PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΝΟΣ ΦΩΤΟΡΥΘΜΙΚΟΥ!



Tasos
20-01-04, 14:42
ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΦΩΤΟΡΥΘΜΙΚΟ , ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΗ ΛΑΜΠΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 13v . ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ , ΕΧΩ ΨΙΛΟΣΚΕΥΤΕΙ (ΧΟΝΤΡΟΣΚΕΥΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ) ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 1 ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ! ! ! ΤΙ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΝΑ ΒΑΛΩ ???? ΨΑΧΝΩ 1 ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ NPN ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ BASE ΠΑΝΩ ΑΠΟ 13V ΚΑΙ 6Α . ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΧΕΙ ΨΙΛΟΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ . ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΜΟΝΟ ΦΩΤΙΑ ΔΕΝ ΑΡΠΑΞΕ . . .


ΜΗ ΜΕ ΚΡΑΞΕΤΕ . . . ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΧΕ ΧΕ ΧΕ! ) ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ! images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_biggrin.gif

gsmaster
20-01-04, 16:22
Κατ'αρχήν με τι τρανζίστορ δοκίμασες? Δοκίμασε με 2Ν3055. Αν και αυτό ζεσταίνεται βάλε και αλλο ένα παράλληλα αλλά βάλε και από μια αντίσταση 5-6Ω/5-10W σε σειρά με κάθε εκπομπό.

Tasos
22-01-04, 08:01
ευχαριστω !!!!!!!!!!!!!!αν βαλω ψυχτρα στο τρανζιστορ μηπως ειναι καλητερα ??????

Tasos
22-01-04, 08:08
ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΜΙΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ ΚΙΤ 1086 , ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΙΤ ΛΕΝΕ BC 547 NPN ΤΡΑΝΖΙΤΟΡ .

ΤΟ 2SC1971 TΟ ΞΕΡΕΙΣ ?? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ?

Tasos
22-01-04, 16:02
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ !!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ . ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΑΚΟΜΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ . ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΧΟΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ , ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΓΚΕΙΛΩ images/smiles/icon_wink.gif

gRooV
22-01-04, 16:45
Που μενεις ρε συ Τασο και θα χρειαστει να παραγγειλεις το 2Ν3055? Δεν ειναι και δυσκολο να βρεθει. images/smiles/icon_confused.gif

Και ψυχτρα απαραιτητα!! images/smiles/converted/ok.gif

[ 22. January 2004, 16:48: Message edited by: gRooV ]

gsmaster
23-01-04, 00:24
Γιατί δεν κατεβάζεις το datasheet (http://www.mitsubishichips.com/data/datasheets/hf-optic/hf-opticpdf/ds/sc1971.pdf) του????

Απ'ότι το είδα δεν κάνει γιατί έχει μέγιστο ρεύμα 2Α. Αυτό το τρανζίστορ είναι για υψηλές συχνότητες κυρίως. Βάλε 2Ν3055 ή κάποιο αντίστοιχο και μείνε ήσυχος.

gsmaster
23-01-04, 06:45
http://www.mitsubishichips.com/data/datasheets/hf-optic/hf-opticpdf/ds/sc1971.pdf

τo link για το datasheet το έδωσα και στο πραπάνω post. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αντίστοιχο.

Αν σε ενδιαφέρει φωτορυθμικό 800W (σχέδιο smart kit) πες να στο στείλω.

Tasos
23-01-04, 16:30
ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΕΙΑ . ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ . ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΟ) ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΥΛΙΚΑ . ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ Η ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΚΕΙΛΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΒΑΠΟΡΙΣΙΟ . . . ΤΕΣΠΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ .
GSMASTER - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ , ΕΝΟΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΡΥΘΜΙΚΟΥ , ΕΤΣΙ ??? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΑΠΟ TO SITE ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ ΚΙΤ ??? .ΕΧΩ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΦΩΤΟΡΥΘΜΟΚΟΥ , ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ . ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΚΙΤ ΝΟ 1086

Tasos
23-01-04, 16:36
ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΝΑ PNP ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ???

Tasos
23-01-04, 17:12
ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΡΙΞΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟ DATASHEET ΕΝΟΣ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΥ 2SC4770 .
(www.darasemi.com/stock%20pdf/2SC4770.pdf )
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ??? ??? ??? images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/converted/eplus.gif

gsmaster
23-01-04, 19:13
Ναι μπορείς να το βάλεις το 2SC4770 έχει καλά χαρακτηριστικά.(απο τηλεόραση το σήκωσες?)κοίτα το να μην είναι καμμένο μόνο.

Το ΡΝΡ χρησιμοποιείται όπως ακριβώς το ΝΡΝ αλλά με ΟΛΕΣ τις τάσεις ανάστροφα.

Tasos
24-01-04, 03:52
Το πήρα από μια οθόνη . Δεν είναι καμένο !!! Το δούλεψα !!! μονο που υπάρχει 1 προβληματάκι ! Για να ανάψει κανονικά η λάμπα πρέπει να τερματίσω τον ενισχυτή και τα ηχεια ψιλοτρίζουν images/smiles/icon_smile.gif αλλα ποιος χεστηκε . . .

Α!!! Επίσης ζεστένεται λίγο παραπάνω . . .

gsmaster
25-01-04, 17:06
Για να ανάβει περισσότερο βάλε ένα άλλο τρανζίστορ σε darlington πάνω σ'αυτό, για να αυξηθεί το β (=απολαβή) του. Λογικά θα δουλέψει.

Darlington είναι όταν δύο τρανζίστορ είναι συνδεδεμένοι οι συλλέκτες μαζί, και ο εκπομπός του πρώτου στη βάση του δεύτερου. Σαν βάση στο σύνθετο αυτό τρανζίστορ παίρνεις την βάση του πρώτου.

Βάλε και ψύκτρα.

[ 25. January 2004, 17:09: Message edited by: gsmaster ]

Tasos
26-01-04, 14:36
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ DARLIGTON . Είναι κατα κάποιο τρόπο συριακή σύνδεση 2 τρανζιστορ , ετσι ??? ???

Ευχαριστώ! δεν το χα σκεφτεί