον μικροπομπο ο οποιως έχει μια εμβελεια 50 μέτρων.Θέλω όμως να έχω μεγαλύτερη εμβέλεια.Και ο μικροπομπος δεν πρεπει να πειραχτει αλλά να παραμεινη όπως έχει.Ωραία?Πως θα μεγαλώσω την εμβέλεια?Σκεφτηκα να φτιάξω μια συσκευή, η οποία θα βρισκεται μέσα στην εμβέλεια του μικροπομπού (50μ) και αφου πρώτα θα λαμβάνει το σήμα του πομπού, θα το στελνει με ένα ισχυρότερο σήμα σε καποια άλλη συχνότητα σε ένα άλλο δεκτη.Κατανοητο?Τώρα το θέμα ειναι τί συσκευή θα είναι αυτή.Υπάρχει κάποιο τέτοιο σχέδιο?Καταρχήν νομίζω πως λέγεται link,ετσι?Αν όχι πως λέγεται για να ψαξω?Στείλτε ο΄τι βοήθεια μπορείτε. images/smiles/converted/help.gif

electron
08-07-04, 20:15
Το σύστημα που περιέγραψες είναι ένας πομποδέκτης και μπορείς να τον φτιάξεις κατασκευάζοντας έναν ισχυρότερο πομπό από τον <κοριό> που έχεις,στον πρώτο λοιπόν θα συνδέσεις ένα ραδιοφωνικό δέκτη που θα είναι συντονισμένος στην συχνότητα του <κοριού> και έτσι θα γίνετε η αναμετάδωσή του απ'τον μεγάλο πομπό.

NUKE
09-07-04, 03:55
Και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά έχω δύο απορίες.
α)Ο μικροπομπός δεν είναι σταθερός άρα μπορεί να χάνεται από την συχνότητα που είναι συντνισμένο το ραδιοφωνάκι.Αλλά αυτό θα γίνεται μέχρι να πιάσει κάποια θερμοκρασία.Έτσι δεν είναι?
β)Ο ισχυρός πομπός δεν θα επηρεάζει με τις αρμονικές του το ραδιοφωνάκι(δέκτη) που θα έιναι μαζί του?

Ασχετο αλλά πολύ ανάγκη:Έχω ένα πομπό 15W της smart-kit που θέλει 18V.Έτσι πήρα έναν μετασχηματιστεί 18V, του έβαλα μια γέφυρα, έναν πυκνωτή 100νανο και έναν πυκνωτή 4700μικρο.Όμως αντί να βγάζει 18 που περίμενα βγάζει 24.Γιατί?Μπορώ να δοθλέψω με αυτό τον πομπό?

electron
09-07-04, 11:09
Σίγουρα το πρόβλημα αυτό θα το έχεις δλδ να τσουλάει λιγάκι και ο μικροπομπός όπως και ο ισχυρότερος πομπός εφόσον και τα 2 κυκλώματα δεν είναι pll.Όσο για το 2ο ερώτημά σου τα 24 βολτ που σου βγάζει το τροφοδοτικό σου΄είναι πλασματικά,μόλις συνδέσεις τον πομπό η τάση θα πάει κανονικά στα 18βολτ

gsmaster
09-07-04, 17:01
Σου βγάζει 24V, γιατί τα 18V είναι η rms τιμή του μετασχηματιστή. Άρα η τιμή της κορυφής θα είναι 18*1,41=25+κάτι.

Για να τροφοδοτήσεις τον πομπό σου καλύτερα να βάλεις μετασχηματιστή 12 και θα έχεις στην έξοδο περίπου 16-17V. Αν θες να έχεις μέγιστη ισχύ στον πομπό θα πρέπει να κάνεις κάποιο κύκλωμα τροφοδοτικου και να το ρυθμίσεις ανάλογα.

Έχω την εντύπωση ότι η smart βγάζει και ένα κιτ τροφοδοτικό πομπών...

electron
09-07-04, 22:29
Επίσης αν τελικά φτιάξεις κάποιο ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό,που και γω πιστεύω είναι καλύτερα,φρόντισε να δουλέψεις τον πομπό με χαμηλότερη τάση μέχρι να το συντονίσεις σωστά ώστε να μην ζοριστεί από τα στάσιμα.Πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο συντονισμός ενώς τέτοιου πομπού είναι μια δύσκολη διαδικασία και θέλει προσοχή αν δεν την έχεις κάνει ξανά,γιατί στην χειρότερη μπορεί να κάψεις το τρανζίστορ εξόδου