PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή: Πομπος FM με PLL



gRooV
17-10-03, 06:04
Παρακατω ειναι η παρουσιαση ενος πομπου στα FM σε συδιασμο με PLL και RDS. Ολα τα κομματια της κατασκευης περιεχονται στο site εκτος απο το RDS του οποιου το ολοκληρωμενο και το πηνιο τα παρηγγειλα απο το εξωτερικο.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/fmpll1.jpg

Στην πρωτη φωτογραφια παρουσιαζεται η προσοψη του πομπου. Παρατηρειτε οτι τα dip-switches τα εχω στην προσοψη του κουτιου για περισσοτερη ευκολια στον συντονισμο. Διπλα ειναι ειναι δυο push on οι οποιοι κανουν reset το PLL και ενεργοποιουν το RDS αντιστοιχα. Δεξιοτερα ειναι το ποτενσιομετρο της εντασης του ηχου και διπλα σε αυτο η εισοδος του ηχου και του RDS.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/fmpll2.jpg

Μεσα στο κουτι περιεχονται οι πλακετες του πομπου, του PLL, του RDS, του διακοπτη με τον push on, το τροφοδοτικο και ο μετασχηματιστης.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/fmpll3.jpg

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/fmpll4.jpg

Κατι περισσοτερο δεν εχω να γραψω. Φυσικα μπορειτε να πειτε τα χειροτερα για την κατασκευη!! images/smiles/converted/cussing.gif images/smiles/converted/hihi.gif
Καλη επιτυχια σε ολους!!!

^Active^
16-12-03, 09:22
Αν εβαζες και το κυκλωμα του RDS θα ειμουν ευγνωμων

gRooV
16-12-03, 18:06
Καταρχην να πω οτι αναβαθμισα λιγακι τον πομπο αντιταστωντας τον μετασχηματιστη με εναν τοροειδη, βαζοντας εναν 6800μF για φιλτραρισμα στην τροφοδοσια και αλλαζοντας τα push-on στην προσοψη με 2 πιο ποιοτικα.


An evazes kai to kilkwma tou RDS mesa tha sou eimoun ypoxrews <font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">Εγω να σου δωσω το κυκλωμα -> http://www.pira.cz/rds/index.htm το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να παραγγειλεις καποια εξαρτηματα για να το φτιαξεις. Παρηγγειλα ενα προγραμματισμενο 16F84 και εναν κρυσταλλο που δεν υπαρχει στην Ελλαδιτσα μας.

electron
18-12-03, 03:19
groov μπορεις να δωσεις την ηλ. διευθυνση που αγορασες το pic16f84 καθως και τον κρυσταλλο?η διαδικασια αποστολης γινεται με αντικαταβολη?

gRooV
18-12-03, 10:17
Απο το ιδιο site που εδωσα και πιο πανω. Εστειλα τα λεφτα με Western Union (+8Euro) και μου τα εστειλε μεσα σε 3-4 μερες.

Ξεχασα να πω οτι μου εστειλε και ενα πηνιο που εχει πανω. Δεν εψαξα αν υπαρχει εδω, αλλα μου το εστειλε δωρεαν!

[ 18. December 2003, 10:18: Message edited by: gRooV ]

electron
20-12-03, 08:33
τελικα βρηκα το pic εδω (ελλαδα) ευτυχως.το πηνιο που αναφερεις μηπως ειναι το L2 και αν ειναι αυτο τι το ιδιαιτερο εχει που να μην μπορει καποιος να το φτιαξει?

gRooV
20-12-03, 11:31
Δεν καταλαβες καλα...
το pic μπορεις να το βρεις στην Ελλαδα αλλα αυτο ειναι προγραμματιζομενο ολοκληρωμενο το οποιο στο στελνει με προγραμμα μεσα, δυστυχως κλειδωμενο. Οσο για το πηνιο δεν μπορει να φτιαχτει. Ριξε μια ματια στην 3η φωτογραφια πανω-αριστερα οπου ειναι το RDS. images/smiles/icon_smile.gif

electron
21-12-03, 06:59
το pic ξερω οτι θελει προγραμματισμο.απο το net βρηκα το software με το οποιο του ριχνεις το προγραμμα επισης βρηκα ενα πιο απλο programmer απ αυτον που δινεις στη παρουσιαση του κυκλωματος και ειναι αποκλειστικα για το 16f84.το software ειναι το ic prog με το οποιο ανοιγεις την λιστα εντολων που δινεις στο κυκλωμα του pll η οποια ειναι σε hex μορφη.οσο για το πηνιο το ειδα μα και παλι δε καταλαβαινω ποια ειναι η ιδιαιτεροτητα του,στο κυκλωμα αναφερεις οτι τα πηνια ολα εχουν διαμετρο 6mm.αυτο σε τι διαφερει;

charlos
25-01-04, 04:00
tha ithela na rotiso to arxeio se morfi hex ti programma prepei na exo gia na to anoikso;

gsmaster
25-01-04, 17:08
charlos το αρχείο αυτό είναι το πρόγραμμα που έχει μέσα ο μικροελεκτής. μπορείς να το ανοιξεις με το Notepad αλλα δεν θα καταλάβεις και πολλά.

electron
25-01-04, 19:46
Ολό αυτό το καιρό προσπαθώ να προγραμματίσω το pic αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει.Εφτιαξα τον jdm programmer και τον δοκίμασα με το ic prog.Πειραματίστηκα με όλες τισ ρυθμίσεις του προγράμματος συνεχώς όμως βγαίνει το ίδιο μύνημα.Verify error at adress 0000h.Δοκίμασα και άλλα softwares που κυκλοφορούν στο net όμως και πάλι δεν κατάφερα να προγραμματίσω το pic.Μήπως τελικά το πρόγραμμα έχει κάποιο είδος κλειδώματος ώστε να αναγκάζεται κανείς να αγοράσει έτοιμο το pic από το τσέχικο site;

gRooV
26-01-04, 10:31
Αυτο το μηνυμα μου το βγαζει και εμενα αλλα το pic προγραμματιζεται παντα κανονικα. Το pic για το RDS προπαθεις να προγραμματισεις? Τι προγραμμα του βαζεις? Αφου το προγραμμα δεν το δινει το site!! images/smiles/icon_sad.gif

electron
26-01-04, 11:32
Μιλαω για το pic του pll,του οποιου το προγραμμα το δινει ομως πιστευω οτι εσκεμενα ο κωδικας του εχει καποιο προβλημα.Δυστηχως groov το pic δεν προγραμματιζεται παρολο που μου βγαινει το σφαλμα που ανεφερα γιατι αν ηταν ετσι διαβαζοντας το μετα θα επρεπε να εβλεπα τη λιστα του προγραμματος,ομως προς απογοητευση μου βλεπω οτι το pic ειναι αδειο.Δε ξερω τι αλλο μπορει να φταιει,εχω αναφερει το προβλημα και στο forum του ic prog δοκιμασα καποιες ιδεες που μου προτειναν αλλα χωρις αποτελεσμα,οπωτε υπεθεσα μηπως ειχε προβλημα το ic prog ετσι δοκιμασα και αλλα προγραμματα χωρις να τα καταφερω παλι,αρα δε μπορει να εχουν προβλημα τα softwares κατι γινεται με τη λιστα εντολων του pll.

leosedf
27-01-04, 14:18
Xeromai pou kapoioi anazhtoun spania eksarthmata giati ki egw epsaxna kai den ebriska tipota. Ospou telika anoiksa to site mou gia na ta fernw ellada. Opoios psaxnei kati pou den mporei na to brei as kanei post h as steilei mhnyma 8a tou steilw akoma kai tzampa mou ftanei pou kapoios "psaxnetai". Oso gia ton PIC opoios 8elei exw PicStart an 8elete sas ta programmatizw tzampa enoeitai. Pantws 8a protimousa afou etsi ki alliws bazw pic na balw kai ena LCD kai plhktrologio h rotary encoder gia grhgoro elegxo ths katastashs images/smiles/icon_smile.gif
Thanks

leosedf
27-01-04, 14:30
Pantws exw kati sxedia mazi me HEX arxeio kai pcb gia opoion 8elei na kanei RDS. kai poly kalo malista. Xrhsimopoiei PIC 876

gRooV
27-01-04, 16:37
Καλησπερα leosedf, ωραια η σελιδα σου. Πως τα εισαγεις τα εξαρτηματα που ψαχνεις? Απο αλλο ξενο site μεσω net ή εχεις ακρες σε αλλες χωρες?

Τι ειναι το PicStart που αναφερεις?

Τελος τι σχεδιο RDS εχεις? Υποστηριζει Radiotext (πολλες φρασεις που να ρολλαρουν) ή χωραει μεχρι 8 σταθερα γραμματα? Αν εχεις το πρωτο στειλε σχεδια, hex και οτι αλλο χρειαζεται! Ελπιζω να μην ειναι τεραστιο κυκλωμα!! Thx!

leosedf
27-01-04, 18:14
Geiaaa images/smiles/icon_smile.gif h selida einai nea kai einai adeia akoma ekana blakeia kai paramelhsa ligo tous hlektronikous alla se ligo 8a balw diafora kaloudia gia mas ta opoia eprepe na ta agorasoume apo eksw. Syny8ws zhtaw eidikes times gia na mporesw na ta dwsw ki egw xamhla. Ta kinhta thlefwna einai apo ellada me eggyhsh kanonika.periergo den mporw na kanw attach !!??!! giati ??
PICStart einai o programmatisths ths microchip (official) o opoios ypostirizei para polla montela mikroelegktwn thn microchip (Development tool) aytos einai symbatos me to MP-LAB software pou diati8etai dwrean apo th microchip kai periexei kai eksomoiwsh tou programmatos pou exoume ftiaksei. Poly kalos programmatisths alla akribos (130 xiliarika otan hmastan me draxmes) bebea ton antegrapsa kai exw kai to kyklwma tou kai ena pcb me ta misa eksarthmata kollhmena aplws mou leipoun kapoia kai den to exw teleiwsei akoma. pws 8a fenotan arage an eixa mia antigrafh dwrean se olous kai an eixa kai sto site etoimh thn kataskeyh me mikro kostos???? (diplis opshs typwmeno me maska klp)
PicStart Plus (http://www.microchip.com/1010/pline/tools/picmicro/program/picstart/index.htm)


RDS kyklwmata exw brei tosa polla.... akoma kai apo proionta ta opoia kykloforoun sto emporio ws ka8ara epaggelmatika

leosedf
28-01-04, 13:17
o programmer eixe ena 16C77 ap oti 8ymamai kai to hex arxeio diati8etai dwrean.
Oi kainourgioi picstart plus exoun ena module pou mpainei ksexwrista (mporeis na ton baleis kai se ayton) gia na ginetai anaba8mish xwris na anoigeis to kouti (Flash epeksergasths)
aplws deite posa eksarthmata mporei na programmatisei.
an ta brw 8a einai to prwto pragma pou 8a kanw (milame gia peripou 700 cd me downloads gia hlektronika)

gsmaster
29-01-04, 00:34
O programmer έχει κανένα παράξενο ολοκληρωμένο ή κανένα προγραμματισμένο? Θα μπορέσουμε να τον αντιγράψουμε 100% ? Με ενδιαφέρει άμεσα! images/smiles/icon_smile.gif

Αν έχεις σχέδια ανέβασέ τα κάπου και κάνε ένα νέο τόπικ για να είναι όλα μαζί. images/smiles/converted/ok.gif

PiCBuRn3r
01-04-04, 07:45
del

leosedf
01-04-04, 08:56
Δέν υπάρχει pcb μόνο σχηματικό διάγραμμα. Όποιος είναι καλός σε διπλής όψεως SMD τυπωμένα χωρίς "λαθάκια" τότε είναι ευπρόσδεκτος.

electron
14-05-04, 22:45
Σχετικά με την κατασκευή των πηνίων του ταλαντωτή παρατήρησα κάποιες διαφορές στον αριθμό των σπειρών βλέποντας την φωτογραφία της πλακέτας που έχει το site του pira με αυτή που υπάρχει στο παρόν τοπικ.Φίλε groov μπορείς να μου εξηγίσεις γιατί;Είχες πρόβλημα συντονισμού μήπως;Τέλος σημαντική παρατυπία για την οποία φυσικά ευθύνεται το site pira είναι η αναφορά του για πηνία π.χ 3.5σπειρών κλπ.Τέτοια πηνία αέρος ΔΕΝ υπάρχουν και φυσικά δεν είναι δυνατόν να κατασκευαστούν.

electron
21-05-04, 07:37
Φίλτατε groov κάτι ρώτησα, μάλλον λόγο της ροής των τόπικ η ερώτηση μου ξεχάστηκε

gRooV
21-05-04, 18:39
Ελα φίλτατε electron και συγνώμη για την καθυστερηση images/smiles/icon_smile.gif . Δεν έχει τρομερή διαφορά με μισή σπείρα παραπάνω. Μπορείς να αλλάξεις την χωρητικότητα του πυκνωτή και να προσαρμόσεις κάθε βαθμίδα. Μπορείς επίσης να ανοίξεις ή να συμπιέσεις τις σπείρες ώστε να καταλάβεις αν χρειάζεται επιπλέον σπείρες. Δεν παίζει ρόλο τώρα μισή σπείρα!

electron
22-05-04, 00:16
Μάλιστα.Πάντως επιμένω και πάλι ότι η μισή σπείρα σε πηνία αέρος δεν είναι δυνατόν να υπάρξει,μόνο μια περισσότερη ή μια λιγότερη από αυτή που λέει το σχέδιο μπορείς να φτιάξεις

gsmaster
22-05-04, 16:24
Γιατί να μην υπάρχει??? Αν ξεκινήσεις το τύλιγμα από ένα Α σημείο του κύκλου που βλέπεις κοιτώντας το κάθετα στον άξονά του, και θέλουμε πχ 3,5 σπείρες κάνεις 3 σπείρες κανονικά και συνεχίζεις για μισή σπείρα μέχρι το σημείο απέναντι από το σημείο Α. images/smiles/icon_wink.gif

electron
23-05-04, 05:05
gsmaster δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες.Αν το Α σημείο είναι η αρχή τύλιξης της πρώτης σπείρας το οποίο βλέπει κάτω πρός την μεριά που θα κολληθεί στην πλακέτα,τότε η τελευταία μισή σπείρα θα κοιτάει αντίθετα με κατεύθυνση πάνω images/smiles/icon_confused.gif

[ 23. Μαίου 2004, 05:13: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

gsmaster
23-05-04, 07:42
Το φαντάστικα ότι θα το πείς αυτό. Μπορείς τα ποδαράκια να τα βγάλεις οριζόντια και να γίνει το τελικό εξάρτημα axial σαν αντίσταση images/smiles/icon_smile.gif

electron
24-05-04, 00:22
Αυτό που περιγράφεις το έχεις δοκιμάσει στην πράξη;Προσωπικά είναι πρώτη φορά που συναντώ rf κύκλωμα με τέτοια πηνία δεν το έχω δεί ξανά σε άλλα κυκλώματα και επιπλέον αν προσέξεις την φωτο που έχει το pira όπως και ο φίλος groov δεν έχουν κανει κάτι τέτοιο απλώς χρησιμοποιούν μια σπείρα λιγότερη ή περισσότερη

electron
25-05-04, 00:19
Δεν αγχώνομαι απλά πρίν κάνω κάτι θέλω να ξεκαθαρίζω τις όποιες απορίες ή ασάφειες

gsmaster
25-05-04, 00:28
Ε τότε γιατί αγχώνεσαι? κάντο μια σπείρα περισσότερη-λιγότερη. Πειραματίσου. images/smiles/icon_wink.gif
Όχι δεν μου έχει ξανατύχει πηνίο με μισή σπείρα σε κατασκευή...

electron
23-07-04, 04:50
Έχει κάποιος από τους φίλους που έχουν φτιάξει το κύκλωμα τα datasheets του BFR 96;Βασικά θέλω να ξέρω ποιό ποδαράκι αντιστοιχεί για βάση-εκπομπό-συλλέκτη.

moutoulos
23-07-04, 08:24
Εδω..... http://www.datasheetarchive.com/cgi-bin/q.php?pi=84975 και download!!!!! :ok:

electron
23-07-04, 17:11
Εδω..... http://www.datasheetarchive.com/cgi-bin/q.php?pi=84975 και download!!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ καλό το συγκεκριμένο site

electron
28-07-04, 04:50
Γράφω και πάλι σ'αυτό το θέμα για να σας πώ ότι μόλις χτές έφτιαξα και δοκίμασα με επιτυχία το pll που υπάρχει στο site.Αυτό που με παίδεψε ήταν το πηνίο της ταλάντωσης το οποίο αρχικά είχα κάνει με 4 σπείρες,με συνέπεια να μην έχω την απαιτούμενη τάση στα άκρα του c4,στον πομπό,και έτσι έβγαινε σε άσχετη συχνότητα μην μπορώντας το pll να κάνει έλεγχο.Έτσι λοιπόν μετά από δοκιμές το κύκλωμα δούλεψε τέλεια και σταθερότατα με 5 σπείρες στο πηνίο της ταλάντωσης.Όσον αφορά την ισχύς του πομπού αυτή έφτασε στα 7 βατ! με την χρήση τεχνιτού φορτίου στην έξοδό του. Να πώ εδώ ότι όλα τα υπόλοιπα πηνία τα έφτιαξα σύμφωνα με την φωτογραφία που έχει το site του pira.cz.Το μόνο που απομένει τώρα είναι να βάλω τις πλακέτες στο κουτί.Τις πλακέτες τις έφτιαξα με την βοήθεια των διαφανειών press n peel και γενικά η χρήση τους με ικανοποίησε αρκετά,αν εξαιρέσω μόνο ότι μετά την αποτύπωση του τυπωμένου κάποια μικρά σημεία δεν βγήκαν πάνω στο χαλκό και τα πέρασα με μαρκαδόρο.Πάντως σε γλυτώνουν από πολύ κόπο και χρόνο και μπράβο στον φίλο μας τον leosedf που μας τα έφερε από έξω σε κόστος πολύ λογικό.

socrates
16-08-04, 05:49
Geia sas,paidia.katarxhn na sas sygxarw gia to site sas,to opoio einai mia kainotomia gia thn ellada!!!8a h8ela na rwthsw to filo leosedf gia ta oloklhrwmena tou pll an mporei na mou ta programmatisei se periptwsh pou den ta kataferw monos mou. einai h 1h fora pou ftiaxnw typwmeno kyklwma kai mou fainetai bouno!!! images/smiles/icon_confused.gif images/smiles/converted/seeyeah.gif
Epishs an 3erei kapoios apo edw pws mporoume na baloume lcd panw sto pll kai plhktrologio gia na ry8mizoume eukola th syxnothta (elpizw na to lew swsta)

Sas euxaristw poly kai kalws sas brhka!

electron
16-08-04, 10:41
Socrates αν τελικά αποφασίσεις να προγραμματίσεις εσύ το pic δεν θα σε συμβούλευα να φτιάξεις τον jdm προγραμματιστή.Τα υπόλοιπα παιδιά του forum ξέρουν τι τράβηξα μέχρι να καταφέρω να προγραμματίσω το pic.Για να μην μακρηγορώ δες αυτό http://www.hlektronika.gr/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=6;t=000009;p=2 και πράξε όπως εγώ.Όσον αφορά την κατασκευή των πλακετών θα σου πρότεινα την χρήση των press n peel, με τις οποίες δεν θα κάνεις κάποιο λάθος το οποίο ειδικά για κατασκευές rf μπορεί να αποβεί τραγικό.

leosedf
16-08-04, 11:22
αχαχχααχα
α ρε βασανισμένε electron τι τραβηξες....
εχει δίκιο.
αν χρειάζεστε τη βοήθεια μου ευχαρίστως να βοηθήσω

socrates
17-08-04, 04:45
Sas eyxaristw electron kai leosedf gia thn amesh apanthsh kai tis symboules sas. Leosedf perimenw nea sou!

socrates
18-08-04, 08:31
LEOSEDF βρήκες τίποτα από τα ολοκληρωμένα που σου ζήτησα?
Groov πολύ καλή η κατασκευή σου για τον πομπό!!Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι σοβαρά με ηλεκτρονικά ήθελα να σε ρωτήσω αν θα ήταν καλό τα dip switches να τα βάλω στην πρόσοψη και αν ναι το τυπωμένο θα χρειαστεί αλλαγές??Ο διακόπτης με τον push on πρέπει να είναι σε τυπωμένο ξεχωριστά??Επίσης για την τροφοδοσία του πομπού και του pll απαιτείται τροφοδοτικό μεγάλο ή και με ένα απλό όπως αυτό που χρησιμοποιούμε στα φορήτα cd κάνουμε τη δουλειά μας?Το λέω γιατί κάποτε που έφτιαξα ένα smartkit 4W μου βγαζε θόρυβο!Αν έβαζα αντί για dip, lcd me πληκτρολόγιο τι αλλαγές θα χρειαστούν!Sorry που σας κούρασα, όποιος μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει!Thx!

electron
18-08-04, 10:19
Socrates δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια αλλαγή στο τυπωμένο απλά θα κάνεις χρήση καλωδιοταινίας ή κοινά ψιλά καλωδιάκια ως προέκταση για να φτάνουν μέχρι τα dip switches.Το μπουτόν θα είναι και αυτό τοποθετημένο στην πρόσοψη και θα το συνδέσεις με τον ίδιο τρόπο στο τυπωμένο.Όσο για το κύκλωμα του τροφοδοτικού χρησιμοποίησε ΑΥΤΟ (http://www.pira.cz/enzdroj.htm) το οποιό έχει την δυνατότητα να τροφοδοτεί και τα 2 κυκλώματα (pll και πομπό)

socrates
18-08-04, 17:09
Ok electron 8a kanw oti mou eipes!

leosedf
18-08-04, 18:30
Βασικά εγώ λέω να σου στείλω ενα πικ χωρίς λειτουργία LCD γιατί δεν έχεις και το κατάλληλο hardware. Κάνε αυτο να λειτουργήσει και μετά πας παραπάνω

socrates
19-08-04, 03:53
Ok leosedf 8a sou steilw mail gia tis leptomereies!

tzitzikas
05-11-04, 19:51
θελω να ρωτησω το εξης:
για τον προγραμματιστη του pic λεει οτι η VR1 (τριμερ) ειναι 2k4. νομιζω τετοιο τριμερ δεν υπαρχει αλλα υπαρχει 2,2 κΩ. εσεις τι χρησιμοποιησατε?
επισης πιο προγραμμα προγραματισμου του pic σας λειτουργησε αψογα?

επισης:. στο τυπομενο η θεση που θα μπει η βαση για να τοποθετω το pic (παντα μιλαω για τον προγραμματιστη), γιατι ειναι διπλη? θα παρω βαση για την εσωτερικη (μικρη) θεση η για την εξωτερικη? μηπως υπαρχει και διπλη που κανει και τις 2 δουλειες? ας με διαφωτισει καποιος.

τελος για την διαφανεια εκτυπωνετε απευθειας απο το pdf αρχειο το τυπωμενο? μηπως ΄θελει resize η οπως το ανοιγετε ειναι στο 100%?

tzitzikas
10-11-04, 12:28
κατασκευασα με επιτυχια τον προγραμματιστη p16pro και θα φτιαξω το λινεαρ του σαιτ.3 ερωτησεις για το λινεαρ του pll:
1) εκει που λεει για τις χανδρες φερριτη πρεπει να βαλω απο 2 σε καθε αντισταση (δηλαδη συνολο 4) η απο 1 σε καθε αντισταση?
2) Η R9 που ειναι μεσα απο το L1: δηλαδ απλα η αντισταση περναει μεσα απο το πηνιο (δηλαδη ειναι στο ομοαξονικα και η αντισταση ειναι στο κεντρο) η να χρησιμοποιησω βαττικη αντισταση π.χ 2 βατ που εχει τετοια διαμετρο περιπου ισι με του πηνιου και να τυλιξω πανω της το πηνιο.
3) γενικα καποιος που το κατασκευασε με επιτυχια τι σπειρες πηνιο ταλαντωσης εβαλε για να του βγαινει σε ολη την μπαντα.??

electron
10-11-04, 12:38
Στα πρώτα 2 ερωτήματα σου μπορώ να σου απαντήσω για το τρίτο ισχύει ότι σου είπα στο pm.
1) Θα χρειαστείς 1 χάντρα για κάθε αντίσταση
2) Η αντίσταση δεν περνάει ανάμεσα από το πηνίο αλλά από κάτω όπως το είδα τουλάχιστον στη φωτο από το site του pira.cz και έτσι το έκανα κι γω

tzitzikas
11-11-04, 17:02
στη θεση του 2SC1971 παιζει να βαλω κανα 2Νχχχχ για πιο φθηνα?

jimk
11-11-04, 23:12
βαλε καλιτερα αυτο που λεει..

kostas30
12-11-04, 10:54
δεν εινα ακριβο 5-6 ευρο κανει

tzitzikas
18-11-04, 15:22
δε βρηκα τις BB109G ή BB409 ή ΒΒ809 και μου προτεινε αυτος τις ΒΒ119 για ταλαντωση.λεει
ταιριάζουν.καποιος απο σας μηπως εχει χρησιμοποιησει καποιες βαρικαπ εκτος απο αυτες
που λεει το σχεδιο με επιτυχια? αν ναι ποιες???

tzitzikas
22-11-04, 16:23
????????κανεις?

gRooV
22-11-04, 17:57
H BB119 είναι 10V σε αντίθεση με όλες τις άλλες που είναι 30V. Εσύ που είσαι Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να βρεις την ΒΒ809 από τον Radio741?

tzitzikas
22-11-04, 23:20
741 δεν εψαξα.
Ερωτηση σημαντικη.Εφτιαξα το pll-linear και στα ακρα του πυκνωτη C4 που λεει το κειμενο οτι η ταση πρεπει να ειναι 4-9 volt εγω εχω 11,6 volt (η οποια και παραμενει σταθερη παρολο που πειραζω τους διακοπτες), και φυσικα δεν lockarei τι λετε να φταιει??? για διοδους εχω τις BB119, πηνιο ταλαντωσης 4 σπειρες σε διαμετρο 6 mm και συρμα 1mm.ακουω ιδεες.φερριτες δεν εβαλα ακομα.δε νομιζω να εχει καμια σχεση αυτο.(σημειωση το κυκλωμα δουλευει μεχρι και το T2 γιατι εκαψα το Τ3).παντως ο ταλαντωτης δουλευει γιατι μολις πλησιαζω την κεραια του ραδιοφωνου κοντα στον πυκνωτη εξοδου του Τ2 μπουκωνει η μπαντα και μεταφερει σταθμους πανω σε αλλους.

παιζει καμια φαση να μην εχει προγραμματιστει το pic??οταν το εκανα μου εγραψε devise was succesfully.programmed in 7 sec.

kostas30
22-11-04, 23:43
τα ιδια εκανε και σε μενα και το παρατησα

electron
23-11-04, 09:15
741 δεν εψαξα.
Ερωτηση σημαντικη.Εφτιαξα το pll-linear και στα ακρα του πυκνωτη C4 που λεει το κειμενο οτι η ταση πρεπει να ειναι 4-9 volt εγω εχω 11,6 volt (η οποια και παραμενει σταθερη παρολο που πειραζω τους διακοπτες), και φυσικα δεν lockarei τι λετε να φταιει???
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι γω αρχικά, αλλά η αιτία του πιστεύω ότι οφείλεται στο πηνίο της ταλάντωσης. Όταν ξεκίνησα να πυκνώνω ή να αραιώνω τις σπείρες του πηνίου είδα ότι το pll άρχιζε να συντονίζει,όσπου μετά από δοκιμές διάφορών πηνίων κατάφερα και το έκανα να δουλέψει από τους 95 ως τους 108mhz.

tzitzikas
23-11-04, 14:35
βασικα με 4 σπειρες ειται συμπιεζω τις σπειρες ειται τς αραιωνω δε γινεται τιποτα.η ταση παραμενει 11.6 βολτ.θα δοκιμασω μεγαλυτερο πηνιο και τις ΒΒ809 αν βρω και θα δουμε.επισης νομιζω θα κανει και η διπλη Βαρικαπ ΒΒ204. τι λετε?
BB204B; BB204G
VHF variable capacitance double
diodes
FEATURES
· Selected capacitance ranges
· Leaded plastic package
· C30: 14 pF; ratio: 2.6.
APPLICATIONS
· Electronic tuning in FM radio
applications
· VCO.

και με 5 σπειρες που δοκιμασα την ιδια ταση βγαζει. Καμια ιδεα???????????????

και κατι τελευταιο αν δεν μου δουλεψει με το pll για να μην παει χαμενο το VCO τι κυκλωμα να προσθεσω για ρυθμιση συχνοτητας? ποντεσιομετρο και μια ταση ε?το ποντεσιομετρο ποσα ΚΩ να ειναι? Η ταση ποσο? οι ΒΒ809 λενε 30 βολτ.δεν εχω τοσα αρα να βαλω αλλες βαρικαπ ε??

jimk
23-11-04, 21:50
παιδες αυτο το pll to δουλευω εδω και δυο χρονια 24ωρες περναω αναμεταδοση απο το δορυφορικο ενα σταθμο ειναι αστερι δεν εχει φυγει καθολου απο τι συχνοτητα το μονο που ηθελε να το συντονισο ηταν να ανοιγω κλεισω το πυνιο.αλα το led του lock δεν πρεπει να δουλευει καλα
το ειχα βγαλει απο το vco και παλι αναμενο ηταν.αυτο ειναι μηχανημα παντα ειναι locked lol

234
24-11-04, 07:52
Φίλε tzitzika κοίταξε εδώ http://www.pira.cz/entx1.htm

electron
24-11-04, 09:33
παιδες αυτο το pll to δουλευω εδω και δυο χρονια 24ωρες περναω αναμεταδοση απο το δορυφορικο ενα σταθμο ειναι αστερι δεν εχει φυγει καθολου απο τι συχνοτητα το μονο που ηθελε να το συντονισο ηταν να ανοιγω κλεισω το πυνιο.αλα το led του lock δεν πρεπει να δουλευει καλα
το ειχα βγαλει απο το vco και παλι αναμενο ηταν.αυτο ειναι μηχανημα παντα ειναι locked lol Το ερώτημα είναι αν σου δουλεύει σε όλη την μπάντα και αν ναι με τι πηνίο το κατάφερες αυτό.Αριθμό σπειρών, πάχος σύρματος και διάμετρο πηνίου.

tzitzikas
24-11-04, 10:41
thanks 234. το led οτι και να κανεις αναμενο ειναι.Γι αυτο το προβλημα που εχω καμια ιδεα?αλλαξα απο 4 σε 5 σπειρες και δεν η ταση στα ακαρα του C4 παραμενει 11.6 volt.οι διοδοι που εχω ειναι οι ΒΒ119.ιδεες??????

jimk
24-11-04, 23:59
εχω αλο vco δεν εχω αυτο που εχει στην σελιδα οσο για τις σπειρες τις ανοιγοκλεινο και ειναι οκ δεν θυμαμαι ποσες ειναι γιατι εχω καιρο να ασχοληθω...πρεπει να το δω το εχω σε κουτι και ειναι σε θωρακιση μεσα

tzitzikas
16-12-04, 17:52
θα ηθελα να μου απαντησει καποιος που μπορω να βρω Αθηνα τα SAA1057 για το PLL. Θεσσαλονικη ειχα βρει 2 τελευταια κομματια και τα πηρα (στον Γεωργιαδη).Μουτσιουλης τιποτα.Αν ξερει καποιος κανενα καταστημα Θεσσαλονικη που να τα εχει ας πει. Επισης Αθηνα ποσο τα πηρατε? Εδω ειχαν κανα 5 ευρω ακριβα....

gRooV
16-12-04, 23:45
Σάββας Σιδέρης
Αγ.Κωνσταντίνου 51 Αθήνα
2105247612

Εκεί τα είχα βρει τα δικά μου. Αν θυμάμαι καλά 5-6 ευρώ είχαν.

tzitzikas
17-12-04, 12:16
Αγιου Κωνσταντινου αν δεν κανω λαθος ειναι Ομονοια ε? Εκει κοντα που φευγει το αστικο 051 για Κτελ Κιφησου?

234
28-12-04, 14:35
Χρόνια πολλά και καλά σε όλους τους φίλους του site .
Θέλω να κατασκευάσω το pll του site και πρέπει να προγραμματίσω το PIC16F84 , θα ήθελα να ρωτήσω με ποιόν programmers θα το κάνω .

gsmaster
28-12-04, 15:53
234, ρίξε μια ματιά στα κυκλώματα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=23) και στο φόρουμ υπάρχουν πολλά θέματα...

gRooV
28-12-04, 16:10
Αγιου Κωνσταντινου αν δεν κανω λαθος ειναι Ομονοια ε? Εκει κοντα που φευγει το αστικο 051 για Κτελ Κιφησου?

Συγνώμη για την καθυστέρηση, ναι εκεί είναι. Βασικά είναι πιο κοντά στην πλατεία Καραϊσκάκη.

fireball
17-04-05, 20:27
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον tzitzikas, 11,3volt τάση. Έχω τις BB119 και εγώ. Θα πάω να πάρω αύριο μια απο αυτές που προτείνει και βλέπουμε.

fireball
18-04-05, 19:26
Τελικά άλλαξα και τις βαρικαπ και συνεχίζει τα ίδια. Πολύ περίεργο πάντως. Μάλλον θα φτιάξω το vco.... Tzitzikas μήπως έχεις βρεί λύση για αυτό το πρόβλημα;

gRooV
19-04-05, 00:35
Ηλία, ο tzitzikas απ'ότι θυμάμαι είναι στρατό. Παίδεψε πάντως το pll, αξίζει!

electron
19-04-05, 10:54
Για το pll προσωπικά δεν έχω παράπονο,το vco όμως παρόλες τις δοκιμές δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σε όλη τη μπάντα,κάποια στιγμή σκοπέυω να φτιάξω το vco του tzitzikas.Ελπίζω αυτό να δουλέψει σε όλη τη μπάντα.

fireball
21-04-05, 23:26
Τα έβαλα όλα όπως τα ζητάει. Δοκίμασα και να αλλάξω το πηνίο αλλά τίποτα. Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι να δοκιμάζαμε μαζί το pll σου στον πομπό μου να δούμε τελικά τι φταίει απο τα δυο αν και μάλλον ο πομπός μας κάνει την ζημιά. Ξέχασα να πώ πως στους 108 βγάζει 11,3volt και όταν το βάλω στους 90 περίπου βγάζει 0,3-0,4 volt...... :-(

electron
22-04-05, 04:27
Aν δοκιμάσεις να παίξεις με την διατομή και τις σπείρες του πηνίου θα καταφέρεις μόνο να πας το μηχάνημα είτε από 88 μέχρι 95 είτε από 95 μέχρι 108.Τελικά πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να διορθωθεί.Ενα ακόμη μειονέκτημα που παρατήρησα είναι ότι κατα την εφαρμογή διαμόρφωσης σε στάθμη τέτοια που να είναι υψηλή χωρίς όμως να παραμορφώνει,τότε ο ψηφιακός δέκτης που έκανα ακρόαση αδυνατουσε να λοκάρει την συχνότητα του pll.

electron
23-04-05, 03:57
Το Q όμως δεν θα έπρεπε να αλλάζει με την μεταβολή των σπειρών ή της διατομής του πηνίου;

electron
23-04-05, 20:34
Αυτό είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει,δηλαδή να χρησιμοποιήσω διαφορετικής διατομής πηνιόσυρμα,κάποια στιγμή ίσως ασχοληθώ και πάλι αν και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι το προβλημα οφείλεται στην συνολική σχεδίαση του κυκλώματος.

gRooV
04-05-05, 19:04
Σήμερα έφτιαξα το 3ο pll μαζί με τις δύο πρώτες βαθμίδες του ταλαντωτή σε ένα κυριολεκτικά αισχρό pcb :? και μου δούλεψε χωρίς πρόβλημα. Βέβαια δεν μου συντόνισε σε ολόκληρη την μπάντα μιας και δεν το θέλω γιατί είναι άσκοπο εδώ στην Αθήνα. Το ρύθμισα από 92~108 περίπου με τάση στον C4 4-9V σε όλο το παραπάνω εύρος. Το προορίζω για ασύρματα ακουστικά μέσα στο σπίτι. :wink:
Οπότε fireball μπορούμε να δοκιμάσουμε την κάθε βαθμίδα στο δικό σου κύκλωμα για να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει.

panos_panopoulos
23-03-06, 11:30
Παρακατω ειναι η παρουσιαση ενος πομπου στα FM σε συδιασμο με PLL και RDS. Ολα τα κομματια της κατασκευης περιεχονται στο site εκτος απο το RDS του οποιου το ολοκληρωμενο και το πηνιο τα παρηγγειλα απο το εξωτερικο.

Κατι περισσοτερο δεν εχω να γραψω. Φυσικα μπορειτε να πειτε τα χειροτερα για την κατασκευη!! images/smiles/converted/cussing.gif images/smiles/converted/hihi.gif
Καλη επιτυχια σε ολους!!!


Ηθελα να ρωτήσω κάτι για τον πομπό, επειδή έχω αρχίσει να τον κατασκευάζω. Η γνωστή ερώτηση. Απο αρμονικές τι λέει; μπορεί θεωρητικά πάντα να δουλέψει η κεραία εκπομπής κοντά στην δική σου επιγεια κεραία τηλεόρασης, θα την εμπιστευόσουν;
Μια ιδέα ακόμη. Το pll μπορεί να μπεί σε δικό του αυτόνομο μεταλλικό κουτί όπως εκείνο των tuner των τηλεοράσεων για να αποφύγουμε την αυτοταλάντωση και το ενδεχόμενο ένας τοπικός ισχυρός σταθμός να μπεί στο σήμα μας;

electron
23-03-06, 19:49
Θεωρητικά μπορει να δουλέψει όμως αυτό εξαρτάται και από την συχνότητα που θα συντονίσεις το μηχάνημα,ας πουμε αν βγεις στους 96 θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με το κανάλι 7 των vhf,αν πάλι βγεις στους 106 ίσως έχεις πρόβλημα με το καναλι 8.Τα παραπάνω ειναι πρακτικά διαπιστωμένα,ακόμα κι αν η κεραία εκπομπής απέχει κάποια μέτρα από την κεραία της τηλεόρασης,πόσο μάλλον αν υποθέσουμε ότι και οι 2 κεραιες βρίσκονται στον ίδιο ιστό.

panos_panopoulos
23-03-06, 23:16
Θεωρητικά μπορει να δουλέψει όμως αυτό εξαρτάται και από την συχνότητα που θα συντονίσεις το μηχάνημα,ας πουμε αν βγεις στους 96 θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με το κανάλι 7 των vhf,αν πάλι βγεις στους 106 ίσως έχεις πρόβλημα με το καναλι 8.Τα παραπάνω ειναι πρακτικά διαπιστωμένα,ακόμα κι αν η κεραία εκπομπής απέχει κάποια μέτρα από την κεραία της τηλεόρασης,πόσο μάλλον αν υποθέσουμε ότι και οι 2 κεραιες βρίσκονται στον ίδιο ιστό.

Σίγουρα τα VHF είναι ευαίσθητη μπάντα αφού ειναι κοντά στα Fm. Τι γίνεται όμως με τα UHF που χρησιμοποιούνται περισσότερο;
Καμιά ιδέα για να πάρω το ολοκληρωμένο της Microchip εδώ. Το κατάστημα μου είπε να το παραγγείλουμε απο Αθήνα με 11 Ευρώ και ''το πολύ'' να έρθει σε 15 μέρες, (δηλαδή όποτε παραγγείλουνε πολλά πράγματα μαζί). :(

gsmaster
23-03-06, 23:33
1ον το παραγγέλνεις μόνος σου απο κάποιο μαγαζί Αθήνας-Θεσσαλονίκης, και σου 'ρχεται σε λίγες μέρες
2ον το παίρνεις σαν δείγμα δωρεάν (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=135) κατευθείαν απο την microchip.

panos_panopoulos
23-03-06, 23:58
1ον το παραγγέλνεις μόνος σου απο κάποιο μαγαζί Αθήνας-Θεσσαλονίκης, και σου 'ρχεται σε λίγες μέρες
2ον το παίρνεις σαν δείγμα δωρεάν (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=135) κατευθείαν απο την microchip.

Μολίς διάλεξα τον δεύτερο τρόπο :wink: βρήκα το email κάποιου φίλου μου με επέκταση πανεπιστημίου. πόσταρα στην Microchip αλλαγή εμαιλ για να διαγράψω αυτο που πρωτοέδωσα στο yahoo. Ανεκτίμητη η βοήθεια των παιδίων που πήραν δείγμα και πόσταραν τον τρόπο στο φόρουμ! βέβαια απο δείγματα τώρα είχε μόνο αυτό: PIC16LF84A νομίζω οτι ειναι ΟΚ αντί αυτού που είναι στο σχέδιο PIC16F84. δεν πειράζει τσάμπα είναι!

1 2 3
Your order has been placed

Thank you for ordering samples from Microchip. Your order was successfully placed on 3/23/2006 at 2:36 PM United States Arizona Time or 3/23/2006 at 9:36 PM Greenwich Mean Time.

electron
24-03-06, 19:46
Mε το pic 16f84a το έφτιαξα και γω και δεν ειχα απολυτως κανένα πρόβλημα,το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις ειναι τον προγραμματισμό του και εννοώ με ποιον programer και ποιό software.Δοκιμασμένο 100% ειναι ο p16pro με το sotware του picalw,μακριά από τους jdm αν δεν θες τα νευρα σου να γινουν κρόσια όπως ειχαν γίνει τα δικά μου :wink:

panos_panopoulos
24-03-06, 22:39
Mε το pic 16f84a το έφτιαξα και γω και δεν ειχα απολυτως κανένα πρόβλημα,το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις ειναι τον προγραμματισμό του και εννοώ με ποιον programer και ποιό software.Δοκιμασμένο 100% ειναι ο p16pro με το sotware του picalw,μακριά από τους jdm αν δεν θες τα νευρα σου να γινουν κρόσια όπως ειχαν γίνει τα δικά μου :wink:

Τελικά πρέπει να είμαι γκαντέμης μόλις τον έφτιαξα! τον jdm του σάιτ.
Λοιπόν 10 χρόνια έχω να ασχοληθώ με ηλεκτρονικά, δέν ξεχνιούνται με τίποτα. είναι η πρώτη μου κατασκευή.


για να αστειευτούμε και λίγο να πώ τώρα τι μας έλεγε ο καθηγητής ηλεκτρονικών στο λύκειο. Του λέω κατάφερα να εκπέμψω fm stereo. μου έλεγε πώς; με ένα σήμα πιλότο στα 19khz του απαντώ άναβε το λαμπάκι. Μου απαντάει να κάνω τό άλλο! :idea: ποιο? ρωτάω . αμα θέλεις να ανάψει το λαμπάκι άνοιξε το ράδιο σου και βάλε μια μπαταρία στο ledaki. :lol: άλλο το ποιοτικό στέρεο και άλλο να ανάβει το λαμπάκι. σωστός.