PDA

Επιστροφή στο Forum : Smart Kit Fm 15W Πομπος



NUKE
25-09-04, 18:29
Παιδια εχω αυτον τον πομπο και θα ηθελα να μαθω τι δυνατοτηες εχει.Οτι μπορειτε να μου πειτε ειναι καλο.τι εμβελεια?Τι κεραια θελει?Σαρώνει ολη την Μπαντα?Τον εχει δουλεψει κανεις σας.Μην νομιζετε οτι τον αγορασα.μου τον δωσανε.

radioamateur
25-09-04, 19:06
Κεραία εκπομπης θα βρεις εδώ.

http://www.qsl.net/sv1bsx/gammadip/collinear2_gr.html

Εννοείται ότι τογεωμετρικό μήκος της κεραία θα πρέπει να υπολογιστει στη συχνότητα της εκπομπης σου διαφορετικά τα στάσιμα κύματα θα χτυπήσουν :oops: κόκκινο :oops: .

Σαρώνει όντως όλη την μπάντα εκτός εάν έχει τροποποιηθεί από προηγουμενη χρήση.Για να αποδοσει την μέγιστη ισχύ του καλό ειναι να χρησιμοποιείς τουλάχιστον τροφοδοτικό σταθεροποιημένο μεταβλητής τάσης απο 12 έως 18 volts της τάξης των 5-6 αμπερ ή μεγαλυτερο για να "δουλευει" άνετα(!!!!!!!) χωρίς να ζεσταίνεται και εννοείται ότι χρειάζεται ψύξη!
:D Καλές κατασκευές, εκπομπες :D !!!!!!!!

NUKE
26-09-04, 13:57
Ευχαριστω.Μενω στην Αθηνα και εχω ενα απλο διπολο.Θα ειναι αρκετο?Δεν ασχολουμε ακομα πολυ με τς κεραιες αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να βαλω μια Yagi.

Πως θα τον ψυξω?

billos1989
26-09-04, 18:13
file nuke apo prosopiki empiria sou leo oti to dipolo den einai kali kairaia.ego to xrisimopoiousa eparxeia kai den ekana douleia>poso mallon esy pou eisai kai athina :roll: .prin apo dio meres evala panw mia yagi kai eixa arketa kala apotelesmata.

radioamateur
26-09-04, 20:54
Θα χρησιμοποιήσεις ανεμιστηράκι από αυτά των τροφοδοτικών για υπολογιστες.Εννοείται ότι η όλη κατασκευή πρέπει μπει στο εσωτερικό ενός μεταλλικού κουτιου αλλα και "χύμα" μπορεί να λειτουργήσει.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι και το απλό δίπολο 'κάνει δουλειά'.
Δηλαδή νομίζεις ότι ένα απλό διπολο με gamma match χωρίς ανακλαστήρα θα ακουστεί μακρύτερα από ένα δίπολο ανοιχτού τύπου χωρίς ανακλαστήρα;
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις δοκιμή να με το μηχάνημα αυτό.Θα χρησιμοποιήσεις καλώδιο 75Ω τηλεόρασης για κάθοδο.Οι ερασιτέχνες για πρώτη κεραία χρησιμοποιούσαν και χρησιμοποιούν αυτο το απλό διπολάκι με τη διαφορά ότι το ενεργο στοιχείο θα πρέπει να απέχει απο τον ιστό >λ/4 για να κάνεις κυκλική εκπομπή.

NUKE
26-09-04, 21:13
Ειμαι καινουργιος με τις κεραιες και δεν καταλαβαινω καλα αυτα που λετε.Δεν θελω να κανω καμοια δοιμη απλα να χρησιμοποιησω μια ετοιμη κεραια που να μου βγαζει καλα αποτελεσματα.Οποτε σκεφτομουν να αγορασω μια Yagi(επειδη νομιζω πως ειναι καλυτερη απο το απλο διπολο που εχω).Το διπολο το εχω σε ενα υψος 2,5 μετρα και εμαθα πως δεν ειναι καλο.Η yagi νομιζω οτι δεν χρειαζεται να βρισκεται σε υψος.Οσο γι καλωδιο λεω να χρησιμοποιησω το h-500 που ειναι καλυτερο απο το rg58 που εχω τωρα.

Στα παραπανω περιμενω σχολια.
Φυσικα εχω και το προβλημα πως δεν ξερω να συντονισω τον πομπο οποτε φιλε radioamateur αν μπορεις να με βοηθησεις θα σου στειλω καποια στιγμη το τηλ.Αληθεια, που ακριβως μενεις?Εγω ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ.

radioamateur
27-09-04, 00:21
Τον συγκεκριμένο τύπο καλωδίου που αναφέρεις δεν τον εχω χρησιμοποιήσει ποτέ.RG213-RG214 χρησιμοποιώ μιλάμε για καλώδιο 50Ω περίπου.
Αν χρησιμοποιησεις απλό ανοιχτό διπολάκι θα χρειαστείς καλωδιο 75Ω αλλα
εάν βάλεις κάποιο balun θα χρειαστείς 50Ω καλλωδιο καθόδου.Μην υποτιμάς καθόλου αυτή την απλη κεραία διοτι χρησιμοποιείται ακόμα με εκπληκτικά αποτελέσματα σε διάφορες μπαντες, συχνοτητες.
Θέλω να πιστεύω ότι το μηχάνημα σου δεν είναι συντονισμένο για το λόγο αυτό δεν ακτινοβολει.Ελπιζω να μην υπάρχει κατασκευαστικό λάθος.
Σίγουρα όμως μια γέφυρα στασίμων σε συνδυασμό με κάποιο αμπερόμετρο θα δείξει εάν βγάζει ισχύ στο αέρα και αν όλα έχουν καλώς.
Βασική προϋποθεση είναι βέβαια να το συντονίσεις σε κενή καθαρη συχνότητα για να καλυπτεις μεγαλύτερη απόσταση.
:!: Το σημαντικότερο :!: ...!!!!!!!!!!!!!Να μην τροφοδοτείς ποτέ τον πομπό χωρίς να έχεις συνδέσει κεραία στην έξοδο διαφορετικά το τρανζιστορ εξόδου θα καεί.
:lol: Καλες κατασκευές,εκπομπές :lol: !!!!

NUKE
27-09-04, 00:28
Για να βρω την συχνοτητα που θελω τι κανω?Αν βαλω ενα ραδιοφωνακι διπλα μου πιανει τις αρμονικες και δε μπορω να πιασω την συχνοτητα που θελω.Μετα βλεπω πως αν τελικα καπως το πιασω τσοθλαει πολυ οταν απομακρυνομω καμοια 50αρια μετρα.Μηπως να τον παρατησω και να φτιαξω το PLL που εχει εδω η σελιδα και μετα κανενα λινεαρ?Στο κατω κατω δεν το αγορασα.

radioamateur
27-09-04, 01:25
Η προσωπική μου άποψη είναι να δοκιμάσεις το μηχάνημα που ήδη έχεις για να μάθεις πως λειτουργεί η μπάντα.Σίγουρα κάποιο pll θα ήταν καλύτερο αλλά για αρχή ο πομπός που έχεις είναι μια λύση.Σου επαναλαμβάνω ότι όποιοδήποτε μηχάνημα και αν χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε συχνότητα ή μπάντα χρειάζεται συντονισμό.Αν η κεραία σου (διπολο,ground plane,5/8,slim zim,j κ.τ.λ.) δεν συντονίζει ακριβώς στην συχνότητα για τη μέγιστη ένδειξη ισχύος και ελαχίστη στασιμων, δεν ακτινοβολεί μακριά.Σίγουρα κάποιο ραδιοφωνικό δέκτη FM θα χρησιμοποιήσεις για την ακρόαση.Δεν αρκει να ακους μόνο το φυσημα του σήματος εκπομπής σου.Χρειάζεσαι μια γέφυρα το λιγότερο για vhf για συντονισμό που συνδέεται στην έξοδο του πομπου με ομοαξωνικό καλωδιο και συνεχεια στην κεραία μέσω της καθόδου (=καλώδιο επισης ομοαξωνικό).Η σύνδεση γινεται μέσω κοννεκτόρων.

PANOS BALTAKIS
27-09-04, 01:39
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΕL504 ΚΑΙ 6146 ΜΕ L84:

radioamateur
27-09-04, 01:52
Σχέδια "λαμπάτα" μηχαμημάτων εκπομπης για την μπαντα FM-ΑΜ θα βρεις στον παρακάτω δικτυακό τόπο.

http://membres.lycos.fr/neazoi/

Ελπιζω να βρεις αυτό ακριβώς που ψάχνεις φίλε μου!

Καλές κατασκευές εκπομπές

PANOS BALTAKIS
27-09-04, 01:57
ΠΑΝΟΣ:
RADIOAMATEUR ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ.

radioamateur
27-09-04, 02:16
Να είσαι καλά φίλε μου!!!!Το συγκεκριμένο site δεν εμπεριέχει μόνο το σχέδιο με την el504.
Προσωπικά ψάχνω κανένα σχέδιο για πομπους μεσαίων κυμάτων με φωτογραφίες και σχέδια.Εάν έχεις υπ'όψιν σου που θα μπορούσαμε να βρουμε σχέδια ή τα τεύχη του περιοδικού "ο ερασιτέχνης" και γενικά όποιος γνωρίζει ας μας πληροφορήσει.
:lol: Ευχαριστώ :lol: !!!!!!!!

electron
27-09-04, 11:23
Η δικιά μου γνώμη για τον πομπό της smart είναι ότι δεν δουλεύει πάντα όπως θα περίμενε κάποιος.Το λέω αυτό γιατί το είχα φτιάξει κι γώ κάποτε όταν ξεκινούσα να ασχολούμε με τα ηλεκτρονικά και με απογοήτευσε.Το πρόβλημα ήταν ότι δεν έβγαινε σε όλη την μπάντα,πιθανώς λόγο κακού υπολογισμού του πηνίου της ταλάντωσης,από τότε επειδή με έιχε εκνευρίσει η ιστορία αυτή δεν ασχολήθηκα ξανά μαζί του.
Οσον αφορά την κεραία ένα απλό δίπολο αν είναι υπολογισμένο σωστά και αν το φτιάξεις σε συνδιασμό με προσαρμογή balun τότε τα αποτελέσματα θα είναι εκπληκτικά.Τα έχουμε πεί κατ'επανάληψη αυτά και θα τα λέμε συνέχεια για να γίνουν συνείδηση σε εσάς τους νέους στα πράγματα και όπως είπώθηκε πάντα με κάθοδο το RG213.
Φίλε nuke για να μπορέσεις να συντονίσεις αυτό το μηχάνημα θέλει προσοχή ωστε να μην κάψεις το ρανζίστορ εξόδου κατά την διάρκεια της προσπάθειάς σου.Θα σου πώ πως τα συντόνιζα εγώ τέτοια μηχανήματα.Καταρχήν τα τροφοδοτούσα με variable τροφοδοτικό και αυτό γιατί.Γιατί όταν τροφοδοτείς τον πομπό για παράδειγμα με 12 βολτ και οχι 16 η ισχύς του πεφτει και είναι πολύ πιο εύκολο να βρείς το βασικό του φέρον και όχι να μπερδευτείς με κάποια αρμονική.Αφού λοιπόν το βρείς ανεβάζεις την τάση εκεί που πρέπει,όσο γίνεται αυτό το σήμα του πομπού θα <τσουλάει> εσύ θα φροντίσεις να το ακολουθείς με τον δέκτη όσο αυτό μετακινείται.Μόλις λοιπόν φέρεις την τάση εκεί που πρέπει,ξεκινάς το συντόνισμα με τους μεταβλητούς πυκνωτές που έχει στα επόμενα στάδια ξεκινώντας από το πρώτο στάδιο μετά την ταλάντωση ως το τελευτάιο που είναι το τρανζίστορ εξόδου BLY.Εννοείτε ότι θα πρέπει να κάνεις αυτή την δουλεία έχοντας συνδεδεμένη μια γέφυρα στασίμων.Κάθε μεταβλητό θα τον γυρνάς ώστε να πέρνεις την μέγιστη ένδειξη ισχύος με τα λιγότερα στάσιμα φυσικά.
Αυτό που με προβληματίζει με την περίπτωσή σου είναι ότι βρίσκεσαι αθήνα και δεν ξέρω αν θα βρείς μια σχετικά ελεύθερη συχνότητα για να βγείς και να ακουστείς αξιοπρεπώς.

leosedf
27-09-04, 11:44
Πολύ δύσκολο να συντονίσεις με τόσους πυκνωτές. Χάνονται συνέχεια. Ασε που τσουλάει μόλις ζεσταθεί. Εμένα απο τους 104 μετά απο λίγη ώρα λειτουργίας πήγε στα 105.5 αυτό δεν είναι τσούλημα είναι κατηφόρα.

electron
27-09-04, 11:56
Γι αυτό είπα κι γω ότι αυτές οι κατασκεύες δεν είναι αξιόπιστες.

NUKE
27-09-04, 15:40
Πηγα να μου τον συντονησουν στην SmartKit και μου εβαλαν ενα πραγμα για να μην γυρνανε η πυκνωτες.Ξερω πως δεν ειναι καλος συντονισμος καθως δεν εγινε στην κεραια μου αλλα τι να κανω.Τωρα που οι πυκνωτες ειναι ετσι, μπορω να τον συντονισω?
Τι ειανι το balun?
Η γεφυρα μου εχει μονο ενα δεικτη και εχει της επιλογες set και ros.Δεν ξερω τι κανω στην καθεμια.

radioamateur
28-09-04, 00:53
Φίλε μου ποιον τύπο γέφυρας έχεις ακριβώς;

electron
28-09-04, 10:49
Πηγα να μου τον συντονησουν στην SmartKit και μου εβαλαν ενα πραγμα για να μην γυρνανε η πυκνωτες.Ξερω πως δεν ειναι καλος συντονισμος καθως δεν εγινε στην κεραια μου αλλα τι να κανω.Τωρα που οι πυκνωτες ειναι ετσι, μπορω να τον συντονισω?
Τι ειανι το balun?
Η γεφυρα μου εχει μονο ενα δεικτη και εχει της επιλογες set και ros.Δεν ξερω τι κανω στην καθεμια.
Αν τους είπες την συχνότητα που θέλεις να εκπέμψεις τότε ο συντονισμός που σου έκαναν είναι σωστός.Σ'αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να δεις αν υπολόγισες σωστά την κεραία σου.
Το balun είναι γραμμή μήκους λ/4 βραχυκυκλωμένη στο ένα άκρο της και λειτουργεί σαν μια μεγάλη αντίσταση για την υψηλή συχνότητα rf.Το αποτέλεσμα είναι να εμποδίζει την τελευταία να διέλθει από το μπλεντάζ της καθόδου γεγονός το οποίο θα δημιουργούσε στάσιμα.Με απλά λόγια ρυθμίζει την προσαρμογή κεραίας-πομπού.

NUKE
28-09-04, 16:33
Οταν λες τυπο γέφυρας τι εννοεις?
Εχω ενα πολυ μικρο που λεγεται zetagi ιταλικο και καπου λεει mod.102.

στον δεικτη λεει ROS και απο κατω μετραει τα Βατ.

radioamateur
29-09-04, 21:34
Φίλε μου η γέφυρα που αναφερεις μετρα μόνο στάσιμα.Δεν θα σου την συνιστούσα για συντομισμό εξόδου πομπου.Θα έλεγα ότι ενδείκνυται στον στον ενδυάμεσο συντονισμό βαθμίδων αλλό το πρόβλημα είναι ότι δεν μετρά την ισχύ.Όποτε μπορέσεις καλό θα ήταν να αγοράσεις μια γέφυρα με δυο όργανα ποιότητική που να ενδείκνυται για τις συχνότητες που αναφέρεις ή τουλαχιστον μία BIRD ή τύπου BIRD.Οι τελευταίες είναι ό,τι καλύτερο!!!!!!!!!!

electron
30-09-04, 06:14
Έχεις υπολογίσει και κόψει σωστά την κεραία σου;