PDA

Επιστροφή στο Forum : Pll 20W amplifier



leosedf
30-03-04, 04:02
Για όσους δέν τους φτάνει η ισχύς απο το pll με τον 16F84 θα πρότεινα την εξής κατασκευή:
Κατέβασα απο κάποιο σαιτ αυτήν την εικόνα για να σας δείξω είναι το υβριδικό ολοκληρωμένο BGY33 της Philips το οποίο με οδήγηση κάποιων milliwatt αποδίδει μέχρι και 20 βαττ. Το καλύτερο είναι οτι δέν χρειάζεται μεταβλήτούς πυκνωτές κλπ. Το καλύτερο είναι ομώς οτι αντέχει σε πολλά στάσιμα κύμματα και είναι λίγο δύσκολο να καταστραφεί απο στάσιμα.
http://www.sedf.net/Bgy33.gif

[ 30. Μαρτίου 2004, 04:03: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: leosedf ]

cristos68
30-03-04, 08:50
θα κανεις τελικα upload το σχεδιο για το am pll????? images/smiles/icon_eek.gif images/smiles/icon_eek.gif

electron
30-03-04, 08:55
Το υβριδικό αυτό είναι ένας πολύ καλός και αξιόπιστος ενισχητής rf που γνωρίζω χρόνια το θέμα όμως είναι πως για συνλειτουργίσει με την κατασκευή του pll.Θα πρεπει γίνει μετατροπή στο κύκλωμα του linear του pll είτε καταργώντας την τελική βαθμίδα του είτε σχεδιάζωντας ένα διαφορετικό κύκλωμα που να δίνει στο υβριδικό τα απαιτούμενα milliwatts.

leosedf
30-03-04, 14:34
Ενοείται οτι χρησιμοποιούμε μόνο τον 16F84 το TSA και τον ταλαντωτή.
Ενας απ τους καλύτερους ταλαντωτές που έχω ασχοληθεί είναι ο POS-150 της minicircuits o οποίος είναι απίστευτα σταθερός, ακριβέστατος και βγάζει και ήχο κλαρίνο (εξαρτάται απο τον τρόπο με τον οποίο διαμορφώνουμε το σήμα)
Ακόμα προσπαθώ να αναρωτηθώ τι θα το κάνετε το pll sta ΑΜ... είναι πολλοί που θα ήθελαν να εμπορευτούν/εκμεταλευθούν ένα pll με PIC στα ΑΜ.. ΠΑΡΑ πολλοί

gRooV
30-03-04, 15:18
Και εμενα με ενδιαφερει το pll στα μεσαια με pic! Για στρωσου στην δουλεια και στειλτο!! images/smiles/icon_smile.gif

leosedf
30-03-04, 15:58
Το βρήκα. Για να ελέγχεται η κατάσταση. Καλύτερα δεν θα ήταν αν περνατε τον pic έτοιμο προγραμματισμένο?

electron
30-03-04, 23:28
leosedf αν έχεις το τυπωμένο του ταλαντωτή που ανέφερες καθώς και το σχέδιό του θα ήταν πολύ καλό να μας το παρουσίαζες

leosedf
31-03-04, 04:48
Είναι απλό module ενα pin είναι τάση το άλλο είναι tune και ολα τα άλλα είναι GND. Διαμόρφωση γίνεται στην είσοδο του Tune με μια varactor. Θα το κάνω post. Εντωμεταξύ δείτε αυτό για περισσότερες πληροφορίες
http://www.minicircuits.com/cgi-bin/spec?cat=vco&model=POS-150&pix=a06.gif&bv=4

electron
31-03-04, 09:14
Πολύ καλό αναμένουμε το post σου images/smiles/converted/ok.gif

moutoulos
10-07-04, 05:07
Βρε παιδια ξερω οτι το BGY 33 εχει αποσυρθει απο την αγορα!!!!!.

pet
05-03-06, 21:42
μήπως motoulos ξέρεις αν υπάρχει κάποιος αντικαταστάτης του BGY33 που να μπορεί να χρησημοποιηθεί αντί του BGY33;
μου το ζητάει ένας φίλος και δεν θέλω να τον απογοητεύσω ! παρακαλώ τα φώτα σας.

επίσης αν ξέρετε που να πουλιέτε και αν υπάρχει το bgy33 και σε τι τιμές

moutoulos
05-03-06, 22:51
Γειά σου Πέτρο !!.
Είχε γίνει μια ανάλογη συζήτηση εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=650).
Κοίταξέ το και πέσμου πάλι :wink: .

Βασικά και να βρείς κάπου δεν νομίζω να συμφέρει να το αγοράσεις, άσε που μπορεί να είναι "αρπαγμένο"...

pet
06-03-06, 12:36
οκ θα του προτείνω τον αντικαταστάτη μόλις βρεθεί ένα κύκλωμα να δουλεύει

ευχαριστώ