PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ



Dimis
13-01-04, 14:39
Tha tan diskolo na zitaga to TIPOPIHMENO KIKLOMA gia to kit ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ??? euxarhsto . images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_wink.gif images/smiles/icon_cool.gif

gsmaster
13-01-04, 15:58
Μάλλον εννοείς το τυπωμένο κύκλωμα για να το βγάλεις σε πλακέτα. Εγώ δεν θα έκανα το κόπο να βγάλω τυπωμένο γιατι το κύκλωμα είναι σχετικά απλό, και βγαίνει άνετα σε διάτρητη πλάκέτα.

Όταν βρώ χρόνο θα το βγάλω και θα το ποστάρω, δως μου 2-3 μέρες.

Dimis
13-01-04, 16:47
Okz Thankz an & pira diatriti plaketa giati an pigena na thn ftiakso tha mou epinan ton ***** images/smiles/converted/cussing.gif lol np pantos aurio tha to kanooooo neos ston xoro & ksekinao apo ta apla pragmatakia. images/smiles/converted/bounce.gif

Ps.: Tipomeno Kikloma enousa lol mperdepsa thn glosamou lololol

[ 13. January 2004, 16:49: Message edited by: Dimis ]

gsmaster
14-01-04, 17:33
Καλά κάνεις αυτή η κατασεκυή είναι πολύ καλή για αρχάριους και αρκετά χρήσιμη.

Αλλά έχω μια ερώτηση, το 2Ν3392 το βρήκατε? τι τρανζίστορ είναι και πώς έχει τα ποδαράκια του? δεν βρήκα το datasheet του πουθενα.

Σε τι συσκευασία είναι? κανα αντιστοιχο ξέρουμε?

Θέλω να δω τι footprint να βάλω στο pcb.

Dimis
15-01-04, 16:05
lipon egw pou piga & vrhka ta ilika den vrhka to sigekrhmeno tsantzistor & pira alo auto pou exo grafh "C548C PH85" auto .

Twra apokh & pera ekana kati alo giati tha ta ekana ligo skt me thn diatriti ala tha to ftiakso & me diatriti pira apo to "Smart Kit Electronics" to kikloma me plaketa & to estisa & einai okz teliooooo images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_cool.gif

gsmaster
16-01-04, 05:15
Το τρανζίστορ που πήρες είναι το BC548C.

Τελικά το βρήκα το datasheet του 2Ν3392 εδώ (http://www.ee.washington.edu/stores/DataSheets/transistors/2n3393.pdf)


Το τυπομένο είναι έτοιμο από χτες το βράδυ αλλά όταν μπήκα να το ποστάρω έπεσε ο server! (grοov ξερεις κάτι?) και έτσι το δίνω τώρα.

Προσοχή στα ποδαράκια των τρανζίστορ αν χρησιμοποιήσετε κάποιο αντίστοιχο.

Πως βάζουμε τα attachments? Προσωρινά το έβαλα εδώ (http://users.mland.gr/john_/hlektronikagr/tel_line_pcb.zip)

(έγινε μια μικρή αλλαγή στο pcb για να μπαίνουν πιο εύκολα τα τρανζίστορ που δεν έχουν τα πόδαράκια τους σε αυτή την διάταξη.)

[ 16. January 2004, 09:10: Message edited by: gsmaster ]

gRooV
16-01-04, 17:24
Πραγματι gsmaster ενημερωθηκα οτι εγινε ενα update της ASP που τρέχει στον server.
Εκανες πολυ καλη δουλεια στο τυπωμενο!! images/smiles/converted/ok.gif

Οσον αφορα το κυκλωμα δεν προλαβα να σας πω οτι το BC548C ειναι το αντιστοιχο τρανζιστορ. Το ανακαλυψατε μονοι σας!! Την κατασκευη αυτη την εφτιαξα πριν κανα χρονο και τελικα την καταργησα γιατι μου παρουσιαζε προβλημα στην τηλεφωνικη γραμμη λογω της τροφοδοτησης των led απο αυτην. Ξαφνικα κοβοταν η γραμμη και δεν ειχε τονο αναμονης. images/smiles/icon_mad.gif Αν τελικα το φτιαξεις Dimi τοτε πες μου αν σου δημιουργησει παρομοιο προβλημα.

[ 16. January 2004, 17:25: Message edited by: gRooV ]

Dimis
16-01-04, 18:24
gRooV epidi tha ginotan xamos me thn diatriti plaketa petaxthka sto smarkit electronics & to vrhka to pira to kolisa & okz den exo kanena provlhma me thn gramh ola kirileeeee .

AAAAAAAA ksexasa exei mia diafora to ledaki pernh trofodosia apo 9v mpataria.

Einai okz! images/smiles/icon_biggrin.gif images/smiles/icon_cool.gif

gsmaster
16-01-04, 18:37
Το κυκλωματάκι της smart kit το έχω φτιάξει και το είχα βάλει μέσα σε μια συσκευή μαζί με την μπαταρία. Το πρόβλημα ήταν ότι κάθε 3-4 μήνες έπρεπε να αλλάξω μπαταρία άρα και να λύσω όλη την συσκευή. Συστήνεται για τηλέφωνα που έχουν τροφοδοσία του δικτύου.

[ 16. January 2004, 18:42: Message edited by: gsmaster ]

Dimis
26-01-04, 16:39
a lol egw to exo xosi se ena koutaki & einai mia xara ksevidono 2 vidoules & okz olo to sistma alazo mpataria! images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_wink.gif images/smiles/icon_cool.gif