PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία ηχείων



wargodgr
01-10-04, 13:49
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω:
Έχω στο αυτοκίνητο έναν ενισχυτή 4Χ 100 W και μία καμπίνα με 2 SUBWOOFER των 6'' και 150Watts το καθένα. Ο πωλητής μου είπε ότι εφόσον "σηκώνει" ο ενισχυτής τα 2 Ohm τότε μπορούν να συνδεθούν τα SUB παράλληλα. Η απορία μου είναι: Εκτός της περίπτωσης κανονικής σύνδεσης (SUB ανά κανάλι) τί γίνεται με Watts & Ohms στην περίπτωση της παράλληλης και της σε σειρά σύνδεσης, αν θα υπάρξει πρόβλημα στον ενισχυτή. Ο ενισχυτής όπως αναφέρει το manual υποστηρίζει ηχεία από 2 έως 16 Ohms και επιλογές για 4κάναλη, 3κάναλη και 2κάναλη χρήση (παρέχει σχεδιάγραμμα συνδέσεων). Επίσης στον ενισχυτή είναι ήδη συνδεμένη μία μονάδα ηχείων που αποτελείται από 2 midbass 2 tweeter & crossovers με ισχύ 2Χ100 Watts στα 4 Ohm. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

leosedf
01-10-04, 14:11
Τι αντίσταση έχουν τα sub σου? προσεχε γιατί στα 2 Ωμ εκτός απο του οτι δεν θα έχεις καθόλου καλη ποιότητα θα ξετινάξεις και τον ενισχυτή σου. Παράλληλα θα συνδεθούν τα ηχεία.

wargodgr
01-10-04, 19:10
Τα SUB είναι στα 4 Ohm. Και επειδή όπως κατάλαβες είμαι εντελώς αρχάριος παράλληλη σύνδεση εννοούμε την σύνδεση ταυτόχρονα των δύο + στο αντίστοιχο + του ενισχυτή και των δύο - στο αντίστοιχο - του ενισχυτή;

gsmaster
01-10-04, 19:13
Ακριβώς!!!

materatsi
19-09-11, 03:33
Με την παραλληλη λοιπον συνδεση ο ενισχυτης θα πρεπει να δωσει το φορτιο στα δυο ohm ηχεια.Ετσι η θερμοκρασια στα τρανζιστορ εξοδου ισως ανεβει.Με συνδεση σε σειρα στα προφανως τεσσαρων ohm μεγαφωνα."+ α)μεγαφωνου με -β)μεγαφωνου'' θα διπλασιαστει η αντισταση των ηχειων επομενος θα χαμηλωσει η ισχυς του ενισχυτη και φυσικα θα αυξηθει η θερμοκρασια στα κυκλωματα του ενισχυτη.Εφοσον ειναι και εξι ιντσες που προανεφερες,κανε παραλληλη συνδεση και χαλαρα το gain του ενισχυτη,γιατι υπερβολη μπορει να κατεβασει πολυ τα ohm και τα τρανζιστορ να ζεσταθουν υπερβολικα σαν ενα τιγανι στην κουζινα.Καλο φασμα ευχομαι αν και θα τον εχεις συνδεσει κιολας!