PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ FM



AKIS
20-08-04, 01:27
θελω να μου στειλει καποιος ενα σχεδιο πομπου fm με λυχνια περιπου στα 20 WATT AKISMU@YAHOO.GR

Antonisjr
27-09-04, 16:30
Φίλε εδώ θα βρείς αυτό που ζητάς: http://membres.lycos.fr/neazoi/

radioamateur
27-09-04, 18:51
Η γνωμη μου φιλε είναι να βασιστείς στα σχέδια του δικτυακου τόπου που αναφερθηκε.Όμως ψάξε να βρεις κανένα σχέδιο της πλέον δοκιμασμενης λυχνίας EL504 που ίσως σου στοιχίσει και φθηνότερα.Σχέδιο για αυτοταλάντωτο έχει δημοσιευθεί στο περιοδικό Τεχνική Εκλογή στο παρελθον με φωτογραφίες κτλ.Δεν γνωρίζω όμως το τεύχος.
:lol: Καλές κατασκευές εκπομπες :lol: !!!!!!

GiannisParth
03-10-04, 22:08
Ψάχνω για ένα πομπό απο 7-10 βατ για ερασιτεχνικές περιστασιακές εκπομπούλες και μια κεραία με μικρή χασούρα.Αν κάποιος έχει κανενα απλό σχέδιο γιατί είμαι καινούριος,ας μου το στείλει dimhunt@yahoo.com.Eυχαριστώ πολύ!!!!!!!!!

radioamateur
03-10-04, 22:30
Θα προτιμούσα να μας δώσεις μια ιδέα της τοποθεσίας που θα γίνει η εγκατασταση του όλου κεραιοσυστήματος εαν υπαρχει οπτικό πεδίο, ύψος, κτιρια κοντά κτλ.Ο λόγος είναι ότι η ισχύ που ζητάς ειναι υπερβολικά μικρη και πιθανόν να μην μπορεσεις να καλυψεις τις αποστασεις που θα ήθελες.

GiannisParth
04-10-04, 22:35
Την εκπομπή θα την ξεκινήσω το καλοκαίρι σε Κάμπινγκ στο Γύθειο δίπλα στη θάλασσα πεδινή περιοχή,έτσι για το χαβαλέ αλλα το μονο που με νοιάζει είναι οι αρμονικές γιατι περνάει καράβι απο μπροστά και φοβάμαι με το VHF του.

radioamateur
04-10-04, 23:09
Προσωπικα δεν βλεπω το λόγο να χρησιμοποιησεις ένα :twisted: "παιδικό" :twisted: μηχάνημα.Θα σου προτεινα κάποιο από τα μηχάνηματα του Δεληγιαννη διότι έχει φίλτρα και είναι ηλεγμενο.
Διαφορετικά προσανατολίζεσαι σε μηχανημα επαγγελματικό με όλες τις προδιαγραφές για έκδοση αδείας και βεβαια τα το αγορασεις απο Ιταλια απευθείας απο επωνυμους κατασκευαστες για λόγους ασφαλείας.

electron
05-10-04, 00:09
Θα σου προτεινα κάποιο από τα μηχάνηματα του Δεληγιαννη διότι έχει φίλτρα και είναι ηλεγμενο.

Φίλε radioamateur μην είσαι και τόσο απόλυτος με όλα τα μηχανήματα του Δεληγιάννη,έχω δει μερικά να κάνουν μεγάλη <ζημιά>.

radioamateur
06-10-04, 22:25
Απόλυτος φιλε μου δεν ειμαι αλλα για τα ελληνικα δεδομενα απο το "τίποτα" κάτι είναι και αυτο.Ποιος αληθεια σου εγγυαται ότι η κατασκευή εστω και σε κιτ που θα κανει κάποιος θα δουλεύει σωστα;Αν έχεις ασχοληθει με rf γνωρίζεις ότι για να "στρώσεις" καποιο μηχανημα χρειάζεται χρόνος, χρημα και προπαντός γνωση αν βέβαια έχεις όρεξη να ασχοληθεις.
Αν προσεξες παραπεμπω για σιγουρα αποτελεσματα να αγορασεις καποιος τα μηχανηματα εκπομπής του απο Ιταλια δεδομένης της γεωγραφικής αποστασης απευθείας από τους επωνυμους κατασκευαστες.Διαβασε λοιπον ΟΛΟ το μυνημα και μετα κρινε!Δεν μιλας με κανενα άσχετο ουτε με κανένα παιδάκι που δεν έχει βγει και "ζήσει" και επαναλαμβάνω "ζησει" εξω απο την Ελλαδα.Γνωρίζω την Ελληνική και τη Διεθνή αγορά πολυ καλά και θεωρώ ότι εδω μόνο αντιγραφουμε.Σου λεει κάτι αυτο;

jimk
07-10-04, 00:34
tou deligiani to mhxanima den exei filtro ala gia erasitexniki xrisi eine mia xara kai den ginete na exei filtro gia ton alpoustato logo den eiparxei filtro pou na eine broandband se kathe sixnotita thelei kai sintonismo gia na doulepsei to filtro.yparxoun elinikes eteries pou exoun dika tous mhxanimata kai oxi antigrafes.ala kai ektos apo ayta olo basizontai stin idia theoria opote pithanotata na exoun poles omoitites.

electron
07-10-04, 16:09
Απόλυτος φιλε μου δεν ειμαι αλλα για τα ελληνικα δεδομενα απο το "τίποτα" κάτι είναι και αυτο.Ποιος αληθεια σου εγγυαται ότι η κατασκευή εστω και σε κιτ που θα κανει κάποιος θα δουλεύει σωστα;Αν έχεις ασχοληθει με rf γνωρίζεις ότι για να "στρώσεις" καποιο μηχανημα χρειάζεται χρόνος, χρημα και προπαντός γνωση αν βέβαια έχεις όρεξη να ασχοληθεις.
Αν προσεξες παραπεμπω για σιγουρα αποτελεσματα να αγορασεις καποιος τα μηχανηματα εκπομπής του απο Ιταλια δεδομένης της γεωγραφικής αποστασης απευθείας από τους επωνυμους κατασκευαστες.Διαβασε λοιπον ΟΛΟ το μυνημα και μετα κρινε!Δεν μιλας με κανενα άσχετο ουτε με κανένα παιδάκι που δεν έχει βγει και "ζήσει" και επαναλαμβάνω "ζησει" εξω απο την Ελλαδα.Γνωρίζω την Ελληνική και τη Διεθνή αγορά πολυ καλά και θεωρώ ότι εδω μόνο αντιγραφουμε.Σου λεει κάτι αυτο;
Καταρχάς δεν καταλαβαίνω γιατί θίχτηκες,ότι είπα το είπα καλοπροαίρετα και έχοντας σαν σκοπό να παραθέσω την δικιά μου εμπειρία όσον αφορά τα συγκεκριμένα μηχανήματα.Σίγουρα απ'το τίποτα όπως λες και συ το μηχάνημα του Δεληγιάννη,είναι καλό τουλάχιστον για ερασιτεχνική χρήση,κατι το οποίο έχω γράψει και υποστηρίξει κι γω σε ανάλογο θέμα.Δεν είχα σκοπό όπως αναφέρεις να σε κρίνω και φυσικά πάντα διαβάζω τα μηνύματα όλων των φίλων του forum και από αυτά καταλαβαίνω ότι έχεις ασχοληθεί εκτενώς με το αντικείμενο.Θα πρέπει όμως να γνωρίζεις και εσύ με την σειρά σου ότι ούτε κι γω δεν είμαι <χθεσινός> σε ένα τομέα όπου μου έδωσε το κίνητρο να σπουδάσω και να ασχοληθώ τελικώς με τα ηλεκτρονικά. Στο forum είμαστε για να βοηθάμε και να μας βοηθούν,κανένας μας δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι γνωρίζει τα πάντα και αν πιστεύεις ότι ήθελα με κάποιο τρόπο να σε μειώσω με συγχωρείς αλλά με παρεξήγησες.Σταματώ εδώ και ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα που έιχε η προηγούμενη δημοσίευσή μου.