PDA

Επιστροφή στο Forum : PROXIMITY Αισθητήριο προσέγγισης



qaggelos
23-09-04, 21:41
Παιδία χρειάζομαι πληροφορίες για αισθητήρια προσέγγισης (proximity)
Τα οποια θέλω να τα χρησιμοποιήσω σε αντικατάσταση μαγνητικών επαφών.
Οι μαγνητικές επαφές χρησιμοποιούνται σε σιδερένιες πορτες και αναβουν ένα ενδεικτικό led ώστε να μου δείχνουν πότε η πόρτα είναι ανοικτή.
Οτι πληροφορεία έχετε ή συμβουλή είναι ευσπρόδεκτη. :idea:

gsmaster
23-09-04, 22:14
Μπορείς να χρησιμοποιείσεις πομποδέκτες υπερήχων αλλά θα πρέπει να τροφοδοτούναι και τα δύο στοιχεία του συστήματος, θα πρέπει δηλαδή να τραβήξεις καλώδιο και στην πλευρά της πόρτας και στο κάσωμα.
Δεν θα συνιστουσα κάτι με υπέρυθρες ή γενικότερα φώς, γιατί αν πιάσουν σκόνη δεν θα λειτουργούν.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι μαγνητικές επαφές είναι η καλύτερη λύση σε τέτοιου είδους εφαρμογή.

electron
23-09-04, 22:16
Mπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορους τύπους επαγωγικών οριακών.Ενδεικτικά σου αναφέρω αυτόν της telemecanique type XS7-C40DP210 ο οποίος δουλεύει με τάση από 12 ως 48 βολτ dc έχει δύο επαφές NO NC και ενεργοποιείται μόλις δεί μεταλλικό αντικείμενο στα 15 mm περίπου.
Φυσικά στο εμπόρειο ηλεκτρολογικού υλικού μπορείς να βρείς πλήθος τέτοιων ή παρόμοιων οριακών,οι οποίοι μπορεί να απαιτούν τροφοδοσία 220 volt ac ή ακόμα να έχουν δυνατότητα ρύθμισης της ευαισθησίας τους.Ανάλογα με τον αυτοματισμό σου διαλέγεις και πέρνεις.

x9-125
24-09-04, 07:47
Θα σου πρότεινα αν αυτές οι πόρτες που θες να παρακολουθήσεις είναι σε μια ευθεία να βάλεις μια δέσμη στην εξωτερική μεριά οπότε θα έχεις καλύψει τα πάντα!!! Το βλέπω λίγο υπερβολικό με το proximity! :wink:

qaggelos
24-09-04, 22:17
Παιδια πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.!
:lol:
Τώρα να σας αναλύσω καλύτερα το προβλημα μου.
Σε μία εργασία για θέματα ασφαλείας (Ενας υπάλληλος στο γραφείο του πρεπει να επιβλεπει 36 πορτες) σημ. δεν εχει ορατότητα προς τις πόρτες.
Mε τις μαγνητικές επαφες που χρησιμοποίησα μπορεσαν να κοροϊδεψουν τον υπάλληλο με έναν απλο μαγνήτη απο μεγάφωνο ραδιοφώνου.
Μου πρότειναν λοιπόν να χρησιμοποιήσω αισθητήριο προσέγγεισης (proximity) το οποίο έχει ένα μοναδικό κωδικό για κάθε αισθητήρα.Πιθανόν να χρειαστώ εναν υπολογιστή για την επεξεργασία των σημάτων.
Τώρα που γνωρίζεται καλύτερα το προβλημα περιμένω την δικήσας βοήθεια
με ιδέες και καινούργιες συμβουλές.

x9-125
25-09-04, 08:41
Αυτές οι 36 πόρτες που λες είναι στην ίδια ευθεία μεταξύ τους;Τι εννοώ;Στην μια πλευρά του μαγαζιού είναι η 10 στην άλλη η 20 και στην άλλη η 6;Το βρίσκω πολύ μπελά τα proximity.Ταπεινή μου γνώμη είναι να βάλεις μια δέσμη σε κάθε πλευρά.Το ιδανικό θα ήταν 3 σε κάθε πλευρά για να αποφύγεις το ότι κάποιος μπορεί να περάσει από κάτω ή από πάνω!Αλλά δεν ξέρω πόσο ψηλά μπορείς να ανέβεις οικονομικά γιατί μια δέσμη με γύρω στα 60μ. εμβέλεια έχει 200€(τόσο την πουλάμε εμείς).Και με μια μόνο μπορείς να καλύψεις και 20 πόρτες μαζί!Υπάρχουν πάλι κάποιες επαφές οι οποίες δεν δουλεύουν μαγνητίζοντας ένα reed αλλά πιεστικά!Δηλαδή είναι κάτι σαν διακόπτης!Με αυτές δεν έχεις τον φόβο του μαγνήτη όπως λες!Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!μπορείς πάλι για μην σε ξεγελάει κανείς αφού από ότι κατάλαβα οι επαφές αυτές δεν αποτελούν μέρος συστήματος συναγερμού να βάλεις 2 σε κάθε πόρτα!Μια μέσα και μια έξω!Οπότε για ανοίξει κάποιος την πόρτα πρέπει να βάλει ένα μαγνήτη μέσα και έναν έξω, άρα πρέπει να το κάνουν 2 άτομα!Λίγο δύσκολο πιστεύω!!! :wink:

electron
25-09-04, 10:21
Υπάρχουν πάλι κάποιες επαφές οι οποίες δεν δουλεύουν μαγνητίζοντας ένα reed αλλά πιεστικά!Δηλαδή είναι κάτι σαν διακόπτης!Με αυτές δεν έχεις τον φόβο του μαγνήτη όπως λες!
Αυτό φαντάζομαι όμως ότι μπορεί να το κάνει και με τις μαγνητικές επαφές,χρησιμοποιώντας μια μέσα και μια έξω.

x9-125
25-09-04, 13:03
electron αυτό είπα και εγώ!Η θα βάλει απλές επαφές μέσα έξω ή μια που είναι σαν διακόπτης.Αν και καλύτερα είναι να βάλει επαφές μέσα έξω και να τις συνδέσει σε σειρά γιατί οι άλλες επαφές που λέω είναι λίγο δύσκολο να τις βρει στο εμπόριο.

ptisi110
26-09-04, 00:49
Και γω εχω φτιαξει ενα παρομοιο κυκλωμα ελεχγου μιας πορτας με υπερυθρες. Ετσι εχω ενα πομποδεκτη υπερυθρων στην μια πλευρα της πορτας και ενα καθρεφτακι στην απεναντι. Το μονο περιεργο ειναι να μπορεσεις να τοποθετησεις καταλληλα το καθρεφτακι ωστε να πεφτει η ανακλωμενη ακτινα ακριβως στον δεκτη. Κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα και το κοστος κατασκευης ειναι παρα πολυ μικρο..