PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD (για ακομα μια φορα) στο PC



espeRanGa
24-09-04, 17:37
Κατ'αρχην να διευκρινισω οτι ειμαι λιγο-πολυ ασχετος με ηλεκτρονικα, αλλα με ορεξη για να μαθω....

Προμηθευτηκα μια LCD οθονουλα 2x16. Το προβλημα μου ειναι οτι στο σχεδιο που εχει το site τα pins και οι συνδεσεις ειναι διαφορετικες γιατι εμενα τα 2 pins του ρευματος ειναι σε αλλη θεση (δεν εχω 16 τρυπουλες στη σειρα - αλλα 14). Μαλιστα, τα λεει Α και Κ. Τωρα εγω πως να τα συνδεσω?? :? Τα pins του ρευματος ειναι το 1ο και το 2ο ή το 15 και 16ο pin?? Υπάρχει κανα σχεδιο στο Internet? Στο site του LCDSmartie παντως δεν εχει καμοια τετοια περιπτωση :(

Η οθονη εχει ενα αυτοκολητο και λεει: PC1602LRS-QWB-B (...τα αλλα δε νομιζω να λενε κατι...)

Ευχαριστω εκ των προτερων....

gsmaster
24-09-04, 18:36
Λοιπόν τα Α και Κ είναι η τροφοδοσία του φωτισμού της οθόνης. Αυτά είναι συνήθως τα πιν 15 και 16. Το Α είναι το (+) της τάσης αυτής και το Κ είναι το (-). (Ανοδος και Κάθοδος των led του φωτισμού)

Τα υπόλοιπα πιν είναι τα ίδια. Απλά το 15 θα το βάλεις στο Α και το 16 στο Κ

espeRanGa
25-09-04, 11:02
Ναι, αλλα τα pins 1,3,5 δείχνει οτι πανε στη γείωση. Απο το διακλαδωτηρα φευγουνε το μαυρο και κοκκινο καλωδιο (δηλαδη κανενα απ'αυτα δεν ειναι η γειωση - αν δε κανω λαθος). Αν δε τα συνδεσω, θα δουλεψει και παλι, ετσι? Το pin 2, τι ρόλο βαραει?? Αφου το ρευμα ερχεται απο τα 15 και 16...

Κατι αλλο τωρα. Αφου τα pins 15 και 16 ειναι για το ρευμα (+ και -), γιατι στο σχημα δειχνει οτι στο pin 16 μπαινει γειωση??

Το pin R/W (5), στο site του LCDSmartie το συνδεει καπου στο αλλο ακρο. Εμεις γιατι στη γειωση? :?:

Ευχαριστω για ολα! :)

....και sorry αν γινομαι κουραστικος ρωτωντας τετριμμενα θεματα :D

gsmaster
25-09-04, 14:07
Λοιπόν τα πιν 1 και 2 είναι η τάση που είναι απαραίτητη για να δουλέψει η οθόνη, ενώ τα 15 και 16 είναι μόνο για τον φωτισμό ο οποίος δεν είναι απαραίτητος.

Το πιν 3 είναι για την ρύθμιση της αντίθεσης(contrast), δηλαδή πόσο έντονα θα είναι τα μάυρα. Συνήθως αυτό θέλει μια τάση κοντά στο 0 για δείχνει σωστά. Χάρην απλότητας, το γειώνουμε, και έχουμε σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα.
Το ιδανικό είναι να βάλουμε ένα τριμμεράκι (μικρό ποτενσιόμετρο) με τα δυο ακρα του στα 5V και στη γείωση και τον δρομέα στο πιν 3 της οθόνης. μετάβάλλοντας την θέση του θα μεταβάλλεται και η αντιθεση.

Το πιν R/W είναι για να δείξει στην οθόνη αν θές να γράψεις ή να διαβάσεις απ'αυτήν. Στις περισσότερες εφαρμογές μόνο γράφουμε στην οθόνη οπότε μένει στη γείωση.

Τα χρώματα κόκκινο και μάυρο συνήθως είναι τάση τροφοδοσίας και γείωση αντίστοιχα. (στα χαμηλής, συνεχούς τάσης κυκλώματα πάντα).

espeRanGa
25-09-04, 20:29
Εκανα τη πρωτη μου αποπειρα να το συναρμολογησω....
Δουλευει κανονικα εκτος του οτι η οθονη δεν δειχνει τιποτα αλλο
εκτος απο μαυρα κουτακια (με το LCDSmartie). Και απ'οτι καταλαβαινω, οι
περισσοτεροι εχουν αυτο το προβλημα... Τι μπορει να φταιει??
Τα καλωδια τα εχω χιλιοδιπλοτσεκαρει. Εγκατεστησα και το extra αρχειο dport95
(η καπως ετσι τελοσπαντων...). Μηπως αν αλλαζα προγραμμα??
Το επομενο που μενει ειναι καμμία ρυθμιση στο BIOS...
Τα εχω ολα by default.
Ή στο LCDSmartie που λεει κατι για port (εμενα εχει τιμη 378)...?

:?: :?: :?:

Οποιος γνωριζει κατι, ας το πει...

Και παλι ευχαριστω! :)

gsmaster
26-09-04, 13:04
Είναι όλα τα κουτάκια μαύρα ή μόνο η πάνω σειρά?

Δοκίμασε και το Crystal Control από εδώ (http://64.176.194.244/pafiledb/pafiledb.php?action=category&id=7)

espeRanGa
26-09-04, 13:20
Μονο η πανω σειρα.... :shock: Οπως δειχνει η foto στον οδηγο.
Κατι δεν παει καλα ε?? :D

Και με το Crystal Control τα ιδια... :(

Παντως αναρωτιομουν, δεν χρειαζεται τιποτα drivers αυτο το μαραφετι για να δουλεψει?

gsmaster
26-09-04, 13:33
Αυτό σημαίνει ότι η οθόνη παίρνει ρεύμα :D

Η παράλληλη που χρησιμοποιείς είναι πάνω στην μητρική έτσι??
Μπές στο Bios και βάλε την παράλληλη σε EPP.

espeRanGa
27-09-04, 16:18
Μπαααα........
Πανω στη μητρικη ειναι η παραλληλη.
Βεβαια στο BIOS εχει κατι αλλες ρυθμισεις.
Εχει να επιλεξεις 378h, 278h, 3BC (στο περιπου τα γραφω ολα αυτα τωρα....). Μηπως απο εκει παιζει τιποτα??

Μου φαινετε οτι δε παιζει να ειναι συμβατη :cry:

gsmaster
27-09-04, 20:57
Βάλε από το bios το 378 και το ίδιο και απο το πρόγραμμα.

Ξανατσέκαρε τις συνδέσεις σου... Επίσης δες και εδώ (http://64.176.194.244/phpBB2/viewtopic.php?t=126&highlight=lcd), την ίδια συζήτηση...

espeRanGa
28-09-04, 14:48
Τωρα προεκυψε κι αλλο προβλημα!!
Οταν τη συνδεω με το ρευμα στο PC κανει reset απο μονος του!
Για να ξαναπαρει μπρος πρεπει βγαλω και να ξαναβαλω το καλωδιο του ρευματος.

Αυτο τι σημαινει παλι?? Βραχυκύκλωμα?
Υπαρχει κίνδυνος να καταστρεψω το τροφοδοτικο? :(

gsmaster
28-09-04, 18:43
Τί έκανες και προέκυψε αυτό το πρόβλημα???

Κάποιο βραχυκύκλωμα γίνεται και μόλις το συνδέεις το τροφοδοτικό το καταλαβαίνει και κλείνει το πισι. κοίτα τις συνδέσεις σου!!!

espeRanGa
29-09-04, 11:14
Λεω να το ξαναφτιαξω....
Ειχα ξεγυμνωσει πολυ τα καλωδια και ακουμπαγαν μεταξυ τους, και γενικοτερα γινοταν ενας χαμος!!

mojiro
14-11-04, 15:39
εχω φτιαξει ενα ωραιο προγραματακι για τις 2χ16 σε vb6, θελει και το port95nt.dll

http://www.geocities.com/gegegoal/lcd/

gsmaster
14-11-04, 21:11
Μπράβο! Πολύ καλό το προγραμματάκι σου mojiro μόλις το δοκίμασα! Η υποστήριξη ελληνικών είναι μια μεγάλη "πληγη" γι αυτές τις οθόνες. :)

mojiro
14-11-04, 21:59
σοβαρα ? ειναι πολυ ευκολο να προσθεσεις δικους σου χαρακτηρες.
το κακο ειναι οτι, μονο 7 custom χαρακτηρες μπορουν να εμφανιζονται
ταυτοχρονα στην οθονη. αυτο ειναι αδυναμια της ενσωματομενης ram.

gsmaster
15-11-04, 01:59
Ναι, ξέρω τι παίζεται με τους custom χαρακτήρες αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με προγραμματισμό για pc...

ΥΓ.:Δεν μπορώ να επιλέξω άλλη διάσταση απο 2*16...
ΥΓ2.:Αν θές ξεκίνα ένα νέο θέμα στην κατηγορία software

mojiro
15-11-04, 09:42
το project ειναι παρατημενο, και δεν ειχα ποτε αλλη οθονη εκτος απο 2χ16,
για να το δοκιμασω, λογικα αν πειραξεις 2 μεταβλητες στον κωδικα να πεξει.