PDA

Επιστροφή στο Forum : am ΑΠΟΡΙΕΣ



234
05-09-04, 17:12
Μου δωρισαν ενα πομπό am 6L6 2X807 πριν χρόνια τον οποίο δεν των έχω δουλέψει λόγω ασχολίας με τα fm,οι απορίες μου είναι:
1) Ποσα watt βγαζει
2) Από τι καλώδιο και σύρμα αποτελείται η κάθοδος και η κεραία στα am
3) Εάν κάνω ένα τραντζιστορικό πομπό 1 watt καιοδηγήσω τις (6L6 2X807) σαν LINEAR υπάρχει ελπίδα να δουλέψει ή όχι .

kostas30
06-09-04, 02:10
Καλο μηχανημα φιλε 60βαττ θα σου δωσει στην καλυτερη . Η κεραια σου θα πρεπει να ειναι συρμα 1-1,5 mm 45 μετρα μαζι με τη καθοδο για τους 1,6 ΜΗΖ περιπου θελεις πολυ καλες γειωσεις και για καλυτερα αποτελεσματα αρκετα radial των 45 μετρων. Πιστευω να εχεις και ενισχυτη λαμπατο με διαμορφωτη σε ΚΩ . Για να το οδηγησεις οπως ειπες αστο ειναι ιστορια με προσαρμογες 50 ΩΜ.
http://www.hlektronika.gr/upload/50OHM1.gif
http://www.hlektronika.gr/upload/50OHM2.gif

234
06-09-04, 04:01
Επειδή δεν έχω ενισχυτή λαμπάτο με διαμορφωτή σκέφτομαι να κατασκευάσω τον τρανζτιστορικό πομπό όπου θα περνάω και τη διαμόρφωση .
Σε προηγούμενο μήνυμα για κεραία αm διάβασα για κεραία με αναδιπλώσεις σε 2 ιστούς μήπως μπορείς να περιγράψεις με περισσότερες λεπτομέρειες την κατασκευή της .
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

radioamateur
06-09-04, 08:18
Με τη σειρά μου θα ήθελα να επιμείνω στο θέμα προσαρμογή και κατασκευή της κεραίας εκπομπής ακριβώς στα 50Ω ακόμα και στην περίπτωση πομπών μεσαιων κυμάτων!
Όποιος γνωρίζει πως ακριβώς γίνεται ας δώσει κάποια πληροφορία ή να με παραπέμψει σε κάποιο handbook ή δικτυακό τόπο(προτιμότερο)!Με ενδιαφέρει!!!!!!!!!!

kostas30
06-09-04, 08:43
Φιλε 234 πιστευω να εχω το σκανερ σημερα αυριο για στειλω στο site δοκιμασμενα σχεδια κεραιων hf vhf στα οποια θα εξηγω και τι εχω κανει.
φιλε radioamatur 50 OHM στα μεσαια δεν ειναι κατι δυσκολο στην εξοδο του πομπου φτιαχνουμε συστημα Π μεταβλητος πηνιο μεταβλητος και απο τον δευτερο μεταβλητο περνουμε RG. αν δεν υπαρχει coupler για συντονισμο σε κεραια λ/4 τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα. θα στειλω οτι σχεδια εχω για καθετες και οριζοντιες με 50ohm..

radioamateur
06-09-04, 08:57
θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ νέου τον Κώστα και όποιον γενικά μας δίνει αυτές τις πολύτιμες τεχνικές πληροφορίες.Υπάρχουν σε εκρεμμότητα πολλά θέματα ανοιχτά σχετικά με πομπους μεσαιων όπως για παράδειγμα η συμμετρική διαμόρφωση και ο τρόπος δημιουργίας θετικής ως προς το σήμα διαμόρφωσης,διαμόρφωση απο κάθοδο-απο άνοδο, γειώσεις, ακτινοβολίες κεραιών κ.τ.λ.,θέματα-απορριες τα οποία θα υποβάλλω σε επόμενα μυνήματα.

electronic
28-09-04, 09:54
Κώστα καλημέρα. Σου έστειλα email και μάλλον δεν το ειδες ακόμα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αλλά και όποιος γνωρίζει για σχέδια ΑΜ με λυχνείες. Θέλω να κατασκευάσω εναν πομπό και ψάχνω κάποια σχέδια τα οποία να δουλεύουν σίγουρα. Βρήκα αρκετά με δύο στάδια αλλά θέλω να συνδέσω τρεις λάμπες. 6L6 ταλάντωση, 807 buffer και 813 έξοδο. Διάβασα κάπου μέσα στις συζητήσεις που έχεις κάνει ότι έχεις και εσυ 813. Μήπως είναι δυνατόν να μου στείλεις κάποια σχέδια που να δουλέυουν και με όλα τα στάδια ή έστω με τα δύο el34,807 και την 813 σαν linear. Η ερώτηση απευθείνετε και σε όποιον άλλον γνωρίζει.

Ευχαριστώ πολύ.



Καλο μηχανημα φιλε 60βαττ θα σου δωσει στην καλυτερη . Η κεραια σου θα πρεπει να ειναι συρμα 1-1,5 mm 45 μετρα μαζι με τη καθοδο για τους 1,6 ΜΗΖ περιπου θελεις πολυ καλες γειωσεις και για καλυτερα αποτελεσματα αρκετα radial των 45 μετρων. Πιστευω να εχεις και ενισχυτη λαμπατο με διαμορφωτη σε ΚΩ . Για να το οδηγησεις οπως ειπες αστο ειναι ιστορια με προσαρμογες 50 ΩΜ.
http://www.hlektronika.gr/upload/50OHM1.gif
http://www.hlektronika.gr/upload/50OHM2.gif

kostas30
28-09-04, 14:43
φιλε μου το μηχανημα με τις 813 και ο τελικος μου. Το σχεδιο θα το περασω μολις βρω σκανερ. τις εβγαλα σημερα το πρωι..

kostas30
29-09-04, 12:43
Τωρα ετοιμαζω μια 4cx5000 για τα μεσαια να δουμε ??

electronic
29-09-04, 15:23
Σε κάποια συζήτηση ανάφερες για λαμπες. Τι έχεις?? Στείλε email...

kostas30
29-09-04, 15:53
φιλε δες τo post η συλογη μου εκει εχω καποιες φωτο με μερικες λυχνιες που εχω :wink: ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ :lol:

electronic
30-09-04, 09:30
Οκ για τις λάμπες. Θα πάω στον 741. Μια ερώτηση.... Οταν παραπάνω ανάφερες ότι Θα πρέπει να έχεις μια κεραία τουλάχιστον 45 μέτρα και αρκετό radial :?: τι εννοείς????? :?: μήπως το πηνίο εξόδου???

electronic
04-10-04, 11:30
Κώστα :( καλημέρα. Μήπως καταλάθος βρήκες scanner και χρόνο για τα σχέδια????? :?: :?:

gsmaster
04-10-04, 16:45
Παιδά, υπάρχουν τα PM (προσωπικά μηνύματα)... :) :D

electronic
12-10-04, 13:40
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα30 για τις πολύτιμες πληροφορίες :idea: που μας δίνει σχετικά με ότι γνωρίζει από κατασκευές. Κώστα πιστεύω κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά.... Γιώργος Electronic. :) :wink:

tzitzikas
12-10-04, 14:04
για σας. εχω φτιιαξει μια 4-400. οταν δουλευει στα 1,5 kv ac ειναι οκ. στα 2 kv ac ομως μας την καιει μετα απο μερικεσ βδομαδες συνεχουσ λειτουργειας. τι λετε να φταιει. την 4-400 την βαρανε 2 12αρια blowers και ενα πιο μικρο στα ποδια της. βασικα το μηκανημα ειναι με στατηερο πυκνωτη στην εξοδο και ο συντονισμος της κεραιας εγινε με βυθηση στο περιπου. βασικα συντονιζει 9 khz πιο κατω.λετε να πειραζει αυτο? για κεραια εχουμε ενα συρμα μονοκλονο μονωμενο.ανεβαινει περι τα 20 μ κατακορυφα και μετα συνεχιζει οριζονται καμια 30-40 μ ακομα.ειναι με μονωτηρες αναμεσα σε 2 κτιρια 9 οροφων.περιμενω τις γνωμες σας. η λαμπα πρεπει να κοκκινιζει μερικως(δεν μπορω να δω καλα) .

tzitzikas
12-10-04, 14:11
επισης ξεχασα να αναφερω οτι εχουμε και ενα οριζοντιο radial λ/4 απο μονωμενο συρμα που ακουμπαει πανω σε ταρατσα 3 οροφων. θα περιμενω και προτασεις για μια καλη κεραια.

tzitzikas
13-10-04, 23:05
παιδια κανα σχεδιο με 2χ813 για μεσαια παιζει? αν ναι ας κανει καποιος ενα ποστ με το σχεδιο. ευχαριστω.

mandalo
13-07-05, 18:24
επειδη ι λυχνια ενεργοποιειτε απο την ταση και οχι απο τα βατ οπος ειναι στα τραντζιστορ
δεν χρειαζετε να κανεις προσαρμογη απο 50 ομ σε 50..
για να παρεις ολη την ταση στο πλεγμα της 6l6 πρεπει να κανεις κακο συνδιασμο αντιστασεων

δηλαδη απο μικρη αντισταση σε μεγαλη αντισταση.
τωρα στο 1 watt απο 50 ομ σε μεγαλη αντισταση πλεγματος μη περημενεις να ειναι αρκετη η ταση
. φαντασου να την επερνες σε watt.. αν γνωριζεις το νομο του ομ θα καταλαβεις τι θελω να πω
....
καλο 8α ηταν να ενισχησεις την ταση με μια πιο μικρη λυχνια να οδηγηθει στην 6l6 και παει λεγωντας