PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm και μετατροπες



AKIS
27-09-04, 22:13
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ ΜΕ EL504 ΣΤΑ 250VOLT.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.ΜΕ ΓΕΦΥΡΑ ΣΤΑΣΙΜΩΝ kaise μετρησα 30 watt ΣΤΟΝ ΠΟΜΠΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΛΕΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ 2 ΣΤΑΔΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΕL34.ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΥΤΗ,ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΑ WATT ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ?ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΕ ΡLL ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ,ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ FUN THS ΛΑΜΠΑΣ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ?AKISMU@YAHOO.GR

gsmaster
27-09-04, 22:20
1ον Δεν χρειάζεται να δίνεις το e-mail σου. Γι αυτό είναι τα φόρουμ για να ρωτάμε και να μας απαντάνε δημόσια, έτσι ώστε και κάποιος άλλος που έχει την ίδια απορία να βλέπει την απάντηση :wink:


2ον Γράψε με μικρά!!!! μου βγήκαν τα μάτια!!! :shock: 8)

radioamateur
28-09-04, 00:07
Φίλε AKIS προσωπικά θα άφηνα την EL504 στην "ησυχία" της εστω και για εφεδρικό μηχάνημα!Μπορείς σίγουρα να "βαλεις" και αλλα στάδια πριν να σου βγάλει στον αέρα το ανώτερο έως και 60 watts.Εάν όμως επιμένεις πρέπει να αποτανθείς στον περιοδικό τεχνικη εκλογή και να ζητήσεις ένα τεύχος που αφορά μια κατασκευή πομπου της τάξεως των 60 wattsμε τρία σταδια αν δεν κάνω λαθος με την χρηση των λυχνιώ εκπομπής 6c4-el84-el504.
Καλύτερα προχώρα στην κατασκευή κάποιου PLL ή αγόρασε κάποιο έτοιμο έως 20-25 watts απευθείας από Ιταλία (για λόγους αξιοπιστίας) από τους επωνυμους κατασκευαστές και μετά οδήγησε τον ενισχυτή FM της αρεσκείας σου.
Καλές κατασκευές,εκπομπές!!!!