PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία "Μεγέθους" Ολοκληρωμένου



Overl0rd
15-09-04, 13:09
Καλησπέρα , Παρήγγειλα απο την maxim 2 ολοκλυρωμένα DS620U , DS75U , και μόλις τα είδα έμεινα!δεν τα περίμενα τόσο μικρά!άσε που δεν έχουν ποδαράκια,σαν τα τσιπάκια στα motherboards είναι,λες και τα κολλάς!πως θα φτίαξω τόσο μικρούς αγώγους ? Πρακτικά άχρηστα η απλά έκανα λάθος στο είδος της παραγγελίας και βγένουνε και σε μεγαλύτερα μεγέθη ?

electron
15-09-04, 13:21
Προφανώς φίλε overlord έκανες κάποιο λάθος και ζήτησες να σου στείλουν επιφανειακής στήριξης ολοκληρωμένα αντί των κλασσικών.

leosedf
15-09-04, 13:55
Ναιιιι :D :D :D Εμένα μου είχαν στείλει PIC μικροελεγτές σε μέγεθος κεφάλι σπίρτου.
Μικρό λαθάκι

gsmaster
15-09-04, 15:41
Στο datasheet καπου λέει ordering instructions εκεί κοιτάς ποιά συσκευασία θέλεις και παραγγέλνεις ανάλογα.
Για τα κλασσικά ολοκληρωμένα με ποδαράκια θα διαλέξεις PDIP (Plastic Dual InLine Package).
Να ξέρεις όμως πως πολλά ολοκληρωμένα δεν βγαίνουν σε PDIP.

Overl0rd
16-09-04, 16:59
ευχαριστώ , ευτυχώς οι PIC που περιμένω ήταν PPID !!! το συγκεκριμμένο της MAXIM δεν έβγαινε σε άλλη μορφή. Θα τα πουλήσω αυτά ως υπερπολύτιμα , military purposes chips ,χαχα !

Overl0rd
18-09-04, 14:32
Να ρωτήσω λίγο , επειδή η μύτη απο το κολυτήρι μου βγαίνει σκέυτηκα μια πατέντα για να μην πάνε χαμένα τα τσιπάκια επιφανειακής στήριξης που έχω.Επειδή η υπάρχουσα μύτη του κολητηριού μου είναι όσο το μισό ολοκληρωμένο ,σκέυτηκα να τροχήσω μια προκα και να την κάνω οσο λεπτή χρειάζεται , δεν ξέρω όμως μήπως θα πρέπει να ναι από κάποιο μέταλλο . Τι λέτε θα πετύχει ?

jimk
18-09-04, 20:19
oxi den tha petixei to exw dokimasi h proka den eine kai toso kalos agogos ths thermotitas.ala gia na sou figei h aporia kanto kai tha deis.thes pola watt kolitiri gia na zestaneis tin proka

gsmaster
19-09-04, 00:02
Δοκίμασε με χοντρό, χάλκινο καλώδιο. αν δεν μπορείς να βρείς αρκετά χοντρό, ώστε να αντικαταστήσεις την μύτη, τύλιξέτο γύρω από την υπάρχουσα βγάζοντας την μία άκρη λίγο μπροστά από την υπάρχουσα :wink:

leosedf
19-09-04, 11:12
Οι μύτες τον κολλητηρίων εκτός απο ένα σίδερο αποτελούνται απο διάφορες επιστρώσεις (αναλογα με την ποιότητα) για αντοχή στη θερμότητα και στην τριβή πάνω στα εξαρτήματα κλπ. Οπως ξέρετε ενα σίδερο απλό γίνεται πιό μαλακό με τη θερμότητα.

gsmaster
19-09-04, 11:48
...φυσικά μετά από λίγο καιρό θα πρέπει να το αντικαταστήσεις γιατί οποιόδήποτε μέταλλο θα φαγωθεί όπως λέει και ο φίλτατος leosedf..