PDA

Επιστροφή στο Forum : Smart Kit Fm 4W Πομπος



Antonisjr
27-09-04, 16:25
Έχω τον πομπό FM 4 Watt από την Smart Kit. Γίνεται να κάνω καμία πατέντα για να βγάλω κανένα βατάκι παραπάνω; Μπορώ να οδηγήσω κάποιο Linear στην έξοδο;
Επίσης μπορώ να τον συνδέσω στην έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή;

Ευχαριστώ!!!!

radioamateur
27-09-04, 18:45
Φίλε μου σίγουρα μπορείς να βγάλεις εώς και 8 βαττάκια αυξάνοντας την τάση τροφοδοσίας.Στην περιπτωση αυτή όμως απαιτείται ισχυρή ψύξη διαφορετικά τα 3 τρανζιστορς "θα τα πάρεις στο χέρι".Η προσωπική μου άποψη είναι να χρησιμοποιήσεις το μηχάνημα αυτόνομο.Μπορείς σίγουρα να οδηγησεις ενισχυτη FM.Δεν αξίζει τον κόπο.Μάθε να συντονίζεις αυτό το απλό "παιχνιδι" για να πας στα δύσκολα και μεγαλυτερα.Έτσι ξεκινήσαμε κάπως όλοι μας.Αν κατάλαβα καλά θέλεις να μαθεις.

Antonisjr
28-09-04, 18:51
Μάθε να συντονίζεις αυτό το απλό "παιχνιδι"

Μεγάλε έχω πρόβλημα!! Δεν συντονίζετε με τίποτα το άτιμο! Το στερεοφωνικό μου χωρίς κεραία δεν πιάνει τίποτα, έτσι σκέφτηκα βγάζοντας την κεραία να πιάσει μόνο το δικό μου σήμα. Έφερα και γω την κεραία (δίπολο) μέσα στο δωμάτιο, την συνέδεσα κανονικά με τον πομπό με ομοαξονικό καλώδιο 75Ω, και στην είσοδο έβαλα ένα cd player που έχω, αλλά τζίφος η δουλειά!

electron
29-09-04, 10:48
Μάθε να συντονίζεις αυτό το απλό "παιχνιδι"

Μεγάλε έχω πρόβλημα!! Δεν συντονίζετε με τίποτα το άτιμο! Το στερεοφωνικό μου χωρίς κεραία δεν πιάνει τίποτα, έτσι σκέφτηκα βγάζοντας την κεραία να πιάσει μόνο το δικό μου σήμα. Έφερα και γω την κεραία (δίπολο) μέσα στο δωμάτιο, την συνέδεσα κανονικά με τον πομπό με ομοαξονικό καλώδιο 75Ω, και στην είσοδο έβαλα ένα cd player που έχω, αλλά τζίφος η δουλειά!
Όταν λές ότι δεν ακούγεται τίποτα εννοείς ούτε κάποια αρμονική;Κάνε ένα έλεγχο μήπως κάτι δεν έβαλες σωστά στην πλακέτα.

radioamateur
29-09-04, 21:43
Φίλε ομολογώ ότι με :oops: κούφανες :oops: με όλο το σεβασμό!!!!!Μάλλο κάτι έχεις κάψει!Τι όμως;

Antonisjr
30-09-04, 23:19
Ένταξη παίδες την βρήκα την άκρη! Ήταν κομμένο το καλώδιο από το cd player γι αυτό δεν άκουγα τίποτα. Ώμος έχω και ένα πρόβλημα. Υπάρχει πολύς θόρυβος. Δηλαδή εγώ δεν τον καταλαβαίνω επειδή το ράδιο μου είναι δίπλα στον πομπό, όμως οι άλλοι τον ακούνε. Άσε που υπάρχει και τρομερή ολίσθηση.

electron
01-10-04, 00:05
Το ότι υπάρχει ολίσθιση είναι φυσικό σε τέτοιου είδους πομπούς και σταθεροποιείται μέτα από μισή με 3 τέταρτα λειτουργία περίπου.Ο θόρυβος που λές΄μάλλον οφείλεται στο πιο πάνω γεγονός με αποτέλεσμα αυτοί που σε ακούνε στους 100mhz για παράδειγμα,να σε <χάνουν> όταν πας στους 100.2.

billos1989
01-10-04, 14:20
φιλε μου επειδη στις αρχες ειχα και εγω αυτο το προβλημε με το θορηβο που λες.πριν κανεις οτιδιποτε στο πομπο κοιταξε αν υπαρχει κανενα προβλημα(π.χβραχυκυκλομα) σε οτι αφορα τον ηχο(δηλ.μικτες,cd player,ενισχυτες κ.τ.λ)υστερα κοιταξε αν ειναι σωστα κολιμενος ο κονεκτορας (πομπου-κεραιας).και προσεξε η ενταση του cd player η του ενισχυτη σου να μην ξεπερναει τα λογικα ορια(μπουκωνει) ουτε φισικα να παιζει πολυ χαμηλα!!ελπιζω να σε βοηθησα!!! :D καλες εκπομπες!!!!

leosedf
01-10-04, 15:32
Και να θωρακίσεις καλά την κατασκευή. Αν τη βάλεις σε ένα πλαστικό κουτάκι δεν κάνεις τίποτα. Δομίμασε αλουμινίου και βάλε γειώσεις απο την πλακέτα - τροφοδοσία κλπ βιδωμένες πάνω στο κουτί. Σε ένα σημείο όλες οι γειώσεις μη δημιουργήσεις βρόγχους.
Προσπάθησε να θωρακίσεις όσο πιό πολλά μέρη του κυκλώματως μπορείς ανεξάρτητα με το κουτί της συσκευής. Τα μεταλλικά κουτάκια αυτά με τη σειρά τους συνδέωνται στη γείωση της πλακέτας που με τη σειρά της γειώνεται στο κοινό σημείο γείωσης

Antonisjr
01-10-04, 18:52
ΟΚ παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Τελικά βρήκα ένα κουτί μεταλλικό και θα το βάλω μέσα, ελπίζω επιτέλους να σταματήσει αυτός ο ενοχλητικός θόρυβος. :head:

GiannisParth
01-10-04, 21:03
Γεια σε όλους.Είμαι ο καινούριος χρήστης GiannisParth.Είμα 15 χρονών Ραδιοερασιτεχνης.Σκέφτηκα να ξεκινήσω την ενότητα "εκπομπές" απο το κιτ των 4 βατ της Smart kit.Αξίζει ή να δοκιμασω τον 3 watt με PLL που υπάρχει στην σελίδα.Αλήθεια μπορώ να χρησιμοποιήσω το PLL για τα Fm της Smart?το e-mail μου είναι dimhunt@yahoo.com

radioamateur
01-10-04, 21:43
Η γνώμη μου για το μηχανάκι των 4 βατ είναι ότι χρειάζεται ισχυρή ψύξη και δινω μεγαλη εμφαση σε αυτο διότι έτσι πετυχαίνουμε μικρότερη ολίσθηση στη συχνότητα και μεγαλυτερη ισχύ στην έξοδο.Θα ήθελα επισης να σημείωσω ότι απαιτείται ένα πληρως σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και θωράκιση σε οπωσδήποτε σε μεταλλικό κουτί.Αν μπορείτε βάλτε κοντα στον μικροπομπο και κανένα ηλεκτρολιτικό μεγάλης τιμής για καλυτερη εξομάλυνση στη τροφοδοσία.
Φαινεται παιχνίδι αυτό το μικρό μηχανάκι.Αν το μοντάριστεί όπως πρέπει για αρχάριο ερασιτέχνη είναι ένα καλό μάθημα.
Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι η ισχύς του είναι πολύ μεγαλυτερη απο 4 βατ αν αυξηθεί η τάση τροφοδοσίας.
Καλές κατασκευές εκπομπες!!!!!

GiannisParth
01-10-04, 22:04
Πάντως απ'ότι διάβασα στο Forum δεν συντονίζει και τόσο εύκολα.Μπορώ να ξεκινησω απο αυτόν που υπάρχει στην σελίδα με το PLL.Ένας φίλος μου που πηγαίνει σε ΤΕΕ ηλεκτρονικός,έχει φτιάξει μια παραλλαγή του με μεταβλητή αντίσταση για την επιλογή της συχνότητας.Μου είπε οτι δεν άργησε να το συντονίσει,μπορώ και αξίζει να τον συνδυάσω μετο PLL της Σμάρτ.Το μόνο που με προβληματίζει είναι η συμβατότητα :?

electron
02-10-04, 00:20
Το pll της smart δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει θα σου πρότεινα καλύτερα να έφτιαχνες το pll που έχουμε εδώ.Το έχω φτιάξει με επιτυχία κι εγώ και ο φίλτατος groov.To μόνο ίσως που μπορεί να μην καταφέρεις με αυτό είναι να το κάνεις να δουλέψει σε όλη την μπάντα,δηλαδή από 88 ως 108mhz.
Όσον αφορά τον πομπό 4watts της smart, μπορείτε με τροφοδοσία 27volt και τρανζίστορ εξόδου το 2Ν3553 αν θυμάμαι καλά να βγάλετε ισχύς μέχρι και 10 με 12 watts.Απαραίτητα με καλή ψύξη όπως ειπώθηκε.
Το κύκλωμα που λες ότι έφτιαξε ο φίλος σου με την μεταβλητή αντίσταση,φυσικά δεν είναι pll αλλά vco,δηλαδή με την μεταβολή της τάσης ελέγχεις την συχνότητα του ταλαντωτή.

kostas30
02-10-04, 02:05
Παιδια πριν κανα 2 χρονια πηρα απο περιεργεια το pll της smart kit & to vco , μου εχει ,δουλεψε παρα πολυ καλα χωρις κανενα προβλημα εβγαλε 2,5 βαττ εχει εισοδο μονο & stereo βημα 50ΚΗΖ και εξοδο για vumeter. δεν το περιμενα ,εξεπλαγην. να και μερικες φωτο της κατασκευης μαζι με το λινεαρακι μετο 2sc1946 εβγαλε 25-30 βαττ στην BIRD. πραγματικα μικρο το λινεαρ σε μεγεθος εεεε???

electron
02-10-04, 03:00
Οι εικόνες Κώστα δυστυχώς δεν βγήκαν,το pll της smart σου δούλεψε σε όλη την μπάντα;Αυτό πάντως που έχουμε στο site κατάφερα να το πάω μέχρι τους 95mhz,πιθανόν θα πρέπει να προσθέσω μερικές σπείρες ακόμα στο πηνίο της ταλάντωσης.Η ισχύς που κατάφερα να βγάλω ήταν μέχρι 6watts.

GiannisParth
02-10-04, 12:05
Στο PLL που υπάρχει στην σελίδα,λέει ότι πρέπει να προγραμματίσω το ένα απο τα ολοκληρωμένα κυκλώματα.Μπορώ να το βρω έτοιμο για χρήση,δηλ προγραμματισμένο σε κάποιο μαγαζί?Αν ναι,πού?

leosedf
02-10-04, 12:06
Απ ότι ξέρω πρέπει να μειώσεις σπείρες για να αυξήσεις συχνότητα

kostas30
02-10-04, 17:28
Ναι δουλευει σε ολη την μπαντα και λιγο πιο πανω. Αντιθετα με το pll toυ site που δεν μου δουλεψε και το παρατησα , δεν το εψαξα ομως λογο χρονου. πιστευω πως καπου ειχα λαθος στον ταλαντωτη. ισως καποια στιγμη να ασχοληθω ξανα.

electron
02-10-04, 22:01
Στο PLL που υπάρχει στην σελίδα,λέει ότι πρέπει να προγραμματίσω το ένα απο τα ολοκληρωμένα κυκλώματα.Μπορώ να το βρω έτοιμο για χρήση,δηλ προγραμματισμένο σε κάποιο μαγαζί?Αν ναι,πού?
Eτοιμο προγραματισμένο δεν θα το βρείς κάπου,μπορείς όμως να φτιάξεις τον προγραμματιστή και να κάνεις εσύ την δουλειά αυτή.
Όταν έφτιαξα το πηνίο της ταλάντωσης με 3 σπείρες όπως λέει το σχέδιο, το φέρον δεν κατέβαινε κάτω από τους 106mhz, έτσι με διάφορες δοκιμές στις σπείρες κατέληξα να φτιάξω ένα πηνίο με 5 σπείρες για να καταφέρω να το πάω μέχρι τους 95mhz περίπου.

gRooV
03-10-04, 02:17
Electron οι σπείρες σου τι διάμετρο έχουν; Θα πρέπει να είναι γύρω στα 5mm για να κατέβει χαμηλά.

electron
03-10-04, 03:51
Ακριβώς 5mm είναι.Το πηνίο το έφτιαξα σε τρυπάνι αυτής της διατομής

leosedf
03-10-04, 23:37
Δοκίμασε να τα κάνεις σε τρυπάνι τεσσάρων χιλιοστών. Τοτε η κανονική διατομή θα είναι 5

electron
04-10-04, 00:05
Δοκίμασε να τα κάνεις σε τρυπάνι τεσσάρων χιλιοστών. Τοτε η κανονική διατομή θα είναι 5
Mα τότε θα είναι 4.Πάντως θα το δοκιμάσω κι αυτό δεν χάνω τίποτα.

leosedf
04-10-04, 09:32
4 σύν το ένα της διατομής του σύρματος=5

electron
04-10-04, 19:06
Οk θα κάνω και μια δοκιμή μ'αυτό.

patentas
05-11-04, 17:28
Έχω τον πομπό FM 4 Watt από την Smart Kit. Γίνεται να κάνω καμία πατέντα για να βγάλω κανένα βατάκι παραπάνω; Μπορώ να οδηγήσω κάποιο Linear στην έξοδο;
Επίσης μπορώ να τον συνδέσω στην έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή;

Ευχαριστώ!!!! fie to mono pou mporeis na kaneis einai na valeis sth thesh ths buffer ena 2n4427 kai sth thesh tou 2n3553 to 2n3924.tash mexri 13v ,pio pano apo ekei thermenonta poli ta tranzistors kai dimiourgitai olisthish.kanto kai tha deis!tha pareis giro sta 10 watt

electron
05-11-04, 18:13
Έχω τον πομπό FM 4 Watt από την Smart Kit. Γίνεται να κάνω καμία πατέντα για να βγάλω κανένα βατάκι παραπάνω; Μπορώ να οδηγήσω κάποιο Linear στην έξοδο;
Επίσης μπορώ να τον συνδέσω στην έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή;

Ευχαριστώ!!!! fie to mono pou mporeis na kaneis einai na valeis sth thesh ths buffer ena 2n4427 kai sth thesh tou 2n3553 to 2n3924.tash mexri 13v ,pio pano apo ekei thermenonta poli ta tranzistors kai dimiourgitai olisthish.kanto kai tha deis!tha pareis giro sta 10 watt
Έχε υπόψην σου ότι το 2Ν3553 μπορείς να το τροφοδοτήσεις μέχρι 24 με 25 βολτ και να σου βγάλει μέχρι και 10 με 12watts, πάντα όμως με πολύ καλή ψύξη.

patentas
06-11-04, 13:55
Εσύ έχεις υπόψη σου ότι το 2Ν3553 κατασκευαστικά το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει είναι μέχρι 2,5 Watt. Και στη συγκεκριμένη κατασκευή καίγεται πάνω από 13V. 15 χρόνια ασχολούμαι μ'αυτά. Και αυτά που λέω είναι όλα δοκιμασμένα. Τώρα εσύ πού τα βρήκες τα δέκα Watt δεν ξέρω. Και κάτι άλλο, στο συγκεκριμένο κιτ, πρίν ακόμα προλάβεις να το συντονίσεις το 2Ν3553 καίγεται χωρίς να το καταλάβεις


Πρωτότυπο μήνυμα
esy exeis ypopsyn sou oti to 2n3553 kataskeyastika to megisto pou mporei na apodosei einai mexri 2.5watt.kai sth sigekrimenh kataskeyh kegete pano apo 13v.15 xronia axoloume mayta.kai ayta pou leo einai ola dokimasmena.tora esy pou ta vrikes ta deka watt den xero.kai kati alo,sto sigekrimeno kit prin akoma prolaveis na to syntoniseis to 2n3553 kegetai xoris na to katalaveis.

Edit: γράφτε Ελληνικά!!!!

electron
06-11-04, 14:30
Patentas χωρίς να θέλω να σχολιάσω το επιθετικό ύφος του μυνήματός σου ,σου λέω ότι αυτά τα κυκλώματα τα 'εχω δουλέψει κι γω για πολλά χρόνια,συνεπώς δεν μιλάς με κανένα πιτσιρικά οπότε να μην είσαι και απόλυτος σ'αυτά που λές.Επίσης αν εξακολουθείς να έχεις αμφιβολίες για το πόση τάση μπορείς να τροφοδοτήσεις το συγκεκριμένο τρανζίστορ ,μπορεί κάποιος άλλος συνάδελφος να στο επιβεβαιώσει. Τέλος αν κάτι δεν το έχω δεί ή να το δουλέψω στην πράξη δεν το λέω. Με αυτό το πομπουδάκι και παρόμοια πειραματιζόμουν για πολλά χρόνια.

moutoulos
06-11-04, 21:40
:shock: Παιδια ηρεμια δεν θα τσακωθουμε τωρα για το 2Ν3553 (σιγα το τρανζιστορ) :mrgreen: . Μερικες φορες αν και δεν το δουλευουμε κατασκευαστικα (μες τις προδιαγραφες του) ενα προιον (ηλεκτρονικο) δεν σημαινει οτι δεν δουλευει , απλα μικραινει η ζωη του. Τι εννοω ? εχω βγαλει απο MRF317 που ειναι 100W, 140W (δοκιμη μονο) σε BIRD 43. Απο το PC μου που ηταν pentium 4 1.8mhz με overclocking εφτασε 2.6mhz με φουλ ψυξη...κτλ. Τα ανεφερα αυτα σαν μερικα παραδειγματα που στην καθημερινη μας ζωη καταπαταμε τον κατασκευαστη. Βεβαια με ολα αυτα που ειπα δεν επιβεβαιωνο οτι βγαζει 10W το 2Ν3553 γιατι πολυ απλα δεν το εχω δουλεψει αρα δεν το ξερω, και οχι οτι δεν εμπιστευομαι τα λεγομενα του εκλεκτου electron !!.

electron
07-11-04, 09:38
Φυσικά και δεν θέλω να έρχομαι σε ρήξη με κανένα φίλο, μου αρέσει να γίνεται διάλογος πάντα καλοπροαίρετα και όχι αν κάποιος διαφωνεί με κάτι που θα πω, να με αντιμετωπίζει με <περίεργο> τρόπο. Από τη στιγμή που δεν το κάνω εγώ δεν θέλω να το κάνει και ο συνομιλητής μου. Τέλος πάντων το θέμα θεωρείτε λήξαν.

RFPOWER
07-11-04, 20:58
Παιδια ο φιλος ο moutoulos σε αυτο που λεει εχει δικιο μικραινει η ζωη του transistor (αν προλαβεις οπος του τα χωνεις και δεν καη)

electron
08-11-04, 09:29
Το συγκεκριμένο τρανζίστορ το δούλευα έτσι για 2 χρόνια χωρίς να καεί ,φυσικά με πολύ καλή ψύξη.