PDA

Επιστροφή στο Forum : απορία για κύκλωμα buzzer



voula
25-09-04, 12:47
Καλημέρα.Ειναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum! θα ήθελα απλά να σας ρωτήσω κάτι πάνω σε μια πλακέτα που έφτιαξα για ένα buzzer.
To διάγραμμα του κυκλώματος θα το βρείτε στην ιστοσελίδα www.mitedu.freeserve.co.uk/Circuits/Misc/quiz.htm Για πύλες AND χρησιμοποιώ τα 7408 και για D flip flop τα 7474.Όμως ενώ το σήμα φτάνει μέχρι την είσοδο D του flip flop δεν βγαίνει στην έξοδο του. Στο CLK συνδέω συνεχόμενους παλμούς,εκεί είναι το λάθος???? Το καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο να μου απαντήσετε έτσι όπως σας το περιγράφω απλά όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...Ευχαριστώ ! :D

x9-125
25-09-04, 13:17
Καλησπέρα!Ψάξε να βρεις τον πίνακα αληθείας του D flip-flop στα flip-flop η έξοδος τους εξαρτάται από την προηγούμενη έξοδο!Δες μήπως εκεί είναι το πρόβλημα!Όταν λες συνεχόμενους παλμούς τι εννοείς; Με κάποια συγκεκριμένη συχνότητα ή μόνιμα +5V στο clock του flip-flop;Αν έχεις μόνιμα +5 τότε λογικό είναι να μην δουλεύει γιατί για να αλλάξει κατάσταση πρέπει να άλλαξει το clock (ή να πέσει στα 0V ή να ανέβει στα +5).Πιστεύω ότι κάπου στο clock θα έχεις κάνει το λάθος! Κάτι ακόμα τα ολοκληρωμένα που χρησιμοποιείς υπάρχουν και δύο ποδαράκια για την τροφοδοσία στο σχέδιο που έχει η σελίδα δεν υπάρχουν αλλά τα γράφει στο κάτω μέρος ποια είναι πρέπει να είναι και αυτά συνεδεμένα για δουλέψει το ολοκληρωμένο!

gsmaster
25-09-04, 14:16
Εγώ γιατί έμαθα ότι στο D flip-flop, η είσοδος μεταφέρεται στην έξοδο όταν έρθει ο παλμός ρολογιού :?: :?:

Κατα τις δοκιμές σου αντί για το buzzer χρησιμοποίησε κάποιο led γιατί είναι πιθανόν το ολοκληρωμένο να μην μπορέι να δώσει το απαιτούμενο ρεύμα για ξεκινήσει το Buzzer.

x9-125
25-09-04, 14:21
Εγώ γιατί έμαθα ότι στο D flip-flop, η είσοδος μεταφέρεται στην έξοδο όταν έρθει ο παλμός ρολογιού :?: :?:


Εγώ που δεν ασχοληθεί ποτέ με D flip-flop γιατί να θυμάμαι??? Για αυτό είπα βρες τον πίνακα αληθείας!!! :twisted:

gsmaster
25-09-04, 14:30
Τώρα που το ξαναβλέπω το κύκλωμα δεν χρησιμοποεί την είσοδο D του αλλά το preset... οπότε στο clock δεν χρειάζεται συνεχείς παλμούς αφού δεν χρησιμοποιεί την κλασσική συνδεσμολογία του D ff. :shock:

voula
27-09-04, 18:40
Χίλια ευχαριστώ που απαντήσατε τοσο γρήγορα.Τον ακροδέκτη PRE τελικά δεν τον συνδέω με τίποτα και χρησιμοποιώ ως είσοδο το D.Όσο για το CLK δίνω παλμό 0-1-0 αλλά για να τον δώσω πρέπει να πατήσω έναν διαφορετικό διακόπτη (τώρα τον έβαλα,δεν υ΄πάρχει στο σχήμα). Επομένως μου βγαίνει οτι ο κάθε "παίκτης" θα πρέπει να πατάει το διακόπτη που του αντιστοιχεί και τον διακόπτη για το παλμό.Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να πατάει μόνο ένα διακόπτη και να λειτουργει? αν δεν προσθέσω άλλο διακόπτη αλλά περάσω τις εξόδους από τις 4 πύλες ΚΑΙ σε μία πύλη Η και την έξοδο της τη στείλω σε όλα τα ρολόγια είναι σωστό?

x9-125
27-09-04, 23:57
Δεν το έχω δοκιμάσει ίσως να δουλέψει!Βάλε μετά τον διακόπτη κάθε παίκτη πριν την είσοδο στην πύλη AND ένα καλώδιο και ένωσε το με το αντίστοιχο clock του παίκτη!Έτσι λογικά θα κάθε φορά που θα πατάς τον διακόπτη θα δίνεις και είσοδο στην πύλη και clock το flip-flop!Δεν είναι σίγουρο αλλά δοκίμασε το!!! :!: