PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπαρχει κανενα σχεδιο για ground plane?????



billos1989
29-09-04, 21:37
παιδια μηπως εχετε κανενα σχεδιο για ground plane???δοκιμασα μια yagi αλλα μαλλον δεν την εφτιαξα καλα και τα στασιμα δεν κατεβενουν κατω απο το 2,8!!!!!!!!!! :oops: :oops: τουλαχιστων εχω λαμπα και δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα γιατι αν ειχα transistor θα το εκλεγα στα σκουπιδια!!!!ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :wink:

GREG
30-09-04, 13:28
EXW SXEDIA PES MOU TI THES PSAXNW EPISHS GIA UHF NA AGORASW OXI PMR FORHTO H BASHS GREG :roll:

billos1989
30-09-04, 14:07
ενα σχεδιο για καμια ground plane η καμιας αλλης κατεφθινομενης ομως.Για τα fm(88-108mhz) παντα.δεν με ενδιαφερει να εχει πολλα radials.

GREG
30-09-04, 17:10
PES MOU SYXNOTHTA POU THES STA FM NA STHN YPOLOGISW GREG :?:

AKIS
30-09-04, 22:36
παιδες ψαχνω και εγω για μια τετοια κεραια

billos1989
01-10-04, 13:10
Βγαινω στους 104,4Mhz αλλα καλιτερα πες μου και τον τυπο που υπολογιζουμε τα radials γιατι ισως αλλαξω συχνοτιτα

radioamateur
01-10-04, 21:03
Για καλυτερα αποτελεσματα θα σου έλεγα φίλε μου να κατασκευάσεις μια κεραία 5/8.Οι ηλεκτρονικές κατασκευές της τεχνικής εκλογής στο παρελθόν είχαν δημοσιεύσει ακριβώς ένα σχέδιο 5/8 για την μπαντα των FM με δύο τρόπους.Θεωρω ότι ακτινοβολεί πιο μακριά και τα στάσιμα θα παραμενουν χαμηλα σε μεγαλυτερο εύρος συχνοτητων.Στο παρελθόν έχουν παρατηρηθεί πολλα "περίεργα" φαινόμενα με αυτή την θαυματουργή κεραία.Δεν μπορείτε να προσδιορίσετε ποσο μακρια μπορειτε να ακούγεστε κυρίως εάν έγκατασταθεί ψηλα.Ετσι κι αλλιως είτε ground plane κατασκευάσετε είτε 5/8 radials θα χρειαστείτε.Για ποιό λογο να μην κατασκευάσετε ό,τι καλυτερο;

electron
01-10-04, 23:26
Βγαινω στους 104,4Mhz αλλα καλιτερα πες μου και τον τυπο που υπολογιζουμε τα radials γιατι ισως αλλαξω συχνοτιτα
Μα τα έχουμε ξαναπεί αυτά billos, με όλο το συμπάθιο πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.

andreas
02-10-04, 01:07
Από το περιοδικό <<Ο Ερασιτέχνης>> τεύχος 3 - έτος 1981.

billos1989
02-10-04, 13:04
ευχαριστω πολυ τον φιλτατο radioamateur και τον ανδρεα για το σχεδιο του.ευτυχως ακομα και σημερα υπαρχουν ατομα που θελουν να βοηθησουν και οχι να ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ!!! :!: στο σχεδιο λεει καπου για μονοκλωνα καλωδια>>δηλαδη εννοει ψιχες καλωδιων???(μη βαρεσετε αν ειπα βλακεια)

radioamateur
02-10-04, 13:33
Θα ήθελα να βοηθησω λέγοντας ότι η κατασκεύη μπορεί να γίνει με την χρηση ραβδων αλλουμινίου. Το μηκος των ράβδων radials στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να ειναι 5-10% μακρύτερο σε σχεση με το λ/4.Η καλυτερη λυση είναι ότι ναι, να βασίζεσαι στους τύπους αλλα στην ουσία πρέπει να "παίξεις" λιγο με τη γωνία των radials και του υψος του κατακόρυφου στοιχείου για να επιτύχεις 1:1 στάσιμα.Όπως προανέφερα θα σου συνιστουσα την κατασκευή μιας 5/8 για λογους καλύτερης μηχανικης στηριξης και ανώτερης σαφώς ακτινοβολίας.Το σχέδιο του περιοδικού που σου ανεφερα το έχω κατασκευάσει στο παρελθόν καί εμεινα απολυτα ευχαριστημένος.Τόσο η ground plane όσο και η 5/8 μπορουν να κατασκευαστουν με 4, 8 ή παραπάνω radials.
Καλές κατασκευές εκπομπές!!!!!!!!!

kostas30
02-10-04, 16:32
Θεωριτικα το καλυτερο ειναι να εχεις 120 ραντιαλ αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο :x :cry: :lol:

jimk
05-10-04, 22:15
electron ayto me to balun doc dokimasa na to katevasw ala tipota exeis thn kalosini na to ksanabaleis

jimk
05-10-04, 22:18
sorry groov hthela na pw :D

electron
05-10-04, 23:21
electron ayto me to balun doc dokimasa na to katevasw ala tipota exeis thn kalosini na to ksanabaleis
Για περισσότερα δες το ανάλογο θέμα που έχουμε ξεκινήσει ωστε να μην ανοίγουμε την ίδια συζήτηση παντού.
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=3016#3016

billos1989
10-10-04, 11:47
παιδια εφτιαξα μια ground plane (προχειρα) και ειδα θετικα αποτελεσματα και οσο αναφορα τα στασιμα αλλα και την εμβελεια.πριν με την yagi εβγαινα λιγο πιο μακρια αλλα τωρα με την ground βγαινω λιγο πιο κοντα αλλα εχω πολυ πιο δυνατο σημα.παρακατω εχω φωτο απο προχειροκεραιες!!!kai ta ραντιαλς και το ραντιατορ πρεπει να ειναι κομμενα σε λ/4 η εχουν αλλο μηκος τα ραντιαλς και αλλο το ραντιατορ??

electron
10-10-04, 12:49
Είπαμε, radials και radiator = λ/4.Όπως επίσης είπαμε ότι η ground plane είναι κατάλληλη όταν είσαι κλεισμένος από διάφορα εμπόδια.Η yagi είναι κατάλληλη όταν θες να καλύψεις ότι υπάρχει μπροστά σου.Τώρα αν είχες λιγότερα στάσιμα με την <ομπρέλα> σε σχέση με την yagi,αυτό δεν λέει κάτι γιατί μπορεί να μην υπολόγισες σωστά την τελευταία.

tzitzikas
10-10-04, 13:03
file billos1989 exeis kana kalo sxedio gia yagi me gamma match?

billos1989
10-10-04, 14:02
φιλε παρακατω εχω κατι σχεδιακια.εχω σχεδιο για yagi αλλα ειναι σε μορφη .doc και δεν μπορω να το ανεβασω εδω.αν το θες στειλε μου e-mail να στο στειλω!!!

billos1989
10-10-04, 16:38
φιλε electron ρωτησα διοτι στο σχεδιο που εχω παραπανω λεει χαρακτιριστικα οτι "για το κεντρο της μπαντας των fm τα ραντιαλς πρεπει να ειναι 82cm και το ραντιατορ 74cm"αν ηταν κομενα ολα(radials-radiator)σε λ/4 τοτε λογικα θα ειχαν το ιδιο μηκος!! :? αν ξερεις πες μου για τους 104,4 ποσο πρεπει να ειναι κομενα???εχω μπερδευτει!!ευχαριστω εκ των προτερων! :D

radioamateur
10-10-04, 22:19
Κατασκευασε την κεραια σου με "μεταβλητα" στοιχεια.Εννοω σωληνακι μεσα σε σωλητακι.Εγω προσωπικα χρησιμοποιωντας αυτη τη μεθοδο συντονιζω οπου θελω οπως θελω με βαση το κεντρο 98 μεγακυκλους.Και μιλαω για απλο διπολο,ground plane, 5/8.
Απαιτειται και λιγη φαντασια στο πως θα πρεπει να στηριξεις το καθε τι....
Ο νοων νοητω...

kostas30
11-10-04, 08:39
θα προτιμουσα μια 5/8 η μια 2χ5/8 :wink:

billos1989
11-10-04, 14:19
εχω ακουσει για την 5/8.αλλα δεν εχω σχεδιο ουτε ξερω πως να τη φτιαξω.οι περισοτεροι μου λενε οτι η yagi εχει καλητερα αποτελεσματα απο την ομπρελα.εγω με τη yagi apogohteytika ισως να μην την eixa syntonisei σωστα.τι ενοειτε σωληνακι μεσα σε σωληνακι.εγω εχω βαλει μια λαμα αλουμινιου που γειονεται με τα 4 ραντιαλς,και το κεντρικο ειναι μονομενο με τα υπολιπα και εχω σε σχεση με τη yagi λιγα στασιμα 1.8.το εχω κανει σωστα??το κεντρικο(radiator) πρεπει να μονονεται με τα υπολιπα(radials) ή να γειονεται??? :? :?: :?: :?

billos1989
12-10-04, 17:49
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ????????????????????απαντηση κανεις :?:

electron
12-10-04, 17:54
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ????????????????????απαντηση κανεις :?:Εννοούμε το στοιχείο να είναι αρθρωτό όπως στην κεραία ενός ραδιοφώνου.

billos1989
12-10-04, 18:00
αυτο το καταλαβα φιλε μου electron τωρα απλα ρωτησα αν το κεντρικο(radiator) πρεπει να μονονεται ή να γειονεται με τα υπολιπα(radials). :D :D thanks a lot! ! ! ! ! ! ! ! ! !

electron
13-10-04, 07:43
αυτο το καταλαβα φιλε μου electron τωρα απλα ρωτησα αν το κεντρικο(radiator) πρεπει να μονονεται ή να γειονεται με τα υπολιπα(radials). :D :D thanks a lot! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Φυσικά και θα πρέπει να είναι απομωνομένο το radiator από τα radials.

tzitzikas
13-10-04, 09:53
ποια η γνωμη σας οσον αφορα συνδιασμο καλωδιων η splitter σε collinear?
για συνδιασμο καλωδιων μετα την ενωση προς τα δίπολα 0,75λ με 75 Ω καλώδιο ή οι τύποι του www.qsl.net/sv1bsx? γενικα αν κσερει καποιος ας απαντησει τι προσφερει μια collinear και σε ποιες περιπτωσεις χρησιμοποιειται. επισης τι κεραια προτεινετε στη περιπτωση που θελω να στειλω σημα ισχυρο αριστερα και δεξια και ελαχιστο πανω και κατω.

billos1989
13-10-04, 12:41
για αριστερα και δεξια επιφιλακτικα σου λεω οτι ενα ή και περισοτερα διπολα(τα οποια εκπεμπουν κυκλικα) θα ηταν καλα.τωρα αν θεσ να κατεφθινεις την εκπομπη σου χρισιμοποιησε μια ή δυο yagi αναλογα με το που θες να κατεφθινεις το σημα σου!!! :)

kostas30
13-10-04, 12:49
Παιδια πανω απο τους 50mhz το ραδιοκυμα ακολουθει ιδιοτητες φωτος . αφηστε την φαντασια σας να δουλεψει. :roll: :lol:

electron
13-10-04, 12:56
Να προσθέσω ότι τα κεραιοσυστήματα collinear ή τύπου <αυλαίας> όπως τα λέμε ελληνικά ,τα χρησιμοποιούμε ώστε να ανεβάζουμε τα db του εκπεμπόμενου σήματος. Η ενίσχυση τώρα εξαρτάται από τον τύπο των κεραιών, αν δηλαδη είναι απλά δίπολα ή yagi και από τον αριθμό τους

billos1989
13-10-04, 13:01
ειναι ενας ερασιτεχνης εδω στη γειτονια μου που εχει βαλει τωρα μια κεραια πανω που ειναι σαν yagi(δηλαδι διπολο με gamma match,και μονο ανακλαστηρα)και τα στοιχια της εχουν το μισο μηκος απο οτι μιας yagi.παιζει ρολο στο μικος των στοιχειων το οτι δεν εχει κατεφθιντηρα??

electron
13-10-04, 13:07
Το απλό δίπολο με ανακλαστήρα λέγεται δίπολο ημικυκλικής εκπομπής, του οποίου μέρος του σήματος που εκπέμπεται από πίσω,<κόβεται> .Το μήκος των στοιχείων έχει να κάνει με το τι λ το έχει υπολογισεί, αν είναι λ/4 ή λ/2.

billos1989
13-10-04, 13:17
σε μια τετοια κεραια τα στοιχεια πως υπολογιζονται???ποιους τυπους χρισιμοποιουμε για το διπολο κια ποιους για τον ανακλαστηρα αντιστοιχα??επισης ο ανακλαστηρας ποσο πρεπει να απεχει απο το διπολο ?ευχαριστω :D :D :D

electron
13-10-04, 17:08
Το δίπολο υπολογίζεται με τους γνωστούς τύπους που έχουμε πει ,ενώ το μήκος του ανακλαστήρα υπολογίζεται από τον τύπο: Μήκος (cm)= 106 cm*(λ cm/100 cm) . Η απόστασή του από το δίπολο υπολογίζεται ως εξής: 0.2*λ(m) .

billos1989
13-10-04, 21:06
electron δεν μπορω να καταλαβω τον τυπο που λες:106cm*(λcm/100cm)???????????????? :( :( :?: :?: :( :?: :( :?: το διπολο ειναι με gamma match!πως το υπολογιζουμε??μηπως ετσι:λ/2*0,925??το μικρο σωληνακι που ειναι μπροστα απο το μεσαιο στοιχειο(διπολο)πως το υπολογιζουμε(το κυκλομενο στην εικονα)??ευχαριστω που μου απαντατε και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος :( :D

jimk
13-10-04, 22:12
file billos den thelo na se prosbalo ala etsi opos blepw thn kerea kala eine ta 1,2 stasima pou exeis :lol: ftiakse ena dipolaki aplo me ena balun pisteuw se sxesi me auth tin kerea tha exi megali diafora.

tzitzikas
13-10-04, 22:17
επισης να ρωτησω τα εξης:

1) παιζει ρολο αν το gamma match ειναι στο πανω η στο κατω μερος του διπολου?

2) Αντέχει αν χρησιμοποιησω για ψυχα του gamma match RG 8 για ισχυ 600 watt? αν βάλω RG 213 ή RG 214 θα πρέπει να αυξήσω το μήκος της ψύχας? (επειδη οι οπλισμοίμ του πυκνωτη gamma-σωλήνα θα είναι πιο μακρυα αρα θα έχει μικρότερη χωρητικότητα)

3) τι μήκος προτείνεται για την ψύχα καθώς και για το μεταλλικο σωληνακι που μπαινει η ψύχα. υπάρχουν κάποιοι τύποι για αυτα δοκιμασμένοι?

electron
14-10-04, 07:54
Καταρχήν billos τι δεν καταλαβαίνεις από τον τύπο που σου έδωσα,βάλε όπου λ το μήκος κύματος της εκπομπής σου ,σε εκατοστά και αυτό που θα προκύψει θα είναι το μήκος του ανακλαστήρα.Τώρα για gamma match προσαρμογή έχω κάποιους τύπους τους οποίους όμως δεν έχω εφαρμόσει στην πράξη και δεν ξέρω αν είναι <αξιόπιστοι>. Ο jimk έχει δίκιο σ'αυτό που λέει σχετικά με το απλό δίπολάκι,γιατί και εύκολο σαν κατασκευή είναι και συμπεριφορά καλή έχει και πάνω απ'όλα είναι δοκιμασμένο.Οι υπόλοιπες κεραίες δεν θέλω να πώ ότι είναι <κακές> όμως για κάποιον σαν εσένα που δεν έχει την ανάλογη εμπειρία σ'αυτές τις κατασκευές ,το πιο πιθανό είναι να βγούν προβληματικές. Επίσης θα τονίσω ξανά το θέμα της καλής μόνωσης της σύνδεσης καθόδου-κεραίας,η παραμικρή υγρασία από βροχή σ'αυτό το σημείο θα προκαλούσε μεγάλη ζημιά,ακόμα και η οξείδωση των στοιχείων μιας κεραίας όταν αυτά δεν είναι από αλουμίνιο.
Σχετικά με αυτά που ρωτάς tzitzika:1) αυτό έχει να κάνει μόνο με την την πόλωση του σήματος και δεν παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο 2) Σε όσες κεραίες τέτοιου τύπου που έχω τουλάχιστον εγώ δεί,το καλωδιάκι που που υπάρχει είναι όπως ενός RG213 3) Γι'αυτό απάντησα στην αρχή.

tzitzikas
14-10-04, 12:48
παιδια εχει φτιαξει κανειις καποια κερεα με gamma match που να του εχει πετυχει καλα στην αποδοση και στα στασιμα? αν ναι ας δωσει καποια στοιχεια για τα μηκη της ψυχας και του σωληνα του gamma.συγγνωψμη ποου ρωταω συχνα αλλα επειγει χρονικα. ευχαριστω.

επισης τι κεραια θα μου προτεινατε αν θελω να στειλω δεξια μου και αριστερα μου πολυ σημα ενω μπροσ και πισω ελαχιστο.

billos1989
14-10-04, 12:53
και ποιος σου ειπε φιλε jimk οτι εχω 1,2 στασιμα??2,1 εχω με αυτη τη κεραια.με τη ground που δουλευω τωρα εχω 1,6 περιπου.πισω απο το σπιτι μου υπαρχει γυρω στα 700μ βουνο.οποτε με ενδιαφερει η καταφθινομενη εκπομπη.το διπολο εκπεμπει κυκλικα ετσι δεν ειναι??για την ακριβεια θελω 150-170μοιρες εκπομπη μπροστα.τι κεραια να χρισιμοποιησω???η yagi νομιζω εκπεμπει 70μοιρες περιπου μπροστα ή οχι?

kostas30
14-10-04, 13:16
ρε βασιλη ποσες φορες τα εχουμε πει????? :hammer: :hammer: :head: :head:

electron
14-10-04, 13:35
Όταν λέμε φίλε βασίλη ότι θα πρέπει εσείς οι νέοι στα ηλεκτρονικα να έχετε και ένα στοιχειώδες υπόβαθρο ,διαφορετικά δεν θα μπορούμε να συνεννοηθούμε,το επιβεβαιώνεις σχεδόν κάθε φορά που ρωτάς κάτι. Τι μιλάμε και πeριγράφουμε τόσο καιρό για απλά δίπολα και yagi; Όταν ρωτάς τι κεραία να χρησιμοποιήσω μου δίνεις την εντύπωση ότι όσα λέμε εδώ και 2 μήνες περίπου δεν τα κατάλαβες καθόλου. Αυτό με στεναχωρεί περισσότερο ,παρά με κουράζει. Την γνώση μην περιμένεις να την βρείς πάντα έτοιμη στο πιάτο,γιατί το πιθανότερο είναι να μην <πιάσεις> την ουσία της.Ψάξε,διάβασε και μέτα ρώτησε αν κάτι δεν το κατάλαβες

billos1989
14-10-04, 20:50
oκ ρε παιδια μη βαρατε.δεν ειπα οτι δεν τα εχω καταλαβει.ισα ισα που με εχετε βοηθησει παρα πολυ και σας ευχαριστω.αλλα επειδη ακριβως οπως προαναφερατε δεν ξερω πολλα πραγματα ρωταω για να μαθω και επειδη αυτο που κανω το βλεπω σαν hobby και επειδη ειμαι μαθητης λυκειου και εχω γυρω στις 5-6 ωρες διαβασμα την ημερα δεν μου μενει χρονος για να ασχοληθω με κατι αλλο εκτος απο τα σαββατοκυριακα.τωρα αν σας εχω κουρασει σας ζητω συγνωμη και σε σενα κωστα και σενα electron.εσεις απο οτι ξερω οι περισοοτεροι εχετε σπουδασει ηλεκτρονικοι και λογικο ειναι να τα ξερετε ελατε ομως και λιγο στην θεση μου.εκτος απο αυτον τον δικτυακο τοπο δεν εχω που αλλου να απευθεινθω διοτι κανενας γυρω μου δεν ασχολειται με το θεμα.εδω που εχω φτασει δε τα παραταω με τιποτα εστω και σαν χομπυ θα συνεχισω να το κανω γιατι μου αρεσει.συγνωμη και παλι αν εγινα κουραστικος που ειπα πολλα. :( :( :( :( :( :cry:

electron
15-10-04, 17:35
Βασίλη δεν είναι το θέμα ότι μας έχεις κουράσει,όπως σου είπα,πολλά πράγματα από αυτά που σου εξηγούμε δεν μπορείς να τα κατανοήσεις γιατί δεν γνωρίζεις στοιχειώδη πράγματα.Το ότι σου μάθαμε κάποια πράγματα εμείς είναι ευχάριστο όχι όμως και αρκετό για να σε βοηθίσει πλήρως στην κατανόηση εννοιών,μιας επιστήμης που δεν μαθένεται μόνο από τις σελίδες ή τα forums στο internet.
Όλων ο χρόνος μας είναι λίγος ,όπως και ο δικός σου ως μαθητής,όμως αν πραγματικά αγαπάς αυτό που σήμερα κάνεις ώς χόμπυ και αύριο ίσως σαν επάγγελμα,θα πρέπει να δουλέψεις και μόνος σου.
Σήμερα τα πράγματα για εσάς είναι πολύ πιο εύκολα να βρείτε πληροφορίες και γνώσεις για οτιδήποτε,σκέψου όμως πόσο δύσκολο ήταν για μας να μάθουμε πρίν 16 χρόνια αυτά που σήμερα τα βρίσκεις παντού.Όλα αυτά λοιπόν τα μάθαμε ψάχνοντας μόνοι μας.
Προσωπικά πάντως είναι χαρά μου να βοηθάω όσο μπορώ κάποιον που ξεκινά τώρα,πιστεύω και των υπολοίπων συναδέλφων που σας δίνουν απαντήσεις.